ایرانگردی

همه چیز در رابطه با تاریخچه سی و سه پل اصفهان

تاریخچه سی و سه پل اصفهان و مکان های دیدنی این منطقه

در مقاله های قبل به مناطق مختلف ایران سفر کردیم ، در این مقاله به سراغ اصفهان زیبا و یا همان نصف جهان خواهیم رفت و شما را با این شهر دیدنی و دوست داشتنی بیشتر آشنا می کنیم و مقاله تاریخچه سی و سه پل اصفهان را برای شما منتشر خواهیم کرد. اصفهان شهر نقش جهان با سی و سه پل معروفش که یکی از معروف ترین آثار تاریخی اصفهان به شمار می آید ،در اصفهان آثار تاریخی با ارزشی از جمله زاینده رود باصفا ، صنایع دستی بی شمار و گزهای خوشمزه را برای گردشگران و مسافران محیا کرده است  .طراحی سی و سه پل شاهکاری خاص و مورد تحسین گردشگران خارجی بوده است که از دیرباز تا به امروز توانسته گردشگران بی شماری را به ایران بکشاند و آن ها روزها و حتی ماه ها در این مکان نگه دارد ، اصفهان به سی و سه پل محدود نمی شود و مناطق جذاب بسیار زیادی را دارا است که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد.

اگر به گشت و گزار در مناطق سرسبز علاقه دارید پیشنهاد می کنم به سراغ ماسوله نیز بروید ، برای آشنایی بیشتر با این منطقه مقاله زیر را مطالعه کنید.

رفتن به مقاله ماسوله کجاست ؟

تاریخچه سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل اصفهان

یکی از جاهای دیدنی که در اصفهان وجود دارد سی و سه پل است طوری که اگر شخصی به اصفهان سفر نکرده باشد باز هم این منطقه را به خوبی می شناسد و برایش هم به تصویر و هم به نام آشناست ،امروزه با خشک شدن آب زاینده رود ،سی و سه پل نیز دیگر مثل گذشته  حال و هوای خوبی ندارد ،اما همچنان این پل مثل گذشته یکی از پر بازدید ترین مناطق گردشگری اصفهان به شمار می رود ،در تاریخ قدیم این پل  را با نامهای پل شاه عباسی ،پل الله وردی خان ،پل جلفا ،پل چهل چشمه و پل سی و سه چشمه می شناختند .

حتما بخوانید:   پارک جمشیدیه و کلکچال کجاست؟ | تاریخچه پارک جمشیدیه

سی و سه پل از 33 دهانه ساخته شده و 295 متر طول  ،14 متر عرض را داراست و با منعکس شدن تصویر سی و سه پل این منظره زیبا مورد علاقه گردشگران بی شماری شده است . یکی از طولانی ترین پل های روی زاینده رود سی و سه پل زیبا شناخته شده است ، سی و سه پل در دهمین دهه قرم سیزدهم توانست در آثار فهرست ملی جای خود را باز کرده و به ثبت برسد .

نظر پیترو دلاواله در رابطه با سی و سه پل اصفهان  : ایشان گفته اند که روی زاینده رود پلی ساخته شده از جنس تمام آجر که تعداد پل های آن از پل های رم نیز بیشتر می باشد و طول آن حداقل سه تا چهار برابر آن پل ها است ،طراحی این پل طوری انجام شده که مردم از زیر و بالای این پل رفت و آمد می کنند ، راهرو های پل طوری طراحی شده که تقریبا هم سطح قرار گرفته و جوشیدن آب در طبقه پایین پل در فصل تابستان طوری زیبا و دل چسب می باشد که می تواند هر بازدید کننده ای را به سمت خود بکشاند.

سی و سه پل در کجا قرار دارد ؟

سی و سه پل در خیابان چهار باغ بالا از یک سو و از سوی دیگر خیابان چهارباغ عباسی در دیگر سو واقع شده است برای راحتی بیشتر می توانید از ماشین شخصی استفاده کنید چرا که مسیر مقداری طولانی خواهد بود و اگر هم فصل تابستان باشد می تواند گرمای هوا کمی شما را آزار دهد ، ایستگاه مترو هم در نزدیکی سی و سه پل در فاصله چند قدیمی پل واقع شده است . همچنین ایستگاه اتوبوس در جنب پل قرار دارد تا رفت و آمد برای مسافران و گردشگران راحت تر باشد ، همانطور که همیشه در این بخش صحبت کردیم باز هم می گویم که این آدرس را به خاطر بسپارید تا هر زمان به اصفهان زیبا رفتید بتوانید به این مکان دلنشین هم بروید.

تاریخچه سی و سه پل اصفهان

تاریخچه سی و سه پل

تاریخچه سی و سه پل اصفهان برای کشور عزیزمان بسیار پررنگ و با ارزش به حساب می آید و بهتر است همه ما با این تاریخچه بصورت کامل آشنا شویم. پل سی و سه پل یا پل الله وردی خان با قدمت قدیمی به دوران شاه عباس اول صفوی برمی گردد و با هزینه و نظارت سردار صفوی ،الله وردی خان روی زاینده رود ساخته شد ،در دوازدهمین سال سلطنت شاه عباس اول این بنا ساخته شد و معمار سی و سه پل استاد حسین بنا اصفهانی بود که پسر وی هم مسجد شیخ لطف الله را ساخته بود . در دوران شاه عباس ،پلان اصلی شهر اصفهان ،چهار باغ بود که از دو محور عمود به هم شکل می گرفت ، سی و سه پل در امتداد یکی از محورهای اصلی قرار داشت تا چهار باغ عباسی را به چهارباغ بالا ،باغ هزار جریب ،عباس آباد و محله جلفا متصل کند و این می تواند یک شاه راه اصلی به شمار آید. در روبروی سی و سه پل هم مجسمه رضا شاه در ارتفاع پنج متری بود که امروزه اثری از این مجسمه به چشم نمی خورد .

حتما بخوانید:   همه چیز درباره خطبه سرا قلب بهشت ایران

مراسم های تاریخی سی و سه پل

در سی و سه پل در طول تاریخ محلی مراسمی  برای اجتماع بزرگان و شاعران جشن های برگزار شده است که سه جشن از جشن های اصلی و برجسته این تاریخ را برای شما نام برده و شرح خواهیم داد.

  • ریختن آب و گلاب روی هم :جشن آب ریزان
  • مراسم های ارامنه اصفهان : مراسم خاج شویان
  • در عصر صفوی همراه چراغ و گل ریزان جشن نوروزی ( جشن نوروز )

معماری سی و سه پل

سی و سه و پل در مساحت 300 متر طول و ارتفاع 14 متر عرض با مصالح سنگ ، آجر و ملات ساروج و گچ ساخته شده است ، این بنا طوری ساخته شده که بیشتر کارشناسان زمین شناسی معتقد هستند که دوام و استحکام این بنا خیلی زیاد است به همین دلیل در دراز مدت ماندن در آب این بنا مشکلی نخواهد داشت . در دو طرف پل یک سمت طاق نماها به چشم می خورد و سمت دیگر رودخانه و از طرفی دیگر به میان پل ،این طراحی طوری معماری شده تا معبر باریک در دو سمت پل ایجاد شود .

چرا  سی و سه پل

نظریه های زیادی به عدد 33 می باشد که ارتباط میان گرجی الله وردی خان و الفبای 33 حرفی گرجی اشاره شده است ، اما بزرگان نظریه عدد 33 را رد کرده اند ،چون سی و سه پل از قبل با 40 دهانه معماری شده است .برخی هم می گویند عدد 33 به الهه آب آناهیتا مربوط است و این پل نماد الهه آب است .

حتما بخوانید:   جواهرده ، قلعه مارکوه و مناطق دیدنی شهر رامسر

بهترین زمان رفتن به سی و سه پل

در تاریخچه سی و سه پل اصفهان با این منطقه دیدنی آشنا شدید اما مهمترین سوالی که برای خیلی از مردم وجود دارد این است که زمان مناسب برای سفر به این منطقه چه زمانی است ، باید بدانید که بدون زاینده رود سی و سه پل زیبایی قبلی را ندارد ،بهترین زمان برای رفتن به سی و سه پل وقتی است که زاینده رود پر آب باشد ،در تاریکی شب با نورهای زیاد سی و سه پل حال و هوای بهتری دارد اما در روز جزئیات بیشتری می توانید تماشا کنید و اگر قصد عکاسی دارد در روز می توانید عکس های با کیفیت تری را به خاطرات خود اضافی کنید .

نکاتی جالب در رابطه با سی و سه پل

  • طولانی تر ین پل زاینده رود سی و سه پل است
  • بر اساس مستندات ساخت سی و سه پل در سال 1011شروع شده و پس از 14 سال در سال 1025 اتمام یافته است .
  • هیچ شخصی نمی تواند به اصفهان سفر کند اما به بازدید سی و سه پل نرود
  • سی  و سه پل یکی از معروف  ترین نمادهای اصفهان است .
  • این پل زیبا در تاریخ 1310 دی ماه در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است .
  • سی و سه پل به نام الله وردی خان هم می شناسند .
  • در زمان صفویه جشن هفت روزه نوروز را در سی و سه پل برگزار می کردند .

منظره زاینده رود از روی سی و سه پل به شما حس آرامش می دهد .تصویر این پل در دل زاینده رود تماشایی است در زمان غروب خورشید این پل با تجمع زیاد بازدید کننده همراه است ، می توانید به اصفهان سفر کنید این زیبای طبیعی را با چشمان خود لمس کنید .

سخن آخر

در مقاله تاریخچه سی و سه پل اصفهان از مجله ایرانگردی ایبک با شما بودیم تا به شهر زیبای اصفهان سفر کنیم ، اگر شما هم تجربه سفر به این شهر را دارید از شما دعوت می کنم تا تجربه های شیرین سفر خودتان را در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید تا همگان از این تجربه شیرین شما بهره مند شوند.

111111111111111111

31

سی و سه پل اصفهان

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه با سی و سه پل اصفهان و تاریخچه آن

امتیاز کاربر: 4.65 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا