خدمات ساختمانخدمات

روش های کاربردی نصب کردن شناور منبع آب

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

شناور مخزن آب با نام فلوتر یا قطع کن تانک هم شناخته می شود، وظیفه شناور جلوگیری از ورود آب اضافی به درون مخزن می باشد. وقتی که شما شناور آب را روی تانکر خود نصب می کنید باعث جلوگیری از ورود آب های اضافی و سرریز شدن آن می شود. اگه که ما بخواهیم برای شما یک مثال ساده بزنیم، می توانیم شناور کولر آبی را نام ببریم.

امکان دارد که شما هم این را تجربه کرده باشید که بعضی از کولر های آبی و مخازن آب با مشکل سرریز شدن آب رو به رو شده باشند، در بیشتر موارد دلیل اصلی این اتفاق وجود مشکل در شناور است. شما می توانید با نصب شناور جدید این مشکل را حل کنید. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم با شناور آب ، عملکرد آن و نحوه نصب آن آشنا شویم.

شناور منبع آب چیست؟

شناور مخزن آب (قطع کن تانک، فلوتر) نوعی شیر است که در مخزن ها یا تانکر ها نصب می شود تا بتواند از ورود بیش از حد آب به مخزن کولر و دستگاه های دیگر جلوگیری کند.

انواع فلوتر یا شناور آب

مخزن آب انواع مختلفی دارد که تمامی آنها به فلوتر یا شناور نیاز پیدا می کنند. دو نوع شناور آب وجود دارد برقی و مکانیکی و این شناورها در سایزها و مارک های مختلفی نیز تولید می شود و هر کدام از آنها خاصیت و کاربرد خود را دارند.

دلایلی که باعث می شود شناور آب مکانیکی بیشتر در مخزن آب استفاده شود :

 1.  هزینه کم
 2. نیاز نداشتن به برق
 3.  نصب بسیار راحت

اندازه فلوتر شناور مخزن آب

شناور منبع آب

با توجه به اینکه نصب شناور آب اهمیت زیادی دارد، حتما وقتی که می خواهید یک شناور تهیه کنید باید از نظر سایز به بعضی از نکات توجه کنید که در ادامه مطالب، برخی از این نکات را برایتان بیان می کنیم:

 • میزان اندازه ای دهانه شیر فلوتر بسیار اهمیت زیادی در سرعت پر شدن تانکر و مخزنی که بر روی آن شناور نصب شده دارد. هرچه میزان دهانه شیر بزرگتر باشد، عبور آب با حجم بسیار زیاد به سمت مخزن امکان پذیر خواهد شد.
 • مقدار فشاری که شناور آب می تواند تحمل کند، نقش بسیار مهمی در عملکرد آن نیز دارد. باید توجه داشته باشید که در هنگام خرید فلوتر یا شناور، مقدار تحملی را که در مقابل فشار آب دارد بررسی کنید.

نحوه نصب شناور در ۷ مرحله

وظیفه شناور، کنترل سطح آب مخزن شما می باشد و وقتی که این دستگاه به خوبی کار نکند آب از لوله سرریز مخزن، جاری خواهد شد. در ادامه مقاله هفت مرحله از نصب شناور را برایتان بیان می کنیم:

گام اول : قطع کردن آب

اولین کاری که برای نصب شناور باید انجام دهید این است که آب را قطع کنید.

گام دوم : باز کردن لوله تغذیه

قبل از اینکه این کار را انجام دهید حتما از زانوبند، دستکش های محافظ، ماسک و عینک استفاده کنید. چون عایق فایبرگلاس ممکن است که باعث تحریک پوست و سیستم تنفسی شما بشود. تا می توانید از به وجود آمدن اختلال در عایق جلوگیری کنید. شما می توانید یک تخته ام دی اف را بر روی عایق اتاق بگذارید تا بتوانید به سادگی در کنار مخزن زانو بزنید. در این قسمت شما باید با آچار قابل تنظیم تمامی اتصالاتی که در نصب کننده لوله تغذیه وجود دارد را باز کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دیوار سبز مصنوعی چیست؟ | ویژگی، مزایا و معایب آن
گام سوم : لوله تغذیه را بردارید

در مرحله بعدی شما باید لوله مسی را که بر روی محوطه شناور است جدا کنید.

گام چهارم : مهره ی نگهدارنده را باز کنید

شما در این مرحله باید مهره نگهدارنده را باز کنید و بدنه شیر را از مخزن آب کشیده و شیر توپی را از آن خارج کنید.

گام پنجم : شناور جدید را بگذارید

شناور جدید را که تهیه کردید وارد کنید. در این قسمت این اطمینان را پیدا کنید که شناور شما به صورت ایمن وصل شده باشد. توجه کنید که شناور نباید شکستگی یا سوراخ داشته باشد تا که آب درون آن جمع شود و باعث جلوگیری از شناور ماندن آن شود . محفظه ی سوپاپ را از سوراخی که در مخزن وجود دارد عبور دهید و آن را با یک مهره در جای خود محکم کنید.

گام ششم : لوله تغذیه را متصل کنید.

حلقه زیتونی را با لوله مسی به درون بدنه ی شیر فشار بدهید و احتیاط کامل فیتینگ اینستتور را محکم کنید. اگر دیدید این قطعه آسیب دیده است امکان دارد که نیاز به تعویض زیتون شود. در آخر هم تمامی اتصالات را به طور کامل خشک کنید.

گام هفتم : نشتی ها را چک کنید

در اولین مرحله برق را روشن کرده و یک پارچه خشک را به طور مستقیم در پایین اتصالات تازه سفت شده نگه دارید و میزان نشتی آن را بررسی کنید. اگر مَفصل سفت می باشد ولی مقدار کمی از آن آب خارج می شود، پس تغییر شکل داده یا آسیب دیده است و باید آن را عوض کنید.

لیست لوازمی که برای نصب شناور آب نیاز دارید

شناور منبع آب

در ادامه این مطلب لیست لوازمی را که برای نصب شناور لازم دارید را برایتان بیان می کنیم:

 1.  یک عدد پارچه ی خشک
 2. شناور آب نو
 3. آچاری که قابل تنظیم باشد
 4. تخته ام دی اف برای زانو زدن
 5. ماسک مخصوص گرد و غبار
 6.  عینک ایمنی مخصوص کار
 7. یک زانو بند
 8.  دستکش ( دستکشی که از دست شما محافظت کند )

نکات مهم برای نصب فلوتر

وقتی می خواهید فلوتر را در مخزن آب نصب کنید اگر با دقت این کار را انجام ندهید باعث می شود که آب نشتی پیدا کند پس باید در هنگام نصب کردن شناور مخزن ( قطع کننده تانک، فلوتر) نکات مهمی را رعایت کنید که ما می‌خواهیم برای شما آن را به طور خلاصه بیان کنیم:

 • برای اینکه فشار توپی شناور کاملاً و درست به میله منتقل شود و بتواند سدی برای جریان آب شود باید فلوتر را به طور کامل صاف و عمود بر کف مخزن ببندید.
 • حتماً فلوتر را رگلاژ کنید و از رگلاژ شدن آن اطمینان پیدا کنید البته قابل ذکر است رگلاژ فلوتر در انواع مختلف آن با هم فرق می کند.
 • قبل از اینکه فلوتر را نصب کنید از سلامت توپی شناور مطمئن شوید و آن را بررسی کنید اگر در آن شکستگی و سوراخ وجود داشته باشد باعث خواهد شد که آب در توپی جمع شده و نگذارد که توپی شناور بماند و این باعث باز ماندن مسیر ورودی فلوتر خواهد شد.
 • بعد از نصب فلوتر برای اینکه آن را به طور کامل آب بندی کنید باید از نوار تفلون استفاده کنید برای این منظور به اندازه لازم دور رزوه های فلوتر، تفلون را بپیچانید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش برطرف کردن رطوبت کمد دیواری

روش انتخاب بهترین شناور منبع آب

شناور آب اولین عضو مخزن آب می‌باشد، انتخاب یک شناور مناسب برای منبع اهمیت بسیار زیادی نیز دارد. چون اگر که در نصب شناور به خوبی دقت نکنید و شناور به درستی کار خود را انجام ندهد ،مخزن شما دیگر به درستی کار نخواهد کرد. در انتخاب کردن شناور به نکاتی که در پایین برایتان توضیح می دهیم توجه کنید:

 1. مقدار تحمل فشار فلوتر
 2.  حجم منبع و فشار آب
 3.  اندازه شیر فلوتر

تنظیم نبودن شناور مخزن آب

بیشتر اوقات شناور مخزن آب، کیفیت خوبی دارد ولی به دلیل نصب غلط عملکرد آن خوب نیست برای اینکه شناور مخزن آب را تنظیم کنید باید مراقب باشید شناور کج نبوده و رگلاژ باشد هنگامی که شناور آب بصورت غلط و کج بسته شده باشد باعث این مشکل خواهد شد که توپی قادر نباشد به اندازه نیاز به شیر فشار بیاورد تا مانع ورود آب اضافه شود. در این هنگام است که آب بیشتر از اندازه نیاز وارد تانکر یا مخزن خواهد شد.

بیشتر وقت ها فشار آبی که به طرف مخزن هدایت خواهد شد از توان مقاومتی فلوتر بیشتر است در بعضی از فلوتر ها شما می توانید فاصله طولی بین توپی تا شیر را زیاد یا کم کنید. در این فلوتر ها اگر شما فاصله توپی از شیر را دور کنید قدرت توپی برای غلبه کردن بر فشار آب هم زیاد می‌شود و می تواند حتی در هنگام زیاد بودن فشار آب ورودی به مخزن، باز هم مانع ورود آب اضافه شود.

 

اشکال در توپی شناور مخزن آب

در اثر گذشت زمان توپی شناور دچار فرسودگی شده و سوراخ می شود و این باعث می شود که آب به داخل شناور وارد شود و شناور را سنگین کند در اثر این سنگینی، مقاومت توپی شناور کم خواهد شد و بیشتر از حد نیاز به داخل مخزن آب وارد می شود.

نکات مهمی که برای نصب شناور مخزن آب باید رعایت کنید

 • احتمال دارد در داخل آب ذرات جامدی وجود داشته باشد که ورودی شناور آب را ببندد بنابراین سعی کنید هر چند وقت یکبار حتماً شناور را کاملاً تمیز کنید.
 • اگر بعد از اینکه شناور را نصب کردید متوجه شدید که مخزن نشتی دارد باید ابتدا مخزن را کاملا خالی کنید و بعد اتصالات آن را دوباره محکم کنید اگر مخزن را خالی نکنید و مخزن در هنگام محکم کردن اتصالات پر باشد احتمال ترکیدگی وجود دارد.
 •  دقت کنید که هیچگاه در هنگام نصب کردن شناور مخزن آب و یا سوراخ کردن منبع پلاستیکی از یک جسم داغ استفاده نکنید.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد برای شما به طور خلاصه روش نصب شناور مخزن آب را توضیح دادیم. امیدواریم نکات بیان شده برای شما مفید بوده باشد.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش های کاربردی نصب کردن شناور منبع آب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

شناور منبع آب چیست؟

امتیاز کاربر: ۳.۵۳ ( ۲ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا