مجله ساختمان

روش‌های تمیز کردن کفپوش بتنی و دیگر کفپوش‌های خانگی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

توجه به نظافت محیط زندگی و کار تأثیر زیادی در کیفیت زندگی خواهد داشت. در برخی مواقع به علت مشغله زیاد به نظافت شرکت‌ها و اداره‌ها توجه کافی نمی‌شود. اما این مورد تأثیر زیادی بر آرامش روانی و روحی و همچنین در کیفیت کار خواهد داشت.

افراد می‌توانند با انجام دادن اقدامات کم هزینه و ساده محیطی تمیز داشته باشند. پاکسازی و لکه بری در زمان تمیزکاری یکی از چالش‌های همیشگی است و همه افراد کم و بیش با این موضوع درگیر بوده‌اند.

تمیز کردن کفپوش‌ بتنی و دیگر کفپوش‌های فروشگاهی نیز چالش برانگیز است. راهکارهای ساده و کم هزینه وجود دارد که می‌توانید برای این منظور استفاده نمایید.

محلول مناسب برای تمیز کردن کفپوش بتنی

برای تمیز کردن کفپوش بتنی استفاده از آب و شوینده‌های لباسی بسیار مناسب است. موادی که برای شستن لباس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، قابلیت زدودن آلودگی‌ها و تمیز کردن کفپوش‌ بتنی را دارند. با توجه به اینکه این ماده خشن و زبر نیست، روی کفپوش خوردگی و لکه ایجاد نمی‌کند.

همچنین با بوی مطبوع و خوشی که دارد در فضا رایحه خوشبویی ایجاد خواهد کرد. حتماً شما نیز تجربه داشته‌اید که پس از استفاده از مواد شوینده خوشبو در فضا تا مدت‌ها بوی مطبوع و خوش را احساس می‌کنید.

می‌توانید با انجام دادن مراحل ساده و موثر و در عین حال ارزان تمیز کردن کفپوش‌ بتنی را انجام دهید:

 • در سطل مناسب آب گرم بریزید.
 • به آب گرم چند قاشق مواد شوینده لباس را اضافه نمایید.
 • برای اینکه این محلول قدرت پاک کنندگی بیشتری داشته باشد، می‌توانید سرکه نیز به آن اضافه نمایید.

در زمان بسیار کوتاه می‌توانید برای تمیز کردن کفپوش بتنی این محلول با قدرت پاک کنندگی بالا را درست کنید و با استفاده از این شیوه هزینه نظافت شرکت و اداره را کاهش دهید.

طریقه استفاده از محلول شوینده

قبل از اینکه از این محلول شوینده استفاده نمایید، در ابتدا روی کفپوش را با استفاده از جاروی دستی یا جارو برقی تمیز کنید و گرد و خاک‌هایی که وجود دارد را به صورت کامل پاک کنید. برای استفاده از این محلول شوینده از یک سمت آغاز نمایید و در سمت دیگر به اتمام برسانید. کمی از محلول شوینده را روی قسمت‌هایی که لکه‌دار هستند، بریزید. این بخش‌ها را می‌توانید با استفاده از فرچه پلاستیکی تمیز کنید. توجه داشته باشید که استفاده از برس‌های فلزی پیشنهاد نمی‌شود، چون ممکن است که موجب خوردگی و خراش کفپوش بتنی شود.

حتما بخوانید:   همه چیز در مورد آسانسور شیشه‌ای نما

برای شستن آلودگی‌های باقیمانده و همچنین مواد شوینده کمی آب روی سطح ریخته و با استفاده از دستمال یا تی کل کفپوش بتنی را تمیز و سپس خشک نمایید. تمام پنجره‌ها و درهایی که وجود را باز بگذارید تا پس از تمیز کردن کفپوش بتنی سطح مورد نظر به صورت کامل خشک شود.

تمیز کردن کفپوش‌ بتنی

تمیز کردن کفپوش بتنی با استفاده از سرکه

برای تمیز کردن کفپوش بتونی و صنعتی و از بین بردن لکه‌های زنگ زدگی می‌توانید از سرکه استفاده نمایید. در صورتی که در کفپوش مورد نظر لکه‌های زنگ زدگی مشاهده می‌شود، کمی سکه روی آنها بریزید و پس از گذشت بیست دقیقه با استفاده از برس مویی کفپوش را به خوبی تمیز کنید. به این صورت می‌توانید از روی کفپوش زنگ زدگی‌ها را پاک کنید. سپس با کمک تی و آب همه مواد شوینده و آلودگی‌های مانده را از روی کفپوش بتنی تمیز نمایید.

در صورتی که لکه بری و نظافت کفپوش در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری انجام شود، از تجمع آلودگی‌ها و لکه‌ها جلوگیری خواهد شد. به این صورت هر کدام از شیوه‌های ساده‌ای که برای تمیز کردن کفپوش بتنی ارائه می‌شود، برای از بین بردن لکه‌ها موثر خواهند بود.

ساخت محلول شوینده با ترکیب شوینده‌های ضد قارچ و آب

ترکیب مواد ضد قارچ و آب محلولی بسیار مناسب برای تمیز کردن کفپوش بتنی محسوب می‌شود. برای اینکه بتوانید از این محلول استفاده نمایید، طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • در سطل مناسب آب ریخته و چند قاشق از شوینده ضد قارچ را به آن اضافه نمایید. این محلول را تا جایی که کف کند، هم بزنید.
 • محلول تهیه شده را روی سطح بتنی ریخته و بیشتر در جاهایی که قارچ مشاهده می‌شود، استفاده کنید.
 • محلولی که ریخته‌اید حداقل ۵ دقیقه باید روی کفپوش بماند تا تأثیر خود را به قارچ‌ها بگذارد.
 • محل کپک‌ها را به کمک برس نایلونی بسابید تا به صورت کامل کپک‌ها از بین بروند.
 • پس از اینکه تمیز کردن کپک‌ها به پایان رسید، روی سطح کفپوش آب تمیز ریخته و با استفاده از تی یا دستمال تمیز آن را جمع کنید.
حتما بخوانید:   آموزش ساخت دیوار موقت

تمیز کردن کفپوش بتنی از لکه‌های روغنی

در مواقعی که روی کفپوش بتنی لکه‌های روغنی ایجاد می‌شود، برای تمیز کردن آنها می‌توانید خاک رس و خاک گربه را امتحان کنید. این موارد برای تمیز کردن کفپوش‌های فروشگاهی که لکه‌های روغنی دارند، بهترین گزینه می‌باشند. برای انجام دادن این کار کمی خاک رس را روی لکه‌های روغنی ریخته و به کمک جارو یا برس نایلونی محل لکه‌های کفپوش را تمیز نمایید.

بهتر است که خاک روی لکه‌ها کمی بماند. برای جذب چربی‌های روی کفپوش بتونی لازم است که این خاک حداقل یک ساعت بماند. هرچه خاک برای مدت بیشتری روی کفپوش بتنی بماند، تأثیرگذاری بهتری خواهد داشت. در آخر به کمک جارو خاک‌های روی کفپوش بتنی را جمع کنید.

تمیز کردن چربی‌های مانده پس از پاک کردن خاک رس

در مواقعی که تمیز کردن کفپوش بتنی را با استفاده از خاک گربه و خاک رس انجام می‌دهید، ممکن است که لکه‌های چربی باز هم روی سطح باقی مانده باشد. در این صورت برای پاک کردن لکه‌های چربی باقیمانده می‌توانید از راهکارهای دیگری استفاده نمایید.

این بار می‌توانید محلول قوی‌تری را تست کنید. کمی محلول چربی زدا را روی کفپوش بتنی اسپری کنید و اجازه دهید که روی کفپوش یک ساعت بماند. سپس به کمک برس نایلونی لکه‌ها را از روی کفپوش بتنی به صورت کامل از بین ببرید.

از بین بردن لکه‌های سخت از کفپوش بتنی

در برخی مواقع امکان دارد که لکه‌های سختی روی سطح مورد نظر وجود داشته باشد. در این مواقع تمیز کردن کفپوش بتنی دشوارتر خواهد بود. برای این کار راه‌های گوناگونی وجود دارد، در صورتی که هر کدام از آنها را استفاده نمودید و راضی نبودید، می‌توانید از این راهکار استفاده کنید:

 1. ۳/۸ لیتر آب را با یک پیمانه تری سدیم فسفات مخلوط نمایید.
 2. مخلوط را تا جایی که به صورت کامل با یکدیگر حل شوند، هم بزنید.
 3. محلول پاک کننده را روی کفپوش بتنی به آرامی بریزید و به مدت نیم ساعت اجازه دهید که روی کفپوش بماند.
 4. سپس با استفاده از برس پلاستیکی و حرکات چرخشی لکه‌ها را پاک کنید.
 5. در آخرین مرحله کفپوش بتنی را با آب تمیز بشویید و خشک کنید.

در هنگام استفاده از این شیوه برای تمیز کردن کفپوش بتنی، احتیاط زیادی داشته باشید. این محلول به هیچ عنوان نباید با چشم، صورت و دست شما تماس داشته باشد. به همین علت قبل از استفاده از این محلول بهتر است که از عینک‌های محافظ چشمی و دستکش استفاده نمایید.

به یاد داشته باشید که پس از تمیز کردن کفپوش بتنی و دیگر کفپوش‌ها، امکان لغزنده بودن سطح زمین بسیار زیاد است. به همین علت باید اجازه دهید که کفپوش به صورت کامل خشک شود.

حتما بخوانید:   دیوارپوش چیست؟ | معرفی انواع مختلف دیوارپوش

محافظت از کفپوش بتنی

 • در زمان طراحی کفپوش بتنی ممکن است که الگوهای برش خورده‌ای در سطح ایجاد کنند که در آنجا گرد و خاک زیادی ممکن است جمع شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود با استفاده از بهترین الگوها از ایجاد این شیارها تا جایی که امکان دارد، بکاهید. در هنگام تمیز کردن کفپوش بتنی باید این شیارها را با دقت بیشتری تمیز کنید تا آلودگی در آن نماند.
 • در جاهایی که ترافیک سنگین وجود دارد مانند ورودی‌ها، با استفاده از فرش‌های مخصوص یا کاورها می‌توان از میزان خرابی و همچنین هزینه نگهداری و بتن کم کرد. استفاده از این کفپوش‌ها موجب می‌شود که میزان کفپوش‌های بتنی کمتر شود. بنابراین تمیز کردن کفپوش‌ بتنی در این شرایط راحت‌تر خواهد بود.
 • همیشه از برنامه نگهداری و آب‌بندی بتن که توسط افراد پیمانکار پیشنهاد می‌شود، پیروی نمایید تا در بهترین حالت کفپوش بتنی را نگهداری کرده و عمر آن را بیشتر کنید.
 • برای تمیز کردن کفپوش‌ بتنی رنگ شده، باید از پاک کننده‌های بدون ph مناسب استفاده نمایید. استفاده از این شیوه از ایجاد سایش و کثیفی‌های جدی جلوگیری خواهد کرد. برای شستن عمیق‌تر این سطوح می‌توانید از آب هم استفاده کنید.
 • برای محافظت بیشتر در برابر سایش، گرد و خاک و لکه‌ها اکثر پیمانکاران پیشنهاد می‌کنند که از موم کف مناسب که برای کفپوش‌های بتنی طراحی گردیده‌اند، استفاده نمایید. بدین ترتیب کفپوش‌ها در برابر فرسودگی و سایش روزانه محافظت شده و به حفظ سیلر کمک خواهد شد.

تمیز کردن کفپوش‌ بتنی

سخن تکمیلی

برای تمیز کردن کفپوش بتنی راهکارهای ساده و کم هزینه‌ای وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. برای اینکه تمیز کردن کفپوش‌ بتنی دشوار و سخت نشود، پیشنهاد می‌شود که صورت روزانه تمیزکاری آنها را انجام دهید و زباله‌های خشک و آلودگی‌ها سطح را تمیز نمایید.

مایعات و آب‌هایی که روی کفپوش بتنی ریخته می‌شوند، حتماً باید در کمترین زمان ممکن تمیز شوند تا در سطح بتن لکه ایجاد نشود. با توجه به عوامل گوناگونی مانند جنس و حساسیت سطوح می‌توانید از یکی از شیوه‌های تمیز کردن کفپوش بتنی استفاده نمایید. هرچه بازه زمانی تمیز کردن کفپوش بتونی و دیگر کفپوش‌های فروشگاهی کمتر باشد، راحت‌تر می‌توانید این کار را انجام دهید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش‌های تمیز کردن کفپوش بتنی و دیگر کفپوش‌های فروشگاهی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهکارهایی برای تمیز کردن کفپوش بتنی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x