تعمیرات سرمایش گرمایش

راهنمای کامل تعمیرات فن کویل

✅ خدمات تعمیر فن کویل در تهران | عیب یابی و تعمیرات فن کویل دیواری، زمینی و سقفی توکار ✅

یکی از اجزای مهم دستگاه تهویه مطبوع، فن کویل می باشد. این دستگاه هر ساله قبل از راه اندازی باید سرویس شود تا دچار کاهش ظرفیت و بازدهی نامناسب نشود. چنانچه فن کویل بدرستی سرویس نشود موجب خرابی و همچنین هزینه های زیاد تعمیر می شود. در این مقاله از ایبک امداد جهت آگاهی و آشنایی کاربران به بررسی مشکلات و تعمیرات فن کویل می پردازیم:

اهمیت سرویس فن کویل

فیلتر فن کویل وظیفه دارد از ورود گرد و خاک بداخل فن جلوگیری کند به همین دلیل باید به فیلتر توجه بسیار داشته باشید. فیلتر باید در زمان معین باز و تمیز شود، اگر فیلتر ها کثیف باشند موجب پایین آمدن هوادهی فن کویل شده و بازدهی فن کویل کم می شود و در آخر گرفتگی در بین فن های کویل ایجاد می شود چون گرد و خاک از داخل فیلتر رد می شود و به واسطه فن به پشت کویل می‌رود و آنجا تجمع کرده و موجب می شود هوا بخوبی عبور نکرده و از تبادل برودت جلوگیری می کند. فیلترها انواع پارچه ای، پلاستیکی و آلومینیومی می باشند که نوع مصرفی آن بستگی به نوع فن کویل دارد. توجه داشته باشید فیلتر فن کویل هر ماه باید باز شود و از گرد و خاک و آلودگی پاک و تمیز شود.

تعمیر و سرویس کوئل فن کویل

کوئل در انتقال حرارت در فن کویل بخش اصلی آنها می باشد. کویل لوله های مسی به همراه فن آلومینیومی است و نگهداری آن خیلی مهم است و در تعمیر و سرویس فن کویل حتماً باید آنرا در نظر بگیرید.

لوله های خروجی و ورودی آب فن کویل را باید سایز مناسب انتخاب کنید و بدون تا خوردگی و خم شدن به کویل نصب شود تا آب به راحتی بتواند در کویل به گردش در بیاید.

گاهی اوقات پیش می آید سرما و گرما وجود ندارد ولی فن کویل باد میزند. دلیل این مشکل خم یا تاشدن لوله و همچنین گرفتگی لوله ها می باشد. اگر از ورود آب سرد یا گرم به لوله کویل اطمینان پیدا کردید اما لوله خروجی سرما یا گرما را نداشت یقیناً آب در داخل کویل به گردش در نمی آید. این مشکل می تواند به دلایل زیر باشد:

 • سیستم حتماً هوا دارد و باید مراحل هوا گیری را انجام دهید. بهتر است به هنگام هوا گیری پمپ ها خاموش باشد.
 • احتمال دارد کویل دچار گرفتگی شده باشد و باید با اسید شویی و فشار آب باز شود. اکثر مردم فکر می کنند وقتی فن کویل خنک نمی کند باید فن را اسید شویی کنند. ولی این موضوع کاملاً اشتباه است. بیشتر مواقع شلنگ های خروجی و ورودی دچار گرفتگی شده اند. باید دقت کنید کوئل مسی یا فن کویل ضخامت زیادی ندارند و نمی توانید به دفعات زیاد آنها را اسید شویی کنید.
 • ممکن است لوله های ورودی و خروجی گرفتگی داشته باشند در اینصورت بهتر است شلنگ ها را تعویض کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  برای شهرهای شمالی کدام رادیاتور مناسب تر است؟ | رادیاتور قرنیز یا رادیاتور معمولی؟

تعمیرات فن کویل

تعمیر الکتروموتور فن کویل

موتور وظیفه دارد هوا را از طرف فیلتر مکیده و به قسمت موتور هدایت کند. چنانچه باد دهی دچار مشکل شده باشد حتماً باید نکات زیر را بررسی کنید:

فن کویل باد نمی زند ولی کویل خنک است

ابتدا بررسی کنید موتور کار می کند یا نه؟ چنانچه متوجه شدید موتور کار نمی کند باید بررسی کنید برق به موتور متصل می باشد یا نه؟ وقتی از وصل بودن برق موتور اطمینان پیدا کردید باید موتور را چک کنید چنانچه سیم‌ پیچی موتور کامل سیاه شده باشد مطمئن باشید که سیم پیچی سوخته است.

 • اگر شفت موتور به آسانی و راحتی حرکت نکرد موتور گریپاژ کرده است.
 • چنانچه موتور دستگاه داغ شده باشد باید سیم ها و خازن موتور چک شود.
 • اگر برق به موتور نرسد، چنانچه فن کویل زمینی باشد ترموستات و کلید فن کویل بررسی شود .
 • اگر فن کویل دیواری یا سقفی باشد باید ترموستات را بررسی کنید و چنانچه مشکلی نداشت باید برق اصلی را چک کنید.

یکی از مشکلات رایج در فن کویل، سوختن الکتروموتور است. این خرابی می تواند به دلایلی مانند سوختن خازن، گیرپاژ کردن خازن و اشتباه در سیم پیچی باشد.

فن کویل باد می زند اما شدت باد خیلی کم است

اگر موتور فن کار می کند ولی پرتاب باد بسیار کم شده و دیگر مثل قبل بازدهی ندارد باید مراحل زیر را بررسی کنید:

 • ممکن است هوا نتواند به خوبی عبور کند چون گرد و خاک پشت کویل جمع شده است.
 • امکان دارد گرد و خاک جلوی فیلتر جمع شده باشد و هوا نتواند بخوبی جریان داشته باشد.
 • سیم پیچی موتور ممکن نیم سوز شده باشد.
 • امکان دارد موتور گریپاژ کرده باشد.
 • ممکن است فن موتور هرز شده باشد.

بلور فن کویل

سرویس بلور و بازبینی آن یکی از مهم‌ترین مراحل تعمیر و سرویس فن کویل می باشد. وظیفه اصلی بلور پرتاب باد است. بلور فن کویل شامل بلور پلاستیکی پلنیوم و آلومینیوم است که بلورهای پلنیوم صدای کمتر و عمر بیشتری دارد. گرد و خاک در بلور فن کویل نابالانسی و گرفتگی ایجاد کرده و موجب خرابی بلور فن کویل می شود. اگر با گرد و خاک گرفتگی ایجاد شده، باید بلور فن کویل را پاک کنید و چنانچه بلور بالانس نباشد باید آنرا تعویض کنید. اگر سرویس به موقع در فن کویل انجام نشود باعث بروز مشکلات زیادی برای کاربران می شود.

هنگام تعویض موتور توجه داشته باشید فن موتور یا موتور جدید که می خواهید خریداری کنید هم سایز فن کویل باشد موتور قوی تر استفاده نکنید چون باعث می شود صدا بیشتر شود. تعمیر و سرویس فن کویل حتماً باید توسط سرویس کاران متخصص انجام شود.

دستگاه سرمایش خوبی ندارد

اگر در دستگاه عملیات سرمایش بطور صحیح انجام نمی شود، برای بررسی و تعمیرات فن کویل به نکات زیر توجه کنید:

 • امکان دارد تنظیمات ترموستات اشتباه باشد یا مشکل در کار کرد تایمر فن باشد باید مورد بررسی قرار بگیرد.
 • اگر پمپ آب در گردش مشکلی داشت باید تعویض شود.
 • کویل ها و شیرهای دستگاه را بررسی کنید اگر نشتی داشت برطرف کنید.
 • اگر قطع کننده مدار ایراد داشته باشد این مشکل بوجود می آید.
 • توجه داشته باشید تعمیر این موارد کاری تخصصی است حتماً از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

دستگاه عمل گرمایشی را بخوبی انجام نمی دهد

چنانچه فن کویل گرمایش را بدرستی انجام نمی دهد برای تعمیرات فن کویل به موارد زیر توجه کنید:

 1. امکان دارد تنظیمات ترموستات بدرستی انجام نشده باشد باید بررسی شود.
 2. چنانچه دیگ فن کویل غیر فعال شده باشد امکان دارد این مشکل بوجود بیاید حتماً موتور خانه را بررسی کنید.
 3. افزایش حرارت و قطعی برق یکی دیگر از دلایل این مشکل است. کنترل کننده دما و ولتاژ را بررسی کنید.
 4. محبوس شدن هوا در فن کویل می تواند یکی دیگر از دلایل این مشکل باشد حتماً هوا گیری انجام دهید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  مراحل اسید شویی فن کویل در خانه

تعمیرات فن کویل

معرفی فن های کویل

دستگاه های فن کویل در شرکت های متفاوت و در ورژن های مختلفی تولید می شوند، ولی عملکرد آنها بسیار ساده و شبیه به هم هستند. این دستگاه تهویه به دلیل قیمت پایین بسیار رایج می باشد. فن کویل به دلیل ساختار ساده ای که دارند در بیشتر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این دستگاه جهت تهویه مطبوع، سیستم های گردشی و تهویه استفاده می شود.

عملکرد دستگاه انتقال گرما بین مایعات می باشد و با توجه به نیاز کاربران اتاق را گرم یا سرد می کند. فن کویل آب سرد یا آب داغ را از کویل عبور می دهد و جریان هوا توسط کویل ایجاد می شود.

فن کویل دستگاه بسیار ساده ای می باشد که وظیفه گرم سازی و خنک سازی محیط را برعهده دارد. بعضی از مدل های فن کویل کنترل دستی دارند و برخی اتوماتیک هستند و دمای تعیین شده توسط کاربر را تنظیم می کند. فن های کویل از نظر منبع برق و نصب به چند دسته تقسیم می شوند:

 1. فن های کویل عمودی که روی دیوار نصب شده و برای کنترل دمای یک اتاق طراحی شده است.
 2. فن کویل سقفی که زیر سقف نصب می شود.
 3. فن کویل عمودی که به محیط خارجی دسترسی داشته و در یک اتاق مجزا نصب می شود.

نگهداری و مراقبت از فن کویل

ممکن است در سیستم، نشت مایعات و آب رخ دهد و موجب خوردگی در قسمت های فلزی شود. فن کویل نمی تواند بدون وصل شدن تیغه های انتقال گرما به لوله ها بخوبی فعالیت کند و ویژگی اصلی فن کویل اتصال بین تیغه و لوله ها می باشد. چنانچه به مرور زمان اتصالات دچار انبساط و یا انقباض شوند فن کویل دچار مشکل می شود.

طول عمر دستگاه به شرایط محیط فن، کیفیت آب و هوا و روش نگهداری دستگاه بستگی دارد. برای تمیز کردن دستگاه از مواد شوینده مخصوص باید استفاده کنید تا موجب خوردگی در تیغه ها نشود. پاکسازی سطوح تیغه ای به کاربران کمک می کند که دستگاه کارآیی بهتری داشته باشد و نیاز به تعمیر پیدا نکند. سرویس منظم باعث می شود عملکرد دستگاه بهتر شود و همچنین از خرابی های احتمالی فن کویل جلوگیری می کند.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد با شما به بررسی تهویه مطبوع و مهمترین قسمت دستگاه، فن کویل پرداختیم. همچنین از ایرادات و تعمیرات فن کویل مطالبی را برایتان توضیح دادیم. توجه داشته باشید سرویس دوره ای این دستگاه بسیار مهم است.

چنانچه مشکلی در این مورد داشتید می توانید با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا کارشناسان ما در ایبک امداد شما را راهنمایی کنند.

 

تعمیرات فن کویل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دستگاه عمل گرمایشی را بخوبی انجام نمی دهد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا