تعمیراتتعمیرات تاسیسات برقی

آموزش روش کاربردی سیم کشی ساختمان از سقف

چگونه سیم کشی ساختمان را از سقف انجام دهیم؟

نکات برگزیده مطلب
  • ما در این مقاله سعی داریم همه نکات مهم در مورد سیم کشی از سقف را در اختیار شما قرار دهیم.

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021هـ

مواره یکی از کارهای زمان‌بر که اتفاقا برای به اتمام رساندن آن نیاز به مصالح و مهارت های زیادی نیز هست، ساختمان سازی است. و یکی از بخش‌های پر اهمیت ساختمان، برق آن است که لوله‌های آن تنها باید توسط یک برق‌کار ماهر به‌درستی در سقف یا دیوارها جای گذاری شود. این بخش نقش‌ بسیار مهمی داشته و در صورتی که در آن نقصی وجود داشته باشد، امکان دارد مشکلات به شدت جبران‌ناپذیری را برای‌ شما ایجاد نماید. امروزه سیم‌ کشی ساختمان از سقف، یک روش نوین سیم کشی ساختمان است که در آن برق‌کار باید تمام توجه و تمرکز خود را به کار گیرد تا برون داد کار او خوب و تمیز باشد.

اما دلیل اصلی این‌که برق‌کار باید در زمان سیم‌کشی و لوله‌گذاری تمام توجه خود را به کار خود متمرکز کند این است که کار به‌گونه‌ای انجام شود که در نهایت سیم و لوله کمتری مورد استفاده قرار گیرد و برای صاحب خانه هزینه کمتری را در پی داشته باشد خصوصا در شرایط اقتصادی حال حاضر. امروزه سیم‌ کشی ساختمان از طریق سقف یک روش جدید است که بیشتر افراد در ساخت بنا غالباً هنگام ساخت اتاق‌ها، آن را اعمال می‌کنند. چنانچه شما نیز قصد به کارگیری این روش‌ نوین را در ساختمان خود دارید، در ابتدا لازم است از مهارت کافی برق‌کار خود مطمئن شوید.

پیش از شروع سیم‌کشی برق، لازم است که کار لوله‌گذاری را انجام دهید؛ انجام لوله گذاری برای سیم‌ کشی از طریق سقف ساختمان به ۲ صورت سقف کاذب و سقف تیرچه بلوکی امکان پذیر خواهد بود.

در زمان های گذشته، در باب سیم‌کشی ساختمان برای تسریع در انجام کار و مقرون به‌صرفه بودن آن، معمولا سیم کشی از کف انجام می‌شده است. برای سیم‌کشی کردن ساختمان از طریق سقف، به مواردی مثل دال بتنی و تیرچه یونولیت نیاز است.

 

آیا لوله‌ کشی برق از طریق سقف و لوله‌ کشی برق از کف با هم تفاوت دارند؟

در گذشته برای سیم‎‌کشی برق ساختمان از کف لوله کشی انجام می‌شده است. اما برای مطلع شدن از تفاوت این دو روش با یکدیگر و این که کدام یک نسبت به دیگری بهتر است، باید هرکدام را به طور کامل بررسی نماییم.

حتما بخوانید:   نحوه عایق بندی صدا برای موتورخانه منزل و ساختمان چگونه است؟

۱. میزان سرعت اجرای لوله‌کشی برق و سیم کشی ساختمان از دو طریق سقف و کف

یقیناً اطلاع دارید که برای سیم‌ کشی ساختمان از طریق سقف باید نردبان بگذارید و کار را انجام دهید؛ اما برای سیم‌کشی از کف نیازی به استفاده از نردبان ندارید چون همین بالا و پایین‌ رفتن های چند باره از نردبان، باعث اتلاف وقت شما می شود. برای انجام لوله کشی از سقف برعکس لوله‌کشی از کف، باید با طول ۲.۵ متری لوله کشی انجام دهید و مسیر بیشتری را برای پیاده سازی این روش طی نمایید.

این مورد نه‌تنها سبب اتلاف وقت شما می شود بلکه خستگی بیشتر شما را هم به دنبال دارد. تا همین‌جای سخن می‌توان به جرات گفت لوله‌گذاری از کف سریع تر انجام می‌شود. در ساختمان‌های چند طبقه برای سیم‌ کشی کردن از طریق سقف لازم است تا لوله‌گذاری هر واحد را از کف اتاق طبقه بعدی انجام دهید و سپس به طبقه بالا بروید. علت اصلی این کار هم این است که به دلیل وجود سقف تیرچه بلوک در این نوع ساختمان‌ها نمی‌توانید لوله‌های سیم‌کشی را با استفاده از گچ بپوشانید.

سیم کشی سقف

 

۲. تفاوت هزینه سیم‌ کشی ساختمان از سقف با سیم‌کشی از کف

برای لوله‌گذاری و سیم‌‌کشی از سقف نیاز به لوله‌کشی و سیم‌کشی با طول ۲.۵ متر است و از این رو برای این کار باید لوله و سیم‌برق بیشتری را تهیه نمایید. اما در لوله‌گذاری از طریق کف لازم نیست تا برای رسیدن به کلید و پریزها لوله زیادی مصرف نمایید. پس وقتی مقدار لوله‌ مصرفی کمتر باشد، طبیعتاً هزینه شما هم کمتر می شود. مورد موثر دیگر در هزینه ها ماهیچه گذاری است. در لوله‌گذاری از طریق کف نیاز است که ماهیچه‌گذاری هم انجام شود اما با این‌حال باز هم هزینه لوله گذاری کف نسبت به لوله‌گذاری از سقف کمتر می‌شود.

سیم کشی از کف

 

برق‌ کشی کردن در سقف تیرچه یونولیت

برای سیم‌کشی از سقف در ساختمانی با تیرچه یونولیت، نیاز است که برای هر کلید پریز یک انشعاب جدا در نظر بگیرید و در انتها کلیه این انشعابات را به سمت لوله اصلی که به جعبه فیوز وصل است، برسانید. فراموش نکنید که فقط انشعاب کولر را باید به‌ طور مجزا به جعبه فیوز متصل نمایید. مسئله مهم در زمینه سیم‌کشی برق در سقف تیرچه یونولیت این است که چگونه باید لوله‌گذاری را انجام دهیم که سیم‌ کشی ساختمان از طریق سقف به طور توکار باشد و مشخص نگردد؟

برای حل نمودن این مسئله لازم است قبل از لوله‌گذاری در سقف، قسمتی از یونولیت‌ها را به سایز لوله مدنظر خود برش بزنید تا لوله سیم‌کشی دقیقاً درون کار واقع شود. حتما این کار را با دقت انجام دهید تا لوله اضافی از سقف شما بیرون نزند. در صورتی که سقف خانه‌ شما از تیرچه یونولیت است، بهترین کار که می توانید انجام دهید این است که برق کشی از طریق سقف را به یک متخصص مجرب بسپارید که در مورد دقت در اندازه‌گیری‌ به او اطمینان داشته باشید.

حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال زانوسی

لوله‌ گذاری در سقف دال بتنی

برای سیم‌ کشی کردن از سقف دال بتنی حتما باید فردی که چینش سقف دال بتنی را انجام می‌دهد، جایی را برای لوله‌های سیم‌کشی برق در نظر گرفته و خالی بگذارد. لوله گذاری در سقف دال بتنی تنها در صورتی قابلیت اجرا دارد که صاحب بنا، کارگرانی که مسئول چینش سقف هستند را آگاه کند که قرار است سیم‌کشی برق به‌صورت سقفی انجام پذیرد.
در صورتی که با سقف دال بتنی آشنا نیستید، باید عرض کنیم که همانگونه که از نام آن مشخص است، این نوع سقف از بتن درست می‌شود اما دال به چه معناست؟ دال یک سیستم آهنی است که به‌ حالت افقی و به‌شکل طولی و عرضی بر روی هم تعبیه شده است که ضخامت زیادی هم ندارد. سیم‌ کشی ساختمان از سقف دال بتنی با توجه به شرایط هندسی ساختمان متغیر است. همچنین لوله‌گذاری سقف دال بتنی باید قبل از شروع بتن‌ریزی انجام شود.

چگونگی لوله ‌گذاری برق در سقف

زمانی که از لوله‌ گذاری در سقف صحبت می شود، 2 نوع سقف؛ سقف کاذب و غیر‌کاذب متصور است. در ادامه قصد داریم چگونگی لوله‌ گذاری در سقف غیر کاذب را بیان نماییم. پس برای یادگیری لوله‌گذاری و سیم‌ کشی از سقف کاذب تا پایان این مقاله همراه ما باشید. برای لوله‌ گذاری در سقف کاذب در ابتدا باید بدانید که نوع سقف کاذب شما چه حالتی است؛ سقف‌های کاذب در انواع مختلفی مثل PVC، رابیتس و 60*60 وجود دارند.

می توانید از لوله‌های خرطومی برای لوله‌کشی در سقف‌های کاذب رابیتس استفاده نمایید. به طور معمول در این نوع از سقف کاذب نورهای مخفی به‌کار گرفته می شود؛ پس حتما در لوله‌گذاری نورهای مخفی را هم در نظر بگیرید. پس از برش رابیتس در قسمت هالوژن یا نور مخفی، لوله را در جای صحیح آن قرار داده و آن‌ها را به یکدیگر انشعاب دهید. سیم‌ کشی از سقف کاذب به هیچ وجه کار سختی نیست چون فضای زیادی برای انجام هر کاری که مد نظر دارید وجود دارد.

در سقف‌های PVC نیاز نیست که برای لوله‌گذاری زمان بگذارید. سیم‌کشی برق، بدون لوله‌گذاری هم قابل اجراست. برای نصب کردن این سقف، نصاب شاسی‌کشی را انجام داده و جای سیم‌کشی را برای‌ شما معلوم می‌کند؛ فقط کافی است که شما سیم‌های برق را به وسیله بست‌های زیپی به این شاسی‌ها گیر دهید. سیم‌ کشی بنا از سقف کاذب 60*60 هم دقیقاً مثل سقف PVC انجام می شود تنها فرق آن، این است که حتی می‌توان سیم‌ها را پس از نصب سقف کاذب به آن‌ها وصل نمود.

حتما بخوانید:   دلیل خراب شدن فن فر چیست و چگونه می توان آن را تعمیر کرد؟

سقف کاذب

لوله گذاری کردن برق ساختمان در سقف‌ های غیر‌کاذب چگونه صورت می گیرد؟

لوله‌ گذاری برق سقف غیر کاذب با توجه به نوع چینش و شرایط سقف متغیر خواهد بود. برای این که جای لوله‌های برق از سقف معلوم نباشند و توکار باشند، فقط کافی است که قبل از ساخت سقف تصمیمی برای آن داشته باشید. برای این کار تنها باید لوله‌ها را به‌جای نصب کردن در زیر سقف، در قسمت بالای سقف نصب نمایید. در این حالت سیم‌ کشی از سقف، در کف ساختمان طبقه بالایی صورت می پذیرد.

در این حالت لوله سیم کشی برق ساختمان کاملاً حفظ شده و خطری آن را تهدید نمی‌کند چون حداقل ۱۰ سانت مواد و بتن روی سیم‌کشی‌ها برای کف‌ریزی می آید. برای این روش باید لوله را از پریز ادامه دهید و تا قسمت بالای سقف برسانید. بعد از آن حتماً باید لوله را از بالای سقف رد کنید و تا جای موردنظر برسانید. فراموش نکنید که درست ترین کار در سیم‌ کشی ساختمان از سقف این حالت است که لوله‌ها را قبل از بتن‌ریزی کردن نصب کنید و سیم‌های برق را از آن‌ها عبور دهید.

با انجام دادن این کار دیگر لازم نیست که برای لوله‌گذاری کردن و برق‌‎کشی در بتن سوراخ‌هایی را ایجاد نمایید.

انواع مختلف لوله برق‌کشی و سیم کشی ساختمان از سقف

از فواید سیم کشی ساختمان از سقف این است که می توانید با انواع لوله ها این کار را انجام دهید. خوب است که قبل از انتخاب کردن لوله آگاه باشید که سقف شما چه نوعی است. اگر سیم‌‌کشی به‌صورت غیر‌کاذب باشد، توصیه می‌کنیم که لوله‌های خرطومی فلزی و پلکسی که انعطاف بسیار بالایی دارند را انتخاب کنید. لوله‌های خرطومی پلاستیکی، لوله‌های پلی اتیلن و لوله‌های پلاستیکی سخت PVC از انواع دیگر لوله ها برای سیم‌کشی برق ساختمان از سقف به شمار می روند.

لوله برق کشی

سخن پایانی

اگر می خواهید سیم‌کشی ساختمان را از سقف انجام دهید، باید بسیاری از موارد را ارزیابی کنید. گاهی پس از این که سقف ساخته شد، امکان سیم‌ کشی ساختمان از سقف وجود ندارد. بهترین راه برای سیم کشی از سقف این است که اگر سقف شما بلند است، سقف کاذب بگذارید و سیم‌کشی را انجام دهید یا این‌که قبل از ساخت سقف (سقف غیر کاذب) برای لوله‌گذاری و سیم‌کشی آن تصمیم بگیرید. لوله‌هایی که برای سیم‌کشی از سقف و نحوه قرار‌گیری آن‌ها مناسب هستند با لوله های مناسب برای لوله‌گذاری از کف تفاوت دارند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

سیم کشی ساختمان از سقف

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

چگونه سیم کشی ساختمان را از سقف انجام دهیم؟ سیم کشی ساختمان، تفاوت لوله‌ کشی برق از طریق سقف و لوله‌ کشی برق از کف، هزینه سیم‌ کشی ساختمان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x