تعمیرات سرمایش گرمایش

تعمیر و سرویس شومینه | هزینه سرویس شومینه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در مواقعی که فصل‌های سرد سال آغاز می‌شود اولین کاری که باید انجام دهید این است که سرویس سیستم گرمایشی را انجام دهید یکی از ابزار پرکاربرد برای گرم کردن محیط شومینه می‌باشد. بنابراین بهتر است که با طریقه برطرف کردن مشکلات و همچنین نحوه صحیح نصب شومینه آشنایی کافی داشته باشید برای اینکه شومینه را سرویس نمایید حتماً باید از افرادی که در این زمینه تخصص و دانش دارند، کمک بگیرید. توجه داشته باشید که نصب و سرویس شومینه بسیار پرخطر می‌باشد. بنابراین نباید این کار توسط افرادی که دارای مهارت کافی نیستند، انجام شود.

نصب، تعمیر و سرویس شومینه

سرویس و تعمیر شومینه نیاز به اقدامات زیادی خواهد داشت. امروزه با توجه به اینکه استفاده از شومینه افزایش پیدا کرده است باید در نصب، تعمیر و سرویس شومینه دقت زیادی داشته باشید تا با مشکلات خطرناک و جدی مواجه نگردید. یکی از دلایلی که اکثر افراد مایل هستند از شومینه استفاده کنند، این می‌باشد که در کنار اینکه کار گرم کردن منزل را انجام می‌دهد، زیبایی خاصی را به منازل می‌دهد.

اما به همان اندازه که زیبایی را افزایش داده است و محیط گرمای مطلوبی را حاکم می‌سازد، می‌تواند بسیار خطرناک باشد و در مواقعی حادثه آفرین باشد. برای نمونه در صورتی که به صورت صحیح شیر گاز به شومینه متصل نشود، می‌تواند موجب شود که گاز نشت کرده و در خانه تجمع پیدا کند و خسارت جانی ایجاد کند. بنابراین برای نصب، تعمیر و سرویس شومینه حتماً باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

تعمیر و سرویس شومینه

هزینه تعمیر و سرویس شومینه

در مواقعی که می‌خواهید تعمیر و سرویس شومینه را انجام دهید، سوالی که برای شما پیش می‌آید این خواهد بود که هزینه این کار چقدر است؟ در پاسخ باید گفته شود که هزینه تعمیر و سرویس شومینه به موارد مختلفی مانند قطعات خراب شده و میزان خرابی بستگی خواهد داشت. برای نمونه شومینه‌‌ها دارای قطعاتی مثل جرقه زن، فندک، ترموکوپل و… می‌باشند. بنابراین باید در ابتدا به صورت دقیق تعیین گردد که مشکل از کدام قسمت شومینه می‌باشد.

حتما بخوانید:   برای شهرهای شمالی کدام رادیاتور مناسب تر است؟ | رادیاتور قرنیز یا رادیاتور معمولی؟

در صورتی که مشکل خاصی به وجود آمده باشد، به طور معمول هزینه بیشتر خواهد شد. اما اگر فقط شومینه نیاز به سرویس داشته باشد و مشکلی نداشته باشد، هزینه تعمیر و سرویس شومینه کمتر خواهد بود.

در چه مواقعی به کمک متخصص نیاز داریم؟

برای نصب، تعمیر و سرویس باید از افراد متخصص کمک بگیرید تا خطری متوجه شما نشود. اما شاید ندانید که در چه مواقعی باید از متخصص کمک بگیرید. در صورتی که هر کدام از موارد زیر را مشاهده کردید، حتماً باید به متخصص مراجعه کرده و از آنها راهنمایی بگیرید:

 • شمعک شومینه در حالت کلی باید ده الی پانزده ثانیه در زمان روشن سازی نگه داشته شود. چنانچه پس از گذشت این مدت شعله دوباره خاموش می‌شود، باید شومینه توسط افراد کارشناس مورد بررسی قرار بگیرد.
 • در صورتی که شومینه سالم باشد باید در سه حالت زیاد، متوسط و کم روشن بماند. در صورتی که حرارت را در این سه حالت تغییر می‌دهید و شومینه در این صورت خاموش می‌گردد، باید از افراد متخصص برای بررسی شومینه کمک بگیرید.
 • از نکات بسیار مهم خاموشی ناگهانی شومینه می‌باشد. در این حالت به احتمال زیاد مشکل به وجود آمده از ترموکوپل خواهد بود که در شومینه از مهم‌ترین قطعات می‌باشد. در صورتی که این موضوع را مشاهده نمودید از افراد متخصص مشورت بگیرید.
 • اتصال باتری جرقه زن را باید بررسی کرده و چک نمایید که گاز به صورت صحیح به شومینه متصل است.

مزایای استفاده از خدمات تعمیر و سرویس شومینه

همانطور که گفتیم نصب، تعمیر و سرویس شومینه حتماً باید توسط افراد کاربلد انجام گردد. اما این کار چه ضرورتی دارد و چرا حتماً باید شومینه را افراد متخصص بررسی کنند؟

اولین نکته مربوط به ایمنی می‌باشد. قطعاً در زمانی که شما مهارت و دانش کافی برای تعمیر و سرویس شومینه ندارید، امکان دارد که هم نتوانید مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید و هم موجب مشکلات و خسارت بیشتری نیز شوید که ممکن است خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

دومین نکته این است که افرادی که در این زمینه متخصص هستند، در مدت زمان بسیار کم می‌توانند مشکل به وجود آمده را به صورت مطمئن و حرفه‌ای حل کنند. از طرف دیگر افراد ماهر در زمینه نصب، تعمیر و سرویس شومینه با استفاده از ابزار مناسب و به راحتی شومینه را نصب، تعمیر و یا سرویس خواهند کرد و شومینه را به صورت کامل مورد بررسی قرار داده و اگر مشکلی وجود داشته باشد، برطرف خواهند کرد.

حتما بخوانید:   راهنمای حل مشکل خنک شدن رادیاتور شوفاژ

مراحل تعمیر و سرویس شومینه

 1. در ابتدا باید اتصال درست گاز به شومینه را بررسی نمایید.
 2. اطمینان حاصل کنید که باتری یا آداپتور برق به جرقه زن متصل است.
 3. وقتی که پیچ تنظیم شعله را پس از مدت پانزده الی بیست ثانیه رها می‌کنید، شعله شمعک باید روشن بماند.
 4. شعله شومینه در هر سه حالت زیاد، متوسط و کم نباید خاموش شود.
 5. در صورتی که شومینه خاموش می‌شود، احتمال دارد که مشکل مربوط به بوبین یا ترموکوپل باشد که باید از افراد متخصص برای بررسی آن کمک بگیرید.

ترموکوپل شومینه

در اکثر مواقع تعمیر و سرویس شومینه به تعمیرات بخاری گازی شباهت دارد. چون عملکرد بخاری گازی و شومینه تا حد زیادی به یکدیگر شباهت دارند. برای نمونه هر دو دارای بوبین و ترموکوپل می‌باشند. ترموکوپل شومینه از جمله قطعات بسیار مهم در تعمیرات و سرویس شومینه محسوب می‌شود که دمای شعله آن را اندازه‌گیری می‌کند.

این قابلیت برای موارد ایمنی و تنظیم دمای وسایل گازسوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مواقعی که ترموکوپل خوب گرم نمی‌شود، بوبین فرمان قطع گاز را خواهد داد.

بنابراین اگر به علت‌های گوناگون مانند ورزش باد شعله شومینه خاموش گردد، ترموکوپل به بوبین فرمان می‌دهد که گاز را قطع کند و به این صورت از وقوع انفجار و خطر نشت گاز جلوگیری می‌کند. در هنگام تعمیر و سرویس شومینه یکی از موارد مهمی که باید بررسی گردد، عملکرد درست ترموکوپل می‌باشد.

نصب ترموکوپل شومینه

ترموکوپل شومینه از اجزای بسیار مهم آن می‌باشد. یکی از نکات مهمی که در تعمیر و سرویس شومینه گازی باید به آن توجه شود، نحوه نصب ترموکوپل آن می‌باشد. جایی که سر ترموکوپل قرار می‌گیرد، بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در آموزش نصب ترموکوپل شومینه به این موضوع تأکید می‌گردد که سر ترموکوپل حتماً در وسط شعله شمعک قرار بگیرد.

سر ترموکوپل با فاصله مناسب از شعله فندک باید تنظیم گردد. سر دوم آن روی درجه تنظیم شعله نصب می‌گردد.

خاموش شدن ناگهانی شومینه

در مواقعی که شومینه گازی به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، باید ترموکوپل آن را بررسی نمایید. در صورتی که ترموکوپل به صورت خوب گرم نشود، به بوبین دستور قطع گاز را ارسال می‌کند. در این حالت تزریق گاز به شمعک قطع خواهد شد. وقتی گاز قطع می‌شود، شومینه به صورت ناگهانی خاموش خواهد شد.

در برخی از مدل‌هایی که هوشمند هستند، ممکن است که دلیل خاموش شدن ناگهانی شومینه، مسدود شدن مسیر دودکش نیز باشد. بنابراین در مواقعی که شومینه به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، برای تعمیر و سرویس شومینه در ابتدا باید دلیل آن را پیدا نمایید.

حتما بخوانید:   سیستم گرمایش از کف چیست ؟ بهترین لوله برای گرمایش از کف

تعمیر و سرویس شومینه

شومینه دود می‌کند

در مواقعی که شومینه دود می‌کند نیاز به تعمیر و سرویس شومینه وجود خواهد داشت. این مشکل دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که عبارت هستند از:

 • خروجی دودکش شومینه بسته است

در صورتی که به هر علتی شومینه دچار انسداد و گرفتگی شده باشد، شومینه دود خواهد کرد. قبل از اینکه شومینه را روشن نمایید، حتماً باید دودکش و مجراهای آن را چک کنید و از بسته نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

 • عدم تناسب خروجی و کف شومینه

یکی دلایلی که موجب دود کردن شومینه می‌شود تناسب نداشتن پهنای خروجی دودکش و اندازه کف شومینه می‌باشد. این دو قسمت باید توسط مهندسین نظارت شوند و طبق استاندارد ساخته شوند. در صورتی که بدون رعایت اصول ساخته شوند، دود شومینه به انتهای دودکش هدایت نخواهد شد.

 • در دیوار پشتی شومینه مشکل وجود دارد

شومینه‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که دیوار پشتی کمی به طرف بیرون خمیده می‌شود. علت خمیدگی دیوار پشتی شومینه‌ها این می‌باشد که دودی که از شومینه حاصل می‌شود، به طرف بالا و دودکش هدایت گردد. در صورتی که در دیوار پشتی شومینه این خمیدگی رعایت نشود، دود به سمت بیرون هدایت نمی‌شود.

 • حجم زیاد هیزم

در صورتی که درون شومینه بیش از اندازه هیزم قرار داده باشید و از ظرفیت شومینه بیشتر باشد، شومینه شما حتماً دود خواهد کرد. باید به این نکته توجه داشته باشید که وقتی شومینه نصب می‌شود، مقدار استاندارد هیزم را از نصاب بپرسید. برای شومینه که دارای شکل هندسی کوچک نیاز به هیزم کمتری است.

سخن تکمیلی

نصب، تعمیر و سرویس شومینه یکی از کارهای تخصصی می‌باشد که هر فردی نمی‌تواند آن را انجام دهد. بنابراین برای این کار از افرادی که در این زمینه تخصص دارند و آموزش دیده‌اند، کمک بگیرید. معمولاً تعمیر شومینه مربوط به ترموکوپل، بوبین و جرقه زن می‌باشد. با توجه به اینکه شومینه علاوه بر گرم کردن محیط مورد نظر در دکور آن نیز تاثیرگذار است استفاده از آن امروزه بیشتر شده است به همین علت بهتر است که با طریقه نصب، تعمیر و سرویس آن آشنایی داشته باشید. چنانچه سرویس و تعمیر شومینه به موقع انجام شود، از بسیاری از مشکلات و خطرات پیشگیری خواهد شد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تعمیر و سرویس شومینه | هزینه سرویس شومینه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

تعمیر و سرویس شومینه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x