تعمیرات کولر گازی

خرابی شیر برق کولر گازی | علل و نشانه های خرابی شیر برق کولر گازی

خرابی شیر برق کولر گازی | علل و نشانه های خرابی شیر برق کولر گازی

کولر های گازی به یکی از محبوب ترین وسایل سرمایشی در بین افراد در سال های اخیر تبدیل شده است  و با توجه به همه گیر شدن بحران  آب استفاده از این کولر ها بیش از پیش شده است .استفاده از کولر های آبی جای خود را به کولر های گازی داده که مصرف آب کمتری دارند و دردسر های کولر های آبی را موقع نصب و استفاده از آن ها ندارند .پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده تا نسل های کولر های گازی با قابلیت های جدیدی به بازار ارائه شود. استفاده از نسلی از کولر های گازی که دارای دو قابلیت سرمایشی برای فصول گرم و گرمایشی برای فصول سرد باشد، امروزه مورد توجه قرار گرفته است. این تبدیل قابلیت ها در کولر های گازی توسط قطعه ای تحت عنوان شیر برق در آن ها انجام می شود.پس این مسئله بسیار قابل درک است که خرابی آن می تواند چه تاثیری بر عملکرد کولر های گازی داشته باشد و با خرابی این قطعه شما احتمالا  امکان استفاده از حالت گرمایشی کولر های گازی را ندارید .

ابتدا شما را با شیر برق در کولر های گازی آشنا کنیم و بعد از آن به سراغ نصب این شیر برق در کولر های گازی بپردازیم و در نهایت با بررسی نشانه های خرابی این قطعه شما را در استفاده بهینه از کولر های گازی یاری کنیم . همچنین در هر کدام از نشانه های بیان شده در ادامه یا هر گونه سوال در مورد نشانه های احتمالی این خرابی می توانید با کارشناسان ما در ایبک امداد تماس بگیرید.


حالت سرد و گرم کولر گازی 30000 جنرال

شیر برق کولر گازی چیست؟

کولر های گازی و یا اسپیلت ها امروزه در اکثر خانه ها یافت می شود . برخی از نسل های این کولر های گازی همانطور که در مقدمه این مقاله بیان شده است  قابلیت سرمایش و گرمایش را با هم دارند و این دو حالت به راحتی قابل تبدیل شدن به یکدیگر  را دارند .یعنی شما به راحتی با زدن یک دکمه از حالت سرمایش به گرمایش و برعکس می توانید تبدیل شوید و می توانید در فصل گرما از سرمای مطبوع اسپیلت و در فصل سرما از حالت گرمایشی این کولر های گازی استفاده کنید .این کار در کولر های گازی از طریق تغییر مبرد انجام می شود. در هنگام استفاده از حالت سرمایش مبرد جریان هوا را از داخل کمپرسور به سمت یونیت خارجی منتقل می کند و گاز موجود در آن باعث گرمی هوا می شود  و در حالت گرما از کمپرسور به سمت یونیت داخلی این انتقال را انجام می دهد و باعث سردی محیط می شود .شیر برق کولر برقی از اجزایی تشکیل شده است : هر شیر برقی دارای بدنه ، ورودی و خروجی سیال، قاب سیم پیچ و اتصالات آن ، فنر و در نهایت دریچه خروجی است .حال  اگر می خواهید که کولر گازی شما بهترین عملکرد را در فصول مختلف سال داشته باشد راه حل این است که تمیز کردن فیلتر آن به صورت مداوم و در بازه های تعیین شده و همچنین سرویس مرتب کولر گازی تان را در اولویت برنامه هایتان قرار دهید .

حتما بخوانید:   دلایل پریدن فیوز کولر گازی چیست | راهنمای رفع مشکل پریدن فیوز کولر گازی

نحوه کار و عملکرد شیر برق کولر گازی چگونه است ؟

شیر برق کولر های گازی یک سیر چهار طرفه دارد. هنگامی که اسپیلت را در حالت سرمایشی آن قرار می دهید این سیر چهار طرفه یک بویین دارد که بعد از دنبال کردن سیستم فرمان و کنترل کولر های گازی ، گاز خروجی هوای گرم از بیرون به داخل منتقل می کند و با انتقال این گاز خروجی به یونیت خارجی باعث گرم شدن هوا می شود .

چهار سر این شیر برقی کولر گازی به  قسمت مختلف سیستم کولر گازی شما متصل است یک سر آن متصل به خروجی کمپرسور (DIScharge) است و سه سر دیگر آن به ترتیب به مکش کمپرسور (suction)  و لوله بعدی به کندانسور و اوپراتور متصل است و نتیجه تمام این ساختار باعث می شود تا  شما به راحتی با زدن یک دکمه بر روی کنترل اسپیلت یا کولر گازی خود به مبرد موجود در اسپیلت فرمان می دهید تا از حالت گرمایش به سرمایش و یا برعکس تغییر جهت دهید .

علائم خرابی شیر برق کولر گازی چیست ؟

  • شکستگی اهرم ها و لوله ها می تواند از نشانه های ظاهری و قابل رویت خرابی شیر برق شما باشد.علت این شکستگی هم می تواند علل بیرونی یا داخلی مثل ضربه محکم به قسمت های حیاتی اسپیلت یا کولر گازی شما باشد.
  • همچنین قطع و وصل بیش از اندازه کولر های گازی می تواند باعث داغ شدن شیر برق بیش از حد معمول آن و در نهایت سوختن سیم پیچ های آن شود .
  • شکستگی بست الکتریکی یا عواملی که باعث بریدگی سیم اتصالات قسمت های مختلف کولر گازی می شود، جریان الکتریکی موجود در کولر های گازی را مختل  می کند و باعث خرابی شیر برقی اسپیلت می شود .
  • خرابی کلید های مختلف استفاده در کولر های گازی هم می تواند مانع از رسیدن جریان لازم به اسپیلت شود و در نتیجه شما خرابی کولر گازی را اعلام کنید .
  • قطع و وصل زیاد برق و نوسانات برقی باعث تغییر و یا افت ولتاژ و برق در کولر های گازی شده و نتیجه آن خرابی شیر برق کولر گازی می باشد .
  • تراز نبودن و انجام روان کاوی اسپیلت یا کولر های گازی توسط افراد نا بلد و غیر فنی نیز می تواند باعث آسیب به مبرد و در نتیجه خرابی اسپیلت یا کولر گازی شود .
حتما بخوانید:   تعمیر کولر گازی بست Best | کولر گازی چیست

تست شیر برق کولر گازی به چه صورت انجام می شود ؟

تست شیر برق  کولر های گازی بسیار ساده است و شما خودتان هم در خانه می توانید به راحتی آن را انجام دهید . تست شیر برق کولر گازی به این صورت است که شما بعد از روشن کردن اسپیلت خود سیستم کنترلی را از حالت سرمایش به گرمایش و برعکس جابه جا کنید اگر این تغییر حالت به درستی و با سرعت انجام شد یعنی اسپیلت شما مشکلی ندارد و با عملکرد بالا آماده سرویس دهی به ما در فصل تابستان و زمستان می باشد  و شیر برق آن سالم است ولی اگر روند تغییر حالت به دلایلی به کندی انجام شد یا در برخی موارد  اصلا انجام نشد یا همراه با صداهای غیر عادی بود اشکال از شیر برق اسپیلت شماست  و در اسرع وقت نسبت به تعمیر آن باید اقدام کنید .

حذف شیر برق کولر گازی اصلا توصیه نمی شود :

شیر برق کولر های گازی یکی از قطعات مهم در کولرهای گازی می باشد که وظیفه تبدیل از حالت سرمای به گرما و برعکس را بر اساس مبرد خود بر عهده دارد . در برخی اوقات در هنگام خرابی اسپیلت برخی از متخصصان نابلد و غیر فنی راه حل حذف شیر برق را ارائه می دهند ولی این کار اصلا توصیه نمی شود شما با حذف شیر برق قابلیت گرمایش را از کولر های گازی خود گرفته و هنگامی که فرمان کنترلی گرمایش را اعلام می کنید مبرد تغییر جهت داده و این امر باعث می شود  تا مایع ای  را بر گرداند و باعث آسیب به کمپرسور شود .شیربرقی کولر گازی خرید و قیمت

حتما بخوانید:   نشتی گاز فریون در کولر گازی چه نشانه هایی را دارد؟

تعمیر شیر برق به چه صورت انجام می شود ؟

شیر برق اسپیلت یا کولر گازی شما جز قطعاتی می باشد که قابل تعمیر شدن نیست بلکه در هنگام خرابی تنها راه حل آن تعویض این قطعه می باشد . برای تعویض شما احتیاج به دستگاه هوا دارید تا شیر برق را از محل اتصال آن به کولر گازی جدا کنید و بعد از جدا شدن آن با استفاده از دستگاه هوا دوباره شیر برق جدید را  به کولر گازی متصل کنید . معمولا اگر کارهای حیاتی در ارتباط با اسپیلت خود را مانند  تمیز کردن فیلتر هوا و سرویس کامل اسپیلت خود را به موقع انجام دهید این امر سبب می شود تا شما از خسارات های آینده به کولر های گازی خود ایمن بمانید.

هزینه تعویض شیر برق کولر گازی به چه صورت است ؟

شیر برق کولر گازی جز قطعات گران قیمت کولر گازی می باشد و سرویس نکردن به موقع کولر های گازی در نهایت باعث آسیب به به شیر برق آن می شود حال زمانی که شیر برق کولر گازی شما آسیب دیده است تنها راه حل آن همانطور که در بالا هم به آن اشاره شد تعویض شیر برق می باشد که شما می توانید از فروشگاه ها یا سایت های فروش قطعات لوازم خانگی معتبر آن را تهیه کنید البته اکیدا توصیه می شود که کار تعویض این قطعه را حتما به متخصصین در این زمینه بسپارید به این علت که سپردن آن  به افراد غیر فنی می تواند خسارت جبران ناپذیری به شما وارد کند و با توجه به گران بودن این قطعه معمولا توصیه نمی شود که ریسک تعویض این قطعه را به افراد غیر فنی سپرد.

نکته آخر اینکه در هنگام بروز هر گونه مشکل احتمالی در خرابی کولر گازی یا اسپیلت خود به خصوص شیر برقی که مطالب این مقاله را  به خود اختصاص داده ایم می توانید با مراجعه به سایت ایبک امداد با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را با آن ها در میان بگذارید. همچنین در داخل سایت ما قسمتی تحت عنوان پرسش و پاسخ قرار دارد که شما با مراجعه به آن می توانید سوالات خود را مطرح کنید و منتظر پاسخ از سمت کارشناسان ما باشید.

31

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

خرابی شیر برق کولر گازی

خرابی شیر برق کولر گازی | علل و نشانه های خرابی شیر برق کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x