لوازم خانگی

راهنمای تعمیر سرخ کن دلونگی Delonghi | خدمات نمایندگی سرخ کن دلونگی

راهنمای تعمیر سرخ کن دلونگی Delonghi | خدمات نمایندگی سرخ کن دلونگی، آموزش عیب یابی سرخ کن دلونگی

دنیای تکنولوژی دنیای تجهیزات و ابزاری است، که هرکدام برای کمک به راحت شدن زندگی آمده‌اند. آشنایی مختصر با برخی از لوازم و همچنین نحوه عیب‌یابی و تعمیر آنها مهارتی است، که ضروری است هر یک از افراد داشته باشند. در این مقاله سعی کردیم که اطلاعاتی درباره سرخ کن‌های برقی دلونگی در اختیار شما قرار دهیم، تا با مطالعه این مقاله با نحوه کار این دستگاه‌ها، کارکرد آنها، ایرادات و مشکلات متداول آن، عیب‌یابی و آموزش تعمیرات، رفع ایرادات و آموزش طریقه نگهداری از سرخ کن دلونگی آشنا شوید.

معرفی قطعات سرخ کن دلونگی

برای آموزش تعمیرات سرخ کن دلونگی، در ابتدای آشنایی با قطعات این دستگاه و داشتن اطلاعات راجع به عملکرد هر کدام ضروری می‌باشد. قطعات اصلی به کار رفته در سرخ کن دلونگی عبارتند از:

بدنه سرخ کن دلونگی: بیرونی ترین قسمت سرخ کن دلونگی می‌باشد، که به علت خاصیت عایق بودن در برابر جریان برق در ساخت آن بیشتر از پلاستیک استفاده شده است.

مخزن روغن سرخ کن دلونگی: جنس مخزن روغن سرخ کن دلونگی بیشتر از کروم با روکش تفلون است. در برخی مدل‌ها جنس مخزن از سرامیک است. مخزن‌های سرامیکی علاوه بر ضد خش بودن، شستشوی آنها آسانتر است. در گذشته مخزن‌های المنت دار در سرخ کن استفاده می‌گردید. به این صورت که المنت را به حالت پرس شده در زیر مخزن قرار می‌دادند. اما به علت ایراداتی که در شستشو قطعه و قرار دادن المنت خیس در دستگاه و روشن کردن آن به وجود آمد، در مدل‌های بعدی این مشکل اصلاح شد و مخزن‌های بدون المنت تولید و در سرخ کن به کار رفته است.

سرخ کن دلونگی

سبد مواد غذایی: سبدهای فلزی ساخته شده از لوله‌های استیل، جزو مهمترین اجزای به کار رفته در سرخ کن دلونگی می‌باشد. سبد مواد غذایی عملکردی شبیه آسانسور دارد. در ابتدا مواد غذایی ریخته شده در سبد بالاتر از سطح روغن قرار گرفته و به تدریج با داغ شدن روغن و آزاد شدن ضامن آسانسور، به سمت پایین آمده و مواد غذایی به طور کامل در روغن قرار می‌گیرند و به این ترتیب سرخ شدن یکنواخت مواد غذایی انجام می‌شود.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر اتو دلونگی Delonghi|نمایندگی اتو دلونگی

المنت سرخ کن دلونگی: این قطعه در سرخ کن دلونگی، مسئولیت گرم کردن و ایجاد حرارت لازم برای سرخ شدن مواد غذایی را بر عهده دارد. المنت‌ها امروزه بیشتر در بدنه سرخ کن‌ها نصب و مخزن روی آنها قرار می‌گیرد.

ترموستات سرخ کن: نوع ترموستات به کار رفته در سرخ کن دلونگی از نوع بیمتالی است و عملکرد دستگاه در مدل‌های ساده، توسط ترموستات تنظیم می‌گردد.

تایمر و مدار الکتریکی سرخ کن: در برخی مدل‌های سرخ کن دلونگی فقط زمان توسط مدار الکترونیکی تنظیم می‌گردد. اما در سرخ کن‌های نوع جدید، تنظیم و کنترل زمان و هم دما توسط یک مدار الکتریکی انجام می‌شود.

لامپ خبر سرخ کن: در سرخ‌کن‌های دلونگی دو نوع لامپ خبر، یکی به صورت موازی با المنت و دیگری موازی با ترموستات به کار رفته است.

آموزش تعمیر و رفع مشکلات و ایرادات سرخ کن دلونگی

برای رسیدن به توانمندی لازم برای تعمیر کردن سرخ کن دلونگی، آشنایی با ایرادات و اشکالات کافی نمی‌باشد. یادگیری را‌ه‌های برطرف کردن مشکلات و ایرادات، از نکات مهم در مبحث آموزش تعمیرات سرخ کن دلونگی می‌باشد، که ما در ادامه به آن می‌پردازیم:

چرا سرخ کن دلونگی روشن نمی‌شود؟

روشن نشدن سرخ کن دلونگی رایج ترین مشکل این دستگاه می‌باشد، در عین حال ساده‌ترین مشکل نیز می‌باشد. چون با استفاده از راه حل‌های ساده، این مشکل برطرف می‌شود. از جمله دلیلی که می‌تواند منجر به روشن نشدن سرخ کن دلونگی شود، خراب بودن دو شاخه‌ها و کابل رابط است. در این شرایط بهترین کار، تست توسط مولتی متر می‌باشد.

دلیل بعدی خراب بودن ترموستات است. احتمال دارد، پلاتین‌های ترموستات به علت فرسودگی ارتباط الکتریکی با هم پیدا نکرده و در مدار جریان برقرار نمی‌شود. بهترین راه حل تعویض ترموستات است.

خراب بودن برد تغذیه آخرین دلیلی می‌باشد، که در روشن نشدن سرخ کن دلونگی، می‌‌توان به آن اشاره کرد.

چرا روغن و مواد غذایی در سرخ کن دلونگی می‌سوزد؟

مواجهه شدن با صحنه‌ی مواد غذایی سوخته و زغال شده در درون سبد سرخ کن دلونگی، صحنه آزاردهنده‌ای می‌باشد، که کمابیش برای کسانی که از این دستگاه استفاده می‌کنند، امکان دارد پیش آمده باشد. علت این مسئله واضح است و آن جوش خوردن پلاتین‌های ترموستات به همدیگر می‌باشد. جوش خوردن پلاتین‌های ترموستات، موجب بالا رفتن بیش از اندازه حرارت و در نتیجه سوختن مواد غذایی می‌گردد‌. راهکار پیشنهادی برای برطرف کردن این مشکل سرخ کن دلونگی، تعویض کردن ترموستات می‌باشد.

چرا سرخ کن دلونگی به طور خودکار خاموش نمی‌گردد؟

از جمله مشکلات دستگاه سرخ کن دلونگی خاموش نشدن خودکار این دستگاه می‌باشد. این مشکل به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد، که می‌توان به خراب بودن تایمر، خرابی ترانزیستور و جوش خوردگی و زنگ زدگی پلاتین ترموستات اشاره نمود. این موارد جزو مشکلات جدی در دستگاه سرخ کن می‌باشند،که برای برطرف کردن آنها بهتر است، که متخصص تعمیر سرخ کن مشورت کنید.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات محصولات الکترولوکس Electrolux

چرا با روشن شدن سرخ کن دلونگی اتصال یا جرقه ایجاد می‌شود؟

هرگونه جرقه و اتصال در هنگام زدن دوشاخه به پریز برق و روشن نشدن سرخ کن دلونگی، ناشی از نرسیدن جریان برق از دو شاخه سرخ کن و همچنین وجود اتصالی می‌باشد، که در این حالت ایراد از پریز برق یا از دو شاخه می‌باشد‌، که در هر دو حالت راهکار بسیار ساده و ایراد قابل رفع می‌باشد. چک کردن سیم‌ها و یا در صورت لزوم عوض کردن آنها، به راحتی توسط خود شما و در منزل قابل انجام است.

چرا با فشار میکروسوئیچ تغییری در صفحه نمایش سرخ کن دلونگی مشاهده نمی‌شود؟

نقص در عملکرد میکروسوئیچ، از جمله مشکلات مهم و جدی در دستگاه سرخ کن دلونگی می‌باشد. ثابت و بدون تغییر ماندن میکروسوئیچ، با وجود وارد آوردن فشار بر آن، نشان دهنده خرابی این قطعه می‌باشد، که در این حالت یا لحیم پایه میکروسوئیچ از مدار جدا گردیده است و یا به طور کلی میکروسوئیچ خراب شده است. در صورت روبرو شدن با این مشکل بهترین راه حل، کمک گرفتن از تعمیرکاران متخصص است، تا با بررسی و عیب‌یابی دقیق، تعمیر اصولی و یا در صورت لزوم برای تعویض این قطعه اقدام کنند.

چرا با اینکه روغن داغ شده است اما رنگ لامپ خبر سرخ کن دلونگی عوض نمی‌شود؟

یکی از مشکلات سرخ کن دلونگی، عدم تغییر رنگ لامپ خبر با داغ شدن روغن می‌باشد. اختلال در کارکرد لامپ خبر به علت جوش خوردن پلاتین ترموستات به وجود می‌آید، که نیاز به تعمیر اصولی و در بیشتر موارد نیاز به تعویض این قطعه خواهد بود.

آموزش نحوه نگهداری از سرخ کن دلونگی

اولویت در هر وسیله برقی مانند سرخ کن دلونگی در ابتدا نگهداری صحیح آن وسیله است و بعد تعمیر. چون با وجود نگهداری و استفاده درست و اصولی، احتمال خرابی در آن بسیار پایین آمده و عمر مفید و کارکرد درست آن تضمین می‌گردد. از جمله مواردی که در نگهداری از سرخ کن دلونگی می‌توان به آن اشاره کرد، عبارتند از:

سرخ کن دلونگی

  •  از روغن مخصوص سرخ کردنی در سرخ کن‌های دلونگی استفاده نمایید. مخلوط کردن دو نوع روغن، برای صرفه جویی و یا به هر دلیل دیگر، در طولانی مدت به دستگاه شما آسیب خواهد رساند.
  • مواد غذایی منجمد را به هیچ وجه نباید در داخل سرخ کن دلونگی قرار دهید. این کار با کاهش دمای سرخ کن، موجب تغییر در زمان پخت می‌شود. پس از خارج کردن مواد غذایی از فریزر باید اجازه دهید با دمای محیط یخ مواد غذایی آب شود و سپس آنها را داخل سرخ کن بریزید. در کنار این ملاحظات، در هنگام خرید، مدل سرخ کنی را انتخاب نمایید، که بخش حرارتی در آن بتواند پس از ورود مواد یخ زده و منجمد دمای روغن را در کمترین زمان به سرعت، بالا ببرد.
  •   سرخ کن دلونگی تایمردار بخرید. سرخ کن دارای پیچ تنظیم زمانی تایمر، بسیار کمک کننده خواهد بود. شما می‌توانید با این امکان، حرارت و زمان را تنظیم نمایید و آزادی عمل بیشتری را در رسیدگی به سایر کارهای خود داشته باشید.
  •   در استفاده از روغن در سرخ کن دلونگی باید دقت داشته باشید، که از روغن زیاد و بیش از اندازه استفاده نکنید. میزان استاندارد روغن، مقداری است که نیم ظرف را روغن پر نماید. استفاده بیش از اندازه می‌تواند موجب سرریز شدن روغن و به وجود آمدن مشکلاتی برای مصرف کننده شود.
  •  بهتر است در هنگام خرید، مدلی را انتخاب نمایید که ظرف روغن متحرک داشته باشد، تا نظافت و شستشوی آن آسان باشد. همچنین سبد سرخ کن آن از نوع ساده و دستی باشد. سبد سرخ کن آسانسور دار زودتر خراب می‌گردند. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار دهید این است که در شرایطی که لازم است قطعات غذا را بدون سبد در داخل ظرف روغن قرار دهید، بهتر است از کفگیرهای مناسبی استفاده کنید که صدمه‌ای به ظرف وارد نکند.
  •  به هنگام خرید سرخ کن باید به نوع فیلتر و صافی آن دقت نمایید. فیلتر سرخ کن باید قابلیت عوض کردن و نظافت خوب و آسان را داشته باشد. وظیفه فیلتر جلوگیری از پخش بخار و بوی ناشی از سرخ کردن می‌باشد و از آنجایی که این فیلترها از نوع کربنی می‌باشند، نباید با آب تماس داشته باشند. پس بهتر است که قبل از شستشوی سرخ کن فیلترها را از آن خارج کنید.
  •  سرخ کن خود را متناسب با تعداد افراد خانواده انتخاب فرمایید. ظرف روغن چهارگوش، برای خانواده‌های کم‌جمعیت و ظرف روغن استوانه‌ای، برای قرار دادن قطعات بزرگتر غذا مناسب تر می‌باشند.
  • سعی کنید سرخ کنی را انتخاب نمایید که امکان شستشوی اصولی و راحت آن به دلیل متحرک بودن قطعاتش را داشته باشد.
  • نچسب بودن لایه‌های داخلی سرخ کن نیز از مواردی است، که بهتر است در هنگام خرید به آن توجه کنید. نچسب بودن مزایایی دارد، که از جمله می‌توان به کم شدن ضایعات مواد غذایی و شستشوی آسانتر اشاره کرد.
حتما بخوانید:   نحوه تعمیرات مخلوط کن دوو | نمایندگی تعمیرات مخلوط کن دوو

111111111111111111

31

راهنمای تعمیر سرخ کن دلونگی Delonghi|خدمات نمایندگی سرخ کن دلونگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش عیب‌یابی و تعمیر سرخ کن دلونگی

امتیاز کاربر: 4.2 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا