خدمات نظافتی

روش هایی برای تمیز کردن انواع مختلف شیرآلات خانه

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

شیرآلات از پرکاربردترین لوازم بهداشتی منزل می‌ باشند و به همین خاطر تشکیل جرم و رسوب بر روی آنها امری طبیعی است و البته جلوه بسیار ناخوشایندی نیز دارد ولی اگر از آن دسته افرادی می‌ باشید که برق انداختن شیرآلات حمام، سرویس بهداشتی و ظرفشویی برای شما بسیار اهمیت دارد و کثیف شدن آن غیر قابل تحمل می‌ باشد بنابراین باید ترفندها و راهکارهایی در مورد تمیز کردن انواع مختلف شیرآلات خانه بدانید. همچنین باید طوری این کار را انجام دهید که به بافت شیرآلات آسیبی وارد نشود. به عنوان مثال از دستمال حوله‌ ای و نرم جهت تمیز کردن شیرآلات باید استفاده نمایید.

انواع روش‌ های ساده و کاربردی جهت تمیز کردن شیرآلات ساختمان

اغلب افراد جهت تمیز کردن انواع مختلف شیرآلات خانه از مواد شیمیایی استفاده کرده و با این روش اقدام به تمیز کردن شیرآلات می‌ کنند ولی باید بدانید که این راهکار بسیار اشتباه می‌ باشد. کاربرد دائمی مواد شیمیایی می‌ تواند باعث تغییر رنگ دادن شیرآلات شود. اگر به مصرف مواد شیمیایی ادامه دهید احتمالاً شیرآلات شما کدر شده و زیبایی خود را از دست می‌ دهند حتی اگر همه شیرآلات شما تمیز باشند ولی کدر شده باشند باز هم زیبایی آن به چشم نمی‌ آید. بنابراین باید روش‌ های اصولی تمیز کردن انواع مختلف شیرآلات خانه را بدانید. این روش‌ هایی که در ادامه بیان می‌ کنیم همگی خانگی می‌ باشند و با مواد ساده‌ ای که در خانه شما نیز وجود دارد می‌ توانید آنها را انجام دهید. به کار بردن این روش ها به شیرآلات خانه شما هیچ صدمه ای وارد نخواهد کرد.

استفاده از سرکه برای تمیز کردن شیرآلات

سرکه از راحت‌ ترین و موثرترین راهکارها جهت تمیز کردن شیرآلات می‌ باشد. این ماده در تمامی خانه‌ ها پیدا شده و قدرت زیادی در جرم‌ گیری و رسوب گیری شیرآلات دارد.روش هایی برای تمیز کردن انواع مختلف شیرآلات خانه علاوه بر آن سرکه هیچ آسیبی به لایه آبکاری شده شیرآلات وارد نمی‌ کند و ایجاد رسوب نخواهد کرد. به کار بردن سرکه سفید باید به صورت زیر انجام شود.

 • ابتدا مقداری سرکه داخل سطح ظرف اسپری ریخته و پس از آن روی سطوح شیرآلات آن را اسپری کنید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا سرکه اثر کند.
 • پس از آنکه سرکه همه جرم‌ ها را از بین برد از دستمال خشک و نرمی استفاده کنید و شیرآلات را تمیز کنید.

استفاده از جوش شیرین در تمیز کردن شیرآلات

یکی از متداول‌ ترین روش‌ ها جهت از بین بردن رسوبات و جرم‌ ها و همچنین تمیز کردن شیرآلات به کار بردن جوش شیرین می‌ باشد. جوش شیرین رنگ شیرآلات را تغییر نمی‌ دهد و هیچ آسیبی به آبکاری آنها وارد نخواهد کرد. جوش شیرین نیز در دسترس همه افراد می‌ باشد و برای آنکه از این ماده برای تمیز کردن شیرآلات استفاده کنید لازم است مراحل زیر را انجام دهید.

 • یک چهارم فنجان از جوش شیرین را داخل دو قاشق آب گرم حل کرده و پس از آن این ترکیب را که ماده خمیری شکلی شده است روی شیرآلات بمالید و با اسفنج نرمی تمام قسمت‌های شیرآلات را با این خمیر آغشته کنید.
 • نقاطی که دسترسی به آن سخت است را می‌ توانید از مسواک استفاده نمایید.
 • دقت کنید که این کار به آرامی انجام شود تا شیرآلات دچار خراش و خش نگردد.
 • پس از آن ۱۰ دقیقه اجازه دهید که خمیر روی شیر باقی بماند و سپس با آب سرد آن را آبکشی کنید و با دستمال خشکی رطوبت آن را بگیرید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای جامع تمیز کردن حمام؛ چیزی از قلم نمی‌افتد

استفاده از آب و صابون برای تمیز کردن شیرآلات

چنانچه سرکه و جوش شیرین در دسترس نداشتید نگران نباشید شما می‌ توانید از آب و صابون هم استفاده کرده و شیرآلات خود را تمیز کنید. برای انجام این کار مقداری صابون داخل آب ریخته و آن را حل کنید و از پارچه نخی یا اسفنج نرم کمک گرفته و آن را با محلول آغشته نمایید و همه سطح شیرآلات را کاملاً تمیز نمایید. در پایان کار شیرآلات را با آب سرد کاملاً آبکشی کرده و با حوله‌ ای آن را خشک کنید. دقت کنید که حتماً از پارچه و یا اسفنج نرمی استفاده نمایید.

تمیز کردن شیرآلات بر اساس جنس آنها

شیرآلات امروزه در جنس‌ های مختلفی تولید می‌ شوند و بسیار تنوع دارند.روش هایی برای تمیز کردن انواع مختلف شیرآلات خانه هر کدام از محصولات دارای مقاومت مختلفی هستند بنابراین بهتر است روش تمیز کردن آنها را بر اساس جنس بدانید. جنس‌ های مختلف شیرآلات روش‌ های مختلفی نیز دارند که باید بر اساس آنها اقدام به تمیز کردن محصولات نمایید. این کار موجب می‌ شود که هیچ آسیبی به شیرآلات هنگام تمیز کردن آنها وارد نشود.

روش نظافت شیرآلات استیل

یکی از مواد اسیدی که برای تمیز کردن شیرآلات مخصوصاً شیرآلات استیل بسیار مؤثر می‌ باشد لیمو ترش است. این ماده می‌ تواند جرم‌ ها را از بین ببرد و همچنین سیاهی که بر روی شیرآلات وجود دارد را نیز کاملاً محو کند. برای انجام این کار یک لیمو را با چاقو از وسط برش داده و سطوح شیرآلات را با لیمو کاملاً آغشته کنید. پس از آن مدت کمی صبر کرده و سپس آنها را آبکشی کرده و خشک نمایید. هرگز از آبلیمو نمی‌ توانید به جای لیمو استفاده کنید زیرا آبلیموها معمولاً تازه نیستند و نتیجه مطلوب را ایجاد نخواهند کرد.

روش نظافت شیرآلات مسی

یکی از قوی‌ ترین پاک کننده‌ ها برای شیرآلات مسی نوشابه می‌ باشد. از نوشابه جهت پاک کردن رسوبات که بر روی شیرآلات مسی ایجاد شده است می‌ توانید استفاده نمایید. برای انجام این کار مقداری نوشابه را بر روی سطوح مختلف شیرآلات مسی بریزید و بعد از چند دقیقه آن را آبکشی کرده و خشک کنید. نوشابه تأثیر زیادی در جرم گیری کردن شیرآلات مسی دارد. بنابراین بهتر است به جای قرار دادن این ماده در وعده‌ های غذایی خود به عنوان شوینده از آن استفاده کنید.

روش نظافت شیرآلات برنجی

یکی دیگر از انواع مختلف شیرآلات جنس برنجی می‌ باشد که برای تمیز کردن آن می‌ توانید طبق دستور زیر انجام دهید.

 • در ظرف کوچک یک قاشق سرکه، یک قاشق جوش شیرین و یک قاشق نمک را با یکدیگر مخلوط کرده و کاملاً ترکیب کنید.
 • سپس مخلوط به دست آمده را روی پارچه نرم و یا اسفنجی بمالید و شیرآلات را با این مخلوط کاملاً آغشته کنید و اجازه دهید که چند دقیقه باقی بماند.
 • پس از آن آبکشی کرده و خشک کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش از بین بردن بوی بد پا و کفش | علت ایجاد بوی بد پا

روش نظافت شیرآلات طلایی رنگ

یکی از حساس‌ ترین انواع مختلف شیرآلات، شیرآلات طلایی هستند که برای تمیز کردن آنها لازم است نکات مهمی را مد نظر قرار دهید.

 • از یک حوله یا دستمال استفاده کرده و شیرها را روزانه حتماً تمیز کنید.
 • چنانچه شیرآلات شما قدیمی می‌ باشند زمان بیشتری جهت تمیز کردن آنها نیاز خواهید داشت.
 • برای نظافت شیرآلات می‌ توانید از جوش شیرین، سرکه و نمک استفاده کنید.
 • شیرآلات طلایی رنگ در مقابل مواد شیمیایی واکنش نشان داده و خراب می‌ شوند به همین خاطر بهتر است برای تمیز کردن آنها از اسپری مخصوص استفاده نمایید.
 • از اسفنج نرم جهت نظافت شیرآلات طلایی استفاده کنید تا آسیب کمتری به این محصولات وارد شود.

روش نظافت شیرآلات زنگ زده

اگر شیرآلات خانه شما ظاهر زنگ زده‌ ای دارد و زیبایی آنها از بین رفته است می توانید با به کار بردن روش‌ های مختلفی این زنگ زدگی را از بین ببرید. ابتدا باید دلایل زنگ زدن شیرآلات را بدانید و از زنگ زدن دوباره آنها جلوگیری کنید. می‌ توانید خمیری از سرکه و جوش شیرین آماده کرده و قسمت‌ هایی از شیرآلاتی که زنگ زده‌ اند را با آن آغشته کنید و نتیجه فوق العاده آن را پس از مدت کوتاهی ببینید.

روش از بین بردن رسوبات شیرآلات

یکی از مهمترین مواردی که می‌ تواند ظاهر شیرآلات خانه شما را تحت تأثیر قرار داده و چهره زشتی به آن بدهد رسوبات آب می‌ باشد. در بعضی از مناطق آب دارای املاح بسیار زیادی می‌ باشد و هر چقدر که املاح داخل آب زیاد باشد احتمال رسوب هم افزایش پیدا خواهد کرد. چنانچه شما نیز در منطقه ای زندگی می‌ کنید که آب سختی زیادی دارد و املاح آن فراوان می‌ باشد بدون شک شیرآلات شما دچار رسوب می‌ شوند. روش هایی برای تمیز کردن انواع مختلف شیرآلات خانهبهترین روش جهت رسوب زدایی از شیرآلات استفاده از سرکه است. سرکه قدرت زیادی برای رسوب زدایی و جرم زدایی از شیرآلات دارد و می‌ تواند آنها را مثل روز اول زیبا و درخشان کند. علاوه بر آن سرکه هیچ آسیبی به شیرآلات وارد نمی‌ کند و این محصولات در برابر سرکه و مواد طبیعی مانند آن واکنش نشان نمی‌ دهند و صدمه‌ ای نمی‌ بینند.

سخن پایانی

تمیز کردن انواع مختلف شیرآلات خانه از مهمترین قسمت‌ های نظافت منزل محسوب می‌ شود. از آنجایی که رسوبات و جرم‌ ها بر روی شیرآلات جلوه زشتی به خانه شما می‌ دهد بنابراین پاک کردن آنها و به کار بردن روش‌ هایی طبیعی جهت تمیز کردن شیرآلات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بهتر است از مواد طبیعی برای تمیز کردن شیرآلات استفاده کنید تا به مرور کدر و سیاه نشوند. برای تمیز کردن انواع مختلف شیرآلات خانه می‌ توانید از مواد طبیعی مانند جوش شیرین، سرکه، آب و صابون استفاده کنید. این مواد علاوه بر آنکه طبیعی هستند و هیچ ضرری برای شما ندارند به ساختار شیرآلات نیز آسیبی وارد نکرده و آنها را کدر و سیاه نمی‌ کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش هایی برای تمیز کردن انواع مختلف شیرآلات خانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش هایی برای تمیز کردن انواع مختلف شیرآلات خانه، روش نظافت شیرآلات مسی و برنجی

امتیاز کاربر: ۲.۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

 1. لطفا” برای شیر آلاتیکه قسمتی از استیل آبکاری شده اش آسیب دیده راه کاری تهیه فرمائید

 2. در اثر استفاده از مواد شیمیایی برای پاک کردن شیر آلات خط و خش افتاده چطور میشه آنها را از بین برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا