خودرو

روش های موثر در کاهش مصرف بنزین خودرو | بهترین راه کاهش سوخت ماشین

برای کاهش مصرف بنزین خودرو باید چه نکاتی را رعایت نمود؟

به صورت معمول افراد برای کاهش مصرف سوخت خودرو خود هرگونه اقداماتی را انجام می دهند. رانندگان در کنار استفاده زیاد از خودرو در طول روز قصد دارند مصرف سوخت را کاهش دهند تا در مقدار هزینه پرداخت شده، صرفه جویی شود. در صورتی اگر مصرف سوخت خودرو بالا باشد، علاوه بر هزینه زیاد، ممکن است آسیب هایی را به خودرو وارد کند که در این صورت خسارت مالی شدیدی به راننده وارد می شود. بر این اساس بهتر است از راهکارهایی که برای خودرو وجود دارد، استفاده کنید تا از خسارت های احتمالی تا حدودی زیادی بتوان جلوگیری کرد. البته در فصل زمستان مصرف سوخت بیشتر افزایش پیدا می کند که برای کنترل این مشکل حتما باید مراقبت های لازم را در فصل زمستان انجام دهید تا با کاهش مصرف بنزین خودرو مواجه شوید.

کاهش مصرف بنزین خودرو

برای کاهش مصرف بنزین راه حل های زیادی وجود دارد که با انجام هرکدام از آن ها تا حدودی می توانید در کاهش مصرف بنزین موثر باشید. خودرو به طور معمول برای حرکت نیاز به بنزین دارد تا بتواند مسافت های طولانی را طی کند. در مواردی ممکن است به دلیل اختلال در کارکرد خودرو به صورت ناگهانی و غیر قابل تصور مصرف سوخت به شدت افزایش پیدا کند که برای برطرف کردن این مشکل حتما باید اقدام کنید.

یکی از عواملی که بیشتر در افزایش بنزین خودرو نقش دارد، اختلال در سنسور اکسیژن می باشد. زیرا این قطعه وظیفه کنترل نسبت سوخت به اکسیژن را دارد، که در صورت اختلال در کارکرد آن ممکن است مصرف بنزین بیش از اندازه افزایش پیدا کند.

به صورت کلی می توانید با رعایت یک سری نکات در کاهش بنزین خودرو خود نقشی موثر ایفا کنید و هزینه های پرداختی برای بنزین را کاهش دهید. شما برای داشتن اطلاعات در این زمینه می توانید با شرکت های خدماتی سیار، که در راستای مراقبت و تعمیر خودرو نقشی فعال دارند، استفاده کنید تا مشکلات ناشی از مصرف سوخت خودرو شما برطرف گردد.

رعایت نکات لازم برای کاهش مصرف بنزین خودرو

رعایت این نکات تا حدود زیادی می تواند در کاهش مصرف سوخت خودرو شما موثر باشد که این نکات توسط فدراسیون مصرف کنندگان آمریکا مورد تایید قرار گرفته است.

البته ممکن است افزایش مصرف سوخت بستگی به یک سری عوامل داشته باشد که در این صورت باید به تعمیرکار مراجعه کنید تا خودرو شما به طور کامل چکاپ گردد. به صورت کلی نحوه رانندگی شما در افزایش مصرف سوخت نقشی ویژه ای دارد که با رعایت نکات لازم می توانید هزینه های ناشی از این مشکل را تا حدودی کم کنید.

روشن نگه نداشتن خودرو

در هنگام حرکت، با اینکه خودرو شما روشن می باشد و در طی کردن مسیر است، مقدار کمتری بنزین مصرف می شود. اما اگر هنگامی که پشت چراغ قرمز ایستاده اید و یا در گوشه ای ماشین را پارک کرده اید، و خودرو روشن باشد، مصرف سوخت بسیار بالا می رود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سلکتور گیربکس چیست و عملکرد آن چگونه است؟

در صورتی بیشتر از ۳۰ ثانیه قصد دارید در یک مکان بایستید، بهتر است حتما خودرو خود را خاموش کنید تا در کاهش مصرف سوخت نتیجه ای مطلوب دریافت کنید. شما برای انجام این کار می توانید از سیستم استاپ استارت استفاده کنید که به صورت اتومات، زمانی که ماشین بدون حرکت است خودرو را خاموش و بعد از راه افتادن دوباره روشن می کند. این سیستم به صورت خودکار موتور خودرو را خاموش و روشن می کند.

چک کردن درپوش باک

یکی از راحت ترین راه حل موجود برای کاهش مصرف سوخت اطمینان خاطر از سالم بودن باک می باشد. هنگامی که درب باک خودرو دچار مشکل گردد، چراغ چک موتور شما را آگاه می کند تا به تعویض و یا تعمیر این عامل بپردازید.

هنگامی‌ که درب باک شکسته و یا دچار مشکلی باشد، بنزین بخار می شود و علاوه بر بالا بردن میزان سوخت، می تواند آلودگی محیطی شدیدی را ایجاد کند. با این وجود بهتر است از سلامت درب باک خود مطمئن شوید تا مصرف بنزین در خودرو شما روند کاهشی پیدا کند.

کاهش مصرف بنزین خودرو

استفاده از روغن موتور مناسب

زمانی که قصد تعویض روغن موتور را دارید، حتما از کیفیت و اصالت روغن موتور مطمئن شوید. زیرا در صورت نامرغوب بودن می تواند سبب افزایش مصرف بنزین شود. در صورت تعویض منظم روغن موتور و استفاده از مرغوب ترین نوع روغن موتور می توانید ۲ الی ۳ درصد میزان سوخت را کاهش دهید.

رعایت این نکته در فصل زمستان به شما بسیار کمک می کند که خودرو شما سوخت کمتری را بسوزاند و در کاهش هزینه بنزین نقشی فعال ایجاد کند.

چک کردن فشار چرخ ها

به صورت کلی چک کردن تایر از لحاظ فشار و نوع عاج به شما کمک می کند تا در صورت مشکل آن ها را برطرف کنید. با چک کردن تایر می توانید میزان مصرفی سوخت خودرو خود را کنترل کنید. همچنین با تنظیم فشار درون چرخ ها در کاهش مصرف بنزین می توانید نقشی به سزا داشته باشید.

طبق اطلاعات به دست آمده بیش از ۲۵ درصد خودروها به دلیل عدم فشار مناسب تایرها دچار افزایش سوخت می شوند که این روند علاوه بر آسیب به موتور و قطعات دیگر خودرو، سبب پیری زودرس تایرها می شود.

شما با چک کردن تایرها می توانید در کاهش هزینه ها نقشی موثر نیز داشته باشید.

مرتب کردن صندوق عقب خودرو

هنگامی که قسمت صندوق عقب ماشین شما مرتب باشد و از وزن کمتری برخوردار باشد می تواند در کاهش مصرف بنزین خودرو به شما کمک کند. در صورت کلی هر چه وزن درون خودرو بیشتر باشد خودرو برای حرکت نیاز به سوخت بیشتری دارد که در این صورت ممکن است میزان مصرف بنزین خودرو شما افزایش پیدا کند. پس بهتر است از وزن مناسبی برای استفاده از خودرو استفاده کنید.

خودداری از افزایش ناگهانی سرعت

برای تغییر سرعت در جاده، بهتر است به صورت پلکانی سرعت را افزایش دهید. زیرا در صورت تغییر ناگهانی سرعت ممکن است به موتور فشار وارد شود و میزان سوخت بیشتری را دریافت کند. با این وجود به شکل کنترل شده اقدام به تغییر سرعت نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  همه چیز در مورد انژکتور خودرو | علت خرابی انژکتور خودرو

تنظیم فرمان خودرو

تنظیم فرمان خودرو می تواند حدود ۱۰ درصد در کاهش مصرف سوخت به شما کمک کند که در این صورت نسبت به چک کردن فرمان خودرو بی تفاوت نباشید. همچنین تنظیم نبودن فرمان، علاوه بر بالا رفتن میزان سوخت، خسارت های شدیدی به جلوبندی ماشین وارد می کند که باید برای برطرف کردن این مشکل هر چه سریعتر اقدام کرد.

انجام معاینه فنی دوره ای

بهتر است به‌ صورت‌ منظم و دوره ای خدمات معاینه فنی خودرو را انجام دهید تا از سلامت خودرو خود مطمئن شوید. با انجام به موقع معاینه فنی خودرو می توانید اختلالات موجود در ماشین، که در روند کارکرد آن مشکل وارد می کند را برطرف گردانید.

همچنین با استفاده از تست آلایندگی که در دوره معاینه فنی خودرو صورت می گیرد، می توانید از میزان مصرف سوخت خود آگاه شوید و در صورت ایراد به برطرف کردن مشکل بپردازید.

کاهش مصرف بنزین خودرو

نکات مهم برای کاهش مصرف بنزین خودرو در فصل زمستان

معمولا در فصل های سرد سال به دلیل غلظت بالای هوا، خودرو برای حرکت خود نیازمند سوخت بیشتری می باشد که شما می توانید با رعایت یک سری نکات از این اختلال جلوگیری کنید.

  • بهتر است در ابتدای فصل موتور خودرو را به صورت کامل چکاپ کنید تا از سلامت آن مطمئن گردید. البته با چکاپ کردن موتور می توانید مشکلات ایجاد شده را هر چه سریعتر از بین ببرید.
  • حواستان باشد در فصل زمستان میزان فشار درون چرخ ها مناسب باشد و همچنین از لحاظ بالانس بودن تایرها آن ها را چک کنید.
  • بهترین راه حل برای کاهش مصرف سوخت در فصل زمستان این است که قبل از شروع به حرکت چند دقیقه ماشین را روشن کنید تا کاملا موتور گرم بیافتد و سپس شروع به حرکت کنید.
  • با بررسی‌ های لازم اگر شمع خودرو دچار مشکل شده است، به تعمیر و یا تعویض آن بپردازید. زیرا در صورت اختلال در این قطعه ممکن است سنسور اکسیژن دچار مشکل شود و میزان سوخت را به شدت افزایش دهد.
  • در تمیز کردن انژکتورهای خودرو سهل انگاری نکنید. زیرا در صورت آلوده بودن خطراتی برای موتور خودرو دارد.
  • مهم ترین نکته ای که باید برای کاهش مصرف سوخت بنزین در زمستان به آن دقت کنید، چک کردن سنسورهای اکسیژن می باشد که در صورت مشکل اختلالاتی را به وجود خواهد آورد.

نتیجه گیری

به صورت کلی چک کردن خودرو به شما کمک می کند تا از مشکلات رایج خودرو خود آگاه شوید و به تعمیر و تعویض آن بپردازید. از مشکلات اساسی که برای هر خودرویی ممکن است رخ دهد، بالا رفتن میزان سوخت می باشد که باید برای کاهش این مشکل اقدامات لازمی را انجام داد.

شرکت های خدماتی سیار در این زمینه به شما کمک می کنند تا با استفاده از بهترین روش ها، مصرف بنزین خودرو خود را کاهش دهید و در کارکرد صحیح خود نقشی فعال ایجاد کنید. یکی از شرکت هایی که در این زمینه به شما کمک می کند تا بتوانید خیلی راحت به برطرف کردن این مشکل بپردازید، شرکت ایبک امداد می باشد.

کاهش مصرف بنزین خودرو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های موثر در کاهش مصرف بنزین خودرو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا