مجله ساختمان

همه چیز در مورد آسانسور شیشه‌ای نما

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

پانوراما یا آسانسور شیشه‌ای نما به آسانسورهایی می‌گویند که حداقل یکی از وجه‌های کابین آن شیشه‌ای باشد. آسانسور شیشه‌ای نما از جمله مدرن‌ترین و شیک‌ترین آسانسورها محسوب می‌شود که علاوه بر جابجایی اشیا و افراد یکی از پارامترها برای جذابیت و زیبایی ساختمان است.

کابین آسانسور شیشه‌ای نما معمولاً در هتل‌ها، مراکز خرید، مراکز تجاری لوکس و ساختمان‌های مسکونی و… نصب و راه‌اندازی می‌گردند. با توجه به اینکه این آسانسور دارای نمای شیشه‌ای است، می‌توان فضای اطراف و فضای ساختمان را مشاهده نمود.

قیمت آسانسور شیشه‌ای نما

قیمت نهایی آسانسور شیشه نما به فاکتورهای گوناگونی بستگی خواهد داشت که از جمله موارد مهم می‌توان به تزیینات کابین، جنس شیشه‌ای که مورد استفاده قرار گرفته است، مدل و ابعاد آسانسور اشاره نمود. تعداد و ضخامت لایه‌های شیشه لمینت بر قیمت آسانسور شیشه نما تأثیر مستقیمی خواهد داشت.

یکی دیگر از عواملی که تعیین کننده قیمت آسانسور شیشه نما است، اجزای مکانیکی آن مانند موتور می‌باشد. هرچه ظرفیت و قدرت آن بیشتر باشد، قیمت سیستم نیز بیشتر خواهد بود. قیمت آسانسور شیشه‌ای نما به علت طراحی به روز و منحصر به فردی که دارد، نسبت به نمونه‌های ام‌دی‌اف و استیل و… بیشتر خواهد بود. همچنین بین انواع آسانسور شیشه‌ای نما هزینه اجرا و ساخت مدل‌هایی که از نوع گرد هستند، بیشتر می‌باشد.

جنس آسانسور شیشه‌ای نما

جنس آسانسور شیشه‌ای نما از شیشه نشکنی است که لمینت نام دارد. شیشه لمینت در برابر ضربه و فشار دارای مقاومت بسیار خوبی است. به همین علت در هنگام وقوع حوادث، اعمال ضربه و فشار به آسانسور شیشه‌ای نما شیشه آن دچار شکستگی نمی‌شود و به حالت اولیه خود باقی می‌ماند. به عبارت دیگر آثار فشار و ضربه روی شیشه آسانسور فقط به صورت رگ‌های ترک خوردگی مشاهده خواهند شد.

همچنین شیشه‌هایی که برای ساخت آسانسور شیشه‌ای نما مورد استفاده قرار می‌گیرند، بر اثر سایش با مشکل خط و خراش مواجه نمی‌شوند. با توجه به اینکه لمینت مقاومت بالایی دارد، استفاده از این نوع از آسانسورها در ارتفاع‌های زیاد نیز به صورت کامل ایمن خواهند بود و برای مسافرین خطری را به دنبال نخواهد داشت.

حتما بخوانید:   اصول و نکات مهم نورپردازی دفتر کار خانگی

آسانسور شیشه‌ای نما

نصب آسانسور شیشه‌ای نما

انواع شیوه‌های مختلف برای نصب آسانسور شیشه نما با توجه به نحوه اتصال ساختار آنها به انواع زیر تقسیم بندی می‌گردند:

  • آسانسور شیشه‌ای نما فیکس پوینت: در این اتصال ابتدا فیکس پوینت به اسکلت فلزی وصل می‌شود و پس از آن طرف دیگر آن به شیشه وصل خواهد شد.
  • آسانسور شیشه نما با اتصال اسپایدر: در این شیوه به کمک اتصالی معروف به نام اسپایدر شیشه به اسکلت فلزی متصل می‌گردد.
  • آسانسور شیشه نما کرتین‌وال: در این شیوه هیچ اتصالی در ظاهر آسانسور شیشه‌ای نما دیده نخواهد شد و فقط در کنار شیشه چهارچوب فلزی را خواهید دید.

مراحل نصب آسانسور شیشه‌ای نما

برای نصب آسانسور شیشه‌ای نما اولین مرحله نصب ضربه گیر در قسمت کف چاله آسانسور است. ضربه گیر برای جلوگیری از برخورد ناگهانی کابین و کنترل شونده در کف چاهک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مرحله بعد نصب ریل‌ها و آهن کشی دیواره آسانسور انجام می‌شود.

یکی از قطعات بسیار حساس آسانسور ریل‌ها هستند. در صورتی که در حمل و نقل و یا نگهداری و نصب آنها دقت کافی نداشته باشید، کیفیت حرکت آسانسور بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. سپس باید اطراف چاهک حائل ایجاد شود. بر خلاف آسانسورهای معمولی در آسانسور شیشه‌ای نما از شیشه استفاده می‌شود.

با توجه به شرایط چاله آسانسور و همچنین پیشنهادات طراح تعداد وجوه شیشه‌ای کابین مشخص می‌گردد. پس از آن باید در موتورخانه ساخت و نصب شاسی موتور انجام شود.

در آخرین مرحله پس از تمام شدن سیم کشی آسانسور، کابل کشی موتور، نصب تابلو فرمان، نصب درب‌های آسانسور و کابین و دیگر اجزای سیستم به پایان می‌رسد.

انواع کابین آسانسور با نمای شیشه‌ای

دسته‌بندی انواع گوناگون آسانسور شیشه نما با توجه به سه معیار طریقه نصب، سیستم فنی و طرح کابین انجام می‌شود. آسانسور شیشه‌ای با توجه به طرح کابین آنها معمولاً در دو مدل مربعی و گرد تولید و عرضه می‌گردند. از نظر سیستم فنی آسانسور شیشه نما را با دو عملکرد هیدرولیکی و کششی تولید می‌کنند. نصب آسانسور شیشه‌ای نما همانطور که قبلاً گفته شد، به سه شیوه کرتین‌وال، اتصال اسپایدر و فیکس پوینت انجام می‌شود.

آسانسور با نمای شیشه خانگی

کابین آسانسور شیشه‌ای نمای خانگی در منازل و آپارتمان‌های دوبلکس و یا تا ۵ طبقه مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای ساخت آسانسور شیشه نما از سیستم فنی هیدرولیکی معمولاً استفاده می‌شود. علت این انتخاب قرارگیری آسانسور در منزل و همچنین ارتفاع کم آسانسور شیشه نمای خانگی است.

حتما بخوانید:   مقایسه ایزوگام و قیرگونی | مزیت ها و معایب قیرگونی و ایزوگام

در حقیقت آسانسور شیشه‌ای نما  از پارامترهای دکوراسیون داخلی منزل محسوب می‌شود و اجرای سیستم هیدرولیک موجب می‌شود که با توجه به اینکه تجهیزات فنی آسانسور در دید نیست، ظاهر آن زیباتر باشد. از ویژگی‌های مهم آسانسور شیشه نمای خانگی می‌توان به این موارد اشاره نمود:

  • قابلیت جابجایی تا ۶ نفر
  • حداکثر فاصله جابجایی تا ۱۵ متر
  • اندازه کابین این آسانسور از ۷۰ سانتی‌متر تا ۱۴۰ سانتی‌متر

کابین آسانسور شیشه‌ای نما در ساختمان‌های تجاری

از مکان‌هایی که از این عنصرها زیاد استفاده می‌شود، مراکز و ساختمان‌های تجاری است و افراد معمولاً برای اولین بار در این مکان‌ها این آسانسورها را مشاهده می‌کنند. قطعاً در جاهایی مانند مراکز خرید بزرگ و پاساژ‌ها و ساختمان‌های چند طبقه مانند هتل‌ها این گونه از آسانسورها را دیده‌اید و از آنها استفاده نموده‌اید.

معمولاً در مجتمع‌های تجاری بلند مرتبه و برج‌ها باید آسانسور شیشه‌ای نما به صورت کششی اجرا و نصب گردد. چون ارتفاع ساختمان زیاد است و در ارتفاع زیاد جک پاسخگو نخواهد بود. همچنین سرعت آسانسورهای هیدرولیک کمتر بوده و برای ساختمان‌هایی با حداکثر سه الی پنج توقف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای آسانسور شیشه‌ای نما

برای خرید آسانسور شیشه‌ای تقاضا بسیار زیاد است و دلیل آن این است که مزایای فوق العاده‌ای دارد. به همین علت در این بخش به مزایای مهم آسانسور شیشه‌ای اشاره می‌کنیم:

  • زیبایی منحصر به فرد: یکی از مزیت‌های بسیار مهم آسانسور شیشه‌ای به ظاهر لوکس و زیبایی منحصر به فرد آن مربوط است. همه آسانسورهای شیشه‌ای دارای سازه‌ای لوکس هستند که معمولاً در ساختمان‌های تجاری استفاده می‌شوند و همچنین می‌توان آنها را در سازه‌های مسکونی نیز مورد استفاده قرار داد.
  • شفافیت: یکی دیگر از ویژگی‌های آسانسور شیشه‌ای مربوط به قابلیت انتقال نور و شفافیت آن است. نصب آسانسور شیشه‌ای موجب می‌شود که در هزینه‌های مربوط به قبض برق و مصرف انرژی صرفه‌جویی شود. چون نور از کابین عبور می‌کند و در طول روز نیازی به نورپردازی نخواهد بود. همچنین به علت شفافیت معمولاً این آسانسورها در قسمتی طراحی و نصب می‌گردند که به سمت بیرون دیده کاملی را داشته باشد.
  • افزایش ارزش سازه: یکی دیگر از مزایای طراحی و اجرای آسانسور شیشه‌ای نما این است که روی قیمت ساختمان‌ها تأثیرگذار است. چون این نوع آسانسورها از جمله امکانات لوکس و مهم محسوب می‌شوند و می‌تواند روی قیمت و ارزش ساختمان تأثیر مستقیمی داشته باشد.

آسانسور شیشه‌ای نما هیدرولیکی

اگر در آسانسور تجهیزات جانبی آن در دید نباشد و برای قرار گرفتن موتور به فضایی نیاز نداشته باشد، آسانسور هیدرولیکی خواهد بود. مبنای حرکت آسانسورهای هیدرولیکی روغن و جک است که در پمپ هیدرولیک به کمک الکتروموتورها به جریان در می‌آید. موتور هیدرولیکی معمولاً برای ساختمان‌هایی که کمتر از پنج طبقه هستند، استفاده می‌شود و معمولاً برای آسانسورهای داخل ساختمان این گزینه پیشنهاد می‌گردد.

حتما بخوانید:   نکات لوله کشی گاز مغازه

آسانسور شیشه‌ای نما

آسانسور کششی

در آسانسور کششی مانند آسانسورهای معمولی از سیم بوکس قوی و موتور استفاده می‌شود. این مدل توان و قدرت بیشتری خواهد داشت و برای ساختمان‌هایی که دارای مسافران بیشتر و یا ارتفاع زیادتری هستند، گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

بررسی ابعاد آسانسور شیشه‌ای نما

برای مشخص کردن اندازه‌ها و ابعاد آسانسور پانوراما مهم‌ترین معیار شرایط آسانسور خواهد بود. طراحان باید در زمان طراحی باید به مواردی مانند نوع کاربری، میزان سرعت، میزان ظرفیت و ابعاد چاه آسانسور توجه داشته باشند.

درب آسانسور پانوراما

درب این نوع از آسانسورها معمولاً اتوماتیک است. انتخاب ابعاد درب آسانسور پانورما به نوع کابین آن بستگی خواهد داشت. مکانیزم درب آسانسورهای شیشه نما نیز متفاوت است. انتخاب درب آسانسور به صورت مناسب بسیار حائز اهمیت می‌باشد. چون امنیت و زیبایی آسانسور را بیشتر خواهد کرد.

بنابراین در هنگام انتخاب درب آسانسور شیشه‌ای نما باید دقت بیشتری داشته باشید. یکی از درب‌های رایجی که روی این نوع از آسانسورها مورد استفاده قرار می‌گیرد، درب سانترال است.

شکل کابین آسانسور شیشه‌ای نما

کابین این نوع از آسانسورها در اشکال و انواع گوناگون دایره، مستطیل، مربع و گرد طراحی و تولید می‌شوند. انواع شکل‌های گوناگون کابین به طراحی نیاز خواهند داشت. آسانسور شیشه‌ای نما به صورت گرد و بیضی حتماً باید استاندارد تست آونگی را قبل از نصب دریافت کنند.

این استاندارد همه مواردی که برای کابین‌های بیضی و گرد مورد نیاز است را بررسی خواهد کرد. چنانچه استانداردهایی مورد نظر در آسانسور تأیید گردد، به کابین آسانسور گواهی ایمنی داده خواهد شد.

سخن تکمیلی

آسانسور شیشه‌ای نما یکی از آسانسورهای مجلل محسوب می‌شود که امروزه در ساختمان‌ها از آنها زیاد استفاده می‌کنند. این آسانسورها بسیار زیبا بوده و موجب مدرن و لوکس شدن ساختمان‌ها می‌شود. آسانسور شیشه‌ای نما در انواع گوناگون طراحی و تولید می‌گردد.

مدل کروی آن بیشتر در مراکز تجاری و هتل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. چون داخل کابین به مسافران این امکان را خواهد داد که دید بهتری درجه داشته باشند. این مدل آسانسور را می‌توان در خانه‌های دو الی پنج طبقه نیز نصب نمود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

همه چیز در مورد آسانسور شیشه‌ای نما

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آسانسور شیشه‌ای نما چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x