مجله ساختمان

کابین دوش شیشه‌ای | انواع کابین دوش شیشه‌ای

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

کابین دوش شیشه‌ای یکی از ایده‌های جدید در سبک زندگی امروزی است. در دنیای مدرن افراد قصد زیبایی بیشتر محیط زندگی خود را دارند. در این بین دکوراسیون داخلی و طراحی آن را در همه جای محیط زندگی دخیل می‌کنند. ایده‌های نو و طراحی‌های جدید در دکوراسیون، حتی در داخل حمام نیز وجود دارد. یکی از سبک‌های جدید طراحی کابین دوش شیشه‌ای است که امروزه افراد زیادی طرفدار این نوع طراحی هستند. کابین دوش شیشه‌ای فضای کمی را اشغال می‌کند و موجب می‌شود که محیط بسیار زیباتر به نظر آید.

کابین دوش شیشه‌ای علاوه بر دکوراتیو کردن و زیبایی محیط از کثیفی و خیس شدن نقاط دیگر در حمام جلوگیری خواهد کرد. آنها از موادی مانند پروفیل‌های آلومینیومی بزرگ، پلکسی گلاس و شیشه ساخته می‌شوند. اما با توجه به اینکه شیشه دارای زیبایی بیشتری است، از این متریال زیادتر استفاده می‌شود و طرفداران آن نیز بیشتر است.

کابین دوش شیشه‌ای با توجه به موقعیت پروژه و ابعاد آن در انواع گوناگونی طراحی می‌گردند. این کابین‌ها یک محفظه کامل برای دوش گرفتن بوده و نیاز به کاشی کردن دیواره‌ها و آب بندی نیست. در هر جایی دوش‌ها و کابین دوش‌ها متناسب با فضای مورد نظر طراحی می‌گردد و به عنوان جدا کننده عمل می‌کند.

شاید بعضی از افراد فکر کنند که کابین دوش‌ها فقط برای سرویس‌های بهداشتی و حمام‌های بزرگ است، ولی از آنها می‌توان با توجه به ابعاد حمام استفاده و کابین دوش را به صورت سفارشی طراحی نمود. همچنین از آن می‌توان در استخرها و سالن‌های آرایشی به عنوان اتاق دوش مورد استفاده قرار داد.

کابین دوش شیشه‌ای

انواع کابین دوش شیشه‌ای

همانطور که گفته شد کابین دوش شیشه‌ای در انواع گوناگون طراحی و ساخته می‌شود و دارای تنوع بسیار زیادی از نظر طبقه‌بندی فریم به دو دسته فریم لس و فریم‌دار طراحی می‌گردد. برای اینکه آنها را از نظر درب شیشه‌ای که در حمام و سرویس بهداشتی نصب می‌گردد، طبقه‌بندی کنیم به دو حالت کابین دوش لولایی و کابین دوش ریلی تقسیم می‌گردد.

تفاوت میان کابین دوش لولایی و کابین دوش ریلی در نوع یراق آلات و اتصالات به کار رفته است. البته بهتر است، بدانید که کابین دوش شیشه‌ای ریلی از نظر ظرافت و زیبایی بهتر است. به همین علت طرفداران آن زیادتر می‌باشد. در حالت کلی کابین دوش شیشه‌ای به دسته‌های زیر تقسیم بندی می‌گردند:

 • کابین دوش شیشه‌ای ریلی
 • کابین دوش شیشه‌ای پارتیشنی
 • کابین دوش شیشه‌ای لولایی
 • دیوایدر شیشه‌ای حمام
حتما بخوانید:   خرید موتور آسانسور | فاکتورهای مهم خرید موتور آسانسور

کابین دوش شیشه‌ای

کابین دوش شیشه‌ای لولایی

شیشه‌ای در کابین دوش شیشه‌ای لولایی شیشه‌ای که استفاده می‌شود دارای ضخامت ۱۰ میل بوده و جنس آن از سکوریت است. به همین علت در برابر ضربه و حرارت مقاومت کافی دارد و نشکن هستند. اما بعضی از افراد برای اینکه ایمنی بیشتری را لحاظ کنند، از شیشه سکوریت به صورت دو لایه استفاده می‌کنند.

شیشه لمینت که از یک لایه طلق میانی تشکیل شده است، دارای ایمنی بیشتری بوده و حتی در صورتی که دچار شکستگی شوند، مانع از پرت شدن و ریزش شیشه می‌شوند. برای نصب این نوع کابین دوش شیشه‌ای از یراق آلات و اتصالات با جنس استیل ضد زنگ استفاده می‌گردد. این یراق آلات با توجه به اینکه همیشه با رطوبت و بخار آب در تماس مستقیم هستند، باید دارای کیفیت بسیار خوبی باشند و دچار زنگ زدگی نشوند.

کابین دوش شیشه‌ای ریلی

شیشه‌ای که در این نوع کابین‌ها استفاده می‌شود دارای ضخامت ده میل و از جنس سکوریت است. کابین دوش شیشه‌ای ریلی به حالت کشویی باز و بسته می‌شوند و به همین علت فضای کمی را اشغال می‌کنند و طرفداران این مدل بیشتر است. چون از آن می‌توان به راحتی حتی در فضاهای کوچک نیز استفاده نمود.

یراق آلاتی که در دوش شیشه‌ای ریلی مورد استفاده قرار می‌گیرد حتماً باید از جنس استیل ضد زنگ باشد. چون همیشه با رطوبت در تماس هستند و اگر دارای کیفیت مرغوبی نباشند، در مدت زمان بسیار کم دچار زنگ زدگی خواهند شد.

کابین دوش شیشه‌ای پارتیشنی

در این نوع کابین دوش شیشه‌ای از یک لایه سکوریت ۱۰ میل و دو لایه سکوریت ۵ میل استفاده می‌گردد. این نوع کابین معمولاً برای سرویس‌های بهداشتی بزرگ و حمام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای جدا کردن فضا در سرویس‌های بهداشتی کاربرد زیادی دارند.

در این نوع کابین دوش شیشه‌ای دیواره‌ها هم از جنس شیشه هستند و از دیوارپوش شیشه‌ای نیز می‌توان برای این کار استفاده نمود. با توجه به اینکه در کابین دوش پارتیشنی فضای حمام بزرگ است، معمولاً از یک نشیمنگاه و یا سکو برای استراحت افراد استفاده می‌شود.

یراق آلاتی که برای آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد از نوع یراق آلات پارتیشنی بوده و با استفاده از پارتیشن شیشه‌ای تفکیک فضای حمام به خوبی انجام می‌شود و پس از هر بار استحمام به شستن همه جای حمام و سرویس بهداشتی نیاز نخواهد بود و فقط به کمک دستمال می‌توان تمیز کردن شیشه‌ها را به خوبی انجام داد.

حتما بخوانید:   پوشش ضد حریق چیست

دیوایدر شیشه‌ای حمام

یکی دیگر از کابین دوش‌ها دیوایدر شیشه‌ای است که فضای حمام را از دیگر نقاط سرویس بهداشتی به خوبی تفکیک می‌کند. دیوایدر شیشه‌ای به حالت یک شیشه یک تکه است و احتیاج به بازشو ندارد.

در این نوع کابین شیشه‌ای یراق آلاتی که استفاده می‌شود، فقط برای وصل کردن شیشه به دیوار است. قیمت دیوایدرها معمولاً خیلی بالا نخواهد بود. چون از شیشه و یراق آلات کمتری در آن استفاده می‌شود. در دیوایدر شیشه‌ای حمام به درب احتیاجی نیست، بنابراین اتصالات بسیار کمتر خواهد بود.

نکات مهم خرید کابین دوش شیشه‌ای حمام

 • کابین دوش حمام حتماً باید با فضای شما متناسب باشد.
 • مدل کابینت دوش حمام باید به گونه‌ای طراحی گردد که هماهنگی با نقاط دیگر را داشته باشد.
 • در هنگام طراحی کابین دوش شیشه‌ای حمام باید به این موضوع توجه شود که همه نیازهای کارفرما برطرف گردد.
 • کابین دوش حمام می‌تواند به حالت قوسی، مستطیل و مربع طراحی و ساخته شود.
 • در صورتی که به حریم خصوصی نیاز دارید، حتماً در هنگام سفارش شیشه سند بلاست یا رنگ مات را انتخاب کنید.
 • ضخامت شیشه‌ای که مورد استفاده قرار می‌گیرد، با توجه به ایمنی میزان مصرف و… تعیین می‌گردد.
 • در صورتی که فضای حمام کمتر است، کابین دوش ربع دایره یا هلالی بهترین انتخاب خواهد بود. این کابین‌ها در گوشه‌ای قرار گرفته و موجب می‌شود که فضای بسیار زیادی اشغال نگردد.
 • در صورتی که حمام به صورت مربعی شکل است، کابین دوش شیشه‌ای ال شکل گزینه بهتری خواهد بود. چون در هنگام استحمام فضای بیشتری را در اختیار خواهید داشت.

کابین دوش شیشه‌ای فریم لس

این نوع کابین دوش شیشه‌ای در مقایسه با نوع فریم‌دار بهداشتی‌تر محسوب می‌گردد. چون برای تجمع میکروب‌ها فضایی ندارد. در دوش‌های فریم‌دار با توجه به اینکه بین فریم و شیشه درزی ایجاد می‌گردد، برای رشد میکروب‌ها و تجمع آنها محل خوبی به وجود می‌آید. کابین دوش شیشه‌ای با توجه به اینکه مانعی در دید ایجاد نخواهد کرد، دارای طرفداران زیادی است.

برای نصب کابین دوش فریم لس به لبه سنگی یا یک سکو برای آب بندی نیاز خواهد بود. کابین دوش شیشه‌ای فریم لس را می‌توان هم به حالت ریلی و هم به حالت لولایی طراحی و اجرا نمود.

حتما بخوانید:   انواع میلگرد و کاربرد های آن | میلگرد چیست

اتاق دوش شیشه‌ای

این اتاق هم از زیر مجموعه‌های کابین دوش شیشه‌ای محسوب می‌گردد، اما در فضایی به غیر از حمام طراحی و نصب می‌گردد. اتاق دوش شیشه‌ای برای باشگاه‌های ورزشی، استخرها و سالن‌های آرایشی کاربرد داشته و مجهز به زیر دوشی، دوش و متعلقات دیگر هستند. اتاق دوش شیشه‌ای را می‌توان هم به صورت فریم لس و هم به صورت فریم‌دار راه‌اندازی و نصب نمود.

نکات خرید کابین دوش شیشه‌ای

 • توجه به شکل کابین دوش شیشه‌ای: شکل کابین دوش شیشه‌ای ممکن است به صورت هلالی، مستطیل و مربع باشد. بنابراین با توجه به سلیقه و فضای مورد نظر باید مدل مناسب انتخاب شود.
 • نوع درب کابین دوش شیشه‌ای: درب کابین دوش شیشه‌ای ممکن است که به صورت لولایی یا ریلی باشد. البته در صورتی که مدل از نوع فریم‌دار است. درب لولایی را نمی‌توان برای آن استفاده کرد و فقط از درب ریلی استفاده می‌شود. درب ریلی برای فضاهای کوچک مناسب‌تر است و درب لولایی برای فضای بزرگتر استفاده می‌شود.
 • ابعاد کابین دوش شیشه‌ای: ابعاد کابین دوش شیشه‌ای تا حد بسیار زیادی به میزان فضای حمام و همچنین محل قرار گرفتن متعلقات سرویس بهداشتی بستگی خواهد داشت.
 • نوع شیشه: نوع شیشه‌ای که در کابین دوش شیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، متفاوت است. می‌توان از شیشه‌های مات و یا رنگی لاکوبل در این حمام‌ها استفاده نمود. ضخامت شیشه‌ها متفاوت است.
 • یراق آلات کابین دوش شیشه‌ای: شما می‌توانید در کابین دوش شیشه‌ای حمام از یراق آلات متفاوتی استفاده کنید. یراق آلات باید با قسمت‌های دیگر هماهنگی داشته باشند.

کابین دوش شیشه‌ای

سخن تکمیلی

امروزه از کابین دوش شیشه‌ای حمام در اکثر ساختمان‌ها استفاده می‌شود و استفاده از این نوع کابین‌ها دارای مزایایی مانند جلوگیری از رطوبت به قسمت‌های دیگر حمام، جداسازی و تفکیک فضای دوش از دیگر بخش‌های حمام، آسان‌تر شدن نظافت حمام، سریع‌تر گرم شدن فضای دوش گرفتن و جلوگیری از میزان مصرف انرژی بیش از اندازه را دارد.

ابعاد کابین دوش شیشه‌ای با توجه به فضای سرویس بهداشتی تعیین می‌شود. در هنگام تعیین اندازه کابین دوش شیشه‌ای باید توجه نمود که نباید مزاحم دیگر تجهیزات و قسمت‌های حمام شود.

با توجه به خواسته‌ها و سلایق افراد می‌توان مدل‌های گوناگون کابین دوش شیشه‌ای را در هر ابعاد و اندازه به صورت گرد، مربع، مستطیل و یا نیمه گرد تولید و تهیه نمود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

کابین دوش شیشه‌ای | انواع کابین دوش شیشه‌ای

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی انواع کابین دوش شیشه‌ای

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x