خدمات ساختمانخدمات

 آموزش تنظیم فشار باد مخزن تصفیه آب

چگونه می توانیم فشار باد مخزن تصفیه آب را تنظیم کرد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ما در این مقاله از سایت ایبک به آموزش تنظیم فشار باد مخزن تصفیه آب و اهمیت مخزن تصفیه آب می پردازیم. تمامی نکات در مورد تنظیم فشار باد مخزن تصفیه آب و میزان درجه باد مخزن نیز به طور کامل توضیح داده شده است.

امروزه بسیاری از افراد در خانه های شان از دستگاه تصفیه آب استفاده می کنند. این دستگاه از یک پمپ و مخزن تحت فشار تشکیل شده است. دستگاه تصفیه آب نیز مانند هر وسیله دیگری ممکن است بنا به دلایلی دچار مشکل شود. در ادامه مطلب به هواگیری دستگاه تصفیه آب، تنظیم فشار باد مخزن تصفیه آب و میزان درجه باد مخزن پمپ آب می پردازیم.

نحوه کارکرد دستگاه تصفیه آب

درون مخزن تصفیه آب یک تیوپ پلاستیکی بهداشتی قرار داد که فضای اطراف آن، تحت فشار باد قرار دارد. باز شدن شیر تصفیه آبی که روی سینک قرار دارد باعث مچاله شدن باد تیوپ در اثر فشار می شود و در نهایت شرایط برای استفاده از آب بدون افت فشار محیا می شود.

چنانچه میزان باد مخزن در حد استاندارد نباشد این روند با مشکل مواجه می شود و در چنین شرایطی باید فشار باد مخزن تصفیه آب، تنظیم شود. گاهی اوقات ممکن است که دستگاه تصفیه آب به هواگیری نیاز داشته باشد، این کار نیاز به هیچ تخصص خاصی ندارد و شما به راحتی می توانید آن را انجام دهید.

چگونگی تنظیم فشار باد مخزن تصفیه آب

برای تنظیم فشار مخزن تصفیه آب باید ۲ مورد را بررسی کنید. در گام اول فشارسنج تصفیه آب را بررسی کنید. فشارسنج در حالت ثابت عدد صفر را نشان می دهد. در ادامه با باز کردن شیر روی سینک، پمپ تصفیه شروع به کار می کند و آب مخزن خالی می شود.

اگر عدد نشان داده شده روی فشار سنج کمتر از ۵ باشد بدین معناست که فشار دستگاه تصفیه آب کم شده است و فشار باد مخزن تصفیه آب باید تنظیم شود. در حالت عادی، فشار سنج باید عددی بین ۵ الی ۷ بارفشار Pressure Bar، یا ۷۵ الی ۱۰۰ پی اس آی (Psi) را نشان دهد. دومین روش این گونه است که روی شیر والو باد مخزن، یعنی در محلی که مخزن تصفیه آب، باد می شود یک فشار سنج دیجیتالی بگذارید و فشار مخزن را اندازه گیری کنید. در صورتی که عدد نشان داده شده از میزان استاندارد کمتر باشد شما باید فشار باد مخزن تصفیه آب را تنظیم کنید.

تنظیم فشار باد مخزن

معرفی انواع مخزن جهت تنظیم فشار باد مخزن تصفیه آب

مخزن از اجزای مهم دستگاه تصفیه آب است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لیست قیمت لوله و اتصالات گالوانیزه در سال ۱۴۰۲

انواع مخزن:

 1. مخزن فلزی
 2. مخزن تمام پلاستیک
 3. مخزن ترکیبی استیل و پلاستیک

مخزن فلزی یا ترکیب پلاستیک و فلز از بهترین مخزن ها هستند. بیشترین مخزنی که در بازار مورد استفاده قرار می گیرد، برند TANKPAC است.

روش باد کردن و شارژ کردن مجدد باد مخزن برای تنظیم فشار باد مخزن تصفیه آب

 • بهترین کار این است که در قدم اول در حمام، مخزن را از دستگاه جدا کنید.
 • با باز کردن شیر مخزن همه ی آب درون آن را خالی کنید.
 • برای اینکه فشار باد مخزن تصفیه آب را تنظیم کنید، تلمبه را به مجرای ورود هوای مخزن وصل کنید و شروع به تلمبه زدن کنید.
 • در این صورت آب با فشار، مخزن را ترک می کند. تقریبا حدود ۱۵ بار تلمبه بزنید و صبر کنید تا آب از آن خارج شود و سپس دوباره قطع شود.
 • این مراحل را ادامه دهید تا زمانی که آب درون مخزن به طور کامل خالی شود. بعد از خالی شدن آب درون مخزن، مخزن سبک می شود، در این حالت فشاری که مخزن به آن نیاز دارد تامین می شود و شما نیز می توانید از آن استفاده کنید.

آموزش تنظیم فشار باد مخزن و انواع مخزن

میزان درجه باد مخزن پمپ آب

قبل از آنکه میزان درجه پمپ مخزن را تنظیم کنید باید در مورد نوع مخزن و نوع پمپ مناسب آن، اطلاعات کافی را داشته باشید و همچنین بدانید که هر مخزن به چقدر باد نیازمند است. جنس مخزنی که تحت فشار پمپ آب قرار دارد، فلز یا فایبرگلاس است. حجم این مخزن ها تقریبا بین ۲ تا ۵۰۰ لیتر است.

درون مخزن یک دیافراگم لاستیکی قرار دارد و مخزن را به ۲ قسمت نمیه خشک و نیمه مرطوب تقسیم می کند. در قسمت خشک مخزن یک سوپاپ قرار دارد که همانند تایر ماشین کار می کند. سوپاپ برای مشخص کردن سطح فشار آب، فشار هوا را به داخل مخزن پمپ می کند. در بخش نیمه مرطوب مخزن فقط یک خروجی قرار دارد که معمولا جنس آن یا فلزی و یا پلاستیکی است و برای اعمال فشار آب از آن استفاده می کنند.

تنظیم میزان درجه باد مخزن پمپ آب

بیشتر مخزن های پمپ آب، پیشاپیش تنظیم می شوند و فشار آن ها بین ۲۵ تا ۳۵ psi (100 تا ۱۷۵ kpa) است. در حالت عادی، میزان درجه باد مخزن پمپ آب را در زمان نصب آن تنظیم می کنند.

می توانید از فشار سنج معمولی میزان باد مخزن را اندازه گیری کنید و این روش، از معمول ترین روش، جهت تنظیم فشار باد مخزن است. اگر متوجه شدید که فشار کم است می توانید با استفاده از یک تلمبه یا کمپرسور کوچک، میزان درجه باد مخزن پمپ آب را تنظیم کنید. برای اینکه میزان درجه پمپ مخزن آب  را تنظیم کنید باید فشار پمپ را در ۲  حالت بررسی کنید:

 • حالت اول هنگامی است که مخزن و بار آن به طور کامل پر باشد و پمپ متوقف باشد و در حال کار نباشد.
 • حالت دوم زمانی است که مخزن کاملا خالی شده است و آماده برای شروع به بارگیری است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  طراحی داخلی دکوراتیو چیست؟ | اشیا دکوراتیو کدامند؟

برای اینکه یک نتیجه مطلوبی را بگیرید و مطمئن شوید ک پمپ کار نمی کند، با استفاده از سوئیچ، آن را خاموش کنید تا آب مصرف نشود و مانع از ضربه زدن به مخزن یا لوله ها شود.

آموزش تنظیم فشار باد مخزن تصفیه آب و پمپ آب

اصول تنظیم میزان درجه باد مخزن پمپ آب

 • نوع مخزن تحت فشار را بررسی و انتخاب کنید. ( تیوپی یا دیافراگمی)
 • از مخزن برای پمپ هایی مانند پمپ جتی استفاده نکنید و برای تعیین کردن تعداد مخزن نوع پمپ آب را بررسی کنید.
 • بسته به تعداد طبقات و میزان فشاری که بر پمپ وارد می شود، میزان درجه باد مخزن پمپ آب، تنظیم می شود.
 • برای تنظیم میزان درجه باد مخزن پمپ آب، سرویس های دوره ای را حتما انجام دهید.

اهمیت تنظیم میزان درجه باد مخزن پمپ آب

 • آب داخل مخزن و محفظه پمپ به واسطه پمپ آب، کنار هم قرار می گیرند.
 • در زمان پر شدن مخزن، فشاری که تنظیم شده است، وارد دیواره دیافراگمی می شود.
 • تنظیم میزان درجه باد مخزن پمپ آب باعث افزایش فشار و قدرت پرتاب آب می شود.
 • چنانچه میزان باد مخزن، به اندازه و صحیح بود، فشاری که از پمپ خارج می شود افزایش می یابد اما اگر این فشار کاهش یابد، میزان درجه باد مخزن پمپ آب باید تنظیم شود.

هواگیری دستگاه تصفیه آب

هوزینگ قطعه ای فیلتر دار است که براساس مرحله و شرایط، از آن استفاده های مختلفی می شود. به طور معمول هواگیری دستگاه تصفیه آب برای این قطعه انجام می شود. کم شدن فشار آب، بدین معناست که دستگاه تصفیه آب نیاز به  هواگیری دارد. امروزه دستگاه های تصفیه آب به گونه ای است که با فشردن دکمه ایی در پشت هوزینگ، می توانید آن را هواگیری کنید. ضروری است که بعد از هواگیری حتما فشار باد مخزن دستگاه تصفیه آب را تنظیم کنید.

چه مواقعی نیاز به هواگیری دستگاه تصفیه آب است

 • روشن شدن دستگاه
 • تولید نشدن آب در فیلتر آخر
 • زمانی که آب حین خارج شدن از شیر به صورت ضربه ای عمل می کند.
 • هنگامی که دستگاه به طور مکرر کار می کند و خاموش نمی شود.

مهم ترین نکته ای که در مورد هواگیری دستگاه تصفیه آب باید بدانید این است که اگر هواگیری در مدت طولانی انجام شود باعث فرسودگی دستگاه تصفیه آب می شود.

دلایل هواگیری دستگاه تصفیه آب

 • تعمیر کردن پمپ باعث هوا گرفتن دستگاه می شود.
 • قطعاتی که دستگاه تصفیه آب را آبرسانی می کنند با کشیدن هوا، باعث وارد شدن هوا به دستگاه می شوند.
 • زمانی که فیلتر ها و هوزینگ باز می شوند، هوا وارد دستگاه می شود.
 • تزریق هوای فشرده باعث می شود، مصرف آب کاهش یابد.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

 آموزش تنظیم فشار باد مخزن تصفیه آب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای  آموزش تنظیم فشار باد مخزن تصفیه آب و آشنایی با انواع مخزن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا