تعمیرات اجاق گاز

روش تمیز کردن چدن گاز

آموزش کامل چگونگی مراقبت و نگهداری از اجاق گاز | راهنمای شستشوی چدن اجاق گاز

کثیف شدن اجاق گاز و چدن اجاق گاز یکی از مشکلاتی است که خانم های خانه دار با آن رو به رو هستند و گاهی مجبور می شوند که چدن اجاق گاز خود را تمیز کنند شاید شما هم بخواهید با روش تمیز کردن چدن اجاق گاز آشنا شوید در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات مهم که باید برای پاک کردن چدن گاز و نگهداری از گاز باید رعایت کنید، آشنا کنیم.

راهنمای تمیز کردن چدن گاز

در ابتدا برای شما به طور خلاصه و مفید، روش های تمیز کردن اجاق گاز و چگونگی شستن آن را بیان می کنیم سپس هر کدام از این مراحل را توضیح خواهیم داد:

 • چه زمانی اجاق گاز را تمیز کنیم ؟
 1. بعد از هر بار که پخت و پز انجام می دهید باید به صورت سطحی هم که شده اجاق گاز را تمیز کنید.
 2. برای جلوگیری از جرم گرفتگی های شدید در اجاق گاز هر هفته آن را کامل تمیز و جرم گیری کنید.
 • چدن اجاق گاز را چگونه بشوییم؟
 1. با استفاده از سرکه
 2. به وسیله جوش شیرین
 3.  استفاده از آب جوش در شستشو
 4. استفاده کردن از پاک کننده های صنعتی
 5.  استفاده از شستشو با آبلیموی طبیعی
 6.  استفاده کردن از صابون و مایع ظرفشویی
 7.  به وسیله نوشابه
 8. استفاده از آمونیاک برای شستن چدن گاز
 9. شستن چدن گاز با لوله بازکن
 10.  استفاده از جرم گیر ها برای شستن چدن
 11.  استفاده از وایتکس
 • چگونه از اجاق گاز نگهداری کنیم؟
 1. باید به طور مرتب اجاق گاز خود را با یک دستمال تمیز کنید
 2.  اگر خط و خش در اجاق گاز به وجود آمد به وسیله مواد مختلف مثل لاک آن را از بین ببرید.

اجاق گاز را هر چند وقت یکبار باید تمیز کنیم؟

بهترین راه برای نگهداری صحیح از اجاق گاز آن است که بعد از استفاده، آن را شستشو دهید اگر در فواصل کوتاه چربی های روی اجاق گاز را به طور مرتب پاک کنید باعث می شود که چربی ها زیاد نشده و چدن گاز هم آنقدر کثیف نشود که به راحتی نتوان آن را پاک کرد ولی اگر گاز را با فواصل طولانی پاک کنید باعث می شود که چربی ها زیاد و عمیق شده و پاک کردن آن سخت شود.

تمیز کردن چدن گاز

 

چگونه می توانیم چدن گاز را تمیز کنیم؟

قبل از اینکه تصمیم به تمیز کردن اجاق گاز بگیرید باید سطح گاز را برای این کار آماده کنید قبل از تمیز کردن اجاق گاز باید به نکات زیر توجه کنید:

 • استفاده از سرکه برای شستن چدن گاز
 •  استفاده کردن از جوش شیرین
 •  استفاده از آب جوش
 •  استفاده کردن از پاک کننده های صنعتی
 •  استفاده از آب لیمو که شستشو دهنده طبیعی می باشد.
 •  استفاده کردن از مایع ظرفشویی و صابون برای شستن چدن گاز
 • استفاده کردن از نوشابه
 • استفاده از آمونیاک
 •  استفاده از لوله بازکن برای شستن چدن گاز
 • استفاده از جرم گیر

 چگونه از سرکه برای شستن چدن گاز استفاده کنیم؟

با استفاده از سرکه شما می توانید سطح گاز و بدنه گاز و چدن آن را شسته و تمیز کنید برای اینکه این کار را انجام دهید ابتدا باید مناطق کثیف را شناسایی کنید قطعاتی را که قابل جدا شدن از گاز می باشند آنها را جدا کنید .  می توانید از جوش شیرین، آمونیاک، نمک ، سرکه برای از بین بردن لکه استفاده کنید برای این کار می‌توانید از یک پارچه نرم برای نظافت گاز و چدن گاز استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر اجاق گاز سانی | نمایندگی تعمیرات اجاق گاز Sunny

ابتدا سرکه را روی پارچه ریخته به وسیله آن کثیفی ها را از بین ببرید سرکه برخلاف بقیه شوینده ها مضر نمی باشد و شما می توانید برای پاک کردن لکه های چربی به راحتی از آن استفاده کنید دقت کنید که سرکه قدرت لکه بری زیادی ندارد و لکه های سنگین را پاک نخواهد کرد اگر با سرکه نتوانستید لکه ها را پاک کنید باید از روشهای دیگر کمک بگیرید.

استفاده از جوش شیرین برای پاک کردن لکه های گاز و چدن گاز

اگر گاز شما زیاد کثیف شده است و با روش بالا و با استفاده از سرکه نتوانستید آن را پاک کنید بهتر است از جوش شیرین استفاده کنید برای این منظور مقدار مساوی از آب، نمک و جوش شیرین را با یکدیگر مخلوط کنید به این وسیله خمیری ایجاد خواهد شد . پارچه خود را با آب داغ مرطوب کرده و خمیر را کاملاً بر روی قسمتهای کثیف بمالید ۱۵ دقیقه بگذارید بماند بوسیله دستمال روی سطح گاز را بمالید چند دقیقه صبر کرده متوجه می شوید که با استفاده از این خمیر تمام کثیفی های گاز شما پاک شده است سپس با دستمال مرطوب سطح گاز را کاملا تمیز کنید.

استفاده از آب جوش برای شستن چدن گاز

اگر برای شستن گاز مواد لازم را در منزل ندارید می توانید از آب جوش برای این منظور استفاده کنید آب جوش برای از بین بردن روغن های سبک قابل استفاده است آب را بجوشانید و روی گاز بریزید چند دقیقه صبر کرده آن را با اسفنج پاک کنید روغن و کثیفی ها به راحتی پاک خواهد شد.

استفاده از پاک کننده های صنعتی برای تمیز کردن چدن گاز

هرچند که استنشاق مواد شیمیایی مضر می باشد ولی شاید گاهی لازم باشد شما از آن استفاده کنید برای تمیز کردن چدن گاز با مواد شیمیایی می توانید ابتدا مواد شیمیایی مناسب و مخصوص را از فروشگاه بخرید و با رعایت موارد بهداشتی آن را روی گاز ریخته و صبر کنید سپس اجاق گاز را با یک پارچه نمدار پاک کنید.

استفاده از آب لیمو برای تمیز کردن چدن گاز

همانطور که می دانید آب لیمو یک اسید طبیعی می باشد که ما از آن برای پاکسازی و سفید کردن استفاده می کنیم نحوه استفاده از آب لیمو برای تمیز کردن چدن گاز به این صورت است که باید آن را روی سطح گاز بپاشید و سپس روی آن را با دستمال بزرگ بپوشانید اگر گاز شما خیلی کثیف شده است می توانید از جوش شیرین استفاده کنید برای این منظور کمی جوش شیرین را روی سطح گاز ریخته و آب لیمو را هم بریزید کمی صبر کنید و بعد از آن گاز را به وسیله دستمال پاک کنید.

استفاده از مایع ظرفشویی و صابون برای شستن چدن گاز

اگر شما وقت ندارید و می خواهید سریع گاز را تمیز کنید می توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید مایع ظرفشویی را روی اسفنج ریخته و گاز را با اسفنج تمیز کنید اگر روی گاز شما نقاط سفت وجود دارد کمی صبر کنید تا مایع ظرفشویی در روغن حل شود و بعد گاز را به وسیله یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیرات اجاق گاز اخوان

استفاده از نوشابه برای تمیز کردن چدن گاز

نوشابه گازی دارد که می تواند روغن موجود در روی اجاق گاز شما را در خود حل کند برای اینکه چدن اجاق گاز را تمیز کنید باید مقداری نوشابه را روی سطح آن ریخته و بعد از مدتی با آب جوش آن را بشویید برای استفاده از این روش می توانید به صورت زیر عمل کنید:

 • چدن های گاز را داخل یک ظرف بگذارید سپس یک قاشق جوش شیرین را روی چدن ها پاشیده و نوشابه سیاه را روی آن بریزید تا کاملاً تمیز شود ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد از آن چدن را برداشته و بگذارید خشک شود.
 • چدن را در ظرفی قرار دهید و روی آن را آب جوش ریخته و بعد از آن آب لیمو و بکینگ پودر را هم به آن اضافه کنید و ۱۰ دقیقه بگذارید بماند به وسیله اسکاج سیمی و کمی خمیر دندان رنگی روی چدن را بمالید و تمام سطح چدن را با سیم بکشید.

استفاده از آمونیاک برای پاک کردن چدن گاز

همانطور که می‌دانید آمونیاک برای پاک کردن چدن گاز بسیار مفید می باشد ولی باید دقت داشته باشید آمونیاکی خطرناک بوده و در هنگام استفاده از آن باید پنجره آشپزخانه خود را باز بگذارید و تهویه آشپزخانه را هم روشن کنید آمونیاک مایع بی رنگ بوده که علاوه بر مصارف صنعتی برای مصارف خانگی هم از آن استفاده می کنند. اول باید آمونیاک را با کمی آب مخلوط کنید و سپس قدرت پاک‌کنندگی جادویی آن را مشاهده کنید.

استفاده کردن از آمونیاک برای شستن چدن گاز

شاید جالب باشد که بدانید می توانید با محلول لوله بازکن چدن های گاز خود را به راحتی تمیز کنید البته باید دقت داشته باشید که این روش ثابت شده نمی باشد و گاهی ممکن است نتیجه عکس بدهد به همین دلیل اگر گاز شما نو است از این روش استفاده نکنید زیرا این یک روش علمی و اصولی نیست.

شستن چدن گاز به وسیله جرم گیر

ساده ترین راه برای شستن چدن اجاق گاز استفاده کردن از جرم گیر می باشد که می تواند به راحتی کثیفی و چربی را از روی اجاق گاز پاک کند برای این منظور ابتدا توری های روی گاز را برداشته و با اسپری مقداری از جرم گیر را روی گاز بپاشید البته از اسفنج هم می توانید استفاده کنید به این صورت که جرم گیر را روی اسفنج ریخته و روی گاز بکشید چند ساعت صبر کنید.

تمیز کردن چدن گاز

نتیجه گیری

در این مقاله برای شما روش های مختلف برای تمیز کردن لکه های روی گاز و پاک کردن چدن گاز را به طور کامل توضیح دادیم اگر شما به طور منظم و مرتب سطح گاز و چدن گاز را تمیز کنید لکه های چربی روی آنها سفت نشده و به راحتی تمیز خواهد شد ولی اگر در پاک کردن چدن گاز کوتاهی کنید باعث می شود لکه ها سفت شده و با سختی پاک شوند توصیه می کنیم بعد از هر بار استفاده از گاز سطح آن را به خوبی تمیز کنید.

اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

روش تمیز کردن چدن گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

 چگونه از سرکه برای شستن چدن گاز استفاده کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا