تعمیرات تاسیسات برقی

معرفی انواع سیم های موجود در بازار و کاربرد آنها

آیا تا به حال پیش آمده که بخواهید دستگاه برقی خود را تعمیر کنید؟ هنگامی که شما جعبه الکتریکی یک وسیله برقی را باز می‌کنید، در اکثر مواقع با انواع مختلف سیم‌ها در رنگها و اندازه‌های متفاوتی روبرو می‌شوید که هرکدام دارای معانی و مفاهیم مختلفی هستند. در این آموزش، قصد داریم شما را با کدهای رنگی سیم‌ها، انواع مدل های سیم برق و کابل‌های متداول آن آشنا کنیم. زیرا با یادگیری این کدها، شما می‌توانید اتصالات را بشناسید و آنها و نصب کرده و به راحتی با تعمیرات خانگی وسایل برقی همچون آبمیوه‌گیری، مخلوط‌کن، اتو و… کنار بیایید و آنها را تعمیر کنید.

اهمیت شناخت سیم های متنوع

یک رشته سیم می‌تواند اطلاعات مهمی را درباره مدارهای مرتبط با وسایل الکتریکی به شما ارائه دهد. بنابراین، آشنایی با انواع سیم و کدهای آن امری لازم و ضروری می باشد. اندازه و قطر سیم، مبدا و مقصد هر سیم یا کابل، و مهمترین آن‌ها یعنی رنگ سیم، اطلاعاتی مهم پر اهمیت را فراهم می‌کنند تا از طریق آن‌ها بتوانید وسایل برقی را تعمیر یا نصب کنید. اگر تصمیم به انجام فرآیند نصب یا تعمیر لوازم خانگی توسط تکنسین و متخصص حرفه‌ای دارید، متخصصان ما در شرکت آی بک امداد آماده‌اند تا به شما کمک کنند. در ادامه، به فاکتورهای مهم و اصلی در انتخاب کابل و سیم ها در برق‌کشی ساختمان می پردازیم.

اندازه سیم و اهمیت آن

اندازه و قطر سیم برق در مدار یک وسیله الکتریکی بسیار مهم و پر اهمیت است، چرا که به صورت مستقیم با میزان ظرفیت حمل جریان الکتریکی مرتبط است. در سیم‌هایی که با مدار خود همخوانی ندارند، این امکان وجود دارد که باعث آتش‌سوزی ناشی از اتصال کوتاه شوند. بنابراین، با درک و شناخت مفهوم رنگ سیم، بهتر است سایز مناسب را انتخاب و در مدار نصب نمایید.

Wires and Cables

برچسب گذاری سیم کشی برق و اطلاعات آن

اطلاعات اساسی در مورد سیم‌کشی و عایق‌بندی، شامل اندازه سیم، مواد سازنده، نوع عایق به کار رفته، تعداد سیم‌های موجود در یک کابل، و هر نوع درجه‌بندی یا ویژگی خاص، اغلب روی عایق یا غلاف سطح بیرونی سیم درج می‌شود. بنابراین، در زمان تهیه سیم، حتما به نوشته‌های روی عایق و کدهای آن توجه و دقت نمایید.

کدگذاری سیم های ممنوع

هر مدار، از تعدادی سیم با رنگ‌های منحصر به فرد و اتصالاتی تشکیل شده است که هر کدام از این رنگ‌ها به معنای کارایی، وظیفه، و نیروی منحصر به فرد سیم در مدار اشاره دارند. رنگ کابل مستقیماً با ابعاد سیم‌های درون کابل و آمپراژ آن متناسب است. در ادامه، با مفاهیم هر رنگ عایق سیم آشنا خواهیم شد.

سیم مشکی

عایق سیاه به روی سیم برق در مدارهای استاندارد خانگی به طور معمول جهت اتصال به هات وایرها به کار می‌رود. اصطلاح “هات وایر” برای سیم‌هایی مورد استفاده قرار میگیرد که قدرت را از پنل سرویس برق به یک نقطه مشخص همانند چراغ یا پریز برق منتقل می‌کنند. ضروریست که این موضوع را توجه داشته باشید که هرگز از سیم سیاه به عنوان سیم خنثی یا سیم ارت (زمین) برای هدفی غیر از حمل بارهای الکتریکی فعّال استفاده نکنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  برق اضطراری یا UPS چیست | کاربردهای مختلف UPS

سیم قرمز

سیم‌های با روکش قرمز رنگ نیز در دسته سیم‌های هات وایر قرار داده می شوند. این رنگ به عنوان دومین هات وایر در تاسیسات با ولتاژ ۲۴۰ ولت کاربرد دارد. لازم است توجه داشته باشید که اگر در یک مدار نیاز به دو هات وایر وجود داشته باشد، اولویت با سیم با رنگ سیاه می باشد.

electrical wiring 1152909 hero 3222 55af500248d646a9adc653a0dba5f14c

سیم سفید و کاربرد آن

زمانی که سیم سفید با یک حلقه قرمز یا سیاه نشانگذاری می‌شود، به این معناست که این سیم به عنوان هات وایر مورد استفاده قرار گرفته است و خود سیم، خنثی نیست. اما اهمیت داشته باشید که حتماً به نوار سیاه حول سیم توجه داشته باشید، زیرا در یک مدار، نوار برق سیاه باید چندین بار دور سیم سفید حلقه بزند تا نشان‌دهنده هات وایر بودن کابل باشد.

کاربرد سیم‌های مس برهنه

سیم‌های مس برهنه،که بی‌پوشش هستند، به‌عنوان نوعی خاص از سیم برای اتصال به زمین مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیم‌های مسی برهنه به دستگاه‌های الکتریکی مانند سوئیچ‌ها، پریزها و لوازم خانگی متصل می‌شوند.

کاربرد سیم های سبز رنگ

استفاده معمول از سیم‌های عایق سبز رنگ برای اتصال به زمین است. در هر مدار الکتریکی، احتمال نشتی و خطر برق‌گرفتگی وجود دارد، بنابراین لازم است که اجسام رسانا توسط یک سیم ارت به زمین متصل شوند. ویژگی سیم‌های اتصال به زمین این است که از راه یابی برق از وسیله الکتریکی به بدن و خطر برق‌گرفتگی جلوگیری می‌کنند.

کاربرد سیم‌های سفید یا خاکستری

سیم های با رنگ سفید یا خاکستری نمایانگر سیم خنثی (نول) می باشند. سیم نول یک سیم بدون جریان الکتریکی است و به قسمت دارای پتانسیل صفر سیستم متصل می‌شود. این سیم معمولا برای ایجاد مدار یا مسیر بسته کاربرد دارد و جریان خروجی از وسیله برقی را به مولد می‌گرداند. دیدن عبارت “خنثی” ممکن است به طرز خطرناکی فریبنده باشد، زیرا اولین تصوری که به ذهن خطور میکند این است که جریان برق از این سیم عبور نمیکند. اما بسیار مهم و ضروری است که به این نکته توجه کنیم که سیم‌های خنثی نیز ممکن است انرژی را منتقل کنند و خطراتی را به همراه داشته باشند.

سیم‌های آبی و زرد

سیم‌هایی با رنگ آبی و زرد معمولا زمانی به‌کار می‌روند که جریان برق از طریق میان سیم‌ها عبور کند. اما در برخی موارد، این دو رنگ به‌عنوان هات وایر در داخل مسیرهای برق کاربرد دارند و پر اهمیت هستند. به‌عنوان مثال، سیم‌های زرد ممکن است در پایه سوئیچ پنکه‌های سقفی، نورهای ساختمانی و پریزهایی که با سوئیچ‌های برق متصل شده‌اند، مشاهده شوند.

6 types of electrical wiring for house

انواع سیم و کابل های موجود در بازار

انواع سیم و کابل وسایل الکترونیکی، اجزای اساسی در سیستم الکتریکی هستند. سیم به عنوان یک هادی الکتریکی منفرد شناسایی می‌گردد، درصورتی که کابل از گروهی از سیم‌های متفاوت تشکیل شده و درون یک پوسته مشترک گرفته است. در حین بازکردن یک جعبه خروجی یا روشن کردن یک چراغ، امکان دارد با مجموعه‌ای متنوع از سیم‌هایی با رنگ های متنوع مواجه شوید. رنگ‌های مختلف از جمله سیاه، سفید و سیم برهنه همگرا می‌شوند، اما تمامی این سیم‌ها به یک هدف مشترک ختم میشوند و آن هم منتقل کردن نیروی الکتریکی می باشد.

کاربرد کابل دفن مستقیم

کابل دفن مستقیم به منظور ارتباطات و انتقال انرژی به کار برده می‌شود. این نوع کابل به گونه‌ای طراحی می شود است که بدون نیاز به بخش های اضافی مانند عایق، غلاف یا لوله سیم، در زیرزمین، دیوارها، سقف یا زیر کفپوش پنهان می‌شود. این کابل دارای لایه‌های محافظ متعددی نظیر لایه عایق پلاستیکی، لایه ضد آب و ژل ضربه‌گیر و… است، که با کاربرد حفاظت در برابر گرما، رطوبت و عوامل زیرزمینی دیگر طراحی شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کنترل یک لامپ از چند نقطه با کلید صلیبی

کاربرد کابل NM

در بیشتر سیم‌کشی‌های داخلی، از کابلی با طراحی غیرفلزی یا NM، که با نام تجاری Romex نیز شناخته می‌شود، استفاده می‌شود. این کابل، دارای سه یا چند سیم می باشد که درون یک کت پلاستیکی انعطاف‌پذیر یا غلاف قرار داده می‌شود. از این نوع کابل به عنوان انتخابی پرکاربرد برای مدارهای داخلی نظیر خروجی‌ها، سوئیچ‌ها، روشنایی و وسایل خانگی استفاده می‌شود.

معرفی انواع سیم های THHN و THWN

کدهای THHN و THWN برای دو نوع متداول سیم با عایق‌بندی مختلف در سیم‌کشی داخلی استفاده می‌شوند. این سیم‌ها، THHN و THWN، هادی‌های منفرد با کدهای رنگی متنوعی هستند و به‌جای استفاده کردن از غلاف کابل NM، از لوله فلزی یا پلاستیکی به‌عنوان محافظ استفاده می‌کنند. هر حرف به کار رفته در نام سیم، خصوصیات خاص عایق را نمایان می‌سازد:
T برای ترموپلاستیک
H برای مقاومت در برابر حرارت و HH (HH به‌معنای مقاومت بسیار در برابر حرارت)
W برای رتبه‌بندی مکان‌های مرطوب
N برای روکش نایلون جهت محافظت اضافی

wire cablel blendcolours 1024x647 1

معرفی انواع سیم تلفن و سیم داده

سیم‌کشی تلفن و داده، برای تلفن‌های ثابت و اتصال به اینترنت از سیم‌هایی با ولتاژ پایین استفاده می‌کند. کابل تلفن ممکن است دارای چهار یا هشت سیم باشد. در مورد سیم‌کشی داده خانگی، معمولاً از نوعی کابل با هشت سیم، که در چهار جفت به هم پیچیده شده‌اند، استفاده می‌شود. نصب سیم تلفن به دلیل حساسیت آن و احتمال خطای نصب که ممکن است منجر به آسیب دستگاه تلفن شود، نیازمند دقت است. پیشنهاد می‌کنیم اگر میخواهید سیم تلفنتان را نصب کنید قبل از هر اقدامی، با متخصصان شرکت آی بک امداد تماس بگیرید تا در نصب سیم تلفن شما را در نصب صحیح آن راهنمایی کنند.

معرفی کابل هم‌محور

کابل کواکس یا هم‌ محور، یک ابتکار الکتریکی می باشد که درون آن یک هادی داخلی در آن جای می‌گیرد. این کابل با یک لایه پلاستیکی عایق محافظت شده است و شیلد فلزی آن را احاطه می کند. با تشکیل از چهار لایه، معمولاً دارای عایق سیاه یا سفید می‌باشد. کاربرد اصلی این کابل در انتقال سیگنال تلویزیون کابلی، ارتباط آنتن‌ها، فرستنده و گیرنده به طور معمول است.

در این مقاله، تمام تنوع‌های سیم و کابل را به شما معرفی کردیم و به توضیح کدهای رنگی عایق سیم‌ها پرداختیم. این مطالب به شما کمک می‌کند تا با نگاه به هر سیم، نوع اتصالات جریان الکتریکی در مدار را درک کرده و آنها را بشناسید. نکات این مقاله به شما امکان می‌دهد که در مواجهه با خرابی یک وسیله برقی یا مشکلات در سیم‌کشی ساختمان، علت مشکل را متوجه شوید و در صورت امکان تعمیرات ساده و سیم‌کشی‌های مرتبط را انجام دهید.اگر سوالی داشتید در قسمت نظرات سوالاتتان را بپرسید تا کارشناسان و متخصصان ما در سایت آی بک امداد در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

معرفی انواع سیم های موجود در بازار و کاربرد آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله به بررسی انواع سیم و کابل های موجود در بازار می پردازیم.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا