تعمیراتتعمیرات اجاق گاز

آموزش کامل نحوه عوض کردن المنت فر

چگونه می توان در منزل المنت فر را تعویض کرد؟

امروزه برای راحت تر شدن کار های پخت و پز در آشپزخانه ابزار زیادی به وجود آمده است، که کار ها را سریع و راحت تر کرده است. یکی از این ابزار فر برقی می باشد. فر خود دو نوع است فر تعبیه شده در زیر اجاق گاز و فر تو کار. از فر استفاده های زیادی می توان کرد. منجمله، پخت کیک، پیتزا، مرغ بریان، کباب کردن و …. . این دستگاه مانند وسایل برقی از قطعات متعددی تشکیل شده است که به مرور زمان و با استفاده کردن مداوم از فر دچار اشکال و خرابی می شوند.یکی از مهمترین و اصلی ترین قطعات در فر المنت آن است. که در این مطالب قصد داریم در مورد نحوه عوض کردن المنت فر صحبت کنیم.

در مقاله های گذشته به حل مشکل روشن نشدن فر برقی ، تعویض حسگر دما در فر برقی و… پرداختیم و در این مقاله به سراغ المنت این دستگاه خواهیم رفت و شما را با نحوه تعویض المنت فر برقی بصورت کامل و قدم به قدم آشنا خواهیم کرد.

عوض کردن المنت فر

المنت چیست و چه کاری انجام می دهد؟

المنت یک رشته سیم نیمه هادی است که همراه یک مقاومت می باشد که خاصیت آن داغ شدن است که تحمل جریان الکتریکی بالایی را نیز دارد. به صورتی که اگر جریان الکتریکی زیادی که به المنت وارد می شود؛ در یک سیم نازک و ساده بر قرار شود با اتصال کوتاه چند صدم ثانیه ای سیم ذوب می شود. اما المنت این گونه نیست و تحمل گرمای بالایی را دارد.

جنس المنت از نیکل کروم بوده و دارای توان مختلفی است.

المنت ها بیشتر در فر های توکار، بخاری، آبگرمکن، سماور، اتو بخار، چای ساز و … بکار می رود.

از سیم المنت به تنهایی و به صورت مستقیم نمی شود استفاده کرد زیرا ممکن است ایجاد برق گرفتگی کند، و یا انتقال دما به کندی صورت بگیرد و همین علت باعث شکستن المنت می شود. بنا بر این برای خراب نشدن سیم المنت آن را بسته به نوع استفاده اش درون روکش های عایق شده قرار می دهند. که این روکش ها به انتقال بهتر دما کمک می کنند و همچنین احتمال برق گرفتگی و اتصال الکتریکی را کاملا بر طرف می کند.

نوع المنت به کار رفته در فر:

المنت های زیادی در بازار وجود دارند مانند:

 • المنت میله ای
 • فشنگی
 • سرامیکی
 • فنر دار
 • حلقه ای

و…

اما در فر های برقی، المنت ها فقط در سه نوع متداول هستند:

 1. المنتی که برای پختن غذا است و در پایین فر قرار دارد که عمل پخت بر عهده آن است و با جا به جا کردن دما کار خود را انجام می دهد. وقتی جریان الکتریکی از المنت عبور می کند المنت پایین فر گرم شده و هوای گرم را به سمت بالای فر و دمای هوای کمتر را به پایین حرکت می دهد. در این جا به جایی هوا گرما جذب مواد غذایی شده و منجر به پخت آن می شود. المنت های پخت نسبت به المنت های گریل دیر تر قرمز می شوند و درجه حرارت کمتری نیز دارند. دلیل این اتفاق هم این است که گرما به آرامی به غذا وارد شود و باعث پخت کاملا گردد.
 2. المنتی که برای گریل کردن است و در بالای فر قرار دارد. بعد از این که غذا توسط المنت پایین پخته شد می توانید با کمک المنت گریل در بالای فر روی آن را برشته و طلایی کنید. همچنین برای جوجه گردان و خشک کردن میوه و پخت نان و کیک نیز استفاده می شود.
 3. المنتی که با درجه حرارت ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد و با فن هوا را در محفظه فر به گردش در می آورد و همه جا غذا را به صورت یکنواخت می پزد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه می توانیم دمای یخچال فریزر را تنظیم کنیم ؟

خرابی در المنت فر برقی

گفتیم که المنت در فر یکی از اصلی ترین و مهم ترین قطعه در آن است؛ که حرارت درون فر به کمک المنت تامین می شود و در صورتی که المنت خراب شود، دیگر روشن یا خاموش بودن فر هیچ فرقی ندارد. زیرا کلا کارایی آن مختل می شود. از علل خرابی المنت می توان؛ قطع شدن سیم ها یا شکستن آن ها یا سوختن المنت را ذکر کرد.المنت حرارتی بخش مهمی از فر است ولی عملکرد آن بسیار ساده بوده و تعویضش نیز راحت است. در صورتی که المنت نتواند جریان برق را از خود عبور دهد و باعث گرم شدن خود شود یا ساختار المنت دچار مشکل شده باشد در این صورت باید المنت را عوض کنید.

چگونگی پیدا کردن مشکل در المنت فر

ابتدا فر را روشن کرده تا از سالم یا معیوب بودن آن اطلاع پیدا کنید که اگر شکسته شده باشد باید المنت عوض شود.

بعد از اینکه المنت را مشاهده کردید ببینید کدام المنت خراب است.

طریقه تعویض المنت در فر های برقی

گفتیم که فر دارای چند نوع المنت با کارکرد های مختلف است. حال به بررسی مشکلات ایجاد شده در هر کدام و نحوه تعویض آن ها به صورت جداگانه می پردازیم:

بررسی المنت پخت و پز

 • این المنت برای از خامی در آوردن غذا و پخت آن ها به کار می رود. و در پایین فر قرار دارد و توسط یک پایه فلزی به آن جا وصل شده است.
 • این المنت به دیوار پشتی خود به کمک دو پیچ فیکس شده است. در طرف دیگر دیوار به پیچ ها دو سیم فلزی وصل شده که جریان برق توسط سیم های فلزی به پیچ ها و سپس به المنت انتقال پیدا می کند.
 • اساسا المنت پخت با جا به جایی هوا کار پخت غذا را انجام می دهد. که هوای گرم را به بالا و هوا با دمای کمتر را به پایین می آورد.

بررسی المنت گریل

 1. به این المنت کباب پز نیز می گویند . در بالای فر قرار دارد و نقش آن گریل کردن است.
 2. این المنت توسط شاخک های خود به بدنه پشتی فر وصل شده است و به کمک دو جفت سیم که به صفحه پشتی متصل هستند جریان برق را دریافت می کنند.
 3. اساسا کار المنت گریل این است که با تشعشع و تابیدن گرمای زیاد به غذا باعث افزایش دمای غذا می شود.
 4. در واقع المنت گریل جریان الکتریکی را به اشعه مادون قرمز تبدیل می کند و سپس با تاباندن آن اشعه به داخل غذا شروع به پخت و برشته کردن غذا می کند.

قطعات لازم برای تعویض المنت فر برقی

برای تعویض المنت خراب شده باید قبل از هر کاری المنت جدید را فراهم کرد. برای تهیه المنت جدید باید به نکات زیر توجه کنید:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تست خازن یخچال، کولرگازی و ماشین لباسشویی

المنت را باید با شماره مخصوص خودش تهیه کنید. شماره المنت معمولا زیر فر یا داخل مجرای فن و یا روی کناره های درب فر برقی نوشته شده است.

برای تعویض المنت به ابزار زیر نیاز داریم:

 • آچار
 • چسب برق
 • مولتی متر
 • دم باریک

عوض کردن المنت فر

مراحل تعویض المنت فر:

حال مراحل تعویض فر قدم به قدم توضیح داده می شود؛

 1. قبل از هر کاری ابتدا دو شاخه را از برق بکشید.
 2. در ابتدا باید المنت خراب را از فر جدا کنید. برای این کار اول باید همه قفسه ها و کشو ها را از داخل فر در بیاورید.
 3. سپس پیچ هایی را که صفحه المنت به کمک آن ها به فر متصل شده است را باز کنید.
 4. صفحه المنت را از فر جدا کنید.
 5. حال المنت و صفحه المنت را از فر خارج کنید لازم به ذکر است که نیازی به در آوردن کامل صفحه المنت نیست، همین قدر که بتوانید سیم های متصل به شاخک المنت را ببینید کافی است.
 6. در قسمت از کار شما سیم های عایق شده را که به المنت وصل شده اند را می بینید.
 7. حال به کمک دم باریک سیم ها را از المنت جدا کنید.
 8. البته نیازی نیست که سیم ها را بکشید. همین که رابط فلزی سر سیم را جدا کنید کافی است.
 9. برای اینکه سیم به داخل محفظه فر فرار نکند آن ر به کمک یک چسب به صورت موقت روی بدنه فر فیکس کنید.
 10. حال المنت را از جای خود در آورید و از فر خارج کنید.
 11. برای نصب المنت جدید باید رابط فلزی سیم های فر را به پایه های المنت وصل کنید و از قرار گرفتن درست و کامل سیم ها در درون پایه یا شاخک های المنت اطمینان حاصل نمایید، می توانید برای این کار از انبر دست استفاده کنید.
 12. بعد از قرار دادن المنت در جای خود می توانید صفحه المنت را روی بدنه فر قرار داده و به کمک پیچ گوشتی پیچ های آن را ببندید.

تست کردن المنت جدید فر:

بعد از تعویض المنت خراب و نصب المنت جدید، حال باید درستکار کردن آنم را مورد بررسی قرار داد.برای بررسی المنت  جدید فر مراحل زیر را انجام دهید:

 1. کشو ها و سبد ها را در جای خود قرار دهید.
 2. برق فر را وصل کرده و فر را روشن کنید.
 3. اگر المنت حرارتی به رنگ قرمز یا نارنجی در آمد متوجه درست کار کردن آن می شوید.

نتیجه گیری:

المنت فر از مهم ترین و اصلی ترین قطعه در فر برقی می باشد که اگر دچار خرابی شود، دیگر عملکرد فر کاملا مختل می شود؛ زیرا این المنت است که باعث پختن مواد غذایی می شود. اما اگر المنت روشن نشد، یا دچار ضربه و شکستگی شد، باید آن را عوض کرد. به این صورت مه المنت مناسب با فر را خریداری کرده و المنت خراب را در آورده و المنت جدید را نصب می کنید . در این کار باید نکات ایمنی را رعایت کنید. اما از آن جایی که تعویض المنت فر نیاز به دانش و تجربه کافی دارد و شما این تجربه را ندارید، در این موارد بهتر است با یک تعمیر کار با تجربه و متخصص تماس بگیرید.

 

 

آموزش عوض کردن المنت فر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای آموزش کامل نحوه عوض کردن المنت فر

امتیاز کاربر: ۳.۴۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا