تعمیرات اجاق گاز

دلیل بوی بد فر اجاق گاز نو چیست | روش رفع بوی بد اجاق گاز

برای بیشتر افراد این مشکل پیش آمده است که بعد از خرید یک اجاق گاز تازه با بوی بد فر اجاق گاز نو مواجهه می شوند. برای برطرف کردن این مشکل باید با دلایل این مسئله آشنا شوید. با داشتن اطلاعاتی در این باره می توانید به راحتی بوی بد اجاق گاز را از بین ببرید.

علت بوی بد دستگاه فر گازی جدید چیست

برای اکثر کاربران اجاق گاز نو مشکل این است که همراه با دود بوی بد از اجاق گاز های تازه خریداری شده بلند می شود. اما چه چیزی می تواند باعث چنین ایراداتی شود و چگونه می شود آن را حل کرد؟ بدون شک می توان با اطمینان گفت که این ایراد چندان جدی نمی باشد و به آسانی قابل حل است. فقط علت هایی وجود دارد که باید بدانید و توجه کنید تا از فر اجاق گاز استفاده نمایید.

 • علت اصلی بوی نا خوشایند فر جدید عایق بودن فر است. این عایق ها به دلیل زیاد شدن دما این بوی بد را منتشر می نمایند.
 • علت پیدایش دود به رنگ سفید در فر تازه، روغن محافظ کوره می باشد. این روغن در هنگام ساخت فر و تولید این دستگاه در کارگاه استفاده می گردد.
 • یکی دیگر از دلایل بوی بد فر، گیره های محافظ است. اگر در حین استفاده از فر این بست ها را جدا ننموده باشید، به دلیل حرارت بالای دستگاه این بست ها می سوزند و بوی ناخوشایندی می دهند.

راه کار های از بین بردن بوی ناخوشایند فر در اجاق گاز جدید

برای حل این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید:

 • تمام گیره ها و حفاظ هایی که به اجاق گاز وصل شده اند را بردارید، زیرا این قطعات برای جا به جایی راحت و بدون خطر دستگاه استفاده می شوند و کارایی دیگری ندارند. اگر حتی بخش کوچکی از این گیره ها و محافظ ها در اجاق گاز باقی بماند باعث ایجاد بوی بد در هنگام استفاده از دستگاه می شود.
 • سطح درونی فر گاز را کاملا پاک کنید. بهتر می باشد این کار را با یک تکه پارچه تمیز و کمی مواد شوینده مناسب مثل مایع ظرفشویی و آب به خوبی انجام دهید. در پایان فر گاز نوی خود را با حوله دیگری به خوبی خشک نمایید تا از مواد شوینده هیچ گونه اثری در سطح داخلی دستگاه باقی نماند.
 • برنامه تمیز کردن اجاق گاز خود را اجرا نمایید.

دلیل بوی بد فر اجاق گاز نو چیست

چگونه از گزینه Clean برای رفع بوی بد اجاق گاز جدید استفاده نماییم

در برخی از مدل های جدید دستگاه های فر گاز، برنامه Clean تعبیه شده می باشد. این گزینه در آخرین سطح دمای فر و به مدت دو الی سه ساعت به صورت خودکار انجام می گردد. برای روشن کردن آن مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اگر غذا در فر بود آن را از دستگاه خارج کنید چون که دمای بالای فر همه غذا را از بین می برد.
 • در ادامه فر گاز خود را روشن کرده و گزینه Clean را در دستگاه اجرا نمایید.
 • هود آشپزخانه را باید روشن نمایید و پنجره ها منزل را تماما باز کنید تا بوی فر از بین برود.
 • در ادامه مرحله قبلی به احتمال بالا بوی نامطبوع به صورت کامل از بین برود و دیگر این بوی بد را حس نمی کنید.
 • اما اگر باز هم با ایراد بوی بد اجاق گاز جدید در آشپزخانه مواجه هستید، بهتر می باشد دوباره مرحله های ذکر شده را دنبال کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر اجاق گاز هیمالیا | نمایندگی اجاق گاز هیمالیا

برای اجرای برنامه تمیز کردن باید دمای فر را در بالاترین حد قرار دهید و یک تا دو ساعت در این حالت بگذارید.
اگر دستگاه فر شما گزینه Clean را دارا نمی باشد، باید دمای دستگاه را روی بیشترین درجه خود تنظیم کنید و یک الی دو ساعت فر را روشن کنید. به این ترتیب بوی بد و آزار دهنده دستگاه به صورت کامل از بین می رود.

برخی از مهمترین نکات در نگهداری از فر اجاق گاز چیست

اجاق گاز فر دار از لوازم ضروری هر خانه هستند. از مدل شعله اجاق گرفته تا شعله های برقی و مدل های دیجیتالی به روز، کار پخت و یا گرم کردن غذا را بر عهده  دارند. به همین دلیل می توان بیان کرد اگر این دستگاه به خوبی کار نکرد باعث ایجاد مشکل هایی در روند آشپزی می شود. البته هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. چون هر اجاق گازی قبل از معیوب شدن نشانه هایی از خود نمایش می دهد، می توانیم از معیوب شدن دستگاه پیشگیری کنیم. برخی از نکات مهم در نگهداری از اجاق گاز فر دار به شرح زیر است:

از اجاق گاز و فر خود بوی تازه ای احساس می کنید

به احتمال بسیار بالا در حین پخت و پز انواع غذا ها بوهای مختلفی از فر ممکن است استشمام کنید. ولی اگر بوی تازه ای از اجاق گاز فر دار به مشام می رسد که تا به آن موقع با آن بو برخورد نکرده اید، علامت دهنده مشکل در مسیر کار دستگاه است. امکان دارد بویی مثل سیم سوخته را استشمام کنید که ممکن است جرقه یا آتشی را در ادامه برای دستگاه داشته باشد. از سوی دیگر اگر بوی گاز زیاد استشمام کردید، شک نداشته باشید که اجاق گاز نشتی دارد. بنابراین در کمترین زمان دستگاه را خاموش نمایید و با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

از اجاق گاز فر دار خود صدای عجیبی را می شنوید

اگر دستگاه گاز فر دار خرابی نداشته باشد خیلی بدون سر و صدا فعالیت خود را اعم از پخت و پز هر مواد غذایی انجام می دهند. اگر اصواتی مانند وزوز یا کلیک از دستگاه شنیدید، نشانه آن می باشد که یکی از قطعات دستگاه خراب یا شل شده است که باید تعمیر شود. هیچ احتمالی وجود ندارد که این صداها در اجاق گاز خود به خود و بدون تعمیر از بین بروند و خرابی این قطعه ها می تواند اجاق گاز شما را کلا از کار بیاندازد. بنابراین، در این موارد، یک تعمیرکار حرفه ای می تواند اجاق گاز فر دار شما را برای تشخیص مشکلات مهم و ردیابی منبع صداها بررسی کند. آنها حتی امکان دارد بتوانند تعمیرات پیشگیری کننده را برای جلوگیری از خرابی بزرگ انجام دهند و یک قطعه فرسوده در اجاق گاز را تعویض کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین راهنمای خرید اجاق گاز | هرآنچه باید قبل از خرید اجاق گاز بدانید

ظروف درون اجاق گاز شما دچار سوختگی شوند

اگر در حین پخت و پز به درجه حرارت و شعله های دستگاه توجه می کنید و ظروف می سوزند، دلیلش این نیست که مهارت های شما در آشپزی را یک شبه به صورت کامل از دست داده اید. به احتمال بسیار بالایی اجاق گاز و فر مشکل دارد. فر به گونه ای طراحی شده است که غذای پخته شده را به افراد تحویل دهد، اما این عملکرد فقط زمانی پیش می آید که خرابی در کارکرد دستگاه شما وجود نداشته باشد. اما اگر ظرف های مخصوص درون فر دائما می سوزند، احتمال بالایی وجود دارد که ترموستات اجاق فر دار یا دیگر قطعات فر دچار مشکل شده است. هر چند حتی برترین آشپزها بعضی مواقع می توانند غذا را بسوزانند، ولی اگر این مشکل دائمی شود، زمان آن می باشد که فر خود را به خوبی بررسی نمایید.

دلیل طولانی شدن پروسه پخت غذا در فر چیست

طراحی اجاق گاز های فردار به روز به شکلی است که غذای داغ را در زود ترین وقت ممکن طبخ و تحویل دهند. حالا اگر زمان پخت غذا یا گرم شدن به وسیله اجاق گاز و فر زیاد شده باشد امکان دارد حسگر دما یا وقتی منبع برق اجاق گاز ایراد داشته باشد و در این مواقع بهتر می باشد برای چک کردن اجاق گاز تان با تکنسین حرفه ای تماس بگیرید.

مشعل های اجاق گاز نا هماهنگ می سوزد

خیلی از مردم به خدمات مشعل اجاق گاز فکر نمی کنند و به آن موضوع اهمیت نمی دهند. ولی اگر مشعل های گازسوز قدرت گرم نمودن غذا و خراب شدن را نداشته باشند، دلیل آن می باشد که به وسیله تعمیرکار حرفه ای تعمیر می شوند. در خیلی از مورد ها علت این مشکل می تواند مسدود بودن نازل گاز به وسیله بقایای مواد غذایی یا روغن غذا باشد. ولی گاهی اوقات قطعات فرسوده ای وجود دارد که نیاز به تعویض دارند.

چرا برق اجاق گاز فردار دچار مشکل شده است

اگر دستگاه اجاق گاز و فر شما به خوبی کار نمی کنند، مشکل لزوماً گاز دستگاه نمی باشد. اجاق ها و فر ها نیز برای عملکرد درست به برق هم نیازمند هستند. برای راه انداختن احتراق گاز و وسایل جانبی و گزینه هایی مثل چراغ های فر و تایمر دستگاه برق لازم می باشد. در اصل برق می تواند مشکل های بسیار جدی برای دستگاه های اجاق گاز به وجود آورد. به همین دلیل، شما برای تعمیرات دستگاه به یک تعمیرکار متخصص و کار بلد نیاز دارید که به راحتی بتواند هر مشکل الکتریکی را با خیال آسوده برطرف کند.

دلیل بوی بد فر اجاق گاز نو چیست

نتیجه گیری

در این مقاله در رابطه با بوی بد اجاق گاز نو مشکلاتی که ممکن است برای این دستگاه به وجود آید برای شما توضیحاتی را شرح داده ایم. می توانید با استفاده از این مقاله به راحتی مشکل دستگاه خود را عیب یابی کنید و آن را برطرف نمایید. اگر در مسائل فنی تخصص کافی را ندارید برای تعمیرات دستگاه حتما از تکنسین های متخصص کمک بخواهید.

دلیل بوی بد فر اجاق گاز نو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با علت ها و روش رفع بوی بد اجاق گاز آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا