تعمیرات

راهنمای خرابی و تعویض ترموستات اتو بخار

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ترموستات قطعه ای است که در بسیاری از لوازم برقی سرمایشی و گرمایشی از جمله اتو بخار استفاده می شود. اتو بخار ابزاری است که مانند سایر لوازم برقی ممکن است دچار خرابی شود. از قطعات سازنده ی اتو بخار میتوان صفحه کف اتو، المنت اتو، ترموستات اتو، بدنه اتو، دکمه های تنظیم دما و مخزن آب اتو را نام برد. یکی از خرابی های رایج در اتو های بخار خرابی و آسیب ترموستات است. ما در این مقاله در ایبک امداد چگونگی عملکرد ترموستات اتو بخار، نشانه های خرابی و نقص در آن و نحوه عیب یابی و تعمیر آن را برای شما گردآوری نموده ایم.

ترموستات چیست و چه نقشی در اتو بخار دارد؟

ترموستات قطعه فلزی نوار مانندی است که از دو قطعه فلزی دیگر ساخته شده،  ترموستات از قطعات مهم در اتو بخار است و وظیفه آن نگه داشتن دمای اتو در محدوده مد نظر ماست. به عبارت دیگر زمانی که می خواهید دمای اتو را در درجه خاصی تنظیم کنید ترموستات این کار را انجام می دهد. برای اتو کردن لباس ها گاهی اوقات نیاز به دمای پایین تر و گاهی نیاز به دمای بالا دارید و لازم است که پس از انتخاب درجه حرارت مدنظر، دمای اتو در همان محدوده باقی بماند. علاوه بر اتو سایر لوازم برقی سرمایشی و گرمایشی مانند بخاری برقی، اسپیلت ها و کولرهای گازی و… دارای قطعه ترموستات هستند.

نحوه کار ترموستات در اتو بخار

روش کار ترموستات برای ثابت نگه داشتن دمای اتو بخار از طریق قطع و وصل کردن جریان برق است. زمانی که دما از میزان مورد نیاز بالاتر برود ترموستات جریان برق متصل به المنت را قطع میکند و در این صورت تولید حرارت متوقف میشود و همچنین پس از اینکه دمای اتو پایین آمد مجددا جریان برق را متصل میکند تا اتو سرد نشود و دما در محدوده تعیین شده باقی بماند.

ترموستات اتو بخار

علائم خرابی ترموستات اتو بخار

زمانی که یکی از موارد زیر را در اتو بخار مشاهده کردید نشان دهنده این است که ترموستات خراب شده و زمانی که ترموستات اتو بخار خراب شود لازم است که این قطعه تعویض گردد.

 • روشن نشدن اتو بخار: وقتی که اتو بخار روشن نمی شود تنظیمات دمای اتو را تغییر دهید، ممکن است با این کار اتو روشن شود اما در صورتی که اتو روشن نشد به احتمال زیاد ترموستات سوخته و باید تعویض شود.
 • ثابت نماندن دما در درجه مدنظر و تغییر ناگهانی دمای اتو: همانطور که گفته شد کار ترموستات ثابت نگه داشتن دما در محدوده انتخاب شده است، اگر حین کار با اتو متوجه شدید که به طور ناگهانی دمای اتو پایین می آید و یا با داغ شدن بیش از حد اتو مواجه شدید نشان دهنده خرابی و سوختگی ترموستات است.
 • بخار ندادن اتو: چنانچه اتو دیگر بخار تولید نکند می تواند علت خرابی ترموستات باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نصب و راه اندازی آبگرمکن دیواری بوتان

چرا ترموستات اتو بخار خراب میشود؟ 

 • یکی از دلایلی که می تواند باعث خرابی و سوختگی ترموستات شود نوسانات جریان برق است که به منظور جلوگیری از این اتفاق بهتر است برای اتصال اتو به جریان برق از یک محافظ برق استفاده کنید.
 • گاهی نقص در ساخت اتو و نحوه اتصالات داخلی آن باعث سوختگی ترموستات میشود.
 • استفاده مکرر از اتو می‌تواند باعث کاهش طول عمر این وسیله و سوختن ترموستات شود.
 • از دیگر عواملی که میتواند باعث سوختن ترموستات شود حرارت بالا و زیاد در اتو بخار است. هنگام استفاده از اتو بخار دقت کنید که نباید اتو را در دمای بیش از حد بالا برای مدت طولانی استفاده کنید و اتو را در حالت داغ روی سطوح نامناسب قرار ندهید.

روش تعویض ترموستات در اتو بخار

 1. ابتدا اتو را از برق جدا کنید و مطمئن شوید که اتو کاملاً سرد است.
 2. پیچ های بدنه را باز کرده و بدنه را از قسمت کفی اتو جدا کنید.
 3. ترموستات را پیدا کنید و بازو ترموستات که  به وسیله یک پیچ کوچک پرس شده را به آرامی جدا کنید.
 4. ترموستات را جدا کنید و ترموستات جدیدی که مناسب اتو بخار شما است را تهیه کرده و جای ترموستات قبلی قرار دهید و اتصالات آن را مجدداً نصب کنید.
 5. بدنه اتو را در جای خود قرار داده و به وسیله پیچ ها در جای خود محکم کنید.

نکات ایمنی برای استفاده درست از اتو بخار

 • مخزن اتو بخار را بیش از حد پر نکنید
 • برای اتصال اتو به برق از محافظ برق مناسب استفاده کنید
 • دمای اتو را متناسب با جنس پارچه ی لباس خود انتخاب کنید و دمای اتو را بیش از حد بالا نبرید.
 • دقت کنید که در زمان پر کردن مخزن، آب با قسمتهای فنی اتو تماس نداشته باشد .
 • زمانی که دستگاه دچار آسیب و یا خرابی شد اگر خودتان مهارت کافی برای تعمیرات را ندارید حتما از فردی با تجربه در زمینه تعمیرات اتو کمک بگیرید.

ترموستات اتو بخار

 آموزش تمیز کردن اتو بخار

تمیز کردن اتو بخار یکی از شیوه‌های نگهداری از آن می باشد. اکثر مشکلات مهمی که در کارکرد اتو ایجاد می‌شود در اثر جمع شدن رسوبات یا مشکلات مربوط به کفی آن می باشد. به منظور جلوگیری از ایجاد چنین ایراداتی در اتو، تنها لازم است آن را در زمان مناسب  تمیز کنید. معمولاً هنگام رسوب بستن اتو بخار، رسوبات آن در سوراخ‌های خروجی بخار مشخص می باشد. این رسوبات به‌راحتی از بین خواهند رفت. می توانید به منظور از بین بردن رسوبات از مخلوط آب و سرکه استفاده کنید. به این شکل که یک چهارم لیوان را با سرکه پر کنید. بعد این سرکه را به وسیله آب رقیق کنید. سپس محلول را داخل مخزن اتو بریزید. پس از این کار اتو بخار خود را روی آخرین درجه آن یا عبارت Cotten Lien تنظیم کنید. اجازه دهید، بخار داخل اتو شما تولید شود، سپس در هر مرحله آن را با فشار خارج کنید. خوب است به منظور انجام این عمل اتو را در حالت عمودی قرار دهید. بعد از اینکه مخلوط آب و سرکه بصورت کامل بخار شد دوباره داخل مخزن را با آب پر نمایید. سپس دستگاه را کنید. صبر کنید تا آب داخل مخزن به صورت کامل بخار شود. سپس با استفاده از یک دستمال مرطوب یا چند لایه کفی آن را تمیز کنید. چنانچه طراحی اتو بخار شما به صورتی است که مخزنش جدا می‌شود؛ مخزن را بشورید. سپس صبر کنید تا مخزن اتو بخار به صورت کامل خشک شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عیب‌یابی و مشکلات آبگرمکن بدون مخزن بوش | کد خطای آن

نکته: چنانچه بوی سرکه بر روی اتو بخار شما باقی مانده ؛ لازم است چند بار عمل پر و خالی کردن آن را تکرار نمایید.

به منظور تمیز کردن اتو بخار فقط  تمیز کردن مخزن آن کافی نمی باشد. کفی دستگاه نیز از قسمت‌های مهمی است که لازم است در زمان نگهداری از اتو بخار به آن توجه کنید. گاهی اگر به کفی دستگاه نگاه کنید، رسوباتی را اطراف سوراخ‌های آن می بینید. به منظور از بین بردن این رسوبات می‌توانید با کمک  یک قطره چکان، داخل سوراخ های آن جوهر نمک بریزید. علاوه بر این می‌توانید رسوبات موجود روی کفی اتو را با کمک خمیر دندان از بین ببرید. به صورت کلی چنانچه کفی اتو بخار شما کثیف باشد و در زمان استفاده از آن آثار کثیفی بر روی لباس‌ها می‌ماند، لازم است کفی را تمیز نمایید. برای اتوهایی که کفی از جنس فولاد ضد زنگ دارند می‌توانید از دستمال مرطوب آغشته به صابون استفاده کنید. چنانچه کفی دستگاه شما از جنس سرامیک و … است؛  می‌توانید آن را به راحتی و با یک دستمال مرطوب پاک کنید. اما برای این کار لازم است اتو روشن باشد.

سخن پایانی

در این مطلب در ایبک امداد نکاتی جهت آشنایی شما با قطعه ترموستات اتو بخار و نحوه عملکرد آن گفته شد. میدانیم که ترموستات یکی از قطعات مهم و کاربردی در اتو بخار است و در صورت خرابی ترموستات هنگام استفاده از اتو، لباس ها دچار سوختگی آسیب می‌شوند و عملاً دستگاه اتو غیر قابل استفاده می شود. رعایت برخی نکات مانند استفاده از محافظ برق و یا استفاده از اتو بخار در فواصل زمانی کوتاه تر و قرار ندادن دمای اتو روی دمای حداکثری می تواند به افزایش طول عمر اتو بخار شما کمک کند و مانع از خرابی آن شود.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهنمای خرابی و تعویض ترموستات اتو بخار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای خرابی و تعویض ترموستات اتو بخار

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا