تعمیرات تاسیسات برقی

مشکلات رایج انواع درب برقی و نحوه عیب یابی آنها

مشکلات رایج انواع درب برقی و نحوه عیب یابی آنها | اجزای مختلف درب اتوماتیک

از جمله درب‌های نسل جدید درب‌های برقی اتوماتیک هستند که در انواع گوناگونی از ساختمان‌های تجاری، اداری، درب پارکینگ و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این درب‌ها موجب شده است که باز و بسته شدن درب به راحتی و به صورت ساده انجام شود. چنانچه با مشکلات رایج انواع درب برقی آشنا باشید، در هنگام استفاده اگر با آنها مواجه شوید، می‌توانید اقدامات درست و صحیح را انجام دهید. این درب‌های برقی جک‌هایی دارند که با برق کار می‌کنند و به شکل‌های گوناگونی درب را بسته یا باز می‌کنند. به مرور زمان ممکن است که با مشکلاتی مواجه شوند. بهتر است که کار عیب یابی و بررسی مشکلات رایج انواع درب برقی توسط افراد حرفه‌ای و متخصص انجام شود.

اجزای مختلف درب اتوماتیک

درب‌های اتوماتیک یا برقی انواع مختلفی دارند و دارای قطعات و اجزای مختلفی می‌باشند. عملکرد درست و همکاری هر کدام از این قطعه‌ها با هم موجب می‌شود که درب برقی عملکرد صحیحی داشته باشد و بدون اینکه انسان دخالتی داشته باشد باز و بسته گردد. چنانچه در هر کدام از این قطعات و اجزای مختلف درب برقی خرابی به وجود آید، موجب می‌شود که سیستم در از کار بیفتد و عملکرد درستی نداشته باشد. مهم‌ترین قطعات درب برقی عبارت هستند از:

 • برد درب اتوماتیک
 • فتوسل
 • کلید خلاص کن
 • ریموت کنترل
 • سنسور چشمی
 • جک برقی
 • لولای بازویی درب
 • قفل برقی
 • موتور الکترونیکی
 • میل مردان
 • دنده برنجی
 • روتور یا چرخاننده موتور
 • سیم پیچ یا استاتور

مشکلات رایج انواع درب برقی

عیب یابی مشکلات رایج انواع درب برقی با توجه به نوعی که دارند امکان دارد کمی با یکدیگر متفاوت باشد. ‌درب‌های برقی به صورت الکترونیکی و هوشمند کار می‌کنند. به همین علت امکان دارد که به دلایل گوناگونی دچار ایراد و خرابی شوند و نیاز به عیب یابی پیدا کنند. خرابی‌های جزئی را می‌توان معمولاً به راحتی تشخیص داده و برطرف کرد. اما چنانچه مشکل به وجود آمده جدی‌تر و پیچیده‌تر است، حتماً باید برای رفع آنها از افرادی که در این زمینه تخصص و دانش دارند کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   مراحل نصب و سیم کشی لوستر شش شاخه

مشکلات درب برقی پارکینگ

از رایج‌ترین مکان‌هایی که در آنها از درب برقی استفاده می‌شود، پارکینگ‌ها می‌باشند. چون استفاده از این در بسیار کار را برای افراد راحت می‌کند. درب‌های مورد استفاده در پارکینگ‌ها با توجه به پارکینگی که نصب شده‌اند و شلوغی محیط به تعداد دفعات گوناگون و مختلفی باز یا بسته می‌شوند.

یکی از مشکلات رایج انواع درب برقی باز و بسته نشدن درب پارکینگ است. در این شرایط پیشنهاد می‌شود که مشکلات و موارد سطحی مثل قطع بودن برق را مورد بررسی قرار دهید در صورتی که در این زمینه مشکلی وجود نداشت اطراف درب برقی پارکینگ را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که در مسیر مانعی وجود نداشته باشد وقتی این موارد بررسی شد و مشکلی وجود نداشت، اما همچنان عملکرد درب برقی پارکینگ به صورت صحیح نبود برای عیب یابی و تعمیر آن از افراد تعمیرکار کمک بگیرید.

در برخی مواقع امکان دارد که درب برقی پارکینگ خود به خود باز شود. در این حالت نیز ابتدا سیستم برق را باید مورد بررسی قرار دهید. سپس باتری‌های سیستم را چک کرده و اطمینان حاصل نمایید که عملکرد درستی دارند. عملکرد جک، چشم‌های الکترونیک و ریموت نیز باید مورد بررسی قرار بگیرند.

مشکلات کرکره برقی

هنگام بررسی مشکلات رایج انواع درب برقی، بهتر است که به مشکلات کرکره برقی نیز اشاره شود. بعضی از این درب‌های برقی حالت کرکره‌ای دارند. این درب‌ها به علت امنیت زیادی که دارند، بسیار کاربردی می‌باشند و در محیط‌های گوناگونی مثل شرکت، مغازه، خانه، کارخانه و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از کرکره‌های برقی در محیط‌هایی که امنیت بسیار حائز اهمیت است، پیشنهاد می‌شود. چنانچه کرکره برقی ایرادی پیدا کرده است و یا به راحتی باز و بسته نمی‌گردد، باید آن را عیب یابی نمایید و در صورتی که نتوانستید مشکل را برطرف نمایید، از تعمیرکاران مشورت بگیرید.

در ابتدا برای عیب یابی کردن کرکره برقی اطمینان حاصل نمایید که موتور درب روشن است. اگر سیستم برق و همچنین منبع تغذیه مشکلی نداشته باشند، موتور باید عملکرد درستی داشته باشد. چنانچه به دلایل مختلفی سیستم برق رسانی یا فیوز برق مشکلی پیدا کرده است، باید در کمترین زمان ممکن به رفع آن بپردازید.

در مواقعی که کرکره برقی بالا نمی‌آید، احتمالاً مسیر ریل خشک شده است. باید در این شرایط مسیر را تمیز نموده و با استفاده از گریس و روغن از حالت خشکی آن را خارج نمایید. روان بودن مسیر در عملکرد درست درب و کرکره برقی بسیار موثر خواهد بود.

حتما بخوانید:   نحوه سیم کشی و نصب آیفون صوتی الکتروپیک | آموزش نصب آیفون

یکی دیگر از مشکلات رایج انواع درب برقی این است که در هنگام استفاده بیش از اندازه از درب‌های کرکره‌ای و پایین و بالا کردن آن داغ شده و موتور از کار می‌افتد. اگر درب برقی این مشکل را داشت، باید آن را خاموش کرده و اجازه دهید که موتور خنک شود. در این صورت مشکل برطرف خواهد شد.

از دیگر مشکلات رایج درب برقی خرابی ریموت است. ریموت باید پیام پایین و بالا رفتن را برای کرکره برقی صادر کند. ریموت‌ها به دلایل گوناگونی مانند آب خوردگی، ضربه خوردگی و دیگر عوامل دچار مشکلاتی می‌شوند. اگر ریموت عملکرد درستی ندارد، باید باتری را عوض کنید و چنانچه مشکل برطرف نشد، ریموت را به صورت کامل عوض نمایید.

مشکلات رایج انواع درب برقی

مشکل داشتن جک برقی درب اتوماتیک

یکی دیگر از مشکلات رایج انواع درب برقی خرابی جک برقی می‌باشد ساختار موتور این گونه از درب‌ها به گونه‌ای می‌باشد که از دو بازو برای بسته یا باز کردن درب استفاده می‌کند. فلاشر یا چراغ هشدار برای مشخص نمودن وضعیت موتور قرار داده شده است، تا زمان بسته یا باز شدن درب به کاربران هشدار دهد. جک برقی از مهم‌ترین اجزای درب اتوماتیک می‌باشد. در این قطعه عملکرد به صورت لولایی یا ریل بلبرینگ می‌باشد که هر کدام از این جک‌ها ایرادات ویژه خود را دارند.

برای عیب یابی این نوع از مشکلات رایج انواع درب‌های برقی حتماً بررسی باید توسط افراد مجرب و کارشناسان متخصص انجام شود. آنها در کمترین مدت زمان ممکن مشکل به وجود آمده را پیدا کرده و تشخیص می‌دهند که از کدام شیوه برای رفع مشکل به وجود آمده استفاده کنند.

درب برقی در زمستان باز نمی‌شود

در برخی مواقع امکان دارد که درب برقی کاملاً پایین آید، اما باز نشود. این مشکل بیشتر در فصل زمستان به وجود می‌آید. اگر با این مشکل مواجه شدید، باید پیچ موتور را پیدا کرده و حساسیت دربازکن را تنظیم نمایید. در فصل‌های سرد سال امکان دارد که غلطک‌ها سفت شده باشند و به همین دلیل درب برقی باز نشود. غلطک‌ها را روان‌کاری کنید تا این مشکل برطرف شود. نحوه تنظیم کردن حساسیت در انواع درب‌های برقی متفاوت خواهد بود. بنابراین برای راهنمایی می‌توانید از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید.

حرکت آهسته یا تند درب های برقی

از دیگر مشکلات رایج انواع درب برقی این است که احتمال دارد در برخی مواقع بسیار کند و در برخی مواقع بسیار تند باز یا بسته شوند. این مشکل ارتباط مستقیمی با فنر کار دارد. بنابراین اگر متوجه شدید که فنر درب برقی آسیب دیده است، باید آن را تعمیر کرده و یا در صورت لزوم آن را تعویض نمایید. وقتی فنر درب برقی عیب یابی شده و مشکل آن برطرف می‌گردد، حرکت درب برقی نرمال خواهد شد.

حتما بخوانید:   میزان در آمد شغل برقکاری چقدر است | برقکار ساختمان

درب برقی

نکات مهم خرید درب برقی

برای خریدن هر محصول باید نکات مهمی را در مورد آنها بدانید. انتخاب و خرید انواع درب برقی نیز نکاتی وجود دارد که باید آنها را مدنظر داشته باشید. این نکات اصولی در انتخاب درست کمک شایانی خواهد کرد و موجب خواهد شد که با مشکلات رایج انواع درب برقی مواجه نشوید:

 • هنگام انتخاب و خرید درب‌های برقی باید به این موضوع توجه کنید که درب‌های انتخابی برای محیط مورد نظر ابعاد مناسبی داشته باشند. در صورتی که محصول ابعاد مناسبی نداشته باشد، از لحاظ اقتصادی ضرر خواهید کرد و هم اینکه مجبور خواهید شد برای انتخاب و خرید درب جدید وقت خود را دوباره صرف نمایید.
 • یکی دیگر از نکات بسیار مهم این است که به نوع تیغه کرکره برقی توجه نمایید که از نوع بی‌صدا باشد. اگر درب انتخابی شما دارای صدای زیادی باشد، در هنگام استفاده این صدا کاربران را اذیت خواهد کرد.
 • برای اینکه کمتر با مشکلات رایج انواع درب برقی مواجه شوید، بهتر است که به ساختار فنی درب اتوماتیک توجه نمایید که از نوع با کیفیت و استاندارد باشد.
 • درب‌های برقی در نمای ساختمان و زیبایی آن بسیار موثر هستند. به همین علت باید در هنگام انتخاب به این موضوع توجه داشته و دربی انتخاب نمایید که زیبایی ظاهری نیز داشته باشد.
 • نکته بسیار مهم دیگر این می‌باشد که امنیت در هر محیط و مکانی ضروری و لازم است. بنابراین در زمان انتخاب درب اتوماتیک باید دربی را انتخاب نمایید که دارای امنیت زیادی باشد.

سخن تکمیلی

درب‌های برقی به صورت الکترونیکی و هوشمند کار می‌کنند و در هر موقع مشکلی پیدا کنند، نیاز به عیب‌یابی خواهند داشت. در زمانی که با مشکلات رایج انواع درب برقی مواجه شدید، پیشنهاد می‌شود که بررسی و عیب یابی آن را به افراد حرفه‌ای و آموزش دیده و حرفه‌ای در زمینه تعمیرات درب اتوماتیک بسپارید. توصیه می‌شود که قبل از خرابی از عملکرد درست و سالم بودن قطعات اطمینان حاصل کنید و از آسیب دیدن بیشتر درب برقی جلوگیری کنید.

31

مشکلات رایج انواع درب برقی و نحوه عیب یابی کردن آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی مشکلات رایج انواع درب برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x