آموزش

علائم خراب شدن گوشت در یخچال فریزر|نشانه‌های گوشت فاسد

علائم خراب شدن گوشت در یخچال فریزر|نشانه‌های گوشت فاسد، نکات مهم نگهداری گوشت

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مواد غذایی که در تامین نیازهای بدن انسان نقش مهم و اصلی دارد، گوشت سالم می‌باشد و افراد روزانه از این ماده غذایی استفاده می کنند. بنابراین باید بدانند، که گوشتی که در یخچال فریزر خراب شده است، چه علائمی دارد. همچنین در هنگام خرید کردن ممکن است، که گوشت ها به دلیل نگهداری نامناسب فاسد شده باشند. در این صورت اگر با نشانه های فاسد شدن گوشت آشنا باشید می‌توانید گوشت فاسد شده را تشخیص دهید. در ادامه به بررسی علامت های گوشت فاسد شده در یخچال فریزر اشاره خواهیم کرد.

نکات مهم نگهداری گوشت در یخچال فریزر

در بیشتر مواقع برای اینکه دسترسی به گوشت راحت تر باشد، افراد گوشت را در یخچال فریزر خود نگهداری می کنند. در این موارد باید بدانید، که گوشت ها چه مدت درون یخچال فریزر می‌توانند بمانند و خراب نشوند و یا نشانه های فاسد شدن گوشت چیست؟ در ادامه به صورت جداگانه هر کدام از این موارد را مورد بررسی قرار می دهیم.

گوشت در یخچال فریزر تا چه مدت سال می ماند و خراب نمی شود؟

اگر از مدت زمانی که می توان گوشت را در یخچال فریزر نگهداری داشت، اطلاعات کافی داشته باشید، می توانید گوشت های خود را بهتر نگهداری کنید و از فاسد شدن آن جلوگیری کنید. گفته می شود، که گوشت قرمز و گوشت گوسفندی در یخچال فریزر که دمای آن ۱۲ الی ۱۸ درجه سانتیگراد است، برای مدت ۶ الی ۱۲ ماه می‌توان نگهداری کرد و در این مدت گوشت قرمز فاسد نمی شود. اگر گوشت ها را بخواهید در یخچال نگهداری کنید، فقط ۵ روز می توانید این کار را انجام دهید و پس از این مدت گوشت‌های شما در یخچال فاسد خواهند شد. اگر گوشت شما به حالت چرخ کرده است، شما می توانید آنها را به مدت ۳ الی ۴ ماه در یخچال فریزر خود نگهداری کنید. اما پیشنهاد می شود، که گوشت های چرخ کرده را برای مدت طولانی درون یخچال خود نگهداری نکنید. چون آنها با سرعت بیشتری فاسد می شوند.

گوشت را بهتر است که در کدام قسمت یخچال فریزر نگهداری کنیم؟

گوشت های قرمز از منابع مهم پروتئینی است، که برای بدن بسیار مفید است. نگهداری از گوشت قرمز بسیار حائز اهمیت است. برای اینکه گوشت شما فاسد نشود، باید نکات مهم در مورد نگهداری از گوشت را رعایت کنید. برای آنکه گوشت قرمز شما در دمای مناسب قرار گرفته و به صورت درست فریز شود، باید آنها را در قسمت مناسب یخچال فریزر خود که طبقه های زیرین آن است، قرار دهید. گوشت قرمز را به این دلیل در طبقه های زیرین قرار می دهند، که این طبقه ها از سرمای بیشتری برخوردار هستند، بنابراین در این قسمت از یخچال فریزر شما گوشت‌ها به صورت بهتر فریز خواهند شد و دیرتر خراب و فاسد خواهند شد.

گوشت قرمز

چه مدت پس از درآوردن گوشت قرمز از یخچال فریزر می توان از آن استفاده کرد؟

همانطور که گفته شد، انجماد گوشت باید به صورت سریع انجام شود، تا گوشت‌های شما فاسد نشوند. اما باز کردن یخ گوشت باید به صورت آرام و آهسته انجام شود. چون باید آب هایی که درون بافت گوشت قرمز هستند به آهستگی از آن خارج شوند و بافت گوشت آسیب نبیند. بنابراین بهتر است، که گوشت ها را در دمای اتاق قرار ندهید. چون در این صورت امکان دارد گوشت شما خراب شده و میکروب در آن ایجاد شود. وقتی که گوشت خود را از یخچال فریزر بیرون آوردید، برای استفاده از آن باید ۲۴ ساعت قبل از پخت آن را درون یخچال قرار دهید، تا به صورت آهسته یخ های آن آب شود. اگر می خواهید، که گوشت ها زودتر یخ زدایی شوند، شما باید گوشت خود را داخل یک کیسه نایلونی گذاشته و کیسه را درون آب ولرم بگذارید، تا یخ های آن به تدریج آب شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه دریافت اصولی گواهینامه بین المللی | گواهینامه بین المللی چیست؟

علائم فاسد شدن گوشت چیست؟

گوشت خراب شده درون فریزر علامت ها و نشانه هایی دارد، که شما می توانید با بررسی کردن آنها گوشت فاسد را تشخیص دهید. چون گوشت زود فاسد می‌شود، نحوه نگهداری آن بسیار با اهمیت است. چنانچه شما نگهداری اصولی گوشت قرمز را بدانید، می توانید از خراب شدن آن جلوگیری کنید. برخی از علامت های فاسد شدن گوشت یخ زده عبارت هستند از:

 • گوشت و چربی هایی که در آن وجود دارد، تغییر رنگ خواهند داد. ممکن است، که به رنگ های قهوه ای، سیاه، سبز و خاکستری مایل شوند.
 •   گوشت قرمز بوی بدی خواهد داد.
 • بافت گوشت حالت لزج خواهد داشت.
 • چروکیدگی های در گوشت نباید خواهد شد.

دلیل تغییر رنگ گوشت از قرمز به قهوه ای

برای نگهداری از گوشت باید اصول خاصی رعایت شود، که از مهم ترین آن ها شرایط مناسب برای فریز کردن گوشت است. اگر از گوشت ها به صورت درست نگهداری نشود، امکان دارد که گوشت ها تغییر رنگ دهند. چنانچه گوشت قرمز در دمای مناسب نگهداری نشود و یا برای مدت زمان بیشتر و طولانی تر در یخچال فریزر نگهداری شود، رنگ گوشت از قرمز به قهوه ای و یا خاکستری مایل خواهد شد. اگر گوشت شما در یخچال فریزر تغییر رنگ داده است، می‌تواند نشان از فاسد شدن آن باشد و نباید شما گوشتی که تغییر رنگ داده است را مصرف کنید.

علت سبز شدن گوشت قرمز

در برخی مواقع در زمان خرید گوشت و یا بعد از اینکه گوشت در فریزر نگهداری شد، احتمال دارد که تغییر رنگ پیدا کند و به رنگ سبز مایل شود. اگر گوشت قرمز به رنگ سبز مایل شده باشد، از نشانه های فاسد شدن گوشت است. گوشت تازه به رنگ قرمز روشن خواهد بود و اگر رنگ آن تیره شده بود و یا به رنگ سبز تغییر کرده بود، یعنی گوشت شما فاسد است و به هیچ عنوان نباید گوشت هایی که تغییر رنگ داده را مصرف نمایید.

نکات مهم در خرید گوشت سالم

حال که با نشانه های فاسد شدن گوشت در یخچال فریزر آشنا شدید، در ادامه مطلب به موارد مهمی اشاره می‌کنیم، که باید در زمان خریدن گوشت آنها را مد نظر داشته باشید:

 • در زمان خریدن گوشت حتماً باید به بسته بندی بهداشتی آن و همچنین مهر وزارت بهداشت دقت داشته باشید.
 •   توجه داشته باشید، که ظاهر و رنگ گوشت سالم باشد و تغییر نکرده باشد. باید دقت کنید که ظاهر گوشت نشانی از پاس شدن نداشته باشد.
 • آثاری از خرابی و حشره ها بر روی گوشت نباید وجود داشته باشد.
 •   باید دقت کنید، که گوشتی که می‌خرید آثاری از نرمی، خونمردگی و … در آن وجود نداشته باشد و کاملاً صاف باشد.
 •   اگر در گوشت آب وجود داشته باشد، نشان از خراب بودن آن است. بنابراین گوشتی که خریداری می کنید نباید آب داشته باشد.
 •   وقتی گوشت می‌خرید، باید به بوی آن توجه کنید. چنانچه بوی نامطبوعی به مشام شما می‌رسد، یعنی گوشت فاسد است.
 • برای اینکه خیال شما راحت باشد، بهتر است که گوشت خود را از مراکز معتبر و بهداشتی تهیه کنید.
 • اگر گوشت خود را از قصابی تهیه می‌کنید، باید مغازه، موارد بهداشتی را رعایت کند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعریف و کاربرد هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه چیست؟

گوشت قرمز

انجماد سریع گوشت قرمز چگونه باید انجام شود؟

برای اینکه در زمان کم انجماد گوشت را انجام دهید، باید وقتی که گوشت خود را تهیه می کنید آن را به قطعه های کوچک تقسیم کنید و داخل نایلون پلاستیکی قرار داده و آن را درون یخچال فریزر خود بگذارید. هر چه حجم و اندازه گوشت بسته بندی شده شما پهن تر و کمتر و نازک تر باشد و دمای فریزر شما هم به میزان لازم کم باشد، گوشت قرمز شما در مدت زمان بسیار کمی منجمد خواهد شد و کیفیت آن حفظ خواهد شد.

اهمیت کم حجم بودن بسته بندی گوشت قرمز

اگر گوشت ها را به صورت ضخیم و پر حجم و سطح بندی کنید، این امکان وجود دارد که گوشت هایی که در قسمت وسط بسته بندی قرار دارند، به خوبی منجمد نشوند و این باعث خواهد شد، که گوشت‌هایی که در این قسمت قرار دارند، فاسد شوند و این خرابی به قسمت های دیگر بسته بندی نیز منتشر خواهد شد و در نتیجه تمام گوشت شما فاسد خواهد شد. بنابراین بهتر است، که بسته بندی گوشت خود را کم حجم تر و نازک تر انجام دهید، تا گوشت شما فاسد نشود و از خراب شدن آن جلوگیری کنید.

پیشگیری از فاسد شدن گوشت قرمز

توصیه می شود، که قبل از این که گوشت های خود را درون یخچال فریزر قرار دهید، تاریخی که این گوشت ها را تهیه کردید را بر روی بسته آن بنویسید و گوشتی که قبل‌تر درون یخچال فریزر خود قرار دارید، را زودتر استفاده کنید تا این گوشت‌ها کیفیت خود را از دست ندهند. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید، که اگر درب یخچال فریزر خود را زیاد باز و بسته کنید، رطوبت و دمای داخل آن تغییر کرده و موجب خراب شدن مواد غذایی خواهد شد. پس سعی کنید، که در یخچال را زیاد باز و بسته نکنید، تا یخچال دمای خود را از دست ندهد و مواد غذایی شما خراب نشود. وقتی می‌خواهید گوشت را درون فریزر قرار دهید، باید داخل یخچال خود محل مناسبی را برای گذاشتن گوشت انتخاب کنید، تا خونابه گوشت به روی دیگر مواد غذایی شما نریزد و آنها را آلوده نکند. برای اینکه پروتئین و سایر مواد غذایی که در گوشت وجود دارد تخریب نشود باید تمام نکات نگهداری از گوشت را رعایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علائم خراب شدن گوشت در یخچال فریزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی نشانه‌ها و علائم گوشت فاسد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا