خدمات ساختمان

سنگ اسلب چیست | انواع، کاربرد و ویژگی سنگ اسلب

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

دکوراسیون خانه با سنگ زینتی می‌ تواند هزینه زیادی داشته باشد ولی محل زندگی را به مکانی دوست داشتنی و زیبا تبدیل می نماید. سنگ اسلب یکی از متریالی است که می‌ تواند جهت دکوراسیون قسمت‌ های مختلف خانه مورد استفاده قرار گیرد. کاربرد سنگ اسلب آنقدر زیاد است که امروزه در طراحی دکوراسیون خانه می‌ تواند به عنوان عنصر اصلی باشد. سنگ اسلب در حقیقت یک ماده تزیینی جهت زیبا ساختن خانه و یا محیط‌ های دیگر می‌ باشد ولی سوالی که مطرح می‌ شود این است که سنگ اسلب چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد که باعث می‌ شود از سایر سنگ‌ ها متمایز شود؟

سنگ اسلب چیست؟

واژه اسلب به معنی قطعه، ورقه، تخته سنگ و تکه می‌ باشد و اگر بخواهیم آن را به عنوان فعل در نظر بگیریم به معنای تکه تکه کردن و باریکه باریکه شدن می‌ باشد. سنگ اسلب در واقع ورق‌ های نازکی از سنگ هستند که در دو مدل طبیعی و مصنوعی موجود می‌ باشند که نمونه طبیعی آنها قیمت گران تری دارد. سنگ اسلب را می‌ توان در کارخانه با ابزارهای مختلفی تولید کرد. ایجاد طرح، رنگ و رگه‌ های مختلف بر روی سنگ اسلب مصنوعی بسیار راحت‌ تر است. سنگ اسلب بعد از آنکه از معدن استخراج می‌ شود به کارخانه سنگ بری ارسال شده و در اندازه‌ ها و ابعاد مختلف برش داده می‌ شود. پس از آن فرایندهای مختلف روی آن انجام شده و به صورت ورقه‌ ای در می‌ آید. سنگ اسلب طول عمر و مقاومت خوبی داشته و نسبت به ورقه‌ های سنگ عادی بیشتر عمر می‌ کند.

ویژگی‌ ها و مزایای سنگ اسلب

سنگ اسلب از نظر کاربردی و ساختاری دارای ویژگی‌ های منحصر به فردی می‌ باشد که می‌ تواند با سنگ سرامیک رقابت کند. ویژگی‌ ها و مزایای سنگ اسلب عبارتند از:همه چیز در مورد سنگ اسلب | انواع، کاربرد و ویژگی سنگ اسلب

تنوع بالا: مهمترین مزیت سنگ اسلب تنوع زیاد آن می‌ باشد. این سنگ علاوه بر جنس در رنگ و طرح هم متنوع است. در حقیقت شما می‌ توانید طیف وسیعی از رنگ‌ ها و طرح‌ های مختلف را در سنگ اسلب ببینید و آن را برای دکوراسیون خانه انتخاب کنید.

نگهداری آسان: سنگ اسلب مثل گچ و یا دیگر مصالح نیاز به نگهداری بخصوصی ندارد. به علت مقاومت زیاد سنگ اسلب در مقابل گرما، رطوبت و سرما نیازی نیست که از آن مراقبت خاصی شود. علاوه بر آن تمیز کردن این سنگ نسبت به سایر مصالح مثل چوب بسیار ساده‌ تر بوده و به همین خاطر انتخاب ایده آلی است.

مقاومت در برابر فشار و ضربه: سنگ اسلب به صورت کلی در مقابل فشار و ضربه مقاوم می‌ باشد. این سنگ به علت انجام فرایندی ویژه در کارخانه نسبت به سایر سنگ‌ ها مقاومت بیشتری پیدا می‌ کند. به همین خاطر از مقاومت زیاد و طول عمر آن مطمئن باشید.

حمل و نقل راحت: به علت انجام برش دقیق و ورقه‌ ای بر روی سنگ اسلب، جابجایی و حمل و نقل آن بسیار راحت می‌ باشد.

کیفیت و دقت: برای آنکه سنگ اسلب برش داده شود از معدن مستقیماً به کارخانه ارسال شده و با دستگاه برش لیزری این کار انجام می‌ شود. به همین خاطر نوع برش آن بسیار دقیق و با کیفیت انجام خواهد شد و سپس با دستگاه‌ های دیگری صیقل داده می‌ شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کفپوش مناسب برای روف گاردن کدام است؟ | مزایا و معایب آن

کمتر بودن میزان پرتی: در روند تولید و فراوری سنگ اسلب میزان پرتی آن بسیار کم خواهد بود. همین موضوع یعنی کیفیت تولید و بهینه بودن آن باعث می‌ شود که برای تولید کنندگان بسیار مقرون به صرفه باشد.

چسبندگی: مهمترین ویژگی که مصالح سنگی لازم است داشته باشند چسبندگی آنها می‌ باشد. سنگ اسلب به عنوان متریال جهت دکوراسیون دیوار و یا کف مورد استفاده قرار می‌ گیرد بنابراین باید طوری طراحی شود که خیلی راحت بچسبد. سنگ اسلب قدرت چسبندگی زیادی دارد و خیلی آسان روی دیوار بتنی و یا سایر سطوح می‌ چسبد بنابراین می‌ توان به راحتی آن را در ارتفاعات نیز نصب کرد.

انواع سنگ اسلب

همانطور که گفتیم سنگ اسلب در حقیقت ورقه‌ های سنگی می‌ باشد که در کارخانه برش خورده و فرآوری می‌ شوند. سنگ اسلب از نظر جنس و متریال در دسته‌ های مختلفی قرار می‌ گیرد.

اسلب گرانیت و ویژگی آن

یکی از معروف‌ ترین انواع سنگ اسلب، سنگ گرانیت می‌ باشد که در فرایند ساختمانی می‌ توان آن را مورد استفاده قرار داد. اسلب گرانیتی دارای رنگ‌ های متنوعی بوده و بافت آن نسبتا متوسط است. گرانیت را یک نوع سنگ آذرین می‌ دانند که به سنگ خارا هم معروف است.همه چیز در مورد سنگ اسلب | انواع، کاربرد و ویژگی سنگ اسلب سنگ اسلب گرانیتی در مقایسه با سنگ آهکی دارای سختی بیشتری می‌ باشد و طول عمر آن نیز بیشتر است. از سنگ اسلب گرانیتی در پل سازی، دکوراسیون خانه و سنگفرش استفاده می‌ کنند. گرانیت از سنگ‌ های بسیار گران قیمت می‌ باشد و در رنگ‌ های سفید، خاکستری، سیاه، قرمز، سبز و صورتی تولید شده است.

اسلب کوارتزیت و ویژگی آن

یک نوع دیگر سنگ اسلب، سنگ کوارتز می‌ باشد. این سنگ طبیعی بوده و مستقیماً از معدن استخراج می‌ شود و بدون آنکه مهندسی خاصی روی آن انجام شود برش داده می‌ شود. سنگ کوارتز از نوع سنگ دگرگونی می‌ باشد و بسیار متخلخل بوده و به همین خاطر پیش از آنکه به بازار عرضه شود با فرایند اپوکسی اقدام به صیقل دادن سطح آن می‌ کنند و پس از آن سنگ را به کار می‌ برند. سختی سنگ کوارتز بسیار بالاست و برش آن فرایند سخت و پیچیده‌ ای است و به همین خاطر از سنگ مرمر و گرانیت هم گران‌ تر می‌ باشد. سنگ کوارتز در حالت خام به رنگ سفید بوده و می‌ توان رگه‌ هایی از رنگ‌ های سیاه، قهوه‌ ای و یا دیگر رنگ‌ ها را در آن مشاهده نمود که باعث شده زیبایی آن دو چندان شود.

اسلب مرمریت و ویژگی آن

یک نوع دیگر از سنگ اسلب که مثل سنگ کوارتز از نوع سنگ‌ های دگرگونی می‌ باشد سنگ مرمریت است. این سنگ در واقع تشکیل شده از سنگ آهک می‌ باشد و به همین خاطر برای ساخت مجسمه و یا نمای ساختمان می‌ توان از آن استفاده نمود. سنگ مرمریت اغلب در رنگ‌ هایی مانند رنگ کرم، سیاه، خردلی، سبز، قهوه‌ ای و سفید در بازار وجود دارد. در بازار جهانی نام دیگر سنگ مرمر اسلب اونیکس می‌ باشد و به همین خاطر در فروشگاه‌ های ایران نیز به آن اونیکس گفته می‌ شود.همه چیز در مورد سنگ اسلب | انواع، کاربرد و ویژگی سنگ اسلب از مهمترین ویژگی سنگ مرمریت می‌ توانیم به قابلیت عبور نور از آن اشاره کنیم که برای طراحی و دکوراسیون داخلی و نمای بیرونی از آن استفاده می‌ شود و نورپردازی می‌ تواند به زیباتر کردن آن کمک کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بلکا سرامیک چیست و چه کاربردی دارد؟

اسلب تراورتن و ویژگی آن

یکی دیگر از گونه‌ های سنگ که بر پایه آهک می‌ باشد سنگ تراورتن است. این سنگ از نوع سنگ‌ های رسوبی بوده، متخلخل است و در گذر زمان نزدیک به چشمه آب گرم بر روی هم انباشته شده و تشکیل سنگ داده است. به علت تخلخل زیاد، قدرت چسبندگی و دارا بودن رگه‌ ها و بافت زیبا از این سنگ برای دکوراسیون داخلی و بیرونی استفاده می‌ شود. از سنگ اسلب تراورتن در سنگفرش، راه پله، نماسازی و ساخت محوطه استفاده می‌ گردد. سنگ تراورتن نسبت به سایر اسلب‌ ها دارای قیمت ارزان تری می‌ باشد به همین خاطر بازار فروش آن نیز خوب است. این سنگ دارای رنگ‌ های متنوعی بوده اما بیشتر در رنگ‌ های کاراملی و سفید عاجی به فروش می‌ رسد.

کاربرد سنگ اسلب

کاربرد سنگ اسلب در دکوراسیون داخلی خانه تزیین و زیباسازی محیط می‌ باشد و علاوه بر آن کاربردهای دیگری نیز دارد. در ادامه بعضی از آنها را نام می‌ بریم.

حمام و سرویس بهداشتی: یکی از مکان‌ های بسیار مناسب برای به کار بردن سنگ اسلب سرویس بهداشتی می‌ باشد. سنگ اسلب در برابر رطوبت، سرما و گرما مقاومت خوبی دارد و به همین خاطر انتخاب ایده‌ آل در سرویس بهداشتی است. خوشبختانه رنگ‌ ها و طرح‌ های مختلفی از سنگ اسلب مخصوص سرویس بهداشتی تولید شده و رنگ آبی آن نیز دارای طرفداران زیادی می‌ باشد.

آشپزخانه: یکی از مکان‌ هایی که به صورت گسترده سنگ اسلب در آن استفاده می‌ شود آشپزخانه می‌ باشد. از سنگ اسلب می‌ توان به عنوان رویه میز، جزیره، درب کابینت، دیوارپوش پشت سینک و … استفاده نمود. این سنگ طول عمر و مقاومت خوبی دارد و به همین خاطر در آشپزخانه می‌ تواند بسیار کاربردی باشد.همه چیز در مورد سنگ اسلب | انواع، کاربرد و ویژگی سنگ اسلب

سالن پذیرایی: یکی دیگر از مکان‌ هایی که سنگ اسلب در آن به کار می‌ رود سالن پذیرایی می‌ باشد. سالن پذیرایی در معرض دید میهمانان قرار دارد و به همین خاطر به عنوان سنگ تزیینی می‌ تواند نمای لاکچری و شیکی به خانه بدهد. اگر نورپردازی صحیح انجام شود سنگ اسلب جلوه زیباتری به خانه خواهد داد.

تراس و بالکن: یکی دیگر از بخش‌ های مهم خانه که سنگ اسلب به عنوان دکوراسیون می‌ تواند باعث زیباتر شدن آن شود تراس و بالکن می‌ باشد. سنگ اسلب را می‌ توانید به عنوان دیوارپوش و یا کفپوش در بالکن استفاده کنید. دیگر مکان‌ هایی که سنگ اسلب در آن به کار می‌ رود عبارتند از:

  • راه پله و ورودی ساختمان
  • دیواره شومینه
  • کانتر آشپزخانه
  • پشت تلویزیون
  • دیواره آسانسور
  • دیواره استخر
  • پیشخوان فروشگاه
  • سنگفرش
  • لابی
  • تزیین تالار

سخن پایانی

در این مقاله از آی بک امداد در مورد ویژگی‌ ها، مزایا و کاربرد سنگ اسلب صحبت کردیم. سنگ اسلب را در نمای خارجی و دکوراسیون داخلی خانه می‌ توان به کار برد. سنگ اسلب دارای انواع مختلفی مانند کوارتزیت، گرانیت، مرمری، تراورتن و … می‌ باشد و در قسمت‌ های مختلف خانه مثل آشپزخانه، سرویس بهداشتی، سالن پذیرایی و … به کار گرفته می شود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

همه چیز در مورد سنگ اسلب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

همه چیز در مورد سنگ اسلب، انواع، کاربرد و ویژگی سنگ اسلب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا