مجله ساختمان

راهنمای جامع انتخاب دستگیره کابینت | توجه به قیمت، شکل، جنس و رنگ

هر چقدر به انتخاب رنگ، مدل و جنس کابینت آشپزخانه خود وسواس زیادی به خرج دهید اما در انتخاب دستگیره کابینت اشتباه کنید همه زحمات شما به هدر می‌ رود. نخستین نقطه تماس شما و کابینت آشپزخانه دستگیره کابینت می‌ باشد به همین خاطر باید در انتخاب جنس، مدل و رنگ آن بیشترین دقت را به خرج دهید. دستگیره کابینت دارای انواع مختلفی می‌ باشد و باید با توجه به کابینت آشپزخانه، رنگ، سبک و جنس، دستگیره را انتخاب نمود. دستگیره‌ ها از نظر جنس و شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند و هر کدام از آنها برای کابینت خاصی مناسب می باشند.

انواع مختلف دستگیره کابینت بر اساس شکل ظاهری

هنگام انتخاب و خرید دستگیره کابینت نخستین موضوعی که دارای اهمیت می‌ باشد شکل ظاهری آن است. مدل‌ های مختلفی در بازار وجود دارد که شما می‌ توانید بر اساس رنگ، مدل کابینت و علاوه بر آن سلیقه خود به انتخاب یکی از مدل‌ ها بپردازید. در ادامه رایج‌ ترین مدل‌ های دستگیره کابینت را معرفی می‌ نماییم.

دستگیره مدل شاخه‌ ای

چنانچه می‌ خواهید کابینت‌ های شما دستگیره مخفی داشته باشد و به جای آنکه دستگیره های بزرگ روی آن نصب کنید از دستگیره‌ های کوچک و مخفی استفاده نمایید بهترین انتخاب برای شما دستگیره کابینت شاخه‌ ای می‌ باشد. راهنمای جامع انتخاب دستگیره کابینت | توجه به قیمت، شکل، جنس و رنگمعمولاً این مدل دستگیره‌ ها را برای کابینت‌ هایی با طراحی مدرن استفاده می‌ کنند و پس از نصب شدن آنها بر روی کابینت کمترین جلب توجه را خواهد داشت. دستگیره کابینت شاخه‌ ای بر روی لبه کابینت نصب می‌ شود و برای آنکه بخواهید درب کابینت را باز کنید باید لبه آن را بگیرید. معمولاً جنس آنها از استیل، آلومینیوم و مس می‌ باشد. به این دستگیره‌ ها دستگیره پروفیلی نیز گفته می‌ شود و در واقع یک نوع یراق کابینت محسوب می‌ گردد.

دستگیره کابینت دکمه‌ ای

از قدیمی‌ ترین مدل‌ های دستگیره کابینت نوع دکمه‌ ای آن می‌ باشد. این دستگیره ها دارای تنوع بسیار زیادی می‌ باشند و در جنس‌ های متنوعی هم به بازار عرضه شده‌ اند. دستگیره دکمه‌ ای از ارزان‌ ترین مدل‌ های دستگیره در بازار می‌ باشد. شکل ظاهری آنها شبیه دکمه است و بر روی کابینت نصب می‌ گردند و معمولاً برای کشوها و کابینت‌ های پایینی آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌ گیرند. دستگیره دکمه‌ ای نیز در جنس‌ های مختلف پلاستیکی، چوبی، سرامیکی، فلزی تولید شده و شما بر اساس مدل کابینت خود می‌ توانید یکی از آنها را انتخاب نمایید.

حتما بخوانید:   کاربرد گچ در صنعت ساختمان سازی

دستگیره کابینت فنجانی

یک نوع دیگر از دستگیره‌ هایی که برای کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌ گیرد و البته طرفداران زیادی هم دارد، دستگیره فنجانی می‌ باشد. این مدل از دستگیره‌ ها برای کابینت‌ هایی که طرح مدرن دارند مناسب است. شکل گرد و صیقلی آنها ظاهری شیک به آشپزخانه می‌ دهد. مدل برنجی و طلایی این دستگیره‌ ها حالت سلطنتی و کلاسیک دارد. بر روی برخی از دستگیره‌ های فنجانی کنده کاری هم انجام شده که آن را به شکل هنرمندانه زیبا کرده و این دستگیره‌ ها می‌ تواند جلوه فوق العاده‌ ای به آشپزخانه شما ببخشد. این دستگیره در رنگ‌ های نقره‌ای و طلایی نیز وجود دارد.

دستگیره کابینت مدل میله‌ ای

در کنار همه دستگیره‌ هایی که پیش از این معرفی کردیم دستگیره میله‌ای نیز وجود دارد که از قدیمی‌ ترین مدل‌ های دستگیره کابینت می‌ باشد. به علت قیمت مناسب و کاربردی بودن این دستگیره‌ ها بیشتر این مدل‌ ها در بازار بورس هستند و مورد استفاده قرار می‌ گیرند. دستگیره میله‌ ای نیز دارای شکل‌ های متنوعی می‌ باشد. برخی از آنها استوانه‌ ای و برخی دیگر به صورت مستطیلی برش داده شده‌ اند. شما می‌ توانید بر اساس مدل کابینت آشپزخانه خود یکی از دستگیره‌ های میله‌ ای را انتخاب نموده و روی کابینت نصب کنید. این دستگیره‌ ها نسبت به مدل‌ های دیگر معمولاً ارزان‌ تر هستند.

دستگیره کابینت مدل T

این نوع از دستگیره‌ ها نیز زیر مجموعه‌ ای از دستگیره‌ های میله‌ ای می‌ باشند که به شکل حرف T درست شده‌ اند و پس از نصب بر روی کابینت، قسمت بالایی آن  سمت بیرون قرار می‌ گیرد. معمولا این مدل از دستگیره‌ ها برای کابینت‌ هایی که تک رنگ هستند بسیار مناسب است و ظاهری شیک به آشپزخانه شما می‌ دهد. دستگیره‌ های T برای آشپزخانه‌ هایی که سبک مدرن هستند بسیار مناسب بوده و به خوبی با آنها هماهنگ می‌ شود.

دستگیره کابینت مدل کمانی

آخرین مدل دستگیره کابینت که می‌ خواهیم آن را به شما معرفی نماییم دستگیره کمانی می‌ باشد. این مدل از دستگیره‌ ها شباهت زیادی به دستگیره میله‌ ای دارد با این تفاوت که روی بدنه دستگیره قوسی ایجاد شده است تا راحت‌ تر بتوان از آن استفاده کرد. در سالیان اخیر دستگیره کمانی دارای محبوبیت زیادی شده و به علت شکل ظاهری طرفداران زیادی نیز پیدا کرده است. این نوع دستگیره‌ ها برای هر مدل از کابینت‌ ها مناسب هستند و روی برخی از آنها نیز نگین‌ هایی برای زیباتر شدن قرار داده شده است.

حتما بخوانید:   انواع سیمان مورد استفاده در صنایع ساخت و ساز

انواع مدل‌ های دستگیره کابینت بر اساس جنس آنها

دومین قدم برای انتخاب کردن و خرید دستگیره کابینت توجه به جنس آن می‌ باشد. بعضی از دستگیره‌ های کابینت در برابر حرارت و رطوبت آسیب پذیر می‌ باشند و بعد از چند سال کیفیت آنها از دست می‌ رود ولی برخی دیگر طول عمر بیشتری دارند و مقاوم هستند. در ادامه مطلب انواع مختلف دستگیره‌ ها را بر اساس جنس معرفی می‌ کنیم.

دستگیره مسی کابینت

چنانچه به دنبال دستگیره‌ ای برای کابینت خود می‌ باشید که سال‌ های زیادی دوام داشته باشد و تغییر رنگ ندهد، دستگیره مسی می‌ تواند بهترین انتخاب باشد. راهنمای جامع انتخاب دستگیره کابینت | توجه به قیمت، شکل، جنس و رنگدستگیره مسی دارای رنگ‌ های متنوعی می‌ باشد و شما با توجه به رنگ و سبک کابینت خود می‌ توانید بهترین مدل را انتخاب نمایید. دستگیره مسی برای همه مدل‌ های کابینت مناسب نمی‌ باشد و دارای جلوه‌ ای صنعتی و مدرن است. بنابراین چنانچه آشپزخانه‌ ای با سبک مدرن دارید این مدل از دستگیره‌ ها می‌ تواند یک انتخاب خوب برای شما باشد.

دستگیره سرامیکی کابینت

انتخاب تجهیزات سرامیکی امروزه در دکوراسیون خانه بسیار متداول شده است. از کابینت جزیره که روی آن سنگ سرامیک استفاده شده تا پوشش کف آشپزخانه سرامیکی همه نشانه علاقه مفرط افراد به این جنس می‌ باشد. دستگیره کابینت که جنس سرامیکی دارد نیز می‌ تواند به یکپارچگی آشپزخانه شما کمک کند. دستگیره سرامیکی دارای وزن بیشتر نسبت به دیگر دستگیره‌ ها می‌ باشد و از مزایای آن طول عمر زیاد و تنوع بالا است.

دستگیره چوبی کابینت

بسیاری از افراد به چوب علاقه بسیاری دارند. بسیاری از کابینت‌ ها از چوب صنعتی ساخته شده و استفاده از دستگیره چوبی بر روی آنها می‌ تواند زیبایی آنها را دو چندان کند. این دستگیره‌ ها معمولاً برای آشپزخانه‌ های سنتی و خانه‌ های ویلایی بسیار مناسب هستند. در کنار همه مزایایی که این مدل از دستگیره‌ ها دارند باید به نقاط ضعف آن نیز اشاره کنیم.

  • دستگیره چوبی نسبت به دیگر دستگیره‌ ها طول عمر کمتری دارد.
  • در برابر حرارت و رطوبت تغییر شکل داده و مقاومت خود را از دست می‌ دهد.
  • تمیز نمودن دستگیره چوبی از بقیه دستگیره‌ ها دشوارتر است و تنوع کمتری در بازار دارند.

دستگیره فلزی کابینت

دستگیره فلزی در انواع جنس‌ های مختلف تولید شده و به بازار عرضه گشته است. از رایج‌ ترین جنس‌ های کابینت دستگیره فلزی می‌ توانیم به جنس برنزی، برنجی و آهنی اشاره کنیم. دستگیره آهنی به علت حساسیتی که در برابر رطوبت دارد کمتر استفاده می‌ شود ولی دستگیره برنجی و برنزی دارای محبوبیت بیشتری هستند. این مدل از دستگیره‌ ها شکل پذیری زیادی دارند و به اشکال مختلفی در آمده‌ اند. طول عمر دستگیره فلزی بسیار بالاست و به ندرت دچار تغییر شکل یا تغییر رنگ می‌ شوند. قیمت دستگیره فلزی نسبت به دیگر دستگیره‌ ها معمولاً بالاتر است و بیشتر برای کابینت‌ های مدرن و سلطنتی استفاده می‌ شود.

حتما بخوانید:   تایل سقفی چیست؟ | بررسی مزایا و معایب آسمان مجازی

دستگیره پلاستیکی کابینت

آخرین موردی که در مورد دستگیره کابینت می‌ توانیم بیان کنیم که البته ارزان‌ ترین مدل هم می‌ باشد دستگیره پلاستیکی است. این مدل از دستگیره‌ ها وزن سبک‌ تری نسبت به بقیه دستگیره‌ ها دارند و در رنگ و طرح نیز متنوع هستند. دستگیره های پلاستیکی اغلب برای کابینت هایی استفاده می‌ شوند که کمتر کاربرد دارند. دستگیره پلاستیکی چندان ظاهر زیبایی ندارد ولی به علت قیمت ارزان‌ تر معمولاً وسوسه برانگیز است. یکی از ایرادهای دستگیره پلاستیکی این است که در برابر فشار و ضربه مقاومت کمی دارد و چنانچه بشکند باید تعویض شود.

انتخاب دستگیره کابینت بر اساس رنگ

شاید یکی از چالش برانگیزترین و پر تکرارترین سوالات این باشد که کدام رنگ دستگیره برای کابینت شما مناسب‌ تر است؟

  • اگر کابینت شما سفید است می‌ توانید از دستگیره‌ هایی با رنگ روشن مثل نقره‌ای و یا سفید استفاده نمایید. همچنین دستگیره طلایی یا مشکی نیز با کابینت سفید ست می‌ شود.

راهنمای جامع انتخاب دستگیره کابینت | توجه به قیمت، شکل، جنس و رنگ

  • چنانچه کابینت شما طوسی یا نقره‌ای است بهتر است دستگیره‌ هایی با همان طیف رنگی و یا کمی تیره‌ تر یا روشن‌ تر انتخاب نمایید.
  • اگر کابینت شما چوبی است بهتر است از دستگیره‌ هایی با رنگ سفید، مشکی، نقره‌ای و یا رنگ چوب استفاده نمایید.
  • اگر کابینت شما مشکی است بهتر است دستگیره‌ هایی با رنگ نقره‌ای و طلایی برای آن انتخاب نمایید.

سخن پایانی

انتخاب یک دستگیره مناسب برای کابینت می‌ تواند زیبایی آشپزخانه شما را دو چندان کند. در انتخاب دستگیره باید بسیار دقت کنید. با انجام نکات مهمی می‌ توانید بهترین مدل را انتخاب کرده و روی کابینت نصب نمایید. در این مقاله از ایبک امداد انواع مختلف دستگیره‌ ها را بر اساس شکل، جنس و رنگ آنها بررسی کردیم. شما نیز بر این اساس می‌ توانید انتخاب خوبی داشته باشید.

31

راهنمای جامع انتخاب دستگیره کابینت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای جامع انتخاب دستگیره کابینت، توجه به قیمت، شکل، جنس و رنگ کابینت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x