ایرانگردی

روستای دزلی سنندج | همه آنچه قبل از رفتن به این روستا باید بدانید

دزلی روستایی در میان کوه و دره | دزلی تاریخی کهن دارد

روستای دزلی یکی از روستاهای توابع سروآباد استان کردستان است. این روستا در فاصله ۱۱۵ کیلومتری سنندج واقع شده و از طبیعت بکر و بسیار زیبایی برخوردار است. با مکان های دیدنی بسیار، این روستا سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. روستای دزلی استان کردستان با داشتن صخره های بسیاری زیاد در دو طرف جاده بسیار شگفت انگیز است. این روستا نسبت به سایر روستاهای دیگر سروآباد بزرگتر بوده و طبیعت این روستا بسیار بکر بوده و برای اقامت چند شب شرایط ویژه ای را برای گردشگران در نظر گرفته است. در فصل بهار زیبایی این روستا بسیار چشم نواز است. زیرا تمامی قسمت های این منطقه سرسبز و دارای گل ها و چشمه های جوشان بسیار زیادی می باشد.

روستای دزلی

روستای دزلی همانطور که گفته شد یکی از روستای سروآباد استان کردستان است که در میان کوه های دلمرز، مهدی، دالانی و کمانچه قرار دارد. این روستا به دلیل موقعیت جغرافیایی فوق العاده خود در طول سال میزبان کوهنوردان زیادی است.

در روستای دزلی چند تپه باستانی وجود دارد که از زیبایی فوق العاده ای برخوردار بوده ولی تا به حال ثبت جهانی نشده است. روستای دزلی در روزهای جمعه فصل بهار جشنواره موسیقی برگزار می کند که این جشنواره محلی توسط خود مردم دزلی برگزار می شود. این روستا به دلیل آداب و رسوم متفاوت خود توجه گردشگران زیادی را در داخل و خارج به خود جلب کرده است. از این رو برای سفرهای چند روزه انتخاب این روستا بسیار مناسب است.

در روستای دزلی رستوران های بسیار زیادی وجود دارد که تنها غذای آنها کباب بوده، زیرا اکثر مردمان کردستان در طبخ انواع کباب مهارت بسیار بالایی دارند. پوشش مردم در این روستا لباس های رنگی کردی است که زیبایی خاصی را توانسته در روستا ایجاد گرداند.

برای سفر و گردش به روستای دزلی استان کردستان با اطلاعاتی دقیق شروع به حرکت کنید تا با شناخت درست از این روستا بتوانید از جاذبه های گردشگری آن لذت ببرید.

موقعیت و تاریخچه روستای دزلی

روستای دزلی جزء توابع شهرستان سروآباد استان کردستان بوده که دارای مختصات جغرافیایی ۴۶ درجه و ۹ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه و ۲۲ دقیقه عرض شمالی است. این روستا در فاصله ۲۸ کیلومتری شهر سروآباد و در فاصله ۱۱۵ کیلومتری شهر سنندج استان کردستان واقع شده است.

اطراف این روستا را کوه های زیادی در بر گرفته که دارای دره های فراوانی نیز می باشد. این روستا در ارتفاع ۱۴۰۰ متری از دریا واقع شده بنابراین فاصله زیادی با دریا ندارد. این روستا از قسمت شمال به کوه قلعه زمان، از جنوب به کوه مهدی و معدن سنگ ساختمانی، از شرق به کوه سپی، از شمال به دره دوله ناو و از غرب نیز به کردستان عراق محدود شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اماکن دیدنی تبریز که حتما باید ببینید | تبریز، شهر اولین ها

شرایط آب و هوایی در روستای دزلی معمولا کوهستانی بوده و دارای تابستان های معتدل و دلپذیر و زمستان های بسیار سرد خواهد بود. این روستا به دلیل داشتن تاریخ کهن جزء روستاهای قدیمی استان کردستان محسوب می شود که جاذبه های گردشگری بسیار زیادی در این مکان واقع شده است.

در این روستا مسجد باشکوهی که مربوط به دوران خلافت خلفای راشدین بوده برجای مانده است. همچنین در این روستا آرامگاه دوازده اصحاب و بناهای قدیمی دیگری قرار دارد. مردم این روستا پیرو مذهب تسنن هستند و مسلمان محسوب می شوند.

جاذبه های گردشگری روستای دزلی

چگونگی معیشت در روستای زیبای دزلی

طبق سرشماری انجام شده در سال ۱۳۸۵ جمعیت این روستای زیبا ۲۷۰۰ نفر بوده است. درآمد مردم روستا از فعالیت های کشاورزی، دامداری، باغداری و صنایع دستی خواهد بود. کشت مدنظر در این روستا آبی و دیمی است که محصولات رایج در آن گندم و نخود هستند.

این روستا به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب خود در باغداری بسیار رونق پیدا کرده و معمولا میوه هایی همچون انار، گردو، گیلاس، شیلانه و گلابی از محصولات رایج این روستا به شمار می روند.

این روستا به دلیل داشتن مراتع بسیار گسترده در دامنه کوه ها شرایط دامداری را نیز در این منطقه بهبود بخشیده است. با این شرایط تولید انواع روغن حیوانی در روستا امکان پذیر خواهد بود.

بافت این روستا بسیار متراکم بوده و کالبد خانه ها از شرایط محیطی و طبیعی شکل گرفته است. خانه های موجود در این روستا دارای سقف های چوبی هستند و پنجره های کوچک و درب های چوبی نیز خواهد بود.

معمولا در این روستا برای ساخت خانه های قدیمی از سنگ، گل و خشت استفاده می کردند اما امروزه برای ساخت خانه های جدید از آجر، سیمان، گچ، آهن و سنگ استفاده می کنند.

جاذبه های گردشگری منطقه دزلی

دزلی یکی از روستاهای سرسبز استان کردستان است که به دلیل شرایط طبیعی فوق العاده جزء مکان های دیدنی شهرستان سروآباد محسوب می شود که در فاصله ۲۸ کیلومتری این شهر واقع شده است. برای رسیدن به تفرجگاه دزلی معمولا مسیر جاده آسفالت بوده و به عنوان ورود به منطقه هورامان از اهمیت بسیار بالایی نیز برخوردار است.

این روستا به دلیل جاذبه های گردشگری بسیار زیاد سالانه میزبان گردشگران زیادی بوده که با مهمان‌ نوازی خود سبب رضایت گردشگران می شود.

این روستا به دلیل داشتن چشم اندازی کوهستانی فضای دلپذیری را ایجاد کرده است. این منطقه دارای چشمه های جوشان بسیار زیادی بوده که دارای باغ های سرسبز و انبوه نیز می باشد. موارد زیر جزء جاذبه های گردشگری زیبای منطقه محسوب می شوند که به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب مورد رضایت توریست های زیادی خواهد بود.

وجود کوه های بسیار زیبا

روستای دزلی از کوه های زیبای رشته کوه زاگرس تشکیل شده که برای کوهنوردی بهترین منطقه محسوب می شود. یکی از کوه های معروف در این روستا کوه دالانی است که دارای ارتفاع ۲۵۶۴ متری بوده و در نزدیکی جنوب غربی روستا واقع شده است.

وجود یخچال های طبیعی

روستای دزلی به دلیل داشتن زمستان های بسیار سرد معمولا دارای چاله برف های بسیار بوده که این یخچال های طبیعی با نام داله میز در طبیعت این روستا واقع شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  زیباترین شهرهای استان گیلان کدامند | معرفی دیدنی های گیلان

با وجود یخچال های طبیعی در این روستا زیبایی منطقه دو چندان شده که بر این اساس در فصل تابستان دچار کمبود آب نیستند.

آبشار دمه شانی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در این منطقه وجود آبشار فصلی کوه دمه شانی بوده که از چشم انداز فوق العاده ای برخوردار است.

کوه دالمز

کوه دالمز با ارتفاع ۱۹۳۰ متری در غرب روستا واقع شده است که رود چک شیان از این کوه سرچشمه می گیرد. کوه دالمز از غرب به کوه موجات می پیوندد.

جاذبه های گردشگری روستای دزلی

کوه مهدی

یکی از زیبایی منحصر به فرد روستای دزلی کوه مهدی است که در دامنه های این کوه گیاهان دارویی بسیار زیادی روییده می شود. گیاهانی همچون گل ختمی، آویشن، رازیانه، پونه، خاکشیر، گون و … جزء گیاهان دارویی موجود در دامنه این کوه هستند.

چشمه های متعدد

روستای دزلی با داشتن چشمه های خان و دزلی جزء طبیعت های بکر استان کردستان است که از باغ های بسیار سرسبز تشکیل شده است.

تپه های باستانی

روستای دزلی از تپه های باستانی بسیاری همچون قلعه، گورستان و مزار مشاهیری همچون ملا حسن دزلی، ملا مصطفی مردوخی و زیارتگاه های بسیار خواهد بود.

آداب و رسوم و پوشش مردمان روستای دزلی

روستای دزلی از آداب و رسوم گسترده پیروی می کند که دارای بازی های محلی بسیار زیادی نیز است. این منطقه دارای بازی های محلی همچون گرزان، زوران، قلانی، سه بار، هلوکانی، فریانی و هلک ملک است.

وجود موسیقی یکی دیگر از آداب و رسوم مردمان دزلی می باشد که دارای آواهای بسیار زیبا مثل سیاه چمانه، چسبه و کنالیل هستند. این روستا از رقص محل هل پرکه برخوردار بوده که برای بالا بردن توان جسمی در هفت ریتم و با موسیقی اجرا می شود.

مردان این روستا دارای پوششی خاص هستند که این پوشش شامل بر چوخه، پانتول، ملکی، لفمه سورانی، شال، دستار، فرنجی و کله بال است. زنان حاضر در روستا نیز از جافی، کلنجه، شال، کلاه و کلمه برای پوشش استفاده می کنند که جزء لباس های کردی محسوب می شود.

روستای دزلی دارای صنایع دستی بسیار زیاد همچون گیوه، جاجیم، موج و چخورانک است. این روستا دارای غذاهای محلی بسیار لذیذ همچون دوینه، شلمین، آش دوغ، ولوش، کلامه و یکاوه است. زمانی که به این روستا سفر کرده اید، حتما از شیرینی های محلی این روستا استفاده کنید.

نتیجه گیری

روستای دزلی استان کردستان با شرایط جغرافیایی و آب و هوایی مناسب، بهترین مکان برای مسافرت محسوب می شود. البته برای مسافرت به این منطقه در صورت عدم شناخت بهتر است اطلاعات دقیقی را از این منطقه کسب کنید تا با شناخت درست این منطقه بتوانید از تمامی جاذبه های گردشگری آن دیدن کنید. چنانچه تجربه ای از سفر به این روستا دارید، می توانید در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

روستای دزلی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی روستای دزلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا