تعمیراتتعمیرات یخچال

سرد نشدن قسمت پایین یخچال دوو به چه علت است؟

دلایل سرد نشدن قسمت پایین یخچال دوو

دلیل سرد نشدن قسمت پایین یخچال دوو چیست ؟ تا به امروز با تعمیرات یخچال بصورت کلی آشنا شدید، اما لازم است بدانید این مشکل در محصولات دوو می تواند چندین عامل داشته باشد مهمترین دلایل آن را می‌توان ۸ مورد نام برد که برای شما در این مقاله از ایبک امداد این دلایل را توضیح می دهیم.

احتمال دارد شما هم در فصل های گرم سال با این مشکل روبرو شده باشید که یخچال شما خنک نکند و مواد غذایی فاسد و خراب شود این مشکل مهم سلامت ما را به خطر می‌اندازد احتمال دارد شیر را که از یخچال برمی دارید گرم باشد و این نشانه این است که مواد غذایی درون یخچال احتمال دارد خراب شده باشد و یخچال شما سرد نمی کند . برای این منظور حتماً باید سریع اقدام کنید و مشکل را حل کنید و ببینید دلیل این گرم بودن مواد غذایی درون یخچال چیست ؟

 یخچال دوو

دلیل سرد نشدن قسمت پایین یخچال دوو چیست ؟

گاهی اوقات امکان دارد شما به بعضی از موارد مهم توجه نکنید و این باعث می‌شود که یخچال دوو شما سرد نکند . احتمال دارد اصلا یخچال مشکل فنی نداشته باشد و شما بتوانید با رعایت چند نکته مهم این مشکل را حل کنید البته دقت داشته باشید اگر دلیل سرد نشدن یخچال مواردی که می گویم نباشد باید حتما به تعمیرکار مجاز مراجعه کنید.

 

دلایل نداشتن سرما در قسمت پایین یخچال دوو

همانطور که گفتیم دلایل زیادی باعث می شود که قسمت پایین یخچال دوو سرد نشود می‌خواهیم این دلایل را برای شما توضیح دهیم :

۱- لوله های کندانسور کثیف شده است

باید به نظافت داخل و خارج یخچال بسیار توجه کنید و همیشه آن را تمیز کنید البته کمتر کسی هست که به نظافت یخچال دقت نداشته باشد، اگر در پشت یخچال را تارهای عنکبوت  بپوشاند باعث خواهد شد که یخچال برای خنک کردن با مشکلات زیادی روبه رو شود، اگر گرد و خاک روی لوله های پشت یخچال را بپوشاند باعث می شود که جریان هوای مناسب در پشت یخچال وجود نداشته باشد و این وجود نداشتن جریان هوا باعث خواهد شد که لوله های کندانسور خنک نشود، این موضوع هم باعث سرد نشدن دمای یخچال می شود . پس سعی کنید همیشه کندانسور یخچال را تمیز کنید.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات جاروبرقی پاناسونیک Panasonic | مشکلات متداول
راه حل :

در مرحله اول کمی یخچال را به طرف جلو بکشید تا بتوانید پشت آن تمیز کنید، سپس با لوله ی دسته جاروبرقی می توانید گرد و غبار را از روی لوله ها تمیز کنید، فقط توجه کنید که به لوله ها آسیب نرسد و ضربه ای به  آنها وارد نشود، این کار را به آرامی انجام دهید.

۲- درجه یخچال تنظیم نیست

تقریبا می توان گفت که ساده ترین و رایج ترین دلیل سرد نشدن یخچال دوو می تواند تنظیم نبودن درست درجه یخچال باشد . احتمال دارد شما هنگامی که می خواهید مواد غذایی را درون یخچال قرار دهید به درجه یخچال برخورد کرده و درجه تغییر کرده باشد سعی کنید همیشه درجه یخچال را کمتر از ۴۰ درجه فارنهایت قرار دهید و درجه فریزر را صفر یا زیر صفر قرار دهید.

راه حل :

اگر متوجه شدید مشکل درجه یخچال است و تغییری در درجه دیدید حتما دوباره آن را تنظیم کنید البته دقت داشته باشید در صورت تنظیم درجه ، همان لحظه درجه یخچال تغییر نخواهد کرد تقریبا یک روز طول خواهد کشید تا دمای یخچال به حالت طبیعی و درجه تنظیم شده برگردد.

 یخچال دوو

۳- کثیف بودن لاستیک دور درب یخچال دوو

گاهی احتمال دارد در اثر مرور زمان لاستیک دور درب یخچال کثیف و یا چرب شده باشد . نوار لاستیکی دور درب یخچال احتمال دارد با ذرات غذا، چربی محیط، یا حتی چربی دست ما کثیف شود و این کثیفی و آلودگی باعث خواهد شد که درب یخچال به خوبی بسته نشود و یخچال نمی تواند خوب سرد کند و گاز آن خارج خواهد شد. و همچنین هوای گرم محیط وارد یخچال شده و هوای سرد از آن خارج می شود و این باعث گرم شدن داخل یخچال می شود.

راه حل :

صابون مایع را با آب مخلوط کرده و با یک پارچه نرم یا ابر به آرامی آن را تمیز کنید دقت داشته باشید اگر خواستید این کار را انجام دهید حتماً قبل از هر کاری یخچال را خاموش کرده و دوشاخه را از پریز برق جدا کنید فراموش نکنید که هرگز از پاک کننده های قوی ، اسپری ، شیشه پاک کن و یا از فرچه به هیچ عنوان استفاده نکنید و در هنگام تمیز کردن دقت داشته باشید که روبروی لاستیک را هم که در روی خود یخچال قرار دارد ، تمیز کرده تا چربی روی آن نباشد.

حتما بخوانید:   3 اقدام ضروری هنگام گیر کردن در آسانسور

۴- پر کردن یخچال از مواد غذایی

یکی از دلایلی که باعث خواهد شد یخچال شما سرد نشود این است که شما مواد غذایی و ظروف بزرگ را به مقدار زیاد درون یخچال قرار دهید و این کار باعث خواهد شد که هوای سرد به راحتی درون یخچال گردش پیدا نکند و همچنین هوای سرد نمی تواند به همه طبقات جریان داشته باشد. و احتمال دارد که فقط طبقه مخصوصی خنک شود مثلاً شما در طبقه دوم مواد غذایی زیاد و بزرگ می گذارید این باعث خواهد شد که به طبقات پایین‌تر هوا نرسد.

راه حل :

سعی کنید درون یخچال را هیچگاه از مواد غذایی پر نکنید و ظروف بزرگ را هم هرگز در جلوی یخچال قرار ندهید تا هوای سرد بتواند به راحتی در همه قسمتهای یخچال جریان داشته باشد.

۵- خراب شدن لاستیک دور درب یخچال

اگر لاستیک دور درب یخچال را تمیز کردید ولی باز هم متوجه شدید که درب یخچال خوب بسته نمی شود حتماً نوار لاستیکی که در دور درب یخچال قرار دارد خراب شده است گاهی بسته نشدن درب یخچال با تمیز کردن لاستیک دور درب حل می شود ولی گاهی هم نیاز دارد که شما نوار لاستیکی را عوض کنید البته دقت داشته باشید که این کار حتما باید توسط یک متخصص و تعمیرکار ماهر انجام شود.

۶- رعایت نکردن فاصله ی یخچال از زمین و دیوار

باید دقت داشته باشید برای اینکه لوله های پشت یخچال خنک شود حتماً باید هوا در آن جریان داشته باشد. پس هیچگاه یخچال را به دیوار نچسبانید دستگاه شما باید حداقل ۵ سانتی متر از هر طرف فاصله داشته باشد و همچنین یخچال را هیچ وقت با فاصله خیلی زیاد از سطح زمین قرار ندهید.

۷- نوسانات برق و جریان ضعیف برق

اگر احساس کردید که یخچال شما سرد نمی شود در مرحله اول همیشه اتصالات برق را چک کنید. زیرا احتمال دارد که دو شاخه برق شل شده باشد و بطور کامل به پریز برق متصل نباشد و همچنین احتمال این هست که نوسانات برق زیاد شده باشد در این صورت بهتر است که حتما از محافظ مناسب برای یخچال خود استفاده کنید تا نوسانات روی یخچال شما اثر نگذارد.

۸- گرم بودن دمای اطراف یخچال

دقت داشته باشید هیچ گاه یخچال را در کنار اجاق گاز یا گرم کننده ها ، قرار ندهید و حتی محیطی که یخچال در آن قرارگرفته نباید زیاد گرم باشد تا هوای خنک در پشت یخچال جریان داشته باشد. گذاشتن یخچال کنار اجاق گاز می تواند در سرد نبودن یخچال اثر داشته باشد.

حتما بخوانید:   علت یکسره کار کردن یخچال چیست؟

اگر بعد از بررسی متوجه شدید که سرد نبودن یخچال شما به موارد بالا مربوط نمی باشد احتمال دارد که دستگاه شما  مشکل فنی داشته باشد بهتر است که حتما با یک متخصص مشورت کنید. دلایل فنی که می تواند باعث سرد نشدن یخچال باشد موارد زیر است :

 •  روشن شدن و یا خاموش بودن کمپرسور
 •  خراب بودن فن موتور
 • خراب بودن ترموستات

دقت داشته باشید همانطور که در این مقاله و در مقاله های قبل هم برای شما توضیح دادیم هرگاه یخچال شما مشکل فنی داشت اگر در این زمینه مهارت ندارید از دستکاری کردن آن خودداری کنید زیرا باعث خواهد شد که برای یخچال شما مشکلات بیشتری به وجود بیاید بهتر است در صورت بروز مشکل در یخچال دوو با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.

 یخچال دوو

نتیجه گیری :

در مقاله ی بالا از ایبک امداد برای شما دلایل سرد نشدن قسمت پایین یخچال دوو را بیان کردیم و گفتیم که احتمال دارد شما خودتان بتوانید این مشکل را حل کنید. همانگونه که گفتیم :

 • کثیف بودن لوله های کندانسور
 • تنظیم نبودن درجه یخچال
 •  کثیف شدن نوار دور درب یخچال
 •  بسته بودن مسیر جریان هوا با مواد غذایی بزرگ
 • خراب شدن نوار لاستیکی دور درب یخچال
 • نداشتن فاصله مناسب یخچال با دیوار و زمین
 •  نوسانات برق یا جریان ضعیف برق
 • دمای گرم محیط اطراف یخچال

این دلایل می تواند باعث سرد نشدن قسمت پایین یخچال دووی شما باشد. اما  اگر مواردی را که برای شما بیان کردیم بررسی کردید ولی باز هم یخچال دوو شما سرد نمی شد این احتمال وجود دارد که مشکل فنی باشد. مشکلات فنی که برای شما گفتیم :

 1. روشن شدن و یا خاموش بودن کمپرسور
 2. خراب بودن فن موتور
 3. خراب بودن ترموستات

اگر متوجه شدید که یخچال شما با مشکل فنی روبرو شده حتماً به تعمیرکار مجاز مراجعه کنید و تعمیر یخچال خود را به او بسپارید. اگر خودتان در این زمینه مهارت کافی ندارید هرگز یخچال را دستکاری نکنید زیرا احتمال دارد به قطعات دیگر یخچال هم صدمه وارد کنید و همچنین برای خودتان هم خطر برق گرفتگی خواهد داشت. به نکات ایمنی توجه کنید تا همیشه سلامت باشید.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد.

 

سرد نشدن قسمت پایین یخچال دوو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی کامل برای بررسی سرد نشدن قسمت پایین یخچال دوو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا