خدمات ساختمان

نحوه کار آسانسور در مدل های مختلف | آسانسور چگونه کار می کند

نکات ایمنی که هنگام استفاده از آسانسور باید بدانید

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

آیا می دانید نحوه کار آسانسور چگونه است؟ در پشت صحنه عملکرد آسانسور، قطعات و اجزای مختلفی وجود دارند که با هماهنگی با هم می توانند در بالا و پایین رفتن و جابجایی کابین موثر واقع شوند. بنابراین دور از ذهن نیست که کوچکترین خطا در عملکرد قطعات آن باعث ایجاد آسیب به عملکرد کلی دستگاه شود. شما به عنوان کاربر صرفا با دکمه های آسانسور سروکار دارید و هیچ اطلاعی از نحوه کار آسانسور ندارید. اما بد نیست یک اطلاعات کلی در این زمینه داشته باشید.

نحوه کار آسانسور در مدل‌ های مختلف

آسانسورها مدل های مختلفی دارند که هر یک از اینها کارایی و عملکرد خاصی دارند. در این مقاله به بررسی نحوه کار آسانسور در مدل های مختلف پرداختیم.

نحوه کار آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک یک نوع آسانسور هستند که با استفاده از فشار مایعات برای حرکت دادن کابین آسانسور کار می کنند. نحوه کار آسانسورهای هیدرولیک عبارتند از:

 • یک مخزن حاوی مایع هیدرولیک (معمولا روغن) که توسط یک پمپ به یک سیلندر فشار داده می شود.
 • یک سیلندر حاوی یک قطعه متحرک به نام پیستون که به کابین آسانسور متصل است.
 • یک ولو یا شیر برای کنترل جریان مایع هیدرولیک از مخزن به سیلندر و بالعکس.
 • یک تابلو کنترل برای دریافت دستورات از داخل یا خارج آسانسور و ارسال آنها به پمپ و ولو

وقتی کاربر دکمه طبقه مورد نظر را فشار می دهد، تابلو کنترل پمپ را روشن می کند و باعث می شود مایع هیدرولیک از مخزن به سیلندر فشار داده شود. این فشار باعث می گردد پیستون به بالا حرکت کند و کابین آسانسور را با خود ببرد. وقتی کابین آسانسور به طبقه مورد نظر برسد، تابلو کنترل پمپ را خاموش می کند و ولو را باز می کند تا مایع هیدرولیک از سیلندر به مخزن برگشت داده شود.

این کار باعث می شود پیستون به پایین حرکت کند و کابین آسانسور را با خود ببرد. این فرآیند تا زمان درخواست جدید تکرار می شود.

نحوه کار آسانسور کابلی

آسانسورهای کابلی یک نوع آسانسور هستند که با استفاده از چندین کابل فولادی برای حرکت دادن کابین آسانسور کار می کنند. نحوه کار آسانسورهای کابلی عبارتند از:

 • یک موتور برقی که به یک چرخ دنده بزرگ متصل است و باعث چرخش آن می شود.
 • چندین کابل فولادی که از روی چرخ دنده عبور می کنند و به کابین آسانسور و یک وزن تعادل متصل هستند.
 • یک تابلو کنترل برای دریافت دستورات از داخل یا خارج آسانسور و ارسال آنها به موتور و چرخ دنده
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات مهم و کلیدی برای طراحی داخلی خانه | سبک های مختلف طراحی داخلی

وقتی کاربر دکمه طبقه مورد نظر را فشار میدهد، تابلو کنترل موتور را روشن می کند و باعث می شود چرخ دنده به سمت رفتن یا برگشتن کابین آسانسور بچرخد. این باعث می شود کابل های فولادی به همراه کابین آسانسور و وزن تعادل حرکت کنند.

وقتی کابین آسانسور به طبقه مورد نظر برسد، تابلو کنترل موتور را خاموش می کند و باعث متوقف شدن چرخ دنده و کابل های فولادی می شود. این فرآیند تا زمان درخواست جدید تکرار می گردد.

نحوه کار آسانسور وینچ

آسانسور وینچ یک نوع آسانسور است که با استفاده از یک وینچ برقی برای حرکت دادن کابین آسانسور کار می کند. نحوه کار آسانسور وینچ عبارتند از:

 • یک وینچ برقی که به یک موتور برقی متصل است و باعث چرخش یک طناب فولادی می شود.
 • یک طناب فولادی که از روی وینچ عبور می کند و به کابین آسانسور و یک وزن تعادل متصل است.
 • یک تابلو کنترل برای دریافت دستورات از داخل یا خارج آسانسور و ارسال آنها به موتور و وینچ

وقتی کاربر دکمه طبقه مورد نظر را فشار می دهد، تابلو کنترل موتور را روشن می کند و باعث می شود وینچ به سمت رفتن یا برگشتن کابین آسانسور بچرخد. این مسئله باعث می شود طناب فولادی به همراه کابین آسانسور و وزن تعادل حرکت کنند.

وقتی کابین آسانسور به طبقه مورد نظر برسد، تابلو کنترل موتور را خاموش می کند و باعث متوقف شدن وینچ و طناب فولادی می شود. همین فرایند همواره تکرار خواهد شد.

نحوه کار آسانسور کششی

آسانسور کششی یک نوع آسانسور است که با استفاده از سیم بکسل ها و فلکه های کششی، کابین آسانسور را در مسیر عمودی حرکت می دهد. این نوع آسانسور دارای مزایایی مانند سرعت بالا، قابلیت نصب در ساختمان های بلند، صرفه جویی در انرژی و تعمیر و نگهداری آسان است.

نحوه کار آسانسور کششی

نحوه کار آسانسور مغناطیسی

نحوه کار آسانسور مغناطیسی یکی از موضوعات جذاب و پیشرفته در علم فیزیک است. این نوع آسانسور با استفاده از نیروی مغناطیسی، کابین آسانسور را در مسیر عمودی و افقی حرکت می دهد. برای فهم بهتر نحوه کار آسانسور مغناطیسی، لازم است با اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شوید. این اجزا عبارتند از:

استاتور

قسمت ثابت آسانسور که دارای سیم پیچ های الکتریکی است. این سیم پیچ ها با جریان برق، میدان مغناطیسی را ایجاد می کنند.

روتور

قسمت متحرک آسانسور که دارای مغناطیس های دائمی است. این مغناطیس ها با تعامل با میدان مغناطیسی استاتور، نیروی حرکت را برای کابین آسانسور فراهم می کنند.

کابین

قسمت داخلی آسانسور که در آن مسافران و بار قرار می گیرند. کابین به روتور متصل شده و با حرکت آن، در جهات مختلف جابجا می شود.

سامانه کنترل

قسمت هوشمند آسانسور که وظیفه کنترل سرعت، جهت و توقف آسانسور را بر عهده دارد. این سامانه با استفاده از سنسورها، دستورات را به استاتور و روتور منتقل می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه اجرای لوله کشی برق از کف ساختمان و معایب آن

به طور خلاصه، نحوه کار آسانسور مغناطیسی به این صورت است که جریان برق به استاتور متصل شده و بعد از ایجاد میدان مغناطیسی به روتور می رسد و می تواند در نقاط مختلف قطع یا وصل شود. با قطع یا وصل شدن جریان برق، نیروی الکترومغناطیس در روتور تغییر می کند و سبب حرکت چپ گرد یا راست گرد روتور می شود. حرکت چپ گرد یا راست گرد روتور، باعث حرکت بالای گرد یا پایین گرد کابین آسانسور محصول شده و در نتیجه منجر به حرکت کابین آسانسور می شود.

نکات ایمنی که هنگام استفاده از آسانسور باید بدانید

دانستن نکات ایمنی استفاده از آسانسور باعث می شود هم خودتان و هم کودکتان به راحتی و با امنیت کامل از این وسیله کاربردی استفاده کنید. برخی از نکات ایمنی که هنگام استفاده از آسانسور باید بدانید، عبارتند از:

 • هنگام ورود به آسانسور، از هم تراز بودن کابین با کف طبقه مطمئن شوید و رو به کابین وارد شوید.
 • از درب آسانسور دور بایستید و حواستان باشد که لباس یا ساک دستی شما بین درب گیر نکند.
 • به علائمی که روی کف آسانسور وجود دارد، توجه کنید و در محل صحیح قرار بگیرید.
 • از قرار دادن هر نوع وسیله ای جلوی درب آسانسور جهت ساکن نگه داشتن آن، خودداری کنید.
 • در صورتی که نیاز دارید درب آسانسور باز بماند، دکمه DOOR OPEN را فشار داده و نگه دارید.
 • به هیچ عنوان تلاشی برای باز کردن، درب بسته شده آسانسور نکنید.
 • تنها یکبار دکمه آسانسور مربوط به جهتی که می خواهید بروید (بالا یا پایین) را فشار دهید. از چندین بار فشار دادن دکمه خودداری کنید.
 • تعداد نفرات و وزن حمل شده را با ظرفیت آسانسور مطابقت دهید. از سوار شدن بیشتر از حد مجاز خودداری کنید.
 • در صورت قطع برق، روشنایی اضطراری روشن می شود. آرام باشید و از تلفن یا زنگ خطر استفاده کنید. توجه داشته باشید که هوای کافی در آسانسور وجود دارد پس به خودتان تلقین نکنید که احساس خفگی دارید.
 • در صورت وقوع حادثه ای مانند زلزله یا آتش سوزی، از پله های فرار استفاده کنید.

چگونگی کار با آسانسور

جمع بندی

در این مطلب از ایبک امداد به بررسی نحوه کار آسانسور در مدل های مختلف پرداختیم. و نکات ایمنی استفاده از آسانسور را بیان کردیم. در صورتی که قصد نصب و اجرای آسانسور با قیمت مناسب و کیفیتی بی نظیر را برای ساختمان خود دارید، می توانید از خدمات اجرا و تعمیر آسانسور ایبک امداد بهره مند شوید.

برای این کار لازم است از طریق شماره هایی که در همین صفحه درج شده است، با بخش پشتیبانی شرکت ارتباط برقرار کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه کار آسانسور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه کار آسانسور چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا