خدمات نظافتی

ترفندهای عالی برای تمیز کردن آشپزخانه

تمیز کردن آشپزخانه جزو کارهای مهم و سخت در خانه است که معمولاً خانم ها برای انجام آن با چالش های زیادی روبرو هستند. گاهی لکه‌های غذا پاک نشده و چربی سرامیک ها از بین نمی رود و یا بعضی از ظروف براقی خود را از دست داده اند. یک خانم خانه دار باید با ترفند های مهم برای نظافت آشپزخانه به خوبی آشنا باشد تا بتواند به راحتی آشپزخانه را نظافت کند. تکه های غذا معمولاً روی اجاق گاز باقی مانده به سطح اجاق می چسبد. لکه های چربی بر روی دیوارها پاشیده و یا سرامیک کف آشپزخانه چسبناک می شود و این یک کابوس برای کدبانوی خانه است. اگر می خواهید با ترفند های عالی برای نظافت کردن آشپزخانه آشنا شوید، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

چگونه می توان آشپزخانه را تمیز کرد؟

می دانید که لکه گیری و تمیز کردن آشپزخانه کار خسته کننده ای است. آشپزخانه به راحتی کثیف شده ولی به سختی تمیز می شود. برای اینکه بتوانید چربی ها و لکه ها را پاک کنید، شاید مجبور شوید ماهیانه هزینه زیادی برای خریدن مواد شوینده پرداخت کنید و یا دستمال میکروفیبر برای پاک کردن گرد و غبار بخرید. اگر این کارها مؤثر نبود، می توانید از راه های ارزان و طبیعی برای تمیز کردن آشپزخانه خود استفاده کنید.

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن آشپزخانه

توصیه می کنیم هزینه های گزاف برای خریدن شوینده های گرانقیمت پرداخت نکنید و به جای آن دو بسته جوش شیرین بخرید. بعضی ها فکر می کنند جوش شیرین فقط برای پختن کیک و شیرینی است ولی باید بدانید که این ماده جادویی قابلیت‌های زیادی دارد. جوش شیرین ارزان بوده و آسیبی هم به سلامتی تان وارد نخواهد کرد. می‌توانید جوش شیرین را جایگزین شوینده های شیمیایی خطرناک کنید و از زیبایی و تمیزی آشپزخانه خود لذت ببرید. جوش شیرین کاربرد زیادی در نظافت داشته و به ضد عفونی کردن محیط کمک می کند.

تمیز کردن آشپزخانه

تمیز کردن اجاق گاز به وسیله جوش شیرین

یکی از کارهای مهم و کمی سخت در آشپزخانه تمیز کردن اجاق گاز می باشد. اجاق گاز بیشتر از جاهای دیگر در معرض میکروب و آلودگی قرار دارد زیرا پخت و پز در روی اجاق گاز انجام می شود. بیشتر خانم های خانه دار برای پاک کردن اجاق گاز از مواد شیمیایی استفاده می کنند، ولی می توانند جوش شیرین را جایگزین این مواد شیمیایی کنند که هم ارزانتر است و هم برای سلامتی مضر نیست. برای این کار فقط کافی است که یک بسته جوش شیرین خریداری کرده و به وسیله یک حوله مرطوب گاز خود را پاک کنید. برای پاک کردن چربی های روی گاز، باید ابتدا میله های چدنی، شعله و شیرهای گاز را درآورده و در داخل آب داغ و مایع ظرفشویی بگذارید. اگر تکه های غذا را روی اجاق گاز مشاهده کردید، ابتدا آنها را پاک کنید. حالا جوش شیرین را روی سطح گاز بپاشید. به وسیله جوش شیرین می توانید اجاق گاز خود را تمیز کنید زیرا جوش شیرین خاصیت ضد باکتریایی داشته و به راحتی لکه های چربی را جذب می کند. حالا حوله را برداشته و با محلول آب و صابون آن را مرطوب کنید. حوله را روی سطح گاز که جوش شیرین ریخته اید، بیاندازید.

حتما بخوانید:   نحوه جرم گیری کردن حمام | راهکارهایی برای تمیزی بیشتر حمام

جوش شیرین با این ترکیب بخار می کند و باعث ضعیف شدن لکه های چربی خواهد شد. چند دقیقه صبر کرده و سپس حوله را بردارید. خواهید دید که لکه ها و تکه های غذا به وسیله جوش شیرین جذب شده است. سپس به وسیله همان حوله که روی گاز انداخته‌اید، جوش شیرین را از سطح اجاق گاز جمع کنید. یک اسفنج را مرطوب کرده و روی سطح اجاق گاز بکشید تا در صورت باقی ماندن جوش شیرین، اجاق کاملاً از این ماده پاک شود. سپس به وسیله یک پارچه خشک تمام رطوبت و نم اجاق گاز را بگیرید.

چگونه سینک ظرفشویی را تمیز کنیم؟

سینک ظرفشویی یکی از وسایلی است که در آشپزخانه زیاد از آن استفاده می کنیم به همین دلیل ممکن است کدر و کثیف شود. برای اینکه سینک ظرفشویی را برق بیندازید بهترین گزینه استفاده از جوش شیرین است. برای این منظور جوش شیرین را در روی سطح سینک ظرفشویی خود بپاشید و کمی هم آب در روی جوش شیرین اسپری کنید. حالا به وسیله یک مسواک قدیمی و یا فرچه کوچک، به آرامی روی سطح سینک را بکشید تا جوش شیرین کاملاً به تمام نقاط سینک پخش شود. چند دقیقه صبر کرده سپس شیر آب را باز کنید تا جوش شیرین از تمام سطح سینک شسته شود. جوش شیرین دارای خاصیت سایندگی بوده و باعث پاک شدن لکه های غذا و چربی ها از سینک شده و آن را کاملاً تمیز و براق می کند.

استفاده از سرکه و لیمو برای تمیز کردن آشپزخانه

اگر می خواهید آشپزخانه خود را تمیز کنید و تمام وسایل را برق بیندازید، فقط جوش شیرین نیست که این کار را برای شما انجام می دهد. می توانید از سرکه و لیمو استفاده کنید. این مواد قدرت زیادی برای تمیز کردن آشپزخانه دارند. برای این منظور می‌توانید یک چهارم لیوان آب لیموی تازه و نصف لیوان هم سرکه سفید را با یکدیگر ترکیب کنید. محلول آماده شده را آرام در روی سینک آشپزخانه بریزید. چند دقیقه صبر کرده و سپس به وسیله آب داغ سینک را بشویید. همانطور که می دانید سرکه خاصیت چربی زدایی و ضدعفونی کننده قوی دارد و لیمو هم به آن کمک می‌کند تا این خاصیت بیشتر شده و سینک شما بوی خوبی بگیرد. به کمک این دو ماده معجزه آسا می‌توانید آشپزخانه تان را تازه و زیبا نگه دارید.

حتما بخوانید:   جرم گیری توالت به روش طبیعی چطور امکان پذیر است؟

مایکروفر را با لیموترش تمیز کنید.

امروزه مایکروفر جزو وسایلی است که در تمام آشپزخانه ها یافت می شود. وقتی می خواهید آشپزخانه خود را تمیز و براق کنید، تمیز کردن مایکروفر را فراموش نکنید. مایکروفر برای داغ کردن و همچنین پختن غذا و شیرینی مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است بعد از مدتی بوی غذا به خود گرفته و یا بوی بدی از آن استشمام کنید. در این صورت به هیچ وجه نگران نشوید زیرا می توانید به وسیله یک لیموی تازه، مایکروفر خود را تمیز کنید. برای این کار باید یک کاسه بزرگ را که مخصوص مایکروفر است، برداشته و داخل آن را پر از آب کنید. آب لیمو را گرفته و در داخل کاسه بریزید. البته از پوست لیمو هم می توانید استفاده کنید. تکه های پوست لیمو را هم در محلول بریزید و کاسه را در داخل مایکروفر قرار دهید.

حالا باید دستگاه خود را روشن کنید. چند دقیقه صبر کنید تا کاسه در داخل مایکروفر بماند بعد از داغ شدن صبر کنید چند قل بزند، سپس دستگاه خود را خاموش کنید. چند دقیقه صبر کنید تا کاسه خنک شود. حالا باید به وسیله دستگیره پارچه ای، کاسه را از داخل مایکروفر بیرون بیاورید و به وسیله یک اسفنج، لکه های چربی را از داخل مایکروفر پاک کنید. به این وسیله می توانید هم مایکروفر را تمیز کنید و هم بوی بد آن را از بین ببرید.

چگونه تخته گوشت چوبی خود را تمیز کنیم؟

از تخته گوشت چوبی برای خرد کردن گوشت، مرغ استفاده می شود و گاهی هم سیر و پیاز در روی آن خرد می کنیم. ممکن است بعد از مدتی تخته گوشت بو گرفته و کثیف شود و این می‌تواند به دلیل تکثیر و رشد میکروب های روی آن باشد. شاید برای تمیز کردن تخته گوشت مواد شوینده زیادی را استفاده کرده باشید ولی کارساز نبوده است. برای تمیز کردن تخته گوشت می توانید به جای استفاده از مواد شیمیایی یک مشت نمک را در روی آن بپاشید. حالا یک لیموی تازه را که از وسط نصف کرده اید، در روی تخته چوبی بکشید. سپس به وسیله اسفنج تخته گوشت را با آب و صابون کاملاً تمیز کنید. اگر دقت کنید، متوجه خواهید شد که دیگر تخته گوشت شما بو نداده و کاملاً تمیز شده است.

حتما بخوانید:   روش پاک کردن برق اتو از روی پارچه | از بین بردن برق اتو از لباس

چگونه ظروف مسی را تمیز کنیم؟

بیشتر خانم های خانه دار علاقه زیادی به ظروف مسی دارند. شاید در هر آشپزخانه هم چند ظرف مسی پیدا شود. این ظروف بسیار زیبا بوده و در صورتی که درخشش خود را داشته باشند، می تواند زیبایی خاصی به آشپزخانه شما بدهند، ولی متأسفانه وقتی از این ظروف استفاده می کنیم به زودی جلوه و درخشش خود را از دست می دهد و دیگر مانند قبل برق نمی زند. شاید سؤال کنید چگونه باید از ظروف مسی را تمیز کنیم؟ بعضی از افراد ظروف مسی خود را به مغازه های مخصوص برده و با پرداخت هزینه زیاد آن را مثل روز اول براق می کنند، ولی نیازی به پرداخت هزینه زیاد نیست. خودتان می توانید به راحتی در منزل این کار را انجام دهید. با استفاده از نمک و آبلیمو ظروف مسی کاملاً تمیز و براق خواهند شد.

در هر آشپزخانه ای نمک و لیمو پیدا می شود پس می توانید خودتان این کار را در منزل انجام دهید. یک لیمو را نصف کنید و در داخل ظرف نمک آن را فرو کنید. تمام سطح لیمو باید به وسیله نمک پوشیده شده باشد. وقتی نمک و لیمو با هم ترکیب می شود، دارای خاصیت اسیدی بیشتری شده و می‌تواند لکه های روی ظروف را به راحتی از بین ببرد. آنقدر لیمو را در روی سطح ظروف مسی بکشید تا براق شود، سپس به وسیله یک حوله مرطوب تمام سطوح ظرف را کاملا تمیز کرده و از درخشندگی ظروف خود لذت ببرید.

تمیز کردن آشپزخانه

چگونه سرامیک آشپزخانه را تمیز کنیم؟

معمولاً سرامیک کف آشپزخانه کثیف و چرب می شوند و کثیفی سرامیک هم می تواند تمام آشپزخانه را کثیف نشان دهد. برای تمیز کردن سرامیک های چرب آشپزخانه نیازی به استفاده از شوینده های گران قیمت نیست. می‌توانید به وسیله مایع ظرفشویی به راحتی آن را تمیز کنید. برای این منظور کمی مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کنید. حالا به وسیله یک برس و یا حتی دستمالی که به این مخلوط آغشته کرده اید، سطح سرامیک ها را بکشید. البته دقت کنید که روی سرامیک خیس سر نخورید. بعد از اتمام کار خود حتماً نقاط پاک شده را به وسیله یک پارچه بزرگ خشک کنید. به این صورت می توانید از چرب شدن و چسبندگی کف آشپزخانه جلوگیری کنید.

31

ترفندهای عالی برای تمیز کردن آشپزخانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه ظروف مسی را تمیز کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x