تعمیراتتعمیرات اجاق گاز

آشنایی کامل با المنت اجاق گاز

المنت اجاق گاز چیست و چه کاربردی دارد

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

المنت اجاق گاز نام قطعه ای است که اهمیت زیادی در اجاق گاز دارد، المنت یک سیم نیمه هادی با مقاومت که خاصیت داغ شوندگی و تحمل جریان الکتریکی بالایی را دارا است می باشد ، اگر جریان الکتریکی زیادی در یک سیم‌ نازک ایجاد شود سیم پس از چند صدم ثانیه ذوب می شود اما المنت این خاصیت را ندارد و توانایی تحمل جریان الکتریکی زیادی را داراست ، المنت ها در صنعت کاربرد گوناگونی دارند  ، المنت ها اصلی ترین بخش اجاق گاز را تشکیل می دهند ، همانطور که می دانید اجاق گاز قلب آشپزخانه است  ، بنابراین ضروری است شما کمی از نحوه تعویض و تعمیر آن اطلاع داشته باشید.

المنت اجاق گاز

نحوه تعویض المنت اجاق گاز

برای تعویض المنت نیاز به کمی مهارت نیاز دارید  ، چون ممکنه به سایر بخش های اجاق گاز آسیب وارد شود به همین دلیل توصیه می شود اگر تجربه کافی ندارید زیر نظر تکنسین این کار را انجام دهید ، قبل از درست کردن وسیله ای لازم است کمی آشنایی از آن داشته باشیم.

آشنایی با انواع المنت اجاق گاز

هر اجاق گاز المنت مخصوص به خودش را دارد که به آن المنت اجاق گاز گفته می شود. البته امروز صنعت مردان برای رفع نیاز جامعه اجاق گازهایی را تولید می کنند که انواع المنت ها را داشته باشد ، در ادامه برخی از انواع آن را برایتان نام خواهیم برد.

 • المنت گرم کنندهاین نوع المنت ها معمولا در وسایل گرمایشی کاربرد دارند وظیفه اصلی آنها تبدیل جریان الکتریکی به گرمایشی است
 • المنت پخت: ۹۰ درصد گرمای فر را المنت پخت تامین می کند و معمولا در قسمت پایینی فر جای دارد در اجاق گاز های فردار حضور پررنگی دارد
 • المنت کباب پز: برای داشتن یک کباب دلچسب نیاز داریم یک اجاق گاز با المنت کبابی داشته باشیم المنت ها وظیفه گریل کردن مواد غذایی را به عهده دارند

آموزش یافتن مشکل و عوض کردن المنت گرم کننده اجاق گاز 

اولین قدم برای تعویض و تعمیر المنت اجاق گاز عیب یابی آن است برای اینکه این کار برای شما به سهولت انجام شود ما به شما توصیه هایی را در ادامه کرده ایم.

 1. از یک مولتی متر کمک بگیرید.

 2. حال المنت های مربوط به سیم پیچی را از بخش ترمینال جدا نمایید

 3. آنها را به طور کامل تست و کنید.

 4. ابتدا وانتهای هر ترمینال را بررسی کنید.

 5. در صورت خرابی در قسمت سوکت ها و پایانه ها حتما برق اجاق گاز را قطع کنید.

 6. رویه اجاق گاز را برای تسریع کار و سهولت آن بردارید.

 7. رعایت نکات ایمنی از اصلی ترین قسمت های کار شماست.

المنت اجاق گاز

آموزش پیدا کردن مشکل و عوض کردن المنت پخت اجاق گاز 

المنت پخت اجاق گاز قطعه ای است که با چشم می توانید آن را بررسی کنید در صورت وجود ایراد می توانید از دستورالعمل زیر استفاده نمایید:

 1. در صورت وجود خرابی و پوسیدگی در جهت رفع مشکل اجاق گاز اقدام کنید

 2. اگر خرابی و پوسیدگی به چشم نخورد یکبار فر را روشن کنید سپس بعد از چند دقیقه آن را خاموش کنید

 3. اگر المنت بعد از خاموش شدن دارای حرارت بود سالم است

 4. برای اطمینان در مورد این موضوع می توانید از یک تکنسین کمک بگیرید

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل کم نور شدن صفحه تلویزیون

عیب یابی و تعویض المنت کباب پز اجاق گاز

تا به این قسمت با چند مدل از المنت اجاق گاز آشنا شدید ، اما برای عیب یابی المنت کباب پز نیز مانند تمام دستگاه های دیگر نیاز به رعایت یک سری اصول خاص دارید ، که چند مورد از این اصول را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد تا بتوانید در هنگام عیب یابی به سادگی به هدف مورد نظرتان برسید.

 1. اجاق گاز را از برق جدا کنید

 2. از مولتی متر کمک بگیرید

 3. با استفاده از مولتی متر پایانه ها و ترمینال ها را مورد بررسی قرار دهید

 4. در صورت وجود قطعی و پوسیدگی آن را برطرف کنید

 5. سایل قطعات از قبیل فیوز ها ،ترموستات،کنترل الکتریکی را بررسی کنید و اشکالات آن را برطرف کنید

 6. می توانید از تکنسین کمک بگیرید

المنت اجاق گاز

آموزش تعویض المنت حرارتی فر اجاق گاز

یکی دیگر از انواع المنت اجاق گاز المنت حرارتی است ، همانطور که می دانید المنت حرارتی از اجزای اصلی اجاق گاز های فردار است، اما هر کاری مخصوصا تعمیرات و تعویض قطعات یک اصول و قواعد خاص دارد که شما می توانید برای سهولت در انجام کار از توصیه های زیر بهره مند شوید.

 1. در فر اجاق گاز را باز کنید تمامی قفسه ها را خارج کرده و صفحه مونتاز را پشت المنت معیوب بگذارید

 2. پیچ های صفحه را باز کرده و المنت حرارتی و براکت را از قسمت دیواره پشت فر گاز خارج نمایید

 3. سیم های المنت را جدا کرده و رابط فلزی آن را خارج نمایید

 4. از ایجاد فشار زیاد بر روی سیم خودداری کنید

 5. المنت معیوب یا جدا کرده و المنت جدید را با اتصال رابط های سیم در سر جای خود قرار دهید

 6. از اتصال صحیح سیم ها اطمینان حاصل کنید

 7. اطمینان حاصل کنید که براکت مونتاژ در برابر دیواره فر بوده و سوراخ های پیچ تنظیم باشند

 8. همانطور که خاطر نشان کردیم دستورالعمل های ایمنی را رعایت فرمایید تا از بروز حادثه جلوگیری کنید

پس از رفع مشکل شما نیازمند هستید تا یک سری اصول را برای جلوگیری از دیگر مشکلات بلد باشین به همین خاطر ما به شما پیشنهاد می کنیم در ادامه مقاله باما همراه باشید تا نحوه نگهداری از اجاق گاز را به شما بیاموزیم ، اجاق گاز ها بیشتر از جنس استیل ضد زنگ هستند. برخی از آنها دارای روکش شیشه ای اند داشتن روکش شیشه ای این امکان را می دهد تا راحت تر تمیز شوند.

نحوه تمیز کردن اجاق گاز

اجاق گاز ها معمولا با انواع مواد غذایی در تماس هستند این باعث می شود تا سریع تر کثیف شوند به همین خاطر شما باید یک زمانی از اوقات فراغت خود را به آن اختصاص دهید تا همیشه یک دستگاه اجاق گاز مرتب و تمیز در منزل داشته باشید و از سمتی کثیفی اجاق گاز می تواند مستقیما باعث بد کار کردن و گرفتگی در مجاری اجاق گاز شود ، در ادامه مواردی برای نظافت درست و اصولی اجاق گاز برایتان مطرح خواهیم کرد.

 1. یک سطل پر از آب بردارید بهتر است از آب گرم استفاده کنید می توانید از گاز پاک کن های موجود در بازار استفاده کنید یا از صابون استفاده کنید

 2. یک دستمال نسبتا زبر بردارید بعد از اینکه آن را با محلول خیساندید به صورت دورانی به قسمت های اجاق گاز بمالید

 3. اگر از گاز پاک کن استفاده کردید گاز پس از پاشیدن محلول بگذارید چند دقیقه بر روی سطح اجاق گاز باقی بماند

 4. یک دستمال را در آب خالی خیس کنید و چربی های اضافی و محلول را از سطح اجاق جدا کنید

 5. با یک دستمال نرم رطوبت روی اجاق را بگیرید

پیشنهاد آی‌بک امداد :  یخچال ساید بای ساید و نحوه لوله کشی آن

المنت اجاق گاز

انواع اجاق گاز

اجاق گاز نیز مانند هر وسیله دیگر از انواع مختلف و برندهای بسیاری تولید می شود ، که بعضی از این مدل ها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که لازم است آن ها را بشناسید و برای آشنایی با انواع اجاق گاز ها می توانید در ادامه با ما همراه باشید.

اجاق گاز مبله

اجاق گاز های مبله از ساده ترین و رایج ترین اجاق گاز های امروزه هستند ،به این اجاق گازها اجاق گاز های مبله و یا کابینتی نیز گفته می شود ودر انواع چهار شعله و پنج شعله به بازار عرضه شده اند یکی از معضلات این نوع اجاق گازها جاگیر بودن و سنگین بودن آن است این نوع از اجاق گازها در سه نوع گازی  ، برقی گازی و برقی تولید می شوند.

اجاق گاز کشویی

این نوع اجاق گاز ها زیر مجموعه ای از اجاق گاز های مبله هستند زیبایی ظاهری و توانایی پخت به صورت تفکیک شده آنها را نسبت به اجاق گاز های مبله خاص کرده است.

اجاق گازهای صفحه ای

این نوع اجاق گاز ها بدلیل کم جا بودن انتخاب خوبی برای آشپزخانه های کوچک هستند که از متریال های مختلف برای تولید آنها استفاده می شود ، شیشه ،سرامیک و استیل از انواعی از این متریال ها است

اجاق گاز رومیزی

این نوع از اجاق گازها کاربرد مشابهی نسبت به اجاق گاز های قبلی دارند اما در خانه معمولا مورد استفاده قرار نمی گیرد  ، این اجاق گازها مناسب شرکت ها واردات است ، قیمت این اجاق گازها از اجاق گازهای صفحه ای کمتر اما مانند آنها فر ندارند.

نتیجه گیری

امروزه دانش در بین مردم ارزش بسزایی دارد،با گسترش صنعت و پیشرفت تکنولوژی، افزایش اطلاعات ما ضروری است ،اجاق گاز از وسایلی است که ما هر روزه با آن سروکار داریم بنابراین بهتر است این وسیله و نحوه کار آن را بدانیم ، المنت ها اجزای اصلی اجاق گازها هستند المنت سیمی با مقاومت در برابر جریان و حرارت است ، المنت ها در وسایل گرمایشی ،حرارتی ،پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرند  ، در تعویض المنت ها به مولتی متر نیازمند خواهید بود بنابراین اولین قدم در عیب یابی المنت ها استفاده مولتی متر است.

عمر هر وسیله ای متناسب با شرایط نگهداری آن متفاوت است المنت ها از این قاعده پیروی می کنند بنابراین لازم است شرایط مطلوب را برای نگهداری از این وسایل ایجاد کنیم تا بتوانیم‌ از نهایت توانایی المنت ها و نهایت زمان استفاده از آن بهره مند شویم.

در این مقاله از ایبک امداد با موضوع المنت اجاق گاز به بررسی تخصصی و دقیق این قطعه پرداختیم ، اگر شما هم در این زمینه دانش و تخصص خاصی دارید می توانید از طریق بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا همگان از آن استفاده کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

المنت چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مقاله ای کامل در رابطه با شناخت کامل المنت اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا