تعمیرات تاسیسات برقی

نوشته های روی لامپ نشانه چیست؟ | مشخصات روی لامپ ال ای دی

نوشته های روی لامپ نشان دهنده چیست؟ تابحال دقت کرده اید که روی لامپ ها نوشته هایی وجود دارد که می تواند مشخصه ها و خصوصیات آن را بیان کند؟ در واقع از روی نوشته های روی لامپ است که فروشنده ها می توانند لامپ مناسب و مورد نیاز برای شما را در اختیارتان قرار دهند. فکر نمی کنید حالا وقت آن رسیده که خودتان بتوانید از نوشته های روی لامپ سر در آورید؟ چرا که نه؟ ما اینجاییم که به شما آموزش دهیم چگونه می توانید از روی نوشته های روی لامپ از ویژگی ها و مشخصه های آن آگاهی یابید.

نوشته های روی لامپ

نوشته های روی لامپ معمولا مشخصات فنی و ظاهری لامپ را نشان می دهند. این مشخصات شامل نوع، شکل، اندازه، توان، ولتاژ، فرکانس، شار نوری، بهره نوری، رنگ دما، عمر مفید و برند لامپ هستند. برای فهمیدن معنی این نوشته ها، باید با کدهای حروفی و عددی رایج آشنا باشید. در ادامه به توضیح برخی از این کدها می پردازیم:

کدهای حروفی: حروف روی لامپ به صورت مختصر شکل و نوع لامپ را توصیف می کنند. به عنوان مثال:

A: لامپ قطره ای یا استاندارد

B: لامپ گلوله ای یا شمعی

C: لامپ شعله ای یا دایره ای

G: لامپ کروی

R: لامپ بازتابنده

T: لامپ لوله ای یا فلورسنت

BR: لامپ بازتابنده برآمده

BT: لامپ برآمده لوله ای یا دودکش

کدهای عددی: اعداد روی لامپ اندازه و قطر لامپ را در هشتم اینچ نشان می دهند. به عنوان مثال:

A19: لامپ قطره ای با قطر ۱۹/۸ اینچ

B10: لامپ گلوله ای با قطر ۱۰/۸ اینچ

C7: لامپ شعله ای با قطر ۷/۸ اینچ

G25: لامپ کروی با قطر ۲۵/۸ اینچ

R30: لامپ بازتابنده با قطر ۳۰/۸ اینچ

T8: لامپ فلورسنت با قطر ۸/۸ اینچ

معنی شار نوری یا بهره نوری

شار نوری یا بهره نوری (Lumen) یک معیار برای اندازه گیری مقدار نور مرئی است که توسط یک منبع نوری، مانند لامپ یا دیود ال ای دی، به محیط اطراف آن منبع منتشر می شود.

شار نوری با واحد لومن (lm) نشان داده می شود و به صورت شار نوری تولید شده توسط یک منبع نوری با شدت روشنایی یک کاندلا در زاویه فضایی یک استرادیان تعریف می شود.

شار نوری را نباید با شار تابشی که معیار برای اندازه گیری توان کل نور گسیل شده است اشتباه گرفت. زیرا شار نوری به گونه ای تعریف شده تا بازتاب دهنده حساسیت متغیر چشم انسان به طول موج های مختلف نور باشد.

هرچه درجه لومن بالاتر باشد، لامپ روشنتر ظاهر می شود. برای سنجش واقعی میزان روشنایی یک لامپ می بایست به مقدار لومن آن توجه کنید.

معنای لومن بر وات یا Lumen_per_Watt

لومن بر وات یا بهره نوری یک معیار برای سنجش کارایی یک منبع نوری است. این معیار نشان می دهد که یک منبع نوری چقدر نور مرئی را با مصرف یک وات انرژی الکتریکی تولید می کند. واحد این معیار لومن بر وات (lm/W) است. هرچه این مقدار بالاتر باشد، به این معناست که منبع نوری کم مصرفتر و پُرنورتر است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تایمر راه پله بهتر است یا چشمی راه پله؟

برای مثال، فرض کنید دو لامپ با توان ۱۰ وات دارید. لامپ اول ۱۰۰ لومن و لامپ دوم ۲۰۰ لومن نور تولید می کند. در این صورت بهره نوری لامپ اول برابر با ۱۰۰/۱۰ = ۱۰ lm/W و بهره نوری لامپ دوم برابر با ۲۰۰/۱۰ = ۲۰ lm/W خواهد بود.

این بدان معناست که لامپ دوم با همان توان، دو برابر نور بیشتری تولید می کند و در نتیجه کارآمدتر است.

ضریب نمود رنگ یا CRI به چه معناست؟

ضریب نمود رنگ یا CRI یک معیار برای سنجش کیفیت نور مرئی است که توسط یک منبع نوری، مانند لامپ یا دیود ال ای دی، تولید می شود. این معیار نشان می دهد که چقدر رنگ اجسام تحت نور منبع نوری مصنوعی با رنگ طبیعی آنها تحت نور خورشید همخوانی دارد. هرچه این معیار بالاتر باشد، به این معناست که منبع نوری رنگ ها را بهتر و واقع گراتر نشان می دهد.

ضریب نمود رنگ با واحد لومن بر وات (lm/W) اندازه گیری می شود و در بازه ۰ تا ۱۰۰ قرار دارد. فقط نور خورشید دارای ضریب نمود رنگ ۱۰۰ است و به عنوان مبنای مقایسه برای سایر منابع نوری استفاده می شود. برای اندازه گیری ضریب نمود رنگ یک منبع نوری، از چندین روش مختلف استفاده می شود.

در روش قدیمی، از ۸ رنگ آزمایشی استاندارد استفاده می شود که زیر نور منبع نور مورد آزمایش و منبع نور مبنا قرار داده می شوند و شار نور هر کدام اندازه گیری می شود. سپس با استفاده از فرمول خاص، مقدار ضریب نمود رنگ به دست می آید.

 در روش جدید، تعداد رنگ های آزمایش از ۸ به ۹۹ افزایش یافته و پارامترهای دیگری هم برای سنجش کارآمدی و توزیع نور در نظر گرفته شده است.

نوشته های روی لامپ نشان دهنده چیست

درجه حفاظت یا IP چیست؟

درجه حفاظت یا IP یک عبارت است که برای نشان دادن سطح حفاظت تجهیزات الکتریکی در برابر نفوذ عوامل خارجی مانند گرد و غبار، آب، شوک و ضربه استفاده می شود. این عبارت از دو حرف IP و دو رقم تشکیل شده است. رقم اول نشان دهنده حفاظت در برابر جسم های جامد و رقم دوم نشان دهنده حفاظت در برابر مایعات است.

هرچه این رقم ها بالاتر باشند، سطح حفاظت بیشتر است. برای مثال، IP67 یعنی تجهیزات الکتریکی کاملا در برابر گرد و غبار محافظت شده اند و تا عمق یک متر و مدت ۳۰ دقیقه در برابر آب مقاوم هستند.

مشخصات فنی انواع لامپ ها

هر یک از لامپ ها مشخصات فنی خاصی دارند که براساس آن می توان گفت کدام لامپ برای کجا مناسب است؟ این مشخصه ها نیز از روی نوشته های روی لامپ قابل تشخیص می باشد.

به طور کلی مشخصات فنی لامپ را می توان اینگونه نام برد:

لامپ ها را می توان براساس نوع، شکل، ولتاژ، توان، شار نوری، ضریب نمود رنگ، درجه حفاظت و طول عمر دسته بندی کرد.

لامپ های رشته ای یا التهابی اولین نوع لامپ های تولید شده هستند که با عبور جریان الکتریکی از رشته تنگستن، نور تولید می کنند. این لامپ ها دارای راندمان پایین (۱۰-۱۵ lm/W)، طول عمر کوتاه (۱۰۰۰ ساعت) و تولید حرارت زیاد هستند.

لامپ های فلورسنت یا مهتابی با تخلیه الکتریکی در گاز بخار جیوه و پوشش فسفر داخل لوله، نور تولید می کنند. این لامپ ها دارای راندمان بالاتر (۳۵-۶۰ lm/W)، طول عمر بیشتر (۲۰۰۰۰ ساعت) و رنگ و نور مناسب هستند. اما به دلیل حضور جیوه در آنها، دفع آنها با مشکلات زیست محیطی همراه است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت اتصالی کردن برق ساختمان چیست | رفع مشکل اتصالی برق

لامپ های فلورسنت فشرده یا کم مصرف با عملکرد مشابه لامپ های فلورسنت، نور تولید میکنند. این لامپ ها برای جایگزینی لامپ های رشته ای در خانه ها و ساختمان های تجاری طراحی شده اند. این لامپ ها دارای راندمان بالاتر (۴۵-۶۵ lm/W)، طول عمر بالاتر (۸۰۰۰ ساعت) و شکل و ابعاد کوچکتر هستند.

لامپ های هالوژن یک نسخه بهبود یافته از لامپ های رشته ای هستند که با حضور گاز هالوژن در آنها، راندمان و طول عمر آنها را افزایش می دهند. این لامپ ها دارای راندمان متوسط (۱۵-۲۵ lm/W)، طول عمر متوسط (۲۰۰۰-۴۰۰۰ ساعت) و نور پر درخشش و سفید هستند.

لامپ های LED یا ال ای دی با استفاده از دیودهای نورافشان، نور تولید می کنند. این لامپ ها دارای راندمان بسیار بالا (۷۵-۱۲۰ lm/W)، طول عمر بسیار بالا (۵۰۰۰۰ ساعت)، انعطاف پذیری و تنوع در شکل و رنگ هستند. این لامپ ها از نظر مصرف انرژی، کیفیت نور، دوام و زیبایی، بهترین گزینه برای روشنایی هستند.

لامپ های بخار سدیم پرفشار، بخار جیوه پرفشار و متال هالید از دسته لامپ های شارژ شده یا HID هستند که با تخلیه الکتریکی در گازهای مختلف، نور تولید می کنند. این لامپ ها دارای راندمان بالا (۶۰-۱۱۰ lm/W)، طول عمر بالا (۱۵۰۰۰-۲۵۰۰۰ ساعت) و نور قوی و پرتاب کننده هستند. این لامپ ها برای روشنایی معابر، خیابان ها، پارک ها، سالن های ورزشی، مراکز خرید و ساختمان های صنعتی مناسب هستند.

چه نوع لامپی برای روشنایی اتاق خواب مناسب است؟

برای روشنایی اتاق خواب، نوع لامپی که انتخاب می کنید بسیار مهم است. لامپ باید به اندازه کافی روشن باشد تا بتوانید در آن مطالعه و تمرکز کنید، اما نباید آنقدر زیاد باشد که باعث اختلال در خواب شود. همچنین رنگ نور لامپ نیز تاثیر زیادی بر روحیه و سلامت شما دارد. به طور کلی، بهترین نوع لامپ برای اتاق خواب، لامپ ال ای دی کم مصرف است.

به طور کلی بهترین رنگ نور برای اتاق خواب، نور قرمز است. این نور را می توانید به صورت آباژور، لامپ دیواری یا ریسه ال ای دی در اتاق خواب خود استفاده کنید.

نوشته های روی لامپ

چه نوع لامپی برای روشنایی اتاق پذیرایی مناسب است؟

برای روشنایی اتاق پذیرایی، باید به چند عامل مهم توجه کنید. این عوامل شامل مقدار، رنگ، توزیع و کیفیت نور هستند. همچنین باید به نوع و شکل لامپها، سبک دکوراسیون و اندازه و شکل اتاق نیز دقت کنید.

بهترین نوع لامپ برای روشنایی اتاق پذیرایی، لامپهای ال ای دی هستند. این لامپها دارای مزایای زیر هستند:

  • کم مصرف و کارآمد
  • طول عمر و دوام بالا
  • انعطاف پذیری و تنوع در طرح و رنگ
  • کیفیت نور مناسب

جمع بندی

این مطلب از آی بک امداد به بررسی نوشته های روی لامپ و مشخصات آن پرداختیم. با خواندن آن می توانید بدون نیاز به متخصص خودتان اطلاعات کافی از لامپ مورد نیاز خود را بدست آورید.

نوشته های روی لامپ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نوشته های روی لامپ نشان دهنده چیست

امتیاز کاربر: ۰.۶ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا