خودرو

همه چیز در مورد رگلاژ خودرو

منظور از رگلاژ خودرو چیست؟

به طور معمول افرادی که صاحب خودرو هستند و یا افرادی که در انجام امور خود با خودرو سر و کار دارند کلمه رگلاژ را شنیده اند اما شاید برای افرادی که کمتر از خودرو استفاده می کنند یا آشنایی کمتری با آن دارند رگلاژ خودرو کلمه ای نا آشنا باشد. از نظر معنا کلمه رگلاژ  مفهوم تنظیم کردن و یا درست کردن را به شنوده یا خواننده منتقل می کند، بنابراین و به سادگی می توان به این نتیجه دست یافت که کاربرد اصطلاح رگلاژ خودرو  به معنای تنظیم کردن برخی از قسمت ها یا قطعات آن است.

باید اشاره نمود که بعضی قسمت ها از خودرو هستند که با استفاده مکرر و در طی مدت زمانی دیگر مانند روز اول کار نمی کنند که این عدم کارکرد صحیح ناشی از بهم ریختن تنظیمات اولیه آن بخش ها یا قطعات است. با انجام رگلاژ خودرو می توان به سادگی و مجدد از کارکرد عالی و معمولی خودرو بهره مند شد.

بخش هایی که نیاز به رگلاژ خودرو دارند

ترمزهای خودرو یعنی ترمزهای دستی و پایی خودرو را باید هر چند مدت یک بار برای بهره وری از بیشترین میزان راندمان و کارایی آن مورد بررسی قرار داد، افزون بر این درب های خودرو و کلاچ از دیگر بخش های خودرو هستند که در اثر استفاده مکرر و در طول زمان نیاز به رگلاژ دارند که در ادامه و به اختصار آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

رگلاژ درب خودرو

یکی از مهم ترین اجزایی که رگلاژ خودرو شامل آن می شود درب های خودرو از جمله درب عقب، جلو و کاپوت خودرو است. شاید در نگاه اول بیشتر افراد با تصور اینکه درب ها از محکم ترین بخش های خودرو هستند به اشتباه بیافتند و در این مورد نیاز به تنظیم و رگلاژ را کاری نه چندان مهم تلقی کنند. در این مورد باید توجه داشت که درب ها از جمله قسمت هایی هستند که به طور مکرر مورد استفاده قرار می گیرند و باز و بسته شدن متوالی آن ها موجب می شود تا تنظیمات اولیه درب ها و کاپوت خودرو بهم بریزد و کارایی آن کاهش یابد. از جمله مواردی که نیاز به رگلاژ درب در خودرو را نمایان می کند می توان به مواردی هم چون کامل چفت نشدن درب به هنگام بسته شدن، صدای بلند باز و بسته شدن و بد باز و بسته شدن درب ها اشاره کرد.

حتما بخوانید:   سلکتور گیربکس چیست و عملکرد آن چگونه است؟

بررسی عوامل خرابی و یا بهم خوردن تنظیم اولیه درب ها

از جمله مواردی که می تواند موجبات نیاز به رگلاژ درب های خودرو را ایجاد کند می توان به موارد نام برده در زیر اشاره کرد:

  • تغییر در شکل میله های مکانیکی درب ها

با هر بار کشیدن دستگیره و به دنبال آن کشیدن درب خودرو میله هایی که به آن وصل هستند به حرکت در می آید و در نهایت ضامنی که از دور قلابی به چارچوب گیر کرده است، آزاد می شود با توجه به این مطلب می توان به این نتیجه دست یافت که سیستم درب های خودرو مکانیکی است و در اثر استفاده مکرر نیاز به رگلاژ خودرو در بخش درب ها را ایجاد می کند.

  • فرسودگی فنر داخلی و سیم فلزی درب های خودرو

برای باز کردن درب های خودرو در داخل دستگیره از سیم فلزی  و فنر استفاده می شود. به این صورت که پس از کشیدن دستگیره برای باز کردن درب و رها کردن آن دوباره دستگیره به کمک سیم و فنر تعبیه شدن در آن به حالت اولیه خود برمی گردد. استفاده مکرر از دستگیره ها برای باز و بستن درب باعث خرابی و فرسودگی فنر و سیم و در نهایت نیاز به تنظیم و رگلاژ درب خودرو می شود.

  • فرسودگی درزگیر درب های خودرو

یکی از دلایل شایع نیاز به تنظیم مجدد درب های خودرو فرسودگی درزگیرهای آن می باشد. همان گونه که آشکار است فاصله میان درب و بدنه خودرو با استفاده از نواری لاستیکی پر می شود که این نوار دور تا دور قاب درب را می پوشاند. این نوار لاستیکی باعث می شود که هنگام باز و بستن درب، به فلزات درب و بدنه صدمه ای وارد نشود به عبارتی می توان گفت که به گونه ای نقش ضربه گیر را ایفا می کند. از طرف دیگر این لاستیک نقشی عایق گونه دارد و از نشت آب و ورود صدا به داخل خودرو تا حد زیادی جلوگیری می کند. اگر لاستیک درزگیر دچار فرسودگی و خرابی شود نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و نیازمند رگلاژ خودرو در بخش درب خواهد بود.

  • افتادگی درب های خودرو

افزون بر موارد نام برده فشار آوردن زیاد به درب در مواردی همچون زیاد باز و بسته نمودن درب یا وارد آمدن فشار در زمان پولیش به همراه دلایلی دیگر موجب می شود که درب دچار افتادگی شود و در هنگام بسته بودن به خوبی در جای خود قرار نگیرد. این ایراد در اثر سوار نشدن درست چفت ها و قلاب ها روی می دهد و موجب می شود تا خودرو مجدد مورد تنظیم درب قرار گیرد.

حتما بخوانید:   سنسور دمای آب خودرو چیست | علائم خرابی سنسور دمای آب خودرو

رگلاژ ترمز دستی خودرو

ترمز دستی از قسمت های اساسی خودرو است که ایجاد اشکال در آن به دلیل وجود خطر های جبران ناپذیری که به دنبال دارد نیاز به رگلاژ خودرو در این بخش را به امری الزامی و مورد توجه تبدیل کرده است.

استفاده نادرست از ترمز دستی در مواردی هم چون فشار ندادن دکمه ترمز دستی در هنگام کشیدن و یا بیش از حد بالا کشیدن آن باعث ایجاد اشکال در این بخش از خودرو می شود. بنابراین با احساس این موضوع که ترمز دستی به درستی عمل نمی کند و یا با کشیدن آن تغییری در وضع خودرو ایجاد نمی شود باید نسبت به تعمیر، تعویض و رگلاژ ترمز دستی اقدام کرد.

بهتر است توجه داشت؛ برای آنکه ترمز دستی مدت طولانی تری کارایی و عملکرد اولیه خود را حفظ نماید، باید به اندازه استانداردی بالا کشیده شود به عبارتی نباید ترمز دستی را تا نهایت دنده بالا کشید.

رگلاژ کلاچ خودرو

چنان چه که می دانید کار کلاچ در خودرو قطع و وصل نمودن نیروی تولید شده در موتور به سیستم انتقال نیرو است این امر با قطع یا وصل نمودن ارتباط موتور با جعبه دنده امکان پذیر می شود. باید توجه داشت که استفاده ناصحیح از کلاچ در مواردی هم چون استفاده های بی مورد و نابجا از کلاچ، تعویض غیر اصولی دنده، توقف خودرو در سربالایی با استفاده از کلاچ و … همواره باعث به هم خوردن تنظیم کلاچ و ایراد در کارایی و عملکرد آن شود. با رگلاژ خودرو در بخش کلاچ می توان این بخش مهم در سیستم خودرو را به حالت سالم اولیه در آورد و از بروز صدمات به خودرو و سرنشینان پیشگیری کرد.

رگلاژ کلاچ

چگونگی انجام رگلاژ خودرو

رگلاژ خودرو کار سختی نیست و بسیاری از افراد که دارای تجربه کافی هستند می توانند برخی از امور رگلاژ مانند رگلاژ درب ها را خودشان انجام دهند. جهت تنظیم و رگلاژ خودرو به ویژه برای تنظیم کلاچ و ترمز با توجه به نقش حساس و اساسی آن ها و همچنین در نظر داشتن این نکته که وجود نقص و اشکال در خودرو می تواند بسیار خطر آفرین باشد، بهتر است که برای انجام امور مربوط به رفع این ایرادات به مراکز فنی تعمیر خودرو و افراد متخصص مراجعه کرد. با این وجود و به منظور آگاهی در ادامه به صورت اجمالی رگلاژ این قسمت ها مورد بررسی قرار می گیرد.

حتما بخوانید:   عواقب کثیف بودن فیلتر هوای خودرو

چگونگی رگلاژ درب ها

برای رگلاژ درب ها بایستی به ابزارهایی مانند پیچ گوشتی، آچار و انبردست دسترسی داشت و به شیوه زیر عمل نمود؛

نخست باید برای مشاهده اجزای داخلی درب، با استفاده از یک پیچ گوشتی تخت، پیچ های پنل داخلی را باز و سپس با اعمال اندکی فشار پنل را باز کرد. سپس باید قطعات را مورد بررسی قرار داد و  قطعه یا قطعاتی که به درستی عمل نمی کنند را شناسایی نمود و در صورت نیاز آن ها را تعمیر و یا تعویض کرد، البته در این مرحله در صورت افتادگی درب  و برای رفع آن باید با استفاده از آچار آلن پیچ های طرفین درب را سفت کرد. در نهایت باید پنل را در جای خود قرار داد و پیچ های آن را بست.

چگونگی رگلاژ ترمز دستی

برای رگلاژ ترمز دستی در خودروهایی مانند پژو 405 و تیبا نخست باید ترمز دستی را خواباند و درپوش کنار آن را باز کرد. بعد از بازکردن درپوش باید پیچ رگلاژ را تا جایی که بالا آمدن ترمز دستی تا 5 تیک راحت باشد، سفت کرد.

باید توجه داشت که بیش از اندازه سفت کردن پیج رگلاژ ترمز دستی موجب آسیب رساندن به لنت های خودرو می شود.

چگونگی رگلاژ کلاچ

پیش از بررسی چگونگی انجام رگلاژ در خودروهایی مانند پراید و سمند باید اشاره کرد که عمل رگلاژ کلاچ به معنای تغییر وضعیت در دو مهره انتهایی سیم کلاچ است و باید اشاره کرد با سفت کردن این دو مهره می توان ارتفاع کلاچ را کم و یا زیاد کرد. با سفت کردن مهره ها کلاچ در موقعیت بالاتری قرار می گیرد و با شل نمودن مهره ها کلاچ به موقعیت پایین تر منتقل می شود و در نتیجه جعبه دنده سریع تر درگیر می شود.

رگلاژ ترمز دستیبرای رگلاژ کلاچ کافی است که به داخل موتور نگاهی انداخته تا سیم کلاچ مشاهده شود و در نهایت تغییرات و تنظیمات لازم را انجام داد.

در نهایت پیشنهاد می شود با توجه به حساس بودن رگلاژ خودرو برای انجام آن حتما به تعمیرکاران ماهر و متخصص در این زمینه مراجعه شود تا مبادا انجام ناصحیح رگلاژ برای سرنشینان خودرو خطر آفرین گردد.

 

31

همه چیز در مورد رگلاژ خودرو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

همه چیز در مورد رگلاژ خودرو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x