خدماتخدمات ساختمان

چگونه می‌توانیم میله یون مشعل موتورخانه را تنظیم کنیم؟

مشعل ها یکی از ابزارهایی هستند که کاربرد صنعتی دارند و اغلب در موتورخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. وظیفه اصلی مشعل ها در این موقعیت حرارت دادن سیالات مختلف است که رایج ترین آنها آب است. مشعل های صنعتی و همچنین مشعل های کوچکتر دارای قطعاتی هستند که می توانند نقش تعیین کننده ای در این دستگاه داشته باشند. یکی از این قطعات میله یونی است. به این میله ها الکترود نیز می گویند که در قسمتی از شعله پخش کن مشعل قرار می گیرند. برای اینکه این قطعه به درستی کار کند، ابتدا باید آن را تنظیم کنید.

تنظیم میله یون مشعل چندان دشوار نیست و هر کسی می تواند آن را انجام دهد. اما تنظیم این قطعه بر روی مشعل بهتر است توسط فرد ماهر و آشنا به دستگاه های صنعتی انجام شود. اگر میله یونی که روی مشعل قرار می گیرد به درستی تنظیم نشود، این قطعه به درستی کار نمی کند و از آنجایی که نقش مهمی در ایجاد جرقه این دستگاه دارد، آتش مشعل به درستی نمی سوزد. در این مطلب از مجله ایبک اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار شما قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

تنظیم میله یون مشعل

جنس میله یون مشعل و لایه پوششی آن از چیست؟

این میله در انواع مختلفی استفاده می شود و نوع آن بستگی به کارایی میله در مشعل دارد. میله الکترود با متریال فلزی آن در تمامی دستگاه های صنعتی کاربرد دارد. این فلز از آلیاژهای مختلفی ساخته می شود و نوع آلیاژی که برای تولید میله استفاده می شود کاربرد آن را مشخص می کند. متداول ترین آلیاژهایی که برای ساخت این دستگاه در مشعل استفاده می شود آلیاژهای توریم و تنگستن هستند. دلیل اصلی استفاده از این ۲ ماده در میله یونی مشعل خاصیت تبادل یونی آنهاست.

برای تنظیم میله یون مشعل، فرقی نمی کند که آلیاژ توریم دارید یا میله یون تنگستن. این کار برای هر دو آلیاژ به یک شکل انجام می شود. یکی دیگر از دلایل استفاده از این مواد برای ساخت میله های یونی، تحمل حرارت بالای آنها است. این آلیاژها در حرارت زیاد مشعل ها تجزیه نمی شوند و به درستی در جای خود می مانند. روی هر میله یک لایه پوشش وجود دارد که وظیفه اصلی آن عایق است. دلیل این عایق این است که میله به شعله مشعل برخورد نمی کند. این لایه پوششی که میله یونی را عایق می کند از مواد سرامیکی ساخته شده است.

از دیگر دلایل اصلی اهمیت تنظیم میله یون مشعل نیز این است که هنگامی که میله یونی به شعله پخش کننده برخورد می کند، جرقه ایجاد می شود و مشعل دچار اختلال می شود. لایه سرامیکی عایق روی میله یونی قرار می گیرد تا از این جرقه جلوگیری شود.

نحوه رخداد یونیزاسیون مشعل به چه شکل است؟

مشعل ها برای عملکرد صحیح و عملکرد مناسب نیاز به منبع سوخت دارند. این منبع سوخت در مشعل ها متفاوت است و ممکن است گاز یا گازوئیل باشد. در قسمت جلویی هر مشعل قسمتی به نام شعله پخش کن وجود دارد که در این بخش ۲ قسمت کوچک با عناوین قسمت جرقه زنی و قسمت میله یونی وجود دارد. زمانی که سوخت از منبع اصلی مشعل خارج شد و احتراق تشکیل شد، نوبت میله یونی است که نقش خود را به خوبی ایفا کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  جرم گیری بخارشوی و روشهای جلوگیری از رسوب در آن

هنگامی که میله یون مشعل به درستی تنظیم شود، احتمال بروز مشکلات در طی فرآیند احتراق سوخت بسیار کم است. اگر این قطعه به درستی در جای خود قرار نگیرد، راه اندازی مشعل مشکل خواهد بود. معمولاً بیشترین استفاده از میله یونی برای مشعل هایی است که با گاز کار می کنند. از آنجایی که شعله مشعل های گاز آبی رنگ است، می توان گفت که مقدار زیادی الکترون در آن وجود دارد. هنگامی که مشعل گاز شروع به کار می کند و احتراق انجام می شود، میله یونی مشعل الکترون هایی را که گاز ساطع می کند جذب کرده و به رله منتقل می کند.

حال باید گفت وقتی این اتفاق می‌افتد رله متوجه تشکیل شعله در مشعل می شود و فرآیندهای بعدی را در آن شروع می کند. با تنظیم میله یون مشعل خواهید دید که این الکترون ها در واقع با جریان بسیار کم به رله منتقل می شوند.

 

تنظیم میله یون مشعل به صورت دقیق چگونه است؟

تا به حال، مطمئناً می دانید که محل دقیق میله یون مشعل کجاست. در مشعل های گازسوز یا حتی برخی از مشعل های گازوئیلی این قسمت دقیقاً در قسمت جلویی شبکه جرقه زنی قرار می گیرد که توسط سیم به کنتاکت رله متصل می شود. دلیل اتصال این قطعه به رله این است که وقتی میله یونی الکترون های مثبت و منفی را دریافت می کند، آنها را به رله منتقل می کند و آن را از تشکیل اشتعال مطلع می کند. قسمت اتصال این دو قسمت در تماس شماره ۲ پایه رله می باشد و این قسمت از رله عملکرد بسیار سریعی دارد.

زمانی که قصد تنظیم میله یون مشعل را دارید، باید بسیار مراقب باشید که این قسمت به شعله پخش کن یا سطح قسمت جلویی شبکه جرقه زنی برخورد نکند. اگر این اتفاق بیفتد، وقتی گاز مشتعل می شود و الکترون های آن توسط میله یونی جذب می شوند، انتقال الکترون ها به رله به درستی انجام نمی شود و رله وجود شعله را تشخیص نمی دهد. اگر رله نداند که جرقه ایجاد شده و شعله ایجاد شده است، ممکن است همان شعله کوچک خاموش شود.

الکترون های مثبت و منفی دارای بار مغناطیسی هستند و بنابراین در این فرآیند به سرعت جریان می یابند. با خاموش شدن شعله، این جریان برق قطع می شود، رله ای که این جریان را دریافت می کرد، دیگر حالت مغناطیسی را دریافت نمی کند و در همان سمت مشاهده می شود که مشعل خاموش است و این به دلیل آن است. عملکرد صحیح مشعل، که تنظیم میله یون مشعل باید به درستی انجام شود.

 

فرآیند تشکیل احتراق تا عملیات میله یون مشعل

هنگامی به سراغ تنظیم میله یون مشعل می رویم باید بدانیم که وقتی مشعل های صنعتی گازسوز روشن می شوند، یک واکنش شیمیایی بین سوخت و اکسیژن برای ایجاد شعله رخ می دهد. در شعله، تعداد بی شماری مولکول وجود دارد که هر کدام دارای بارهای مثبت و منفی هستند. مقدار این بارهای مثبت و منفی برابر است و از این رو می توان گفت که از نظر الکتریکی خنثی هستند. در واقع موضوع اصلی که در این قسمت باید به آن بپردازیم، موضوع الکترون ها است. الکترون ها بارهای منفی هستند که در مولکول ها یافت می شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت فلاش تانک و فلاش والو | معرفی انواع فلاش تانک

مشخصه اصلی الکترون ها جرم بسیار کم، بار الکتریکی منفی و اندازه بسیار کوچک آنها است. پس از تنظیم میله یونی مشعل می بینید که جذب الکترون توسط این قسمت باعث روشن شدن مشعل و ایجاد مغناطیس رله توسط میله یونی می شود. این میله الکترون ها را دریافت کرده و در سریع ترین زمان ممکن به پایه رله منتقل می کند. در طی مراحل انتقال الکترون از طریق میله یونی به رله، مقاومت اهمی صفر نیز وارد این جریان می شود و از این نظر مگنتی شدن رله امکان پذیر می شود.

در واقع می توان گفت که وظیفه اصلی میله یونی مشعل انتقال بارهای منفی ناشی از احتراق به رله است تا رله بتواند روشن بودن مشعل را تشخیص دهد و آتش را زنده نگه دارد. عملکرد صحیح مشعل از ابتدای احتراق تا حفظ حریق به تنظیم میله یونی مشعل بستگی دارد.

تنظیم میله یون مشعل

ویژگی ها و مزایای میله یون مشعل

در بحث تنظیم میله یون مشعل  باید دانست که قطعات مشعل دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند و به دلیل همین ویژگی ها است که از این قطعات در این دستگاه استفاده می شود. از آنجایی که میله یونی از آلیاژهای مختلفی ساخته شده است، باید بدانید که عمر طولانی خواهد داشت. انواع آلیاژها معمولا در برابر شرایط دمایی بالا و پایین بادوام هستند و هر یک از مزایا و ویژگی های این قطعه به دلیل مواد آلیاژی آن است. در این حالت می توان گفت که فرآیند انتقال الکترون به سرعت انجام می شود و قبل از اینکه بخواهد الکترون را به رله منتقل کند، وجود یا عدم وجود آتش را خیلی سریع تشخیص می دهد.

با تنظیم میله یون مشعل می توانید در دمای بسیار بالا از آن استفاده کنید. عملکرد دیگر میله های یونی در دستگاه های صنعتی یا غیر صنعتی این است که می توان از آنها برای یافتن شعله شمع یا پیلوت استفاده کرد. در واقع از این شمع ها که توسط میله های یونی مشتعل می شوند برای شعله ور شدن شعله اصلی استفاده می شود. لازم به ذکر است که میله یونی هم با گرما و هم با دریافت الکترون کار می کند.

کلام پایانی

تنظیم میله یون مشعل در مشعل های صنعتی بسیار مهم است. با انجام صحیح این کار می بینید که مشعل روند کار خود را به خوبی طی می کند و این قطعه با جنسیت خود می تواند به بهترین شکل ممکن کار خود را انجام دهد، در این مقاله از تیم خدمات ساختمان ایبک امداد سعی کردیم تا شما را با تنظیم مشعل موتورخانه به بهترین مدل آشنا کنیم، اما موردی که باید دقت کنید این است که این کار میتواند خطرناک باشد و باید با دقت انجام شود، اما در صورتی که توانایی انجام آن را نداشتید حتما از متخصصین این کار کمک بگیرید و یا از طریق ارتباط با واحد پشتیبانی ایبک امداد با مشاورین ما صحبت نمایید.

چگونه می‌توانیم میله یون مشعل موتورخانه را تنظیم کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله چگونه می‌توانیم میله یون مشعل موتورخانه را تنظیم کنیم؟

امتیاز کاربر: ۳.۹۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا