خدمات نظافتی

نحوه تمیز کردن زیر یخچال فریزر و اجاق گاز

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

انجام کارهای نظافت خانه به درستی می‌ تواند کار طاقت فرسایی باشد. باید بدانید فقط کافی نیست که داخل یخچال فریزر، ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی و خشک کن خودتان را تمیز کنید بلکه لازم است زیر این وسایل و پشت آنها را هم تمیز کنید. وقتی که زباله‌ ها و گرد و غبار بیشتر از حد اطراف این لوازم جمع شود عملکرد آنها دچار آسیب خواهد شد. به عنوان مثال چنانچه کوئل یخچال فریزر بیش از حد خاک و گرد و غبار و یا کثیفی داشته باشد ممکن است دستگاه برای آنکه دمای مد نظر را حفظ کند سخت‌ تر کار کند. تمیز کردن زیر یخچال نیز از کارهایی است که باید در امور نظافت آشپزخانه قرار دهید.

نظافت و تمیز کردن زیر یخچال

همانطور که گفتیم به عنوان یک قانون کلی باید حداقل سالی دو بار زیر وسایلی مانند یخچال فریزر را تمیز کنید و هر چیزی که آنجا ریخته شده و باعث ایجاد لک و کثیفی شده است را پاک کنید. برای یخچال فریزر و محدوده آن احتمال جمع شدن خرده‌ ها خیلی بیشتر است. به عنوان مثال ۳ یا ۴ بار تمیز کردن در سال باید برای آن برنامه‌ ریزی شود. از آنجایی که این لوازم معمولاً سنگین هستند و جابجا کردن آنها کار سختی می‌ باشد استراتژی‌ ها و روش‌ هایی جهت تمیز کردن زیر یخچال و همچنین پشت آن باید انجام شود تا بدون آنکه مجبور باشید این وسایل را از دیوار دور کرده و جابجا کنید نظافت آن را انجام دهید. در ادامه خلاصه بعضی از وسایل و ابزارهایی که جهت تمیز کردن زیر یخچال و پشت آن لازم است را به شما معرفی می‌ کنیم.

استفاده از تله مو جهت تمیز کردن زیر یخچال

فضای بین یخچال آهنربایی جهت جمع کردن موهای حیوانات، گرد و غبار، خرده ریز‌های غذا و دیگر زباله‌ ها می‌ باشد. چنانچه مدت زمان زیادی از تمیز نکردن این قسمت بگذرد مورچه‌ ها و دیگر آفات را هم جذب می‌ کند.نحوه تمیز کردن زیر یخچال فریزر و اجاق گاز برای آنکه کار تمیز کردن زیر یخچال راحت‌ تر شود می‌ توانید از تله مو که یک ابزار زیپ پاک کننده فاضلاب هم نامیده می‌ شود استفاده نمایید. با این ابزار می‌ توانید گرد و غبار، مو، پرز، خرده ریزه‌ ها و اسباب بازی‌ های حیوانات که در زیر یخچال جمع شده است را جمع آوری نمایید. تله مو هر چیزی را که بر روی زمین وجود دارد را پاک کرده و در آخر می‌ توانید از جاروبرقی هم کمک بگیرید.

به کار بردن گرد گیر مسطح میکروفایبر

این گرد گیر مسطح یک قطب با قابلیت گسترش و دارای سر انعطاف پذیر و نازک می‌ باشد. سر نازک آن به راحتی زیر وسایل مختلف رفته می‌ لغزد و می‌ تواند خم شود و به این روش تمامی کثیفی‌ ها، خرده ریزها و گرد و غبارها را از زمین جمع می‌ کند. میکرو فایبر ماده عالی جهت تمیز کردن سطوح می‌ باشد. الیاف ریز پاک کننده میکروفایبر سطح زیادی را جهت چسبیدن کثیفی‌ ها ایجاد می‌ نماید و پارچه آن فوق العاده جاذب می‌ باشد. علاوه بر آن دارای بار مثبت بوده و گرد و غبار و همچنین ذراتی که دارای بار منفی هستند را جذب می‌ نماید و این امکان را به شما می‌ دهد که زباله‌ های بیشتری از زیر یخچال و یا دیگر دستگاه‌ ها خارج کنید. پس از آنکه کار نظافت و تمیز کردن زیر یخچال تمام شد می‌ توانید پوشش میکروفایبر را برداشته و آن را داخل ماشین لباسشویی انداخته و تمیز کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تمیز کردن پنکه سقفی

ابزار مسطح جاروبرقی

همانطور که می‌ دانید زیر یخچال و اجاق گاز شما خرده ریز‌های مختلف غذا وجود دارد و شما می‌ توانید از جاروبرقی کمک گرفته و با ابزارهای مختلفی که دارد اقدام به تمیز کردن زیر یخچال کنید. سر مسطح جاروبرقی می تواند زیر یخچال‌ ها و دیگر مکان‌ های چالش برانگیز رفته و در آنجا حرکت کند. نحوه تمیز کردن زیر یخچال فریزر و اجاق گازدهانه دوگانه و یا دهانه صاف و یا دهانه های کوچکتر که به عنوان ابزارهای مختلف در جاروبرقی وجود دارند می‌ توانند خاک و گرد و غبار را مکیده و به صورت کامل‌ تری زیر یخچال و یا دیگر وسایل را تمیزتر کند.

استفاده از دسته جارو و جوراب

چنانچه نمی‌ خواهید برای تمیز کردن زیر یخچال از ابزار مختلفی استفاده کرده و یا هزینه انجام دهید و می‌ خواهید خیلی فوری این قسمت‌ ها را تمیز کنید، احتمالاً به فکر استفاده از وسایل مختلفی می‌ افتید. یکی از این وسایل دسته جارو می‌ باشد که می‌ توانید سر آن را پارچه و یا جورابی کشیده و از یک کش محکم هم استفاده کنید و جوراب را کاملاً در جای خود فیکس نمایید. پس از آن دسته جارو را زیر یخچال و یا دیگر وسایل بکشید و با جلو و عقب کردن آن همه زباله‌ ها و خرده ریزها را جمع کنید. تمام کثیفی‌ ها و و خرده ریزها از زیر یخچال یا دیگر دستگاه‌ ها بیرون می‌ آید و در آخر می‌ توانید آن را جارو بکشید.

استفاده از سیخ فلزی یا چاقو

به کار بردن یک چاقو هم برای تمیز کردن زیر یخچال می‌ تواند گزینه خوبی باشد ولی دقت کنید که تا قسمت‌ های دورتر نمی‌ تواند برود و اگر چیزی زیر یخچال شما چسبیده و مقاوم شده است می‌ توانید از چاقو استفاده کرده و لکه‌ ها و کثیفی‌ ها را از بین ببرید. لبه چاقو را می‌ توانید به عنوان سوهان در نظر بگیرید و مواد چسبنده را از سطح زمین جدا کنید. پس از آن از پارچه مرطوبی استفاده کرده و سطح زیر یخچال را کاملاً تمیز کنید. به کار بردن سیخ فلزی یا سوهان به جای چاقو هم می‌ تواند کارآمد باشد.

مراحل تمیز کردن زیر یخچال بدون جابجا کردن آن

جهت تمیز کردن زیر یخچال و یا اجاق گاز باید فرش و یا وسایل دیگری را که جلوی مسیر را گرفته جابجا نمایید و فضای مناسبی جهت دسترسی پیدا کردن به آن ایجاد کنید.

در قسمت پایینی تمامی یخچال‌ ها یک بخش پلاستیکی و یا پاخور وجود دارد. این پاخورها دارای گیره می‌ باشند و با تکان دادن و جلو کشیدن آنها می‌ توانید آن را از یخچال جدا کنید ولی قبل از آن دقت کنید که اگر جدا نشد نباید به زور متوسل شوید. بررسی کنید ببینید که آیا پیچ و یا بستی زیر آن وجود دارد یا خیر. حواستان باشد پاخور یخچال گیر نکرده باشد و در این صورت تلاش شما جهت جدا کردن پاخور باعث شکستن آن خواهد شد. اگر پاخور دارای گیره می‌ باشد باید دو طرف پاخور را گرفته و با تکان دادن آنها سعی کنید به آرامی گیره را جدا کرده و آن را از یخچال جدا نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید توالت فرنگی | توالت فرنگی چه رنگی بخریم؟

تمیز کردن زیر اجاق گاز بدون جابجا کردن

اگر پایین اجاق گاز شما هم دارای پاخور می‌ باشد و یا دارای کشوی گرمکن است باید قبل از اقدام به تمیز کردن زیر اجاق گاز پاخور آن را جدا کنید. به طور معمول پاخور اجاق گاز دارای پیچ و یا بست می‌ باشد که به اجاق گاز متصل شده است. چنانچه ارتفاع اجاق گاز از سطح زمین به اندازه‌ ای نیست که بتوانید به راحتی دسترسی به آن داشته باشید مجبور می‌ شوید که آن را جدا کنید. در بیشتر اجاق گازها در قسمت زیرین کشوی گرمکن هیچ صفحه‌ ای وجود ندارد و به صورت مستقیم با زمین در تماس می‌ باشد در این صورت با بیرون آوردن کشوی گرمکن به راحتی می‌ توانید به سطح زمین دسترسی داشته باشید.

تمیز کردن زیر اجاق گاز با دسته تی و پارچه

برای بیرون آوردن کثیفی‌ ها و خرده ریز‌هایی که زیر یخچال و یا اجاق گاز قرار دارد به دسته تی و یا یک وسیله بلند دیگر نیاز نیاز دارید. می‌ توانید سر دسته تی را حوله قدیمی و یا دستمال کهنه‌ ای بپیچید و با کش پلاستیکی اقدام به محکم کردن آن نمایید. همچنین می‌ توانید از مگس کش پلاستیکی نیز استفاده کنید. ابزاری که درست کرده‌ اید را زیر یخچال و یا اجاق گاز برده و زباله‌ ها و خرده ریزهایی را که در آنجا وجود دارد به طرف بیرون هدایت کنید. ممکن است وسایلی که زمان زیادی است آنها را گم کرده‌ اید را نیز کشف کنید. نحوه تمیز کردن زیر یخچال فریزر و اجاق گازتا عمقی که دسترسی به آن دارید این کار را ادامه داده و همه گرد و خاک‌ ها و زباله‌ ها را بیرون بکشید. پس از آنکه کثیفی‌ های جمع شده زیر اجاق گاز و یخچال را بیرون کشیدید از جاروی دستی و یا برقی کمک گرفته و کف آشپزخانه را تمیز کنید.

استفاده از حوله مرطوب در مرحله آخر

پس از تمیز کردن زیر یخچال و از بین بردن لکه‌ ها و گرد و خاک‌ هایی که به زمین چسبیده بودند می‌ توانید دوباره از یک چوب و یک میله استفاده کنید و سر آن را دستمال و یا حوله مرطوبی بپیچید و با کمی شوینده این بار سطح زیر یخچال یا اجاق گاز را به صورت کامل نظافت کنید تا اگر بوی نامطبوعی هم وجود دارد به طور کامل از بین برود.

سخن پایانی

تمیز کردن یخچال، اجاق گاز و دیگر وسایلی که در آشپزخانه وجود دارد معمولاً از امور روتین خانه داری شما است اما تمیز کردن زیر یخچال و اجاق گاز و یا دیگر وسایل به علت آنکه در دسترس نیستند و تمیز کردن آنها کار سختی می‌ باشد معمولاً سالی یک یا دو بار بیشتر انجام نمی‌ شود. برای تمیز کردن زیر یخچال می‌ توانید از ابزار و وسایلی مانند دسته جارو و حوله مرطوب و همچنین ابزارهای موجود در جاروبرقی استفاده کنید. یخچال فریزر و اجاق گاز از وسایلی هستند که به طور مستقیم با خوراکی‌ ها در ارتباط می‌ باشند به همین خاطر تمیز کردن اطراف آنها می‌ تواند باعث رعایت بهداشت نیز شود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه تمیز کردن زیر یخچال فریزر و اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تمیز کردن زیر یخچال فریزر و اجاق گاز، استفاده از ابزار مسطح جاروبرقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا