خودرو

سیستم گیربکس CVT چیست و چگونه کار می کند؟

گیربکس Cvt چیست؟ حتما شما هم نام این گیربکس را شنیده اید و حال به دنبال آشنایی با آن این عبارت را سرچ کرده اید. جای درستی آمده اید. در اینجا ما تمامی مواردی را که باید در مورد گیربکسهای Cvt بدانید را بیان می کنیم.

گیربکس Cvt چیست

گیربکس CVT یا سیستم انتقال قدرت متغیر (Continuously variable transmission) یک نوع گیربکس اتوماتیک است که به جای داشتن دنده های ثابت، با استفاده از دو فولی و یک تسمه یا زنجیر، می تواند بینهایت نسبت دنده را برای خودرو ایجاد کند.

این گیربکس به راننده اجازه می دهد که در هر لحظه و براساس شرایط رانندگی، دنده ای با سرعت مناسب انتخاب کند. این گیربکس دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

مزایای گیربکس CVT

 • کاهش مصرف سوخت: گیربکس CVT با تنظیم دور موتور در بهترین حالت ممکن، مصرف سوخت را کاهش میدهد.
 • نرم کردن تعویض دنده: این نوع گیربکسها بدون نیاز به جابجایی دستی دنده، تعویض دنده را بصورت بیصدا و بدون لرزش انجام میدهد.
 • انتقال قدرت مناسب به چرخ ها: گیربکسهای CVT با تعویض دنده در هر لحظه، قدرت مناسب را به چرخ ها منتقل می کند.
 • کمتر شدن وزن خودرو: گیربکس CVT با حذف چرخ دنده های عادی، وزن خودرو را کم می کند.

معایب گیربکس CVT

 • هزینه تعمیرات زیاد: قطعات تعمیرات گیربکس CVT گران قیمت هستند و نیاز به کارشناسان باتجربه دارند.
 • صدای زیاد پیشرانه: گیربکس CVT در دور بالا، صدای زیاد پیشرانه را تولید می کند.

گیربکس cvt چند دنده است؟

گیربکسهای CVT یا گیربکس متغیر مداوم یک نوع گیربکس اتوماتیک است که به جای داشتن دنده های ثابت، با استفاده از دو فولی و یک تسمه یا زنجیر، می تواند بینهایت نسبت دنده را برای خودرو ایجاد کند. این گیربکس به راننده اجازه میدهد که در هر لحظه و براساس شرایط رانندگی، دنده ای با سرعت مناسب انتخاب کند. بنابراین، می توان گفت که گیربکس CVT دارای دنده های نامحدود است.

البته برخی از خودروسازان برای رفع حس عدم تعویض دنده در راننده، گیربکس CVT را با شماره گذاری مصنوعی عرضه می کنند. به این صورت که با تغییر نسبت دنده، حس تعویض دنده به راننده منتقل می شود. این شماره گذاری ممکن است از ۱ تا ۱۰ باشد.

خودروی دارای گیربکس cvt چگونه کار می کند؟

خودروی دارای گیربکس CVT یک نوع خودروی اتوماتیک است. این گیربکس به راننده این امکان را می دهد که در هر لحظه و براساس شرایط رانندگی، دنده خودرو را تغییر دهد.

دو فولی مخروطی در این گیربکس وجود دارد که یکی به موتور و دیگری به چرخها متصل است. تسمه یا زنجیر بین این دو فولی قرار دارد و با چرخش یک فولی، فولی دیگر هم به چرخش در می آید. با جابجایی تسمه بر روی فولی ها، نسبت دنده تغییر می کند.

به عنوان مثال، وقتی تسمه در قسمت بالای فولی متصل به موتور و قسمت پایین فولی متصل به چرخ ها قرار دارد، نسبت دنده کم است و خودرو شروع به حرکت می کند. وقتی تسمه در قسمت پایین فولی متصل به موتور و قسمت بالای فولی متصل به چرخ ها قرار دارد، نسبت دنده زیاد است و خودرو سرعت بالا می گیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علائم خراب شدن هیدرولیک فرمان خودرو چیست؟

شتاب گیری طبیعی و نرم خودرو با گیربکس cvt

شتاب گیری طبیعی و نرم خودرو با گیربکسهای cvt یکی از مزایای استفاده از این نوع گیربکس است. این گیربکس به راننده اجازه می دهد که در هر لحظه و براساس شرایط رانندگی، دنده ای با سرعت مناسب انتخاب کند. در نتیجه، تعویض دنده به صورت بدون صدا و لرزش صورت می گیرد و شتاب خودرو به شکل هموار و پیوسته افزایش می یابد. این ویژگی باعث بهبود راندمان سوخت و نیز کاهش آلاینده ها می شود.

اطلاعات کامل گیربکس CVT

گیربکس cvt باعث کاهش مصرف سوخت می شود

گیربکسهای cvt یا سیستم انتقال قدرت متغیر، نوعی گیربکس اتوماتیک است که باعث می شود دور موتور در حالت بهینه قرار گیرد و مصرف سوخت کاهش یابد.

برخی منابع مدعی هستند این نوع گیربکس می تواند مصرف سوخت را تا ۲۰ درصد نسبت به گیربکس های اتوماتیک معمولی کاهش دهد.

برخلاف گیربکس های دستی و اتوماتیک دارای دنده و نسبت دنده های ثابت هستند، نمونه های cvt برای مصرف سوخت بهینه تر نسبت دنده های متغیر دارند. همین موضوع باعث می شود که خودروهای مجهز به گیربکسهای cvt در مقایسه با نمونه های دستی مصرف سوخت کمتری داشته باشند.

خودروهای دارای گیربکس cvt وزن کمتری دارند

به لطف ساختار ساده تر، گیربکسهای cvt معمولاً سبکتر و جمع و جورتر از نمونه های سنتی هستند. بجای چرخ دنده های زیاد، در گیربکس cvt شاهد پولی هایی هستیم که توسط زنجیر یا تسمه فولادی به یکدیگر مرتبط شده اند.

بسته به سرعت خودرو، هر طرف پولی به جلو یا عقب حرکت می کند تا نسبت ایجاد شده تغییر یابد. این سادگی فنی باعث می شود که وزن قطعات گیربکس کم شود و در نتیجه، وزن خودرو نیز کاهش پیدا کند.

کاهش وزن خودرو چندین مزیت دارد که یکی از آنها کاهش مصرف سوخت می باشد. همچنین، کاهش وزن خودرو باعث بهبود پاسخگویی، شتاب، راندمان و عملکرد دینامیک خودرو می شود.

خودروهای دارای گیربکس cvt در ایران کدامند؟

برخی از خودروهای دارای گیربکس cvt که در بازار ایران عرضه شده اند عبارتند از:

 • چری تیگو: خودروهای تیگو ۲، تیگو ۳، تیگو ۵، تیگو ۷ و تیگو ۸ همگی دارای گیربکس cvt هستند.
 • کیا: خودروهای کیا فورته (سراتو)، کیا ریو، کیا سلتوس و کیا سول همگی دارای گیربکس cvt هستند.
 • هوندا: خودروهای هوندا آکورد، هوندا سیویک، هوندا CR-V و هوندا HR-V همگی دارای گیربکس cvt هستند.
 • نیسان: خودروهای نیسان تیانا، نیسان قشقای، نیسان جوک و نیسان مورانو همگی دارای گیربکس cvt هستند.

خودروهای دارای گیربکس CVT

تفاوت گیربکس CVT و معمولی چیست؟

گیربکس معمولی یا سیستم انتقال قدرت ثابت، نوعی گیربکس است که دارای تعداد محدودی از دنده های ثابت است که با جابجایی دستی یا اتوماتیک تعویض می شوند. این گیربکس به راننده اجازه میدهد که با تغییر نسبت دنده، سرعت و قدرت خودرو را تغییر دهد. این ویژگی باعث میشود که خودرو با توجه به شرایط جاده و حالت رانندگی، عملکرد مناسب را داشته باشد.

برخی از تفاوت های گیربکس CVT و معمولی عبارتند از:

سادگی ساختار

گیربکسهای CVT دارای ساختار ساده تر و جمع و جورتر از گیربکس معمولی است. گیربکس CVT فقط شامل دو فولی و یک تسمه یا زنجیر است، در حالی که گیربکس معمولی شامل چرخ دنده ها، شفت ها، سینکرونایز رها و سایر قطعات پیچیده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سلکتور گیربکس چیست و عملکرد آن چگونه است؟

صرفه جویی در سوخت

گیربکسهای CVT با تنظیم دور موتور در بهینه ترین حالت، مصرف سوخت را کاهش می دهد. برخی منابع مدعی هستند که این نوع گیربکسها می توانند مصرف سوخت را تا ۲۰ درصد نسبت به گیربکس های اتوماتیک معمولی کاهش دهند.

در حالی که گیربکس معمولی با تغییر نسبت دنده، مصرف سوخت را تحت تاثیر قرار می دهد.

نرم کردن تعویض دنده

گیربکسهای CVT بدون نیاز به جابجایی دستی یا اتوماتیک دنده، تعویض دنده را بصورت بدون صدا و لرزش انجام میدهد. این باعث رفاه و آسایش راننده و سرنشینان خودرو می شود.

در حالی که گیربکس معمولی با جابجایی دستی یا اتوماتیک دنده، تعویض دنده را با صدا و لرزش همراه می کند.

افزایش قدرت و شتاب

گیربکس CVT با تعویض دنده در هر لحظه، قدرت و شتاب مناسب را به خودرو اعطا می کند. این باعث می شود که خودرو با نسبت دنده مناسب هر شرایط حرکت کند و عملکرد دینامیکی بهتری نسبت به گیربکس های اتوماتیک معمولی داشته باشد.

در حالی که گیربکس معمولی با تغییر نسبت دنده، قدرت و شتاب خودرو را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرویس گیربکس های CVT چگونه است

برخی از نکات مهم در مورد سرویس گیربکسهای CVT عبارتند از:

بررسی و تعویض روغن

روغن گیربکسهای CVT یکی از قطعات حیاتی این سیستم است که باید به صورت دوره ای بررسی و تعویض شود. روغن گیربکس CVT باعث کاهش اصطکاک و سایش قطعات، افزایش عمر مفید و بهبود عملکرد گیربکس می شود. برخی از علائم نشان دهنده نیاز به تعویض روغن گیربکس CVT عبارتند از:

 • تغییر رنگ روغن به قهوه ای تیره
 • بوی سوختگی روغن
 • لرزش و صدای غیرعادی در حین تعویض دنده
 • کاهش شتاب و قدرت خودرو.

براساس توصیه های سازندگان خودرو، بازه زمانی تعویض روغن گیربکسهای CVT متفاوت است و معمولا بین ۶۰ هزار تا ۱۲۰ هزار کیلومتر قرار دارد. همچنین، باید از نوع مناسب و مورد تأیید روغن برای گیربکس CVT استفاده کرد.

بررسی و تعویض فیلتر

فیلتر گیربکس CVT نقش مهمی در جلوگیری از ورود ذرات خارجی و آلودگی ها به سیستم دارد. فیلتر گیربکس CVT باعث حفظ کیفیت روغن، جلوگیری از خوردگی و سایش قطعات، کاهش حرارت و بهبود عملکرد گیربکس می شود.

برخی از علائم نشان دهنده نیاز به تعویض فیلتر گیربکس CVT عبارتند از:

 • کاهش فشار روغن
 • افزایش حرارت گیربکس
 • لغزش دنده
 • لرزش و صدای غیرعادی در حین تعویض دنده

 براساس توصیه های سازندگان خودرو، بازه زمانی تعویض فیلتر گیربکس CVT متفاوت است و معمولا همزمان با تعویض روغن گیربکس انجام میشود.

معرفی گیربکس CVT

بررسی و تعویض تسمه یا زنجیر

تسمه یا زنجیر گیربکسهای CVT قطعه ای است که بین دو فولی مخروطی قرار دارد و با چرخش یک فولی، فولی دیگر را به چرخش در می آورد. تسمه یا زنجیر گیربکس CVT باعث انتقال نیرو و تغییر نسبت دنده می شود. تسمه یا زنجیر گیربکس CVT با زمان و استفاده، ممکن است ساییده، شکسته، کشیده یا از جای خود بیرون بزند.

برخی از علائم نشان دهنده نیاز به تعویض تسمه یا زنجیر گیربکس CVT عبارتند از:

 • صدای سر و صدا در حین رانندگی
 • لغزش دنده
 • کاهش شتاب و قدرت خودرو

براساس توصیه های سازندگان خودرو، بازه زمانی تعویض تسمه یا زنجیر گیربکسهای CVT متفاوت است و معمولا بین ۱۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار کیلومتر قرار دارد.

گیربکس CVT

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

گیربکس CVT چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا