خدمات ساختمان

راهنمای خرید بهترین مخزن ذخیره آب | نکات مهم در خصوص خرید بهترین مخزن

برای خرید مخزن آب چه نکاتی را باید مورد توجه قرار دهیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

آب یک ماده حیاتی است که حتی چند ساعت نیز بدون آن نمی توان زندگی کرد. در حال حاضر به خاطر زندگی شهرنشینی و ساختن خانه های نقطه ای امکان تامین آب برای آپارتمان ها و حتی خانه ها نیز با سختی مواجه است. در اینجا نیاز به مخزن ذخیره آن خواهید داشت. اما از آنجا که این منابع قرار است آب آشامیدنی اعضای خانواده ما را در خود نگهداری کنند، باید در خرید آن دقت زیادی داشته باشید. در این مطلب راهنمای خرید بهترین مخزن ذخیره آب را به طور کامل بیان می کنیم.

خرید بهترین مخزن ذخیره آب

برای خرید بهترین مخزن آب ابتدا باید بدانید که چه نوع آبی در مخزن قرار است ذخیره شود؟ دوم اینکه مقدار بودجه ای که برای خرید این محصول در نظر گرفتید، چقدر است؟ چه اندازه فضا برای نصب مخزن در اختیار دارید؟ و اینکه به چه اندازه آب ذخیره نیاز دارید؟

با پاسخ به سوالات فوق بهتر می توانید برای خرید مخزن اقدام نمایید. به طور کلی ۲ نوع مخزن ذخیره آب در بازار وجود دارد که به نام های مخزن فلزی و مخزن پلاستیکی یا پلی اتیلن شناخته می شوند. هر یک از این مخازن دارای مزایا و معایب خاصی هستند که در ادامه به بررسی بیشتر آن ها می پردازیم:

مخزن آب فلزی

مخازن فلزی که اغلب از فولاد ضد زنگ یا استیل ساخته می شوند، برای نگهداری انواع مواد شیمیایی، گازها، آب و بسیاری از مواد دیگر مناسب می باشند. مخزن آب فلزی یا گالوانیزه با استانداردهای خاصی ساخته می شوند و در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم هستند و می توانند آب را مدت بیشتری در خود نگه دارند.
از مدل های مختلف مخازن آب استیل می توان به مخازن عمودی، مخازن هوا، مخازن افقی و مخازن مکعبی فولادی اشاره کرد. در جدول زیر مزایا و معایب مخزن فلزی آب را نام می بریم.

مزایای مخزن آب فلزی معایب مخزن آب فلزی
 •  ظرفیت متنوع این نوع مخزن
 • دارای بدنه ای محکم در برابر ضربات، هوا و فشارهای ناگهانی
 • مقاومت بالا در برابر اشعه  UV
 •  قابلیت نصب در مکان های هر مکانی هر چند غیرقابل دسترسی
 • طول عمر بالا
 • احتمال زنگ زدگی جداره داخلی مخزن و آلودگی آب بعد از مدتی استفاده
 • وزن بالا و دشواری در حمل و نقل
 • نصب زمان بر
 • قیمت بالا

مخزن آب پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن یا پلاستیکی از پلیمر ساخته شده اند، بنابراین می توان از آنها برای نگهداری انواع مایعات از جمله آب لوله کشی استفاده کرد. علاوه بر این، از این نوع مخزن در صنایع ساختمانی، کشاورزی و شیمیایی برای نگهداری مواد استفاده می شود.
ظرفیت مخازن آب پلی اتیلن از ۱۰۰ لیتر تا ۷۰ هزار لیتر است و می توانند آب آشامیدنی را برای مدت طولانی ذخیره کنند. در جدول زیر مزایا و معایب این نوع مخزن را بیان می کنیم.

مزایای مخزن پلاستیکی معایب مخزن پلاستیکی
·        وزن به مراتب کمتر از مخزن فلزی

·        سهولت در حمل و نقل

·        قیمت مناسب

·        دارای تنوع بالا در شکل طراحی مخزن که امکان نصب آن را در هر فضایی فراهم می کند.

·        مقاومت بالا در برابر خوردگی و اشعه  UV

 • آسیب پذیری در برابر ضربات شدید مکانیکی
 • امکان شکستن مخزن در صورت عدم استفاده از لایه های محافظتی آنتی یو وی در لایه بیرونی آن

 

راهنمای خرید بهترین مخزن ذخیره آب

انواع مخزن پلی اتیلن از لحاظ شکل ظاهری

در ادامه انواع مخزن پلی اتیلن یا پلاستیکی را از لحاظ طراحی ظاهری بررسی می کنیم تا بدانید با توجه به فضای موجود برای نگهداری و نصب مخزن چه طرحی از آن برای شما کاربردی تر است.

مخازن ایستاده

این نوع مخازن به صورت مسطح یا مخروطی طراحی و تولید می شوند تا بتوان روی سطح نسبتاً صافی قرار داد. یکی از خصوصیات مخازن عمودی یا استوانه ای این است که در هنگام پر شدن مخزن، فشار مایع به دیواره ها به دلیل انعطاف پذیری آن ها را به سمت بیرون می کشد و با خالی شدن مخزن، با کاهش فشار داخل، دیواره ها مجدداً به حالت قبلی خود برگردند.
برای نصب مخزن آب عمودی یا ایستاده نیازی به هیچ پایه ای نیست و یکی از مزیت های این مدل این است که کمترین فضای ممکن را اشغال می کند. و از طرفی خرید آن نیز بسیار مقرون به صرفه است.

مخازن افقی یا خوابیده

مخازن افقی را می توان نه تنها برای ذخیره آب و مایعات، بلکه برای نصب مخازن روی کامیون ها و تریلرها نیز استفاده کرد. این مخازن دارای پایه های پلی اتیلن می باشند.
نصب مخازن افقی برای تسطیح شدن به سطحی صاف و یکدست نیاز دارد. در غیر این صورت فشار مخزن به طور یکنواخت توزیع نمی شود و برخی از نقاط فشار بیشتری دریافت می کنند.

در این صورت اگر مخزن در زیر نور مستقیم خورشید نصب شود، با اشعه ماوراء بنفش سریعتر آسیب می بیند و طول عمر آن کاهش می یابد. در هر صورت توصیه می شود استخر پلی اتیلن را زیر سایه قرار داده و لایه بیرونی آن را با خاک و گل بپوشانید تا در برابر جذب خورشید مقاومت بیشتری داشته باشد.

مخازن کتابی و مکعبی

مخزن مکعبی به شکل های صاف، عمودی یا افقی تولید و در بازار عرضه می شوند. این نوع مخزن به گونه ای طراحی شده است که به راحتی در فضایی مانند اتاق یا کنار دیوار نصب می شود.
وجه تمایز مخازن کتابی یا مکعبی این است که عرض کوچکی دارند به طوری که به راحتی می توانند از هر جایی اعم از راهروها و درهای کوچک عبور داده شوند و همین ویژگی باعث شده تا در بین مردم به مخازن سبک معروف شوند. بنابراین، اگر فضای داخلی محدودی دارید، مخزن آب مکعبی یا کتابی بهترین گزینه است. این نوع مخزن را می توان به راحتی حتی در مکان هایی با ارتفاع کم نصب کرد.

مخازن زیرپله

طراحی مخزن های زیرپله به شکلی است که قسمت بالایی آن شیب دار است که به راحتی در زیر پله قرار می گیرد. بنابراین اگر فضای ساختمان بسیار محدود است و جایی برای نصب مخزن آب ندارید، توصیه می کنیم مخزن زیر پله را انتخاب کنید که می تواند ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب را ذخیره کند.

مخازن بیضی

از این نوع مخازن بهتر است در مناطق باز و سرپوشیده که هوا و نور مستقیم خورشید وجود دارد، استفاده شود. به دلیل ساخت این نوع مخزن از سه لایه محافظ برای ورود به نور خورشید استفاده می شود که از رشد باکتری ها و جلبک ها در آب آشامیدنی جلوگیری می کند.

مخازن هوایی

مخازن هوایی اغلب برای ذخیره آب آشامیدنی در مناطق مسکونی استفاده می شود که بر روی یک پایه بلند و یکپارچه قرار می گیرند. بنابراین با کمک مخازن هوایی فشار آب در شبکه آب منطقه نیز افزایش می یابد. این نوع مخزن در انواع مخازن استوانه ای، مخروطی و کروی تولید می شود.

مدل های مختلف مخازن تنها به موارد ذکر شده در بالا محدود نمی شود و مخازنی که اغلب در صنایعی غیر از ذخیره آب خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین مخازن گرد و مخازن مدولار نیز در بازار موجود است.

منبع آب افقی بهتر است یا عمودی؟

برای بسیاری از افرادی که قصد خرید منبع آب دارند، این سوال پیش می آید که منبع آب افقی بهتر است یا عمودی؟ در راستای راهنمای خرید بهترین مخزن ذخیره آب ابتدا این دو مدل منبع را با هم مقایسه کنیم:

 • مخازن استوانه ای به صورت عمودی یا ایستاده نصب می شوند و در دو مدل کوتاه و بلند موجود می باشند. اما مخازن افقی طوری طراحی شده اند که صاف باشند.
 • تاسیسات افقی مخزن نیاز به پایه هایی دارد تا مخزن را در جای خود محکم کرده و از واژگونی آن جلوگیری کند. اما مخزن عمودی بدون پایه نصب می شود.
 • از آنجایی که مخازن افقی حجم بیشتری نسبت به مخازن عمودی دارند، از مواد پلی اتیلن بیشتری برای ساخت استفاده می شود و در نتیجه قیمت خرید مخازن افقی بیشتر از مخازن عمودی است.
 • در شرایط یکسان، مخازن عمودی بیشتر از مخازن افقی دوام خواهند آورد.

چرا مخزن آب پلاستیکی تک لایه مناسب نیست؟

اگرچه از مواد پلی اتیلن در ساخت مخازن پلاستیکی تک لایه استفاده می شود، اما تنها یک لایه پلی اتیلن نمی تواند کیفیت بالای مخزن را تضمین کند.
عیب اصلی مخازن تک لایه پلاستیکی این است که نور خورشید به راحتی به آن نفوذ می کند، بنابراین اگر منبع شما در بیرون قرار دارد، باید انتظار داشته باشید که در مدت زمان کوتاهی ترک بخورد و بشکند.
علاوه بر این، محل قرارگیری لایه پلی اتیلن نمی تواند از نفوذ اشعه ماوراء بنفش به داخل چاه و رشد جلبک ها در آب آشامیدنی جلوگیری کند.

بنابراین خرید و استفاده از مخزن آب پلاستیکی تک لایه برای سلامتی انسان مضر است و توصیه می شود از مخزن سه لایه پلی اتیلن به عنوان منبع آب در خانه استفاده شود

نکات مهم در خصوص خرید بهترین مخزن ذخیره آن

 • حجم مناسب
 • ضد جلبک بودن منبع
 • ضد اشعه خورشید یا Anti UV
 • آنتی باکتری
 • داشتن علامت استاندارد و پروانه بهداشتی
 • استفاده از مواد نو برای ساخت مخزن

راهنمای خرید بهترین مخزن ذخیره آب

جمع بندی

در این مقاله راهنمای خرید بهترین مخزن ذخیره آب را بیان کردیم و دانستیم که استفاده از مخزن ذخیره آب همراه یا بدون پمپ آب یک نیاز رو به افزایش در ساختمان های آپارتمانی است.

 اگر برای خرید و انتخاب مخزن ذخیره آب ساختمان خود نیاز به مشاوره رایگان دارید، با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید و یا سوالات خود را در قسمت دیدگاه های پایین صفحه مطرح کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهنمای خرید بهترین مخزن ذخیره آب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای خرید بهترین مخزن ذخیره آب و نکات مهم خرید آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مزایا و کاربرد فایبر گلاس نسبت به سایر مواد چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا