تعمیرات تاسیسات برقیتعمیرات

چرا ست کنترل پنتاکس روشن نمی شود؟

نکات برگزیده مطلب
  • در این مقاله سعی داریم شما را با دلایل روشن نشدن ست کنترل پنتاکس آشنا کنیم .

[dropcap]و[/dropcap]

وظیفه ست کنترل ، کنترل و تنظیم فشار آب در پمپ است تا از وارد شدن خسارت به پمپ یا لوله کشی ساختمان که ناشی از نوسانات جریان آب است جلوگیری شود. با توجه به اهمیت این وسیله، در صورت وجود خرابی حتما باید تعمیر شود تا فشار آب در لوله ها به صورت مورد نیاز جریان یابد و آسیبی متوجه لوله کشی ساختمان نشود.
یکی از مدل های مفید و پر طرفدار ست کنترل پنتاکس است.
در این مقاله تلاش ما بر این است که توضیح دهیم دلیل روشن نشدن ست پنتاکس چیست؟
تا اگر شما هم این مشکل را دارید ، برطرف شود. تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید و در صورت وجود سوال یا ابهام ، مشکل خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا متخصصین ایبک به سوالاتتان پاسخ دهند.

شناخت کامل ست کنترل پنتاکس

طبق آنچه که گفتیم ست کنترل ، فشار آب را تنظیم می کند. اگر نحوه توزیع فشار آب در ساختمان به‌ گونه ای باشد که به برخی طبقات آب نرسد یا بیش از حد برسد و به لوله‌کشی ساختمان آسیب وارد کند با استفاده از ست کنترل می توان این شرایط را کنترل نمود.

ست کنترل
به دلیل فشار زیاد ورودی آب در لوله‌کشی‌های شهری، معمولا از ست کنترل در پمپ‌های خانگی استفاده می‌شود. (فراموش نکنید که برای استفاده از این وسیله، باید فشار آب ورودی زیاد باشد. اگر فشار آب کافی نباشد، مانند تانکرها و چاه‌ها، پیشنهاد می شود که از این وسیله استفاده نکنید.)

چگونگی راه اندازی ست کنترل پنتاکس

این وسیله را هم روی پمپ آب مخزن‌ دار و هم پمپ بدون مخزن می‌توان نصب و راه اندازی نمود.
کاربرد پمپ آب بدون مخزن در ساختمان‌هایی است که تعداد ساکنین کمی دارند و نهایتا دو واحدی هستند. اما در ساختمان‌هایی که طبقات و ساکنین بیشتر هستند ، برای جلوگیری از فشار به پمپ و پیشگیری از آسیب دیدن ست کنترل ، استفاده از یک مخزن آب هم ضروری است.

پنتاکس

ست کنترل باید بین پمپ و شیر قرار بگیرد. از محکم بودن اتصالات اطمینان حاصل کنید. جای اتومات بالاتر از پمپ است و برای متصل کردن آن به برق، کابل ست کنترل را به برق بزنید. پس از اینکه دستگاه به برق وصل شد، اگر آب از شیر خارج گردد یعنی نصب دستگاه به درستی انجام شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه شستشوی بالش در ماشین لباسشویی

نحوه کارکرد ست کنترل

ست کنترل زمانی که شیر آب باز می شود پمپ را فعال و زمانی که شیر بسته می شود ، پمپ را از کار می اندازد.
چنانچه پمپ مصرفی شما سانتریفیوژ باشد، ست کنترل مناسب، توانی معادل ۱.۵ اسب بخار دارد.
از آن جهت که ست کنترل‌ها دارای مقاومت بالایی هستند، در مناطق مختلف کشور کاربرد دارند. هم در مناطق مرطوب شمالی و هم در مناطق گرم جنوب کشور می‌توان از این وسیله در ساختمان خود بهره برد.

بخش های تشکیل دهنده ست کنترل

  • دیافراگم
  • برد الکتریکی
  • فشارسنج
  • شیر یک طرفه
  • بدنه و پیچ تنظیم فشار
  • کابل برق

ویژگی های فیزیکی و عملیاتی ست کنترل پنتاکس

ویژگی های فیزیکی: جنس بدنه ی این وسیله، پلی آمید است. پلی آمید از پلاستیک مقاوم‌تر است همین امر موجب می شود که در شرایط مختلف آب‌ و هوایی، ست کنترل پنتاکس خراب نشود. این وسیله، یک پیچ تنظیم فشار دارد که وظیفه آن تنظیم فشار آب است. قطر دهانه ورودی دستگاه به اندازه ۱ اینچ است.
ویژگی های عملیاتی: از این ست کنترل در پمپ‌هایی که ۱۲ آمپر ایجاد می کنند ، می‌توان استفاده کرد. این ست کنترل از آن جهت که تک فاز است می‌تواند با برق شهری کار کند. مسیر حرکت آب را فلشی که روی بدنه ی ست کنترل است مشخص می‌کند.

به چه دلیل پمپ آب در طبقات بالایی ساختمان کار نمی کند؟

باید بدانید که نرسیدن آب به طبقات بالایی در ساختمان هایی که ساکنین زیادی دارند ، یک مشکل رایج است.
این مشکل علل مختلفی دارد. برای مثال، اگر راه اندازی پمپ به طور اصولی انجام نشود ساکنین طبقات بالایی دچار مشکل می شوند. چون آب به خوبی جریان پیدا نمی کند و به دلیل ست کنترل هم فعال نمی شود که آب به درستی بین طبقات توزیع شود. در این حالت در صورت باز شدن شیر آب یکی از طبقات بالا ، آب خارج نمی شود یا با کمترین فشار خارج می شود. همچنین از علت های دیگر این مشکل می توان به خرابی کلید اتوماتیک دیجیتال پمپ آب اشاره کرد.

شناسایی علت خرابی ست کنترل

علت خراب شدن ست کنترل پنتاکس می‌تواند به هر یک از بخش های تشکل‌دهنده آن بازگردد. در ادامه شما با علل روشن نشدن ست کنترل آشنا خواهید شد.

ست کنترل پنتاکس

۱. خرابی برد الکتریکی

مهمترین قطعه ست کنترل برد الکتریکی است. مواردی چون کم و زیاد شدن جریان برق، استراحت نداشتن پمپ آب و کار کردن بدون وقفه پمپ ،خیس شدن برد یا نشتی داشتن پمپ، سبب خراب شدن یا سوختن برد الکتریکی می شود. اگر برد الکتریکی بسوزد به ناچار باید آن را تعویض کرد.

۲. قطع شدن برق

زمانی که برق قطع می شود عملکرد ست کنترل دچار اختلال می شود که برخلاف تصور افراد این مسئله نشانه خرابی ست کنترل نیست .
قطعی برق نشانه خرابی ست کنترل نیست اما ست کنترل با یک دوشاخه به پریز متصل می‌شود. درصورت قطعی کابل برق، دو شاخه‌ی آن را عوض کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  برطرف کردن ارور یخچال امرسان

۳. خراب شدن پیچ تنظیم فشار

پیچ تنظیم فشار ، فشار آب را تنظیم کرده و زمانی که آب به درون ست کنترل نفوذ می کند ، سبب خروج آن می شود تا به قطعات برقی دستگاه آسیبی وارد نشود.
در صورتی که تنظیمات پیچ بهم خورده باشد کافیست دوباره آن را تنظیم کنید.

۴. خراب شدن گیج فشار

اگر گیج فشار ست کنترل خراب شود، فشار صحیح را نشان نمی دهد.

۵. خراب شدن شیر یک طرفه ست کنترل پنتاکس

خرابی شیر یک طرفه یکی دیگر از عللی است که کارکرد دستگاه را دچار اختلال می کند‌. این نقص ممکن است به علت رسوب گرفتن شیر باشد. سخت بودن آب سبب رسوب املاح آن در مسیر شیر می شود و در نتیجه آب به راحتی عبور نمی کند. این مشکل با تعویض شیر حل می شود. اگر جنس شیر برنجی باشد به راحتی املاح رسوب نمی کند. اگر در قسمت ورودی شیر یک صافی قرار گیرد، در حد قابل توجهی از ورود رسوبات پیشگیری می کند.

۶. خرابی دیافراگم

دیافراگم فشار مورد نیاز برای ست کنترل را تامین می نماید. در صورت نقص، پوسیدگی یا سوراخ شدن این قطعه ، کار کنترل فشار دچار مشکل می شود که برای حل این مشکل باید دیافراگم را تعویض کنید‌.

آیا ست کنترل پنتاکس در صورت خرابی نیاز به تعمیر دارد یا تعویض ؟

در صورت خرابی ست کنترل پنتاکس هزینه تعمیر با تعویض آن برابر است. همچنین قطعاتی که تعمیر می شود به ندرت با کیفیت اولیه کار می کنند. پس توصیه می کنیم که برای احیای مجدد حتما قطعات عوض شود.
با عوض کردن این وسیله یا قطعات خراب آن، عمر دستگاه افزایش می یابد و به خوبی کار می کند و پمپ آب هم دچار مشکل نمی شود، از نظر هزینه‌ هم برای شما مقرون به صرفه‌تر است.
در صورتی که برای تعویض قطعات به نیروهای متخصص نیاز دارید که با مراجعه به محل و عیب یابی قطعات ، دلیل روشن نشدن ست کنترل پنتاکس را بررسی و مشکل را حل کنند می‌توانید از نیروهای متخصص ایبک کمک بگیرید. برای این کار، تنها نیاز است به سایت ایبک مراجعه نموده و سفارش تعمیر یا تعویض ست کنترل خود را ثبت نمایید.

چرا ست کنترل پنتاکس روشن نمی شود؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای اینکه بدانید چرا ست کنترل پنتاکس روشن نمی شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا