تعمیرات لباسشویی

ترفندهای طلایی تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

ترفندهای طلایی تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی | مواد مورد نیاز برای تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی مدام با آب کثیف درون دستگاه تماس دارد. با توجه به ساختار خاص این لاستیک باقیمانده مواد شوینده و کثیفی‌های آب داخل آن رسوب می‌کنند و با گذشت زمان موجب می‌شود که بوی نامطبوع ایجاد شده و این لاستیک آسیب ببیند. برای همین باید برای مراقبت از دستگاه خود تمیز کردن آن را به صورت دوره‌ای انجام دهید.

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی در اکثر مواقع مرطوب می‌باشد و رطوبت موجود در آن محیط را برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها فراهم می‌کند. این باکتری‌ها و قارچ‌ها وارد محفظه دستگاه شده و به لباس‌ها خواهند چسبید. بعضی از میکروب‌ها با مواد شوینده و آب از بین نمی‌روند و موجب ایجاد حساسیت‌های پوستی در برخی افراد می‌شوند.

با توجه به این موارد باید در مورد ترفندهای کاربردی تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی آگاهی کافی داشته باشید. در صورتی که تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را جدی نگیرید، این بخش در مدت زمان بسیار کوتاهی آسیب خواهد دید.

دلیل تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی برای آب بندی کامل لباسشویی طراحی و ساخته شده است. این لاستیک برای اینکه بتواند به صورت صحیح وظیفه خود را انجام دهد، دارای ساختار خاصی می‌باشد. این ساختار موجب می‌گردد که ذرات ریز و درشت، گرد و غبار، املاح آب و مواد شوینده داخل آن باقی بماند. وقتی که در لاستیک دور درب دستگاه شما این مواد جمع می‌شود، محیط مرطوب و گرم موجب خواهد شد که برای رشد باکتری‌ها و کپک‌ها زمینه‌ساز شود. در این صورت مشکلات زیر به وجود خواهد آمد:

 • لباس‌های شسته شده و ماشین لباسشویی بوی نامطبوعی خواهند داشت. باکتری‌ها و کپک‌ها با گذشت زمان رشد کرده و موجب می‌شود که در دستگاه شما بوهای بدی ایجاد شود. حتی امکان دارد که این بوی نامطبوع به لباس شسته شده در ماشین لباسشویی نیز منتقل گردد.
 • لاستیک درب ماشین لباسشویی پوسیده خواهد شد. قارچ‌هایی که داخل این لاستیک به وجود می‌آید، موادی از خود تولید خواهند کرد که امکان دارد با گذشت زمان موجب پوسیده شدن این قسمت شوند. مواد شوینده و املاح آبی که در لاستیک باقی می‌مانند، نیز در فرسودگی آن نقش مهمی دارند.

با چه روش‌ها و موادی می‌توان لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را تمیز کرد؟

برای اینکه تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را به صورت صحیح و اصولی انجام دهید، باید توجه داشته باشید که از شوینده‌های بسیار قوی برای این کار نباید استفاده کنید. چون امکان آسیب دیدن این قسمت وجود دارد. استفاده از شوینده‌های مخصوص و محلول‌های خانگی برای نابودی و پاک کردن جرم‌های لاستیک دور درب ماشین لباسشویی بسیار مناسب‌تر و کاربردی‌تر خواهند بود.

استفاده از قرص یا پودر جرمگیر

یکی از شیوه‌های بسیار ساده برای پاک کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی استفاده از پودر یا قرص جرمگیر می‌باشد برای اینکه بتوانید از این روش استفاده نمایید می‌توانید طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. یک پیمانه از پودر جرمگیر یا قرص را در محفظه ماشین لباسشویی قرار دهید.
 2. از بین برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی یکی از آنها را انتخاب نمایید.
 3. دمای آب ماشین لباسشویی بین ۶۰ الی ۷۰ درجه باید انتخاب شود.
 4. اجازه دهید که چرخه شستشو بدون بار انجام شود.
 5. وقتی کار ماشین لباسشویی تمام شد، درب آن را باز کرده و لاستیک دور درب دستگاه را با استفاده از پارچه نخی تمیز به صورت کامل پاک کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی تکنو TECNO

با استفاده از این شیوه جرم‌ها و میکروب‌های داخل لاستیک ماشین لباسشویی را به طور کامل از بین خواهد رفت.

محلول آب و سرکه سیب

یکی دیگر از پاک کننده‌های طبیعی سرکه سیب می‌باشد که می‌توان با استفاده از آن باکتری‌ها و قارچ‌ها را از بین برده و آنها را نابود کرد. برای اینکه بتوانید لاستیک دور درب ماشین لباسشویی خود را با این مواد تمیز کنید، باید این مراحل را انجام دهید:

 1. در ابتدا یک لیوان آب را با یک لیوان سرکه سیب مخلوط کرده و آن را یک دست نمایید.
 2. این مواد را داخل شیشه و بطری اسپری دار تمیز بریزید.
 3. حالا روی همه قسمت‌های لاستیک ماشین لباسشویی آن را اسپری نمایید.
 4. چند دقیقه اجازه دهید این محلول روی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی بماند.
 5. پس از گذشت این مدت با استفاده از دستمال آشپزخانه، لاستیک را با دقت پاک کنید.
 6. با این محلول می‌توانید درب دستگاه خود را نیز تمیز نمایید.
 7. با توجه به اینکه سرکه سیب دارای خاصیت اسیدی ضعیفی است، قادر خواهد بود که رسوبات موجود درون لاستیک ماشین لباسشویی را به طور کامل از بین ببرد.

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

سرکه و آب لیمو ترش

یکی دیگر از میکروب کش‌های طبیعی آب لیمو ترش می‌باشد. این ماده هم خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد و هم می‌تواند بوهای نامطبوع را از بین ببرد. برای اینکه لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را با آب لیمو ترش تمیز کنید، باید این کارها را انجام دهید:

 1. یک لیوان از این مخلوط را داخل ظرف و بطری اسپری دار بریزید.
 2. مخلوط سرکه و آبلیمو را به همه نقاط لاستیک دور درب ماشین لباسشویی اسپری نمایید.
 3. چند دقیقه اجازه دهید و پس از آن همه قسمت‌های لاستیک را با دستمال تمیز نخی پاک کنید.
 4. در این شیوه نیز می‌توانید درب دستگاه خود را نیز تمیز نمایید.

استفاده از سفید کننده

برای ضدعفونی کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی می‌توان از سفید کننده استفاده کرد. این ماده در اکثر خانه‌ها وجود داشته و افراد به آن دسترسی راحت‌تری دارند. برای اینکه از سفید کننده استفاده کنید، حتماً باید دستکش بپوشید. تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی با استفاده از ماده سفید کننده طبق مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. یک لیوان آب را به یک لیوان سفید کننده باید اضافه نمایید و آنها را با هم به خوبی مخلوط کنید.
 2. با استفاده از مسواک تمیز و نرم همه بخش‌های لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را با استفاده از این ترکیب باید به خوبی تمیز کنید.
 3. چند لحظه فرصت دهید که این محلول روی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی باقی بماند.
 4. پس از گذشت این مدت، لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را با دستمال نخی مرطوب و تمیز پاک کنید.

آیا برای تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی باید آن را باز کرد؟

پاسخ این سوال بستگی به مقدار کثیفی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی و همچنین مدل آن خواهد داشت. در بعضی از مدل‌های ماشین لباسشویی و طراحی‌های خاص آنها امکان دارد که آلودگی‌ها و کثیفی‌های این قسمت به بخش‌های زیر نفوذ کرده باشد. در این شرایط باید لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را بیرون آورده و سپس تمیزکاری آن را انجام دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مهمترین دلایل جمع شدن آب درون لباسشویی خاموش | چرا آب درون لباسشویی جمع می شود

همچنین در مواقعی که تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی برای مدت زیادی انجام نشده و باکتری‌ها و قارچ‌های به قسمت‌های زیری نفوذ کرده است، برای اینکه بتوانید آنها را به طور کامل از بین ببرید، باید آن را باز کنید.

معمولاً لاستیک دور درب دستگاه با نوعی فنر ثابت گردیده است. برای اینکه بتوانید آن را جدا کنید، باید از دم باریک یا انبر دست استفاده کرده و در ابتدا فنر را آزاد نمایید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که باز کردن فنر گفته شده به مهارت و تجربه نیاز دارد. اگر در زمینه تعمیرات لباسشویی تخصص یا تجربه ندارید، پیشنهاد می‌شود که برای باز کردن فنر از فرد ماهر و با تجربه کمک بگیرید و پس از اینکه لاستیک را به طور کامل تمیزکاری کردید، دوباره آن را در محل خود قرار دهید. اگر در باز کردن فنر اشتباهی رخ دهد موجب خواهد شد که لاستیک درب ماشین لباسشویی آسیب دیده و ایجاد هزینه‌های زیادی کند.

استفاده از اسید سیتریک

چنانچه با روش‌های گفته شده نتوانستید آلودگی‌ها و کثیفی‌های لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را به طور کامل از بین ببرید، می‌توانید از محلول اسید سیتریک برای این کار استفاده کنید.

 1. مقدار کمی اسید سیتریک را با مقداری آب ترکیب نموده و روی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی و محفظه داخلی دستگاه بریزید.
 2. چند دقیقه اجازه دهید تا کپک‌ها و قارچ‌های لاستیک دور درب ماشین لباسشویی و داخل دستگاه به طور کامل از بین بروند.
 3. سپس باید داخل دستگاه و لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را به کمک دستمال خشک نمایید.

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

استفاده از جوش شیرین

یکی دیگر از گزینه‌ها برای تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی استفاده از جوش شیرین می‌باشد.

 1. در یک ظرف کوچک آب بریزید و به آن جوش شیرین اضافه کنید.
 2. آنها را هم زده و خمیری درست کنید.
 3. باید پارچه یا اسفنجی را به این محلول آغشته کرده و با استفاده از آن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی خود را به خوبی تمیز نمایید.
 4. می‌توانید از مسواک قدیمی برای لکه‌های سخت‌تر استفاده نمایید.
 5. پس از آن باید با آب این محلول را از روی لاستیک پاک کنید.

سخن تکمیلی

یکی از مهمترین مواردی که در حفظ سلامت و پاکیزگی ماشین لباسشویی باید انجام دهید، تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی است. با استفاده از ترفندهای ساده می‌توانید این قسمت را به خوبی تمیز کرده و از ایجاد قارچ کپک و جرم در بین لاستیک دور درب ماشین لباسشویی جلوگیری نمایید.

با توجه به اینکه این محیط مرطوب است، می‌تواند بستری برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها باشد. در این صورت در دستگاه شما و همچنین لباس‌هایی که داخل آن شسته می‌‌شوند، بوهای نامطبوعی ایجاد خواهد شد. بهتر است که پس از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی این قسمت را خشک کنید.

ترفندهای طلایی تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش نحوه تمیز کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا