تعمیرات لباسشویی

راهنمای ماشین لباسشویی جنرال General

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ماشین لباسشویی وسیله ای است که امروزه  تقریباً در تمامی خانه ها یافت میشود، ابزاری بسیار کاربردی که با استفاده از آن می توانید وقت ارزشمند خود را  به جای شستن لباس ها صرف کارهای مهمتری کنید. موضوعی که در این مقاله در ایبک امداد راجع به آن صحبت خواهیم کرد راهنمایی و دستورات لازم جهت راه اندازی و استفاده از ماشین لباسشویی جنرال میباشد. وقتی که شما یک ماشین لباسشویی جنرال را خریداری میکنید می توانید از خدمات پس از فروش آن برای نصب و راه اندازی استفاده کنید، همچنین نکات لازم برای طریقه نصب و استفاده از ماشین لباسشویی جنرال در دفترچه راهنمای آن ذکر شده، چنانچه می خواهید که خودتان آن را نصب و راه اندازی کنید و یا دفترچه ی راهنمای آن را در دسترس ندارید، ما در این مقاله در ایبک امداد تمامی نکات لازم مربوط به نحوه نصب و راه اندازی، مکان مناسب برای قرار دادن ماشین لباسشویی، طریقه صحیح استفاده از ماشین لباسشویی جنرال، انواع برنامه های شستشو و کاربرد آنها و بسیاری از نکات دیگر مربوط به استفاده درست و بهینه از ماشین لباسشویی جنرال را برای شما خواهیم گفت پس با ما همراه باشید.

نصب ماشین لباسشویی جنرال 

نصب و راه اندازی در ماشین لباسشویی جنرال شامل چهار مرحله می باشد. برای اینکه ماشین لباسشویی شما به درستی کار کند و عمر مفید آن افزایش پیدا کند باید این چهار مرحله را به دقت انجام داده و به نکات مهم در هر مرحله توجه کنید. نصب و استفاده صحیح از ماشین لباسشویی جنرال احتمال خرابی و آسیب دیدگی را کاهش داده و عمر مفید دستگاه را افزایش میدهد.

 1. انتخاب مکان مناسب برای نصب ماشین لباسشویی جنرال
 2. باز کردن پیچ های پشتی ماشین لباسشویی جنرال
 3. اتصالات صحیح شیرهای ورودی و خروجی
 4. اتصال ماشین لباسشویی جنرال به برق

انتخاب مکان مناسب برای نصب ماشین لباسشویی جنرال 

اولین مرحله برای نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی جنرال انتخاب مکان مناسب برای قرار دادن ماشین لباسشویی است. مکانی که ماشین لباسشویی در آن قرار میگیرد و نصب می شود باید یک سری ویژگی ها داشته باشد:

 • باید در نزدیکی محل نصب ماشین لباسشویی شیر آب و خروجی فاضلاب و پریز برق وجود داشته باشد و حداکثر فاصله آنها تا محل نصب ۱ تا ۱.۵ متر باشد.
 • محل قرار گیری ماشین لباسشویی باید مسطح و بدون شیب باشد
 • ماشین لباسشویی باید از دو طرف و قسمت پشتی فضای خالی برای گردش هوا و خنک شدن دستگاه داشته باشد
 • ماشین لباسشویی باید از طریق پایه هایش که قابلیت تنظیم ارتفاع دارند کاملا تراز شود .اگر ماشین لباسشویی تراز نباشد و یا روی سطح شیب دار قرار بگیرد عملکرد آن دچار مشکل شده و به دستگاه آسیب وارد می شود
 • ماشین لباسشویی باید به دور از حرارت قرار گیرد پس نباید ماشین لباسشویی را در مجاورت اجاق گاز یا فر نصب کنید و اگر مجبور شدید ماشین لباسشویی را کنار اجاق گاز قرار دهید ما بین آنها از عایق حرارتی استفاده کنید.
 • ماشین لباسشویی باید روی زمین باشد و از قرار دادن فرش و یا موکت زیر ماشین لباسشویی خودداری کنید.
 • ماشین لباسشویی نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرارگیرد
 • از نصب ماشین لباسشویی در محل های مرطوب خودداری کنید.

باز کردن پیچ های پشتی ماشین لباسشویی جنرال

زمانی که ماشین لباسشویی در بسته بندی و جعبه قرار می گیرد این پیچ ها بر روی آن نصب می شود تا از تکان خوردن بیش از حد قطعات داخلی ماشین لباسشویی و آسیب دیدن آن در زمان حرکت و جابجایی جلوگیری شود و در هنگام نصب باید این پیچ ها را باز کنید. این پیچ ها را می توانید توسط آچار های مخصوصی که همراه خود ماشین لباسشویی هستند باز کنید سپس این پیچ‌ها را نگه دارید تا هر زمان که می خواهید ماشین لباسشویی را جابجا کنید مجدداً باید این پیچ ها را ببندید تا به دستگاه آسیب وارد نشود. در صورتی که در زمان نصب و راه اندازی این پیچ ها باز نشوند زمان عملیات شستشو لرزش و صدای زیادی توسط ماشین لباسشویی ایجاد می شود و باعث آسیب رسیدن و خرابی دستگاه می شود.

ماشین لباسشویی جنرال

اتصال شیر ورودی آب و خروجی فاضلاب در ماشین لباسشویی جنرال

نکات و مواردی که در زمان نصب ورودی آب و خروجی فاضلاب به ماشین لباسشویی جنرال باید به آنها توجه کنید:

 1. ابتدا مطمئن شوید که شلنگ ورودی و خروجی سالم هستند و نشتی ندارند و دقت کنید که شیلنگ ها دچار پیچ خوردگی نشده باشند. در صورت وجود نشتی در شیلنگ ها لازم است که شیلنگ ها را تعویض کنید.
 2. حداکثر طول شیلنگ ورودی آب و خروجی باید یک متر باشد.
 3. برای اینکه آب به درستی تخلیه شود شیلنگ تخلیه باید حداقل ۵۰ سانتی متر ارتفاع داشته باشد.
 4. اگر از آب چاه برای اتصال به ماشین لباسشویی استفاده میکنید بهتر است که در مسیر ورودی آب، دستگاه تصفیه قرار دهید.
 5. اگر فشار آب ورودی زیاد است از فشار شکن استفاده کنید.
 6. شیلنگ آب سرد با رنگ آبی مشخص شده که باید به ورودی آب سرد که با کلمه C مشخص میشود متصل گردد و شلنگ آب گرم به رنگ نارنجی بوده و باید به ورودی مشخص شده با حرف H متصل شود. و اگر ماشین لباسشویی فقط یک ورودی آب داشت شلنگ آب سرد را به آن متصل کنید، در صورت لزوم ماشین لباسشویی آب را گرم خواهد کرد.

اتصال ماشین لباسشویی جنرال به  پریز برق

پس از آنکه مراحل یافتن مکان مناسب برای نصب و برقراری اتصالات ورودی و خروجی را انجام دادید، می توانید دستگاه را به برق متصل کنید.

 • دقت کنید که برای متصل کردن دوشاخه ماشین لباسشویی به پریز نباید از سه راهی استفاده شود و بهتر است در صورت امکان از محافظ برق برای اتصال ماشین لباسشویی به جریان برق استفاده کنید تا در صورت نوسانات برق به ماشین لباسشویی آسیب نرسد.
 • از سلامت دوشاخه و کابل برق ماشین لباسشویی و پریزی که می خواهید دستگاه را به آن متصل کنید مطمئن شوید.
 • زمان هایی که از ماشین لباسشویی استفاده نمی کنید دوشاخه را از برق بکشید.

پاکسازی و تمیز کردن جاپودری در ماشین لباسشویی جنرال

در اثر استفاده از ماشین لباسشویی قسمت جاپودری آن پس از چند ماه استفاده دچار رسوب و جرم می شود. این رسوبات توسط باقیمانده شوینده ها و رسوبات موجود در آب بر روی جاپودری به وجود می آیند و باعث ایجاد ظاهری ناخوشایند، بوی نامطبوع، جرم و آلودگی و میکروب در قسمت جاپودری می شوند. همچنین می توانند باعث بسته شدن مجرای خروجی آب در قسمت جاپودری شوند، بنابراین لازم است که هر چند وقت یکبار جاپودری را از محل آن خارج کرده و شستشو دهید و مجددا نصب کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا موتور ماشین لباسشویی می سوزد | علائم نیم سوز شدن موتور لباسشویی

دلایلی که باعث می شوند جرم  و رسوبات در قسمت جاپودری به وجود بیاید

 1. پایین بودن فشار جریان آب
 2. استفاده بیش از حد از شوینده ها و پودر لباسشویی
 3. تراز نبودن دستگاه ماشین لباسشویی
 4. مسدود بودن خروجی های آب در قسمت جاپودری

نحوه جدا کردن جاپودری از محل آن در ماشین لباسشویی جنرال

کشوی جا پودری را تا جای ممکن به سمت بیرون باز کنید، داخل جاپودری یک قسمت ضامن آبی رنگ وجود دارد، آن را به سمت پایین فشار داده و جاپودری را خارج کنید، خوب شستشو دهید و مجددا نصب کنید.

هر قسمت از جاپودری ماشین لباسشویی جنرال برای چه نوع شوینده ای می باشد؟

در جاپودری ماشین لباسشویی جنرال ۳ بخش را مشاهده می کنید.

 1. قسمتی برای قرار گرفتن مواد شوینده برای مرحله پیش شستشو است که با علامت تک خط | مشخص می شود؛مرحله پیش شستشو زمانی انتخاب میشود که لباس ها بیش از حد کثیف باشند و این مرحله قبل از شستشوی اصلی لباس ها را به همراه مقداری شوینده خیس می دهد تا پاک شدن آن ها راحت تر انجام شود.
 2. قسمت دوم که با علامت دو خط || مشخص شده و مخصوص قرارگیری شوینده اصلی به شکل پودر یا مایع می باشد. دقت کنید نباید قسمت جاپودری را بیش از حد پر کنید و بیش از مقدار نیاز از شوینده استفاده نکنید.
 3. قسمت سوم که با علامت ستاره  * مشخص شده مخصوص قرارگیری مایع نرم کننده است. این مایع در مرحله آخر شستشو به منظور لطافت و نرمی لباس ها افزوده می شود.

اضافه شدن مواد شوینده به لباس ها به شکل خودکار و با توجه به برنامه شستشویی که انتخاب کرده اید اتفاق میافتد و در هر مرحله شوینده مورد نیاز به فرایند شستشوی اضافه می گردد.

چه شوینده ای برای استفاده در ماشین لباسشویی جنرال مناسب است؟

امروزه انواع مختلفی از شوینده ها برای استفاده در ماشین لباسشویی ساخته می شوند که هر کدام ویژگی ها و قدرت پاک کنندگی متفاوتی دارند.علاوه بر آن شوینده هایی که برای استفاده در ماشین لباسشویی ساخته می شوند قابلیت حل شدن در آب سرد را نیز دارند بنابراین لزومی ندارد که برای شستشوی لباس ها حتما از آب گرم استفاده شود.

 • پودر لباسشویی:  پودر ها از رایج ترین انواع شوینده ها برای استفاده در ماشین لباسشویی هستند که قابلیت لکه بری و پاک کنندگی بالایی داشته و عطر و بوی خوبی به لباسها می دهند.
 • مایع لباسشویی:  این شوینده ها نسبت به پودر قیمت بالاتری دارند اما پاک کنندگی در آن ها خوب بوده و به راحتی در آب حل می شوند .و باعث نرمی و لطافت جلوگیری از چروک خوردن لباسها می شوند.
 • پودر های صابونی: این شوینده ها هم لکه بری و پاک کنندگی بالایی دارند و برای لباس های نخی مناسب اند.
 • مایع نرم کننده:  مایع نرم کننده در آخرین مرحله از شستشو به لباس ها افزوده میشوند و به منظور ایجاد نرمی و لطافت، اتوکشی آسان و جلوگیری از چروک خوردن لباس ها و ایجاد الکتریسیته در آنها  استفاده می شوند.
 • قرص لباسشویی: قرص های لباسشویی به منظور لکه بری قوی و جرم گیری ماشین لباسشویی استفاده می شود .

ظرفیت ماشین لباسشویی جنرال

ماشین های لباسشویی جنرال در ظرفیت های متفاوتی ساخته می شوند. اما اگر بخواهید بدانید که ظرفیت ماشین لباسشویی جنرال شما چه مقدار است و حداکثر یا حداقل چقدر لباس باید در آن قرار دهید ما در این قسمت برای شما توضیح خواهیم داد.

 1. ماشین لباسشویی را نباید بیش از حد پر کنید. با توجه به ظرفیتی که ماشین لباسشویی شما دارد حداکثر میتوانید سه چهارم دیگ ماشین لباسشویی را پر کنید. پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی و سنگینی آن باعث آسیب رسیدن به قطعات داخلی ماشین لباسشویی خواهد شد علاوه بر آن لباس های شما به خوبی تمیز نمی شوند.
 2. از طرفی دیگر نباید ماشین لباسشویی را به خاطر چند تکه لباس روشن کنید یعنی لباس ها از یک حدی نباید کمتر باشند و حداقل نیمی از دیگ ماشین لباسشویی باید پر شود و سپس ماشین لباسشویی را روشن کنید. در صورتی که حجم لباس ها کمتر از از مقدار لازم باشد در حین شستشو ماشین لباسشویی دچار لرزش و سر و صدای زیادی خواهد شد.

ماشین لباسشویی جنرال

مفهوم و کارکرد دکمه هایی که روی پنل ماشین لباسشویی جنرال قرار دارند

نام دکمه  کارکرد دکمه
Speed سرعت تنظیم سرعت چرخش دیگ ماشین لباسشویی
Volume حجم تعیین حجم لباس های داخل ماشین لباسشویی
Temp  دما تنظیم دمای آب شستشو
Drum Clean یا Tub Clean تمیزی دیگ تمیز کردن و پاکسازی محفظه داخلی ماشین لباسشویی
Per Wash پیش شستشو یک مرحله قبل از مرحله شستشوی اصلی که یک بار لباس ها را در ماده شوینده خیس می دهد تا لباس های بسیار کثیف راحت تر تمیز شوند
Spin چرخش یا خشک کن تنظیم دور خشک کن و یا غیر فعال کردن خشک کن
Child Lock قفل کودک  فعال سازی قفل کودک
Reset بازنشانی  بازگشت به تنظیمات کارخانه

برنامه های شستشو در ماشین لباسشویی جنرال و کاربردهای هر کدام  

برنامه های شستشو کاربرد هر کدام از برنامه های شستشو
Mix ترکیبی این برنامه برای شستشوی لباس هایی با جنس های متفاوت مانند پنبه و الیاف مصنوعی با همدیگر می باشد
Cotton Eco صرفه جویی انرژی برای لباس های کتان برنامه برای شستشوی لباس هایی با الیاف طبیعی و رنگ ثابت مانند کتان و نخ پنبه است
Baby Care لباس های بچه این برنامه مخصوص شستشوی لباس های کودک است
Duvet مخصوص شستن پتو و روتختی از این برنامه برای شستن موارد بزرگ و سنگین مانند پتو، روتختی و زیر سفره ای استفاده کنید
Cotton لباس های پنبه ای برنامه ای مخصوص لباس های نخ پنبه و کتان با رنگ ثابت
Wool لباس های پشمی برای شستن لباس های پشمی و کاموایی بافته شده از این برنامه استفاده کنید تا بافت لباس آسیب نبیند
Only Spain خشک کن زمانی که می خواهید فقط از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده کنید این برنامه برای شما کاربردی خواهد بود
Drum Clean پاکسازی محفظه داخلی ماشین لباسشویی هر چند وقت یکبار به منظور تمیز کردن محفظه داخلی ماشین لباسشویی قرص، پودر و یا مایع جرم گیر را داخل ماشین لباسشویی ریخته و این برنامه را انتخاب کنید
Rinse+Spine آبکشی و خشک کن انجام عملیات آبکشی و خشک کن برای لباس هایی که شسته شده اند
Synthetic الیاف مصنوعی مناسب برای لباسهای الیاف مصنوعی
Quick 15  شستشوی سریع زمانی که می خواهید لباس های روزمره و رنگی را که کثیفی آنها کم است در مدت زمان کوتاهی بشویید این برنامه را انتخاب کنید
Daily Wash شستشوی روزانه این برنامه برای شستشوی لباسهای روزانه مناسب است و دمای شستشو در این برنامه بین ۱۵ تا ۴۵ سانتی گراد است
Delicate لباسهای ظریف مناسب برای شستشوی لباسهای ظریف و لباس زیر
Jean لباسهای جین برنامه ای برای شستشوی لباسهای جین
Dark Color لباس های تیره مناسب برای شست و شوی لباس های تیره
White لباس های سفید برای شستشوی لباسهای سفید و رنگ روشن و جلوگیری از کدر شدن آنها این برنامه را انتخاب کنید
Bulky Item لباس های سنگین برای شستشوی لباس های سنگین مانند لباس های پشمی و زمستانه و همچنین پتو و مانند آن این برنامه را انتخاب کنید
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی سامسونگ Samsung

نحوه فعال سازی قفل کودک در ماشین لباسشویی جنرال

قفل کودک برنامه بسیار کاربردی است و باعث می شود زمانی که ماشین لباسشویی روشن و در حال شستشو است در صورتی که دکمه های روی پنل ماشین لباسشویی توسط کودک دستکاری شوند هیچ تغییری در عملیات شستشو و برنامه ماشین لباسشویی ایجاد نشود. برای فعال سازی قفل کودک فقط کافیست که دکمه Temp و Spin را به طور همزمان و به مدت ۳ ثانیه فشار دهید پس از آن قفل کودک فعال میشود.

روش ریست کردن در ماشین لباسشویی جنرال

گاهی اوقات وقتی که مشکلی در اِعمال برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی ایجاد می‌شود و یا تنظیمات ماشین لباسشویی تغییر می کنند می توانید این مشکل ها را با ریست کردن ماشین لباسشویی و بازگرداندن آن به تنظیمات کارخانه برطرف کنید. برای ریست کردن ماشین لباسشویی جنرال طبق مراحل زیر پیش روید:

 1. دکمه ریست ماشین لباسشویی را فشار داده و تا زمانیکه صدای مخصوص آن را می شنوید صبر کنید
 2. ماشین لباسشویی را از برق جدا کنید و پس از گذشت چند دقیقه مجددا آن را به برق متصل کنید
 3. دکمه پاور ماشین لباسشویی را به مدت ۳۰ ثانیه فشار دهید
 4. پس از انجام این مراحل ریست اتفاق می‌افتد و در صورت لزوم می توانید مجدداً عملیات ریست را تکرار کنید

نحوه تنظیم دمای آب در ماشین لباسشویی جنرال

هر کدام از برنامه های شستشو با توجه به مشخصات و ویژگی های خود و جنس لباس هایی که در آن برنامه مورد شستشو قرار می گیرند دمای آب مخصوص خود را دارند. اما در صورتی که میخواهید دمای آب را مطابق سلیقه خود تغییر دهید میتوانید دکمه Temp را فشار داده و دمای آب را بین ۲۰ تا ۹۰ درجه سانتیگراد انتخاب کنید.

ماشین لباسشویی جنرال

نحوه استفاده از خشک کن در ماشین لباسشویی جنرال

زمانی که لباس ها را با دست شسته و آبکشی کرده و فقط می خواهید از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده کنید لباس ها را داخل ماشین لباسشویی قرار داده و  دکمه Only Spin را فشار دهید و تعداد دور خشک کن را بین ۴۰۰  تا ۱۴۰۰ انتخاب کنید.

علت استشمام بوی بد از محفظه ماشین لباسشویی جنرال

گاهی اوقات متوجه می شوید که از محفظه داخلی ماشین لباسشویی بوی بدی خارج می شود که دلیلش این است که آلودگی ها، رسوبات موجود در آب و باقیمانده مواد شوینده در داخل محفظه ماشین لباسشویی باقی می مانند و از آنجایی که این محفظه محیطی تاریک و مرطوب است قارچ ها و باکتری ها داخل آن به سادگی رشد می کند و این آلودگی ها باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود بنابراین لازم است که هر چند وقت یکبار محفظه داخل ماشین لباسشویی رسوب زدایی و جرم گیری شود. همچنین مسدود بودن لوله تخلیه و کثیفی فیلتر هم می‌تواند باعث ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی شود.

نحوه رسوب زدایی در ماشین لباسشویی جنرال

 • برای از بین بردن جرم ها و رسوبات داخل محفظه ماشین لباسشویی جنرال کافیست که یک قرص جرم گیر و یا پودر ضد رسوب را داخل محفظه ماشین لباسشویی قرار داده سپس برنامه Drum Clean را انتخاب کرده و دما را روی ۶۰ درجه سانتی گراد قرار داده و ماشین لباسشویی را بدون لباس روشن کنید. این کار را هر ۶ ماه یکبار تکرار کنید.
 • لاستیک اطراف درب هم یکی از جاهایی است که به دلیل باقی ماندن آب و مواد شوینده، رسوب و باکتری و قارچ در آن تجمع پیدا می کند و باعث ایجاد بوی نامطبوع می شوند که برای تمیز کردن آن میتوانید از یک اسفنج و محلولی از ترکیب آب و وایتکس و یا ترکیب آب با سرکه استفاده کنید. دقت کنید که پس از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را کاملا خشک کنید.

نکات مراقبتی برای استفاده صحیح از ماشین لباسشویی جنرال

 1. هیچگاه ماشین لباسشویی را بیش از حد پر و سنگین نکنید
 2. از شوینده های مناسب ماشین لباسشویی استفاده کرده و بیش از حد شوینده داخل جاپودری نریزید.
 3. از شستشوی موارد و لباس هایی که دارای قطعات فلزی سخت هستند مانند کیف های یراق دار در ماشین لباسشویی خودداری کنید زیرا باعث آسیب رساندن به دیگ و شیشه درب ماشین لباسشویی میشود.
 4. از قرار دادن لباس های سنگ دوزی و پولک دوزی که احتمال پاره شدن و جدا شدن آن قطعات وجود دارد خودداری کنید زیرا باعث مسدود شدن لوله های تخلیه و آسیب به دستگاه میشود.

 سخن پایانی

این مقاله در ایبک امداد موارد ضروری و لازم برای نصب و راه اندازی و نحوه استفاده از ماشین لباسشویی جنرال را در اختیار شما قرار داد. با توجه به نکات گفته شده در این مقاله می توانید به سادگی ماشین لباسشویی خود را نصب و راه اندازی کنید، علاوه بر آن توجه به نکات ذکر شده در استفاده بهینه از ماشین لباسشویی شما بسیار کاربردی است و عمر مفید این دستگاه را افزایش میدهد و توجه به آنها می تواند مانع از خرابی و آسیب رسیدن به ماشین لباسشویی شما شود.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهنمای ماشین لباسشویی جنرال General

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای ماشین لباسشویی جنرال General

امتیاز کاربر: ۰.۸۸ ( ۲ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا