تعمیرات یخچال

راهنمای رفع بوی بد گاز یخچال

امروزه استفاده گسترده از یخچال در منزل از کسی پوشیده نیست. یخچال ها در مدل های مختلفی در بازار ایران موجود هستند. به علت قیمت بالایی که یخچال ها دارند نسبت به سایر لوازم خانگی   نگهداری از آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بهتر است  برای افزایش عمر و ماندگاری این دستگاه نکات ایمنی آن را به دقت رعایت کنید. یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید استشمام بوی گاز از یخچال است که دلایل آن در این مقاله بررسی خواهد شد. قبل از اینکه بحث در مورد بوی گاز یخچال بپردازیم بهتر است با ساختار این گاز آشنا شویم و بدانیم در یخچال ها از چه نوع گازی استفاده میشود. جالب است بدانید که این گاز یک نوع سیال است اساس کار آن بر اساس تبخیر و میعان انجام میشود. یکی از گازهایی که در گذشته به عنوان گاز یخچال استفاده میشد گاز آمونیاک بود که امروزه به علت سمی بودن گاز از آن در یخچال ها استفاده نمیشود. گاز آمونیاک را می توان یکی از اولین گاز های استفاده شده در یخچال نام برد که بعد از آن گاز دیگری به نام کلروفلورو کربن جایگزین شد. اما این گاز نیز معایبی داشت که به علت همین معایب با گاز های امروزی جایگزین شد گاز های امروزی به نام فریون ها  یا cfcمشکل سمی بودن که در گاز های قدیمی وجود داشت را ندارند. به علت این که سمی نیستند و مواد مضر ندارند بنابراین تنفس آنها مشکلی را برای افراد ایجاد نمیکند همچنین فریون ها توانایی اشتعال پذیری ندارند و بنابراین خطرناک نیستند و به دلیل اینکه واکنش پذیری این گازها با فلزات کم است به قطعات فلزی یخچال آسیب نمیزند. یکی از مسائل مهم برای گازها داشتن ظرفیت گرمایی بالا ست  که خوشبختانه فریون ها  ظرفیت گرمایی بالایی دارند و به همین دلیل سرمای مناسبی را ایجاد می کنند. تنها عیب مهم و اساسی در مورد فریون ها این است که به لایه اوزون آسیب می رسانند و به این علت در سطح زیست محیطی مشکل ساز هستند.

چطور متوجه شویم گاز یخچال تمام شده است؟

اولین نشانه برای تمام شدن گاز یخچال و سرد نشدن محفظه داخلی یخچال است تمام شدن گاز و همچنین باعث می شود فضای داخلی یخچال به جای سرد شدن رو به گرمی برود. اگر به زودی متوجه تمام شدن گاز یخچال نشویم می تواند باعث آسیب های فراوانی به قطعات داخلی یخچال شود زیرا قطعاتی مانند ترموستات کمک به متعادل‌سازی دمای یخچال می کنند که عملکرد آنها وابسته به میزان گاز یخچال است هنگامی که گاز یخچال تمام میشود چون ترموستات و قطعات مرتبط به آن از نبود گاز اطلاعی ندارند همچنان به فعالیت سابق خود ادامه خواهند داد اما چون گازی وجود ندارد در واقع فقط در حال استهلاک و گرم کردن خود هستند ین موضوع میتواند آسیب‌های جدی به یخچال وارد کند.

بوی گاز یخچال

از یخچال بوی بد گاز استشمام میشود علت ایجاد این مشکل چیست 

گاهی ممکن است با باز کردن درب یخچال متوجه بوی بد گاز از درون آن شویم این بوی بد گاز به علت نشستی فریون ها اتفاق می افتد.چون فریون ها بی رنگ هستند بنابراین حس بینایی کمکی به پی بردن به علایم آن نمیکند مگر در هنگامی که تعمیر کار میزان گاز را در محفظه آن چک کند. دلایلی که در زیر نام می بریم می توانند باعث نشتی گاز از یخچال باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش استفاده از یخچال حایرHaier

آسیب دیدن لوله های بوی یخچال 

به علت حساس بودن بدنه یخچال ها و قطعات داخلی آن در برابر ضربه هنگام جابجایی یخچال باید دقت زیادی داشت چنانچه در حین جابجایی یخچال یا تکان دادن آن برای قرار دادن در جای مناسب دستگاه یا فیلتر تصفیه گاز   و یا حتی قسمت هایی که گاز از میان آنها عبور میکند در اثر ضربه آسیب ببیند باعث نشت گاز یخچال به بیرون می شوند

پوسیده بودن لوله های یخچال 

چنانچه از عمر یخچال شما مدت زمان زیادی میگذرد باید لوله های دستگاه ها به طور مرتب بررسی شوند تا از  هرگونه عدم پوسیدگی لوله ها اطمینان حاصل کنیم .در بسیاری از یخچال ها این لوله ها از جنس فلز مس هستند  باعث می شود کمتر دچار پوسیدگی می شوند اما در یخچال های با قیمت پایین  از مواد دیگری استفاده می شود زیرا فلز مس فلزی گران محسوب میشود که  تمام سازندگان از آن در ساخت لوله های یخچال بهره نمیبرند. چون هر جنس دیگری به جز میزان مقاومت کافی را در برابر پوسیدگی ندارد  بنابراین لوله های یخچال در مدت زمان های معین دچار پوسیدگی می شوند و باید بررسی شوند تا در صورت لزوم نسبت به تعویض لوله ها اقدام کنیم اگر این مشکل در مدت زمان کوتاهی برطرف نشود گاز زیادی از یخچال خارج میشود و باعث آسیب رساندن یخچال خواهد شد.

برفک زدایی نادرست

علتی که در این مورد به آن اشاره می کنیم در همه یخچال ها رخ نمیدهد و بیشتر در مدل های نسل قدیم یخچال که با مشکل برفک زدن روبرو بودند اتفاق میافتد. هنگامی که یخچال دچار برفک زدگی میشود باید یخچال را از برفک ها پاک کنیم. حال اگر این کار را به درستی و با قواعد اصلی آن انجام ندهیم نه تنها به یخچال خود کمکی نکرده ایم بلکه باعث آسیب رساندن به آن نیز شده ایم یکی از مسائل مهم هنگام برفک زدایی آن است که به هیچ عنوان برای رفع برفک نباید از ابزار تیز مانند چاقو برای کندن برفک های سخت استفاده کنیم. زیرا اگر نوک تیز چاقو به بدنه داخلی یخچال اصابت کند و منجر به خروج گاز از آن شود برای مصرف کننده یخچال مشکل ساز خواهد بود. برفک زدایی درست به این صورت است که باید بعد از مشاهده آثار برفک در یخچال، دوشاخه را از پریز برق جدا کنید تا یخچال خاموش شود. بعد از خاموش شدن یخچال دو تا سه ساعت صبر کنید تا برفک های آن کمی نرم شوند در این فاصله مواد غذایی موجود در یخچال را از آن خارج کنید و در صورت امکان به جای مناسبی منتقل کنید تا از خرابی مواد غذایی یخ بسته جلوگیری کنید. هنگامی که برفک ها قدری نرم شدند با کمک یک پارچه نرم و خشک نسبت به جدا کردن آنها از یخچال اقدام نمایید. حال اما چطور میتوانیم پی به نشتی گاز از یخچال ببریم.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش کامل تعمیرات یخچال

علائم زیر کمک کننده خواهد بود.

گرم شدن داخل یخچال

بی شک این مورد بیشتر از علل دیگر توجه ما را به تمام شدن گاز یخچال جذب میکند زیرا وظیفه اصلی گاز فریون  خنک کردن فضای داخلی یخچال است و هنگامی که یخچال به جای خنک بودن گرم شود دلیل محکمی برای تمام شدن گاز آن داریم.

کار کردن بدون وقفه موتور دستگاه

اگر از دستگاه صدای کار کردن موتور آن را بدون توقف و به صورت دائمی بشنوید باید به اتمام گاز در یخچال شک کنید زیرا این کارکرد بدون وقفه به علت گرمای درونی یخچال است که موتور در این هنگام سعی میکرد عملکرد خود را افزایش دهد تا از میزان گرمی یخچال بکاهد.

بوی گاز یخچال

استشمام بوی بد از یخچال

درست است که گازهای فریون بی رنگ هستند اما هنگامی که به بیرون از یخچال نشت میکنند بوی بدی از آنها ساطع میشود به مانند بوی مواد شیمیایی یا مواد غذایی فاسد. اما با استشمام هر بویی  نباید تصور کنید که گاز از یخچال خارج شده است زیرا ممکن است مواد غذایی موجود در یخچال دچار فساد شده باشند.

مشاهده آثار روغن مانند در درون یخچال

چنانچه درون فضای یخچال آثار غیر طبیعی مانند روغن دیدید این علایم میتواند نشانه ای از نشت گاز فریون به خارج باشد زیرا لوله هایی که در درون یخچال قرار دارند در سطح خود مقدار اندکی مواد روغنی دارد حال اگر فریون به خارج از یخچال نشت کند آثار این مواد روغنی در درون یخچال قابل مشاهده است. پیشنهاد میکنیم حل مشکل رفع نشت گاز را به شخصی ماهر در انجام  امور تعمیرات یخچال بسپرید هرگز در این موارد تخصصی سعی نکنید خودتان یخچال را دستکاری کنید حتی از تکان دادن و جابجا کردن بی مورد یخچال در هنگام خرابی آن پرهیز کنید

رخداد بیماری های ناگهانی در اعضای خانواده

این مورد در همه یخچال ها و گاز های نشت شده از آن شایع نیست اما برخی از گازهای یخچال ها میتواند باعث رخ داد سر درد و یا بعضی بیماری های تنفسی در افراد شود.اگر این علایم به طور غیر منتظره برای شما پیش آمد بررسی های لازم را انجام دهید.

سخن پایانی

با پیشرفت های صورت گرفته در زندگی های مدرن امروزه دیگر نمیتوانیم منکر نقش لوازم برقی در زندگی هایمان شویم. بنابراین برای زندگی بهتر به استفاده از این لوازم نیازمندیم. اما چون این لوازم برقی در معرض آسیب های گوناگونی قرار دارند، باید نسبت به حفظ و نگهداری از آنها نهایت دقت را داشته باشیم تا با سهل انگاری هزینه های گزاف را برای خرید مجدد یا تعمیر آن بر دوش خود نگذاریم. هنگامی لوازم برقی من جمله یخچال دچار آسیب شد و نیازمند به تعمیر بود حتما از تعمیر کار های نمایندگی رسمی یخچال خود کمک بخواهید و اگر محصول دارای گارانتی است در هنگام رفع  مشکل آن را ارائه دهید تا هزینه کم تری را برای تعمیر بپردازید.

 

راهنمای رفع بوی بد گاز یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای رفع بوی بد گاز یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا