تعمیراتتعمیرات یخچال

علت آب دادن آبسردکن یخچال فریزر چیست؟

بسیاری از افراد نمی‌دانند که علت آب دادن آبسردکن چیست. این مشکل عذاب آور یکی از دردسرهای شایع در رابطه با یخچال فریزر می‌باشد. آیا تا به حال شده است که برای یک میان وعده عصر گاهی درب یخچال را باز کنید و ببینید که پا برهنه در یک گودال پر از آب ایستاده‌اید؟. نگران نباشید ما در این مقاله در رابطه با علت آب دادن آب‌سردکن و جزئیات آن می‌پردازیم تا بتوانید این مشکل عذاب آور را حل کنید. با ما تا پایان این مقاله منحصر به فرد همراه باشید.

آب دادن آبسردکن

علت آب دادن آبسردکن یخچال فریزر

اگر آبسردکن یخچالتان نشتی دارد، ممکن است نیازی به تعویض آن نباشد. دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد و برخی از آن‌ها را می‌توان به راحتی برطرف کرد. قبل از اینکه ابزارهای تعمیر لوازم خانگی را پیدا کنید، باید مطمئن شوید که راه حل سریعی وجود ندارد که بتوانید به تنهایی از عهده آن بر بیایید. مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد تعمیر، تمام دلایل نشتی را رد کنید. رایج‌ترین عوامل ترک خوردگی مهر و موم یا واشر است، اما ممکن است مشکلاتی در خط آب یا یخ ساز نیز وجود داشته باشد. این مشکلات شامل موارد زیر می‌باشد:

 آب دادن آبسردکن به علت کج شدن نامناسب یخچال

در حالی که بیشتر وسایل خانه شما باید هم‌سطح زمین باشند، یخچال شما یکی از آن‌ها نیست. برای اطمینان از بسته شدن درب و عملکرد صحیح مایع خنک کننده باید کمی به سمت عقب شیب داشته باشد. اگر یخچال خود را جا به جا کرده‌اید یا بازسازی کف آشپزخانه را انجام داده‌اید، ممکن است به درستی کج نشده باشد.

برای بررسی، سطحی را در بالای یخچال خود، عمود بر درهای آن قرار دهید. اگر حباب کمی به سمت چپ حرکت نمی‌کند، یخچال شما در زاویه مناسبی قرار ندارد. برای رفع مشکل، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • پوشش را از جلوی پایین یخچال که به عنوان توری یا صفحه ضربه‌ای شناخته می‌شود، بردارید. دو پایه جلویی یخچال را پیدا کنید.
  • بر اساس نیاز خود، از یک آچار قابل تنظیم برای بالا یا پایین آوردن دو پایه استفاده کنید. اگر یخچال شما خیلی به جلو خم شده است، با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت، طول آن را افزایش دهید. اگر یخچال شما خیلی به عقب متمایل شده است، با چرخاندن آن در جهت عقربه‌های ساعت، طول آن را کاهش دهید.
  • قبل از پوشاندن مجدد کاور، با قرار دادن مجدد سطح خود روی یخچال و بررسی محل توقف حرکت حباب، تأیید کنید که زاویه مناسبی دارید.

آب دادن آبسردکن

خط تامین آب منجمد یکی از دلایل آب دادن آبسردکن

خط تامین آب یخ زده فقط برای یخچال‌هایی که دارای یخ ساز یا آب پخش کننده هستند مشکل ساز است. اگر یخچال شما این ویژگی‌ها را دارد، ممکن است خط آبی که از آن‌ها عبور می‌کند مسدود یا یخ زده باشد. این عامل می‌تواند باعث آب دادن آبسردکن یخچال شما شود. عوامل مختلفی می‌تواند باعث این مشکل شود، از جمله دمای نامناسب فریزر یا شکستن واشر درب.

برای بررسی اینکه آیا یخچال شما با این مشکل مواجه است، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • یخچال خود را از برق بکشید و آن را از دیوار جدا کنید. برای یافتن خط تامین آب، به دنبال یک خط شفاف ساخته شده از پلاستیک انعطاف پذیر یا فلز بافته باشید.
  • نقاط اتصال خط تغذیه را بررسی کنید. اگر نشتی در این مکان مشاهده کردید، از یک آچار قابل تنظیم برای سفت کردن اتصال استفاده کنید.
  • اگر نقاط اتصال شما ایمن هستند و همچنان متوجه نشتی شدید، خط آب بین خانه و یخچال را ببندید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیرات مایکروفر پاکشوما

توجه:  اگر مطمئن نیستید که چگونه آب خود را ببندید یا خط تغذیه را بردارید، با یک لوله کش مورد اعتماد تماس بگیرید. جایگزین کردن نادرست خط خود می‌تواند آسیب جدی ایجاد کند که شما را با یک آشفتگی بزرگ‌تر از آنچه که با آن شروع کرده بودید مواجه می‌کند. در حالی که منتظر آمدن لوله کش هستید، همچنان می‌توانید از یخچال خود با اتصال آب خاموش استفاده کنید.

زهکش یخ زدایی یکی از دلایل اصلی آب دادن آبسردکن

تخلیه یخ زدایی یک ویژگی استاندارد در بسیاری از یخچال‌ها و یخ سازهای آن‌ها است. سازندگان آن را در دستگاه قرار می‌دهند تا آب اضافی به سرعت و بدون ایجاد آشفتگی خارج شود. به طور معمول، زمانی که دستگاه به چرخه یخ زدایی منظم خود می‌رود، مقدار زیادی آب تشکیل می‌شود. این چرخه برای یک دوره مشخص اجرا شده تا یخ زدگی اضافی و تجمع یخ از بین برود.

به همین دلیل است که اغلب از آن به عنوان زهکش یخ زدایی یاد می‌شود و به عنوان یک ویژگی استاندارد در اکثر یخچال‌ها و فریزرها وجود دارد. زهکش یخ زدایی مستعد گرفتگی و یخ زدگی است. دو دلیل برای این مشکل وجود دارد:

  • تکه‌های غذا: مردم از یخچال برای نگهداری مواد غذایی مختلف در داخل یخچال استفاده می‌کنند. تکه‌های غذا و باقی مانده‌های دیگر می‌توانند راه خود را به زهکشی یخ‌زدایی پیدا کنند و باعث گرفتگی شوند. علاوه بر این، زمانی که آب نتواند از طریق زهکشی جریان پیدا کند، همان‌جا می‌ایستد و به جای آن، آب روی زمین نشت می‌کند.
  • آب منجمد: آبی که به زهکش یخ زدایی می‌ریزد بسیار نزدیک به دمای انجماد است. بنابراین، می‌تواند خیلی سریع یخ بزند و باعث گرفتگی داخل زهکشی شود. زهکش یخ‌زدایی بخاری در داخل ندارد تا گرفتگی را ذوب کند، بنابراین آب برگشته و روی زمین نشت می‌کند.

آب دادن آبسردکن

اتصالات یخ ساز شما شل هستند

یخ سازها به خطوط آب متصل هستند. اتصالات و خطوط آب ممکن است با افزایش سن ترک بخورند یا فرسوده شوند. تشخیص مشکل به اندازه کافی آسان است. فقط خط آب و کانکتورهای یخ ساز را بررسی کنید تا ببینید در شرایط خوبی هستند یا خیر. آبسردکن‌ها برای تامین آب به چندین اتصالات ( مانند زانویی، کوپلینگ و غیره ) و شلنگ‌ها متکی هستند. از بسیاری جهات، این اتصالات مشابه آن‌هایی هستند که در سیستم لوله کشی خانه شما استفاده می‌شود.

اتصالات و شلنگ‌هایی که در داخل و خارج دستگاه مربوط به آبسردکن وجود دارد. در ابتدا، دستگاه را مستقیماً به منبع آب خانگی شما متصل می‌کنند. سپس، اتصالات و شلنگ‌هایی در داخل یخچال وجود دارد که آب را از فیلتر آب و سپس به آبسردکن منتقل می‌کند.

اگر دستگاه زیاد جا به‌ جا شده باشد، گاهی اوقات ممکن است اتصالات منبع آب شل شوند. علاوه بر این، آن‌ها همچنین می‌توانند در صورت برخورد تصادفی، ترک ایجاد کنند. به عنوان مثال، این مشکلات ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که به طور تصادفی یخچال را به شدت به دیوار پشت آن فشار دهید. علاوه بر این، اصطکاک همچنین می‌تواند باعث ایجاد نشتی در شلنگ‌ها شود.

شیر ورودی

دریچه ورودی در پشت یخچال شما قرار دارد و آب را به یخ ساز خاموش و روشن می‌کند. برای اینکه ببینید آیا مشکل دریچه ورودی است یا خیر، آب را در شیر زینتی که معمولاً در زیرزمین یخچال شما قرار دارد، ببندید و لوله تغذیه را جدا کنید. لوله را روی یک سطل نگه دارید و از کسی بخواهید که شیر زین را روشن کند. اگر آب از لوله جاری شود، احتمالاً دریچه ورودی خراب شده است.

برای تعمیر شیر ورودی، پنل پوشش را باز کنید سپس پیچ‌هایی را که شیر را در جای خود نگه می‌دارد را نیز باز کنید. بعد، سیم کشی را از برق بکشید و مهره‌هایی را که خطوط آب را به هم متصل می‌کنند، باز کنید. سپس برای قرار دادن شیر جدید، مراحل را برعکس تکرار کنید. اگر متوجه نشتی در شیر ورودی شدید، آن را با سفت کردن مهره‌های فشاری رفع کنید. اگر به نظر می‌رسد که از لوله می‌آید، زمان تعویض لوله است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعمیر یخساز یخچال باکنشت

علت آب دادن آبسردکن در موتور فن اواپراتور

یک موتور فن اواپراتور معیوب می‌تواند از سرد شدن کافی فریزر و آبسردکن جلوگیری کند که ممکن است باعث نشتی شود. موتور فن اواپراتور معمولا در فریزر قرار دارد. می‌تواند به راحتی توسط زباله‌هایی که پشت آن می‌افتند یا از طریق مجموعه‌ای از گردش‌های گرد و غبار مسدود شود.

آب دادن آبسردکن

فیلتر آب

اگر فیلتر شما به درستی نصب نشده باشد، یا فیلتر قدیمی است یا به درستی با مدل یخچال شما مطابقت نداشته باشد، احتمالاً اتصال ضعیفی بین فیلتر و منبع آب وجود دارد. برای جلوگیری از آب دادن آبسردکن یخچال، بررسی کنید که آیا آب به دلیل سوراخ‌های فیلتر خارج می‌شود یا خیر. همچنین، اندازه و مدل یخچال و فیلتر را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مطابقت کامل دارند.

تابه تخلیه شکسته

دلیل دیگر این است که ظرف تخلیه ممکن است شکسته شود. آبی که از سوراخ زهکشی عبور می‌کند به ظرف تخلیه ختم می‌شود. معمولاً نیازی به برداشتن آب از تابه نخواهید داشت، زیرا خود به خود تبخیر می‌شود. با این حال، تمیز کردن آن برای حداقل یک ماه به هر گونه کثیفی کمک می‌کند.

یک تشت تخلیه شکسته می‌تواند علت آب دادن آبسردکن باشد. اگر روی تابه شکاف یا شکافی ایجاد شود، آب جمع‌آوری‌ شده روی زمین نشت می‌کند. با این حال، این یک راه حل ساده است. فقط ظرف را بیرون بیاورید، همچنین می‌توانید ترک را بچسبانید یا به نزدیک‌ترین فروشگاه خود بروید و یک ظرف تخلیه جدید برای خود تهیه کنید.

مزایای آبسردکن یخچال

این غیر قابل انکار است که دستگاه‌های یخ و آب وقتی به یخچال اضافه می‌شوند، راحتی زیادی را ارائه می‌دهند. این که می‌توانید یک لیوان را با یخ مکعبی یا خرد شده پر کنید و بلافاصله آن را با آب آشامیدنی پر کنید، تهیه غذاهای خانوادگی یا پذیرایی از مهمانان را بسیار آسان می‌کند.

دسترسی آسان این احتمال را افزایش می‌دهد که خانواده شما مقدار زیادی آب بنوشند تا در طول روز هیدراته بمانند. برخی از تولیدکنندگان دستگاه آب پاش را طوری طراحی می‌کنند که پارچ‌ها و سایر ظروف بلند به راحتی پر شوند. و از آن‌جایی که یخ ساز به طور خودکار کار می‌کند، دیگر نیازی به نظارت بر عرضه یخ و پر کردن سینی‌های یخ به صورت دستی هر یا دو روز ندارید.

در به‌ روزترین مدل‌های یخچال، می‌توانید دی اکسید کربن را برای تولید آب گازدار اضافه کنید یا برای نوشیدنی‌های فوری آب داغ بریزید. از آن‌جایی که اکثر یخچال‌ها اکنون به فیلتر داخلی آب مجهز هستند، یخ و آب آشامیدنی اغلب طعم بهتر و سالم‌تر از آبی که از شیر آب سینک شما خارج می‌شود است.

آب دادن آبسردکن

معایب دستگاه آبسردکن یخچال

یخچال‌های دارای دستگاه پخش آب و یخ نیاز به نگهداری بیشتری از کاربر دارند. اگر فیلترها را مرتبا عوض نکنید، آب و یخ طعم تازه خود را از دست خواهند داد. یخچال‌های دارای یخ و آب پخش کننده معمولاً زود خراب می‌شوند. بنابراین احتمالاً هر از گاهی با برخی از قبض‌های تعمیر مواجه خواهید شد.

اگر منبع آب شما بد مزه است، ممکن است از بهبود اندک ناشی از سیستم تصفیه نسبتاً ابتدایی در یخچال ناامید شوید. فیلترهای یخچال معمولاً فیلترهای ساده تک مرحله‌ای هستند که مانند سیستم‌های فیلتراسیون چند مرحله‌ای که در زیر سینک آشپزخانه نصب شده‌اند، آب را بهبود نمی‌بخشند.

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده و بهره کافی را برده باشید. ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با علت‌های آب دادن آبسردکن آشنا کنیم. ممنون که تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

علت آب دادن آبسردکن یخچال فریزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای بررسی علت آب دادن آبسردکن یخچال فریزر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا