تعمیراتتعمیرات ظرفشویی

لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی چیست ؟

لاستیک لای درب ماشین ظرفشویی چیست و چگونه تعمیر می شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی از جمله پیشرفته ترین لوازم خانگی بوده و از اجزاء گوناگون، متعدد و متفاوتی تشکیل شده است. لاستیک دور درب این دستگاه از جمله قطعات ساده اما بسیار کار آمدی به شمار رفته که در صورت خرابی می تواند مشکلات بسیاری از جمله نشت آب و مختل شدن فرایند شست و شو را سبب شود. این قطعه از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و به موجب همین امر باید دائماً مورد مراقبت و بررسی قرار گیرد. یکی از مشکلات رایج در ماشین ظرفشویی معیوب شدن این لاستیک می باشد. توجه داشته باشید که در صورت خرابی لاستیک دور درب باید در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام شود زیرا این اختلال می تواند موجب از کار افتادن دستگاه و همچنین پوسیدگی بدنه ماشین ظرفشویی در طولانی مدت گردد.

لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی

وظیفه لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی

اگر دقت کرده باشید در دور درب ماشین ظرف شویی یک لاستیک یک تکه (معمولاً خاکستری رنگ) تعبیه شده است. این قطعه علاوه بر اینکه از خروج آب (در هنگام شست و شو) جلوگیری می کند باعث چسبیدن درب به بدنه نیز می گردد. این عملکرد سبب شده تا تمامی روزنه های میان درب و بدنه بسته شده و حتی یک قطره آب هم از دستگاه خارج نشود.

دلایل ایجاد خرابی در لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی: عدم توجه به ماشین ظرف شویی و نگهداری نامناسب از آن با خراب شدن لاستیک دور درب این دستگاه رابطه مستقیم دارد. علاوه بر این دلایل دیگری نیز خرابی این قطعه را در پی دارند. از دیگر عواملی که موجب معیوب شدن لاستیک مذکور می گردد عبارت است از:

 1. عدم توجه به لاستیک دور درب و پاک نکردن آن پس از هر بار شست و شو .
 2. باز نگه داشتن درب ماشین ظرفشویی بعد از شست و شوی ظروف .
 3. نصب لاستیک های نامناسب و فاقد کیفیت .
 4. عوض نکردن و عدم بررسی لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی برای مدت طولانی .

علائم خرابی لاستیک دور درب ماشین ظرف شویی: خراب شدن این قطعه مشکلات متعددی را ایجاد نموده که از مهم ترین آن ها موارد زیر می باشند:

 1. درز و نشت آب داخل ماشین ظرفشویی به خارج از آن .
 2. عدم بسته شدن کامل (کیپ شدن) درب ماشین ظرفشویی .
 3. عدم روشن شدن ماشین ظرف شویی .
 4. کم شدن طول عمر دستگاه .

در صورت خراب شدن لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی چه باید کرد: در هنگام خراب شدن این قطعه چاره ای جز تعویض آن وجود ندارد. این لاستیک ها تعمیر نمی شوند و تعویض آن ها نیازمند تخصص و مهارت لازم می باشد. توجه داشته باشید که برای انجام این کار نیاز است تا از تعمیرکاران مجرب کمک گرفته شود. دقت کنید که تعویض این قطعه می تواند کمی سخت باشد اما اگر اصرار بر انجام آن دارید باید در ابتدا جریان برق ورودی ماشین ظرف شویی را قطع نموده و سپس اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. اغلب ماشین ظرف شویی های موجود در ایران با دو عدد لاستیک دور درب در قسمت بالا و پایین طراحی و ساخته می شوند.
 2. در آغاز کار باید لاستیک ها را بازبینی نموده و قطعه معیوب را کشف کنید.
 3. برای تعویض لاستیک دور درب ظرفشویی باید با دقت و به آرامی لاستیک خراب شده را از جای خود جدا نمایید.
 4. در ادامه لاستیک جدید را با نهایت دقت در محل مورد نظر قرار دهید.
 5. توجه داشته باشید که طراحی لاستیک ها به گونه ای بوده که فقط به یک شکل درون جایگاه مخصوص خود قرار می گیرد.
 6. اگر پس از اتمام کار و نصب نمودن لاستیک جدید مقداری از آن اضافه آمد، پیشنهاد می شود که ۲ سانتی متر از آن را باقی گذاشته و مابقی را جدا کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تشخیص نمک ماشین ظرفشویی اصل از تقلبی

ذکر این نکته لازم است که موارد گفته شده در خصوص تعویض لاستیک دور درب مربوط قسمت بالایی بوده و تعویض لاستیک پایینی تفاوت داشته و به راحتی مواردی که گفته شد نیست. با این توضیح برای نصب لاستیک قسمت پایینی پیشنهاد می شود ، انجام این کار را به افراد متخصص و با تجربه بسپارید.

آموزش تمیز نمودن لاستیک دور درب ماشین ظرف شویی: لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی از جمله قطعاتی بوده که بایستی هر چند وقت یک بار مورد بررسی قرار گرفته و تمیز گردد. این امر باعث شده تا دستگاه بتواند به درستی فعالیت نموده و دچار اختلال نشود. از جمله مهم ترین تکات مربوط به تمیز نمودن ماشین ظرف شویی بدین شرح است:

 1. با توجه به اینکه لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی از جنس پلاستیک و دولایه بوده ، باید ماهیانه و با استفاده از آب گرم تمیز شود.
 2. برای تمیز کردن این قطعه می توانید از موادی همچون مایع سفید کننده یا ترکیب سرکه با آب گرم کمک بگیرید.
 3. پس از ساخت ترکیب فوق بایستی با استفاده از یک دستمال مرطوب ، سطح لاستیک مذکور را پاک کنید.
 4. در ادامه لایه های میانی و داخلی لاستیک را به خوبی تمیز نموده تا تمامی آن پاکیزه شود.
 5. پس از آغشته نمودن لاستیک با ترکیب فوق ، بایستی ۱۰ دقیقه صبر نموده تا این ماده اثر خود را بگذارد.
 6. در نهایت یک پارچه خشک تهیه نموده و لاستیک ها را با آن خشک کرده و موادی که به آن زده شده را تمیز نمایید.

شستن یا جرم گیری لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی چه فوایدی دارد: لاستیک مذکور برای کارکرد درست و اثر بخش ماشین ظرفشویی نقش بسیار مؤثر و مهمی را بر عهده دارد. این لاستیک از نشت آب داخل دستگاه به بیرون جلوگیری کرده و موجب شده تا فرایند شست و شو به درستی انجام گردد. شستن یا جرم گیری لاستیک دور درب ماشین ظرف شویی در زمان های مشخص می تواند از بروز خسارت های اضافی جلوگیری نماید.

گذشت زمان باعث می شود که جرم و مواد اضافی در لا به لای این لاستیک گیر کند. تمیز نکردن این مواد در طولانی مدت باعث پوسیدگی این لاستیک می گردد. متعاقب این اتفاق ، مشکلات دیگری همچون نشت آب ، بو گرفتن آشپزخانه و نیز ایجاد می شود.

لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی

پیشگیری از بروز مشکل و اختلال در ماشین ظرف شویی

 1. تمیز نمودن اجزاء داخلی و بیرونی دستگاه: به منظور افزایش طول عمر سیستم و همچنین ممانعت از رشد میکروب و باکتری ها ، این دستگاه باید به صورت نوبه ای مورد نظافت قرار گیرد. توجه داشته باشید که تمیز نمودن سطوح داخلی و خارجی این وسیله می تواند از بسیار از خرابی ها و خسارت های احتمالی پیشگیری به عمل آورد. برای نظافت فضای داخلی ماشین ظرف شویی در ابتدا بایستی سبدها را با دقت خارج نموده و سپس با استفاده از محلول نمک و سرکه تمامی اجزاء و سطوح داخلی آن شسته تا به صورت کامل تمیز گردند. توصیه می شود برای افزایش ماندگاری قطعات ، این کار هر ۶ ماه یکبار انجام شود. توجه داشته باشید که علاوه بر اقدام مذکور گرد گیری و پاک کردن فضای خارجی ماشین ظرفشویی نیز از اهمیت بالایی (حفظ و تثبیت رنگ، جلوگیری از پوسیدگی و …) برخوردار است.
 2. بررسی فیلتر: معمولاً فیلتر ها در قسمت زیرین یا در مجاورت بازوهای اسپری کننده آب جانمایی شده اند. تمیز نمودن این قطعه رابطه مستقیمی با کارایی حداکثری این دستگاه دارد. بررسی فیلتر از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بایستی هفته ای یک بار صورت پذیرد. برای انجام این کار ابتدا باید فیلتر به آرامی باز شده و به وسیله آب گرم شسته شود. اگر فیلتر دستگاه شما دچار آسیب یا سوراخ بود بهتر است که در اولین فرصت آن را تعویض کنید.
 3. لاستیک و واشر: برای پیشگیری از خرابی و همچنین جلوگیری از رشد میکروب و کثیفی نیاز بوده تا این قطعه به صورت دوره ای مورد بررسی و سرویس قرار گیرد. برای انجام این کار شما می توانید با استفاده از یک پارچه لطیف لاستیک یا واشر ماشین ظرفشویی خود را پاک نمایید.
 4. جدا نمودن غذاهای چسبیده به ظروف: انجام این کار از گیر کردن مواد غذایی در اجزا و منافذ ماشین ظرف شویی جلوگیری نموده و از بروز اختلال در سیستم و همچنین انسداد مسیر فاضلاب دستگاه پیشگیری می نماید.
 5. جرم گیری کردن : برای انجام این کار ۲ روش وجود دارد : ۱) طبیعی: در این روش شما می توانید با استفاده از یک استکان کوچک سرکه سفید و قرار دادن آن در دستگاه و روشن نمودن آن (بدون ظرف) ، ماشین ظرف شویی خود را به صورت کامل جرم گیری کنید. ۲) مصنوعی: در این روش در ابتدا بایستی قرص ها و مواد مخصوص برای این کار را تهیه نموده و با توجه به دستورالعمل های اختصاصی درج شده در راهنمای مواد شوینده ، مبادرت به انجام جرم گیری نمایید.
 6. توجه به سطح نمک: نمک ماشین ظرف شویی از رسوب کردن آب بر روی ظروف جلوگیری نموده و همچنین با تمیز کردن فیلتری با نام رزین، دستگاه را برای شست و شوی بعدی آماده می کند.
 7. درست چیدن ظروف: دقت کنید که درست چیدن ظروف کمک شایانی به افزایش بهره وری ماشین ظرف شویی می نماید. توجه به این نکته موجب می گردد که دستگاه بتواند عملیات شست و شو (آبگیری، ترکیب آب با مواد شوینده و و همچنین آبکشی) را به بهترین شکل ممکن به انجام برساند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا ماشین لباس شویی هنگام خشک کردن لباس صدا می دهد؟
نتیجه گیری:

ماشین ظرفشویی از مهم ترین و کارآمد ترین لوازم خانگی بوده که در دنیای کنونی اغلب انسان ها برای شست و شوی ظروف خود از آن کمک می گیرند. این دستگاه از اجزا و قطعات متعدد و پیچیده ای تشکیل شده که هریک کاربرد منحصر به فرد خود را دارد. یکی از ساده ترین و در عین حال مهم ترین این قطعات لاستیک دور درب می باشد. این قطعه وظیفه جلوگیری از نشت آب به خارج و همچنین چساندن درب ها در هنگام فعالیت ماشین را بر عهده دارد.

از جمله علائم خرابی در این لاستیک می توان به مواردی همچون: خیس شدن اطراف ماشین ظرف شویی، بسته نشدن صحیح درب، عدم روشن شدن دستگاه و اشاره نمود. شایان ذکر است بهترین روش برای پیشگیری از بروز ایراد در لاستیک دور درب ، بررسی نوبه ای آن و تمیز کردن این قطعه پس از هر بار شست و شو به وسیله مایع سفید کننده یا محلول سرکه سفید و نمک است. در پایان گفتنی است که اگر شما با مشکل خرابی لاستیک دور درب مواجه شدید باید به فکر تعویض آن باشید زیرا هیچ راهی برای تعمیر آن وجود ندارد. در آخر پیشنهاد می شود برای تعویض این قطعه و کاهش خسارت های جانبی با تعمیرکاران متخصص تماس حاصل نموده و از آن ها کمک بخواهید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مقاله ای کامل در رابطه با لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا