تعمیرات

روش استفاده درست از اتو بخار | راهنمای استفاده از اتو بخار

یکی از وسیله های کاربردی در هر خانه ای اتو است که برای هر منزلی ضروری است. اگر کار اتو کردن البسه برای شما خیلی سخت می باشد، باید مطلع باشید که دانش کافی در رابطه استفاده درست از دستگاه اتو بخار ندارید. اگر درست اتو نکنید یا دقت نکنید بافت لباس شما آسیب می بیند. با آشنایی از روش استفاده درست از اتو می توانید از این دستگاه بهتر استفاده کنید و لباس هایتان را به خوبی و بدون هیچ آسیبی اتو بزنید.

محتوا پنهان

تنظیم آب مورد نیاز برای اتو بخار چگونه است

باید به میزان آب اتو بخار دقت کنید.
با مطالعه دفترچه راهنمای روش استفاده از دستگاه اتو بخار متوجه این موضوع خواهید گشت که چقدر آب برای اتو کردن لباس ها کافی است. همینطور با مطالعه دفترچه راهنمای اتو به راحتی می توانید عمر دستگاه خود را افزایش دهید. دقت کنید که به اندازه ظرفیت مخزن اتو بخار خود درون این دستگاه آب بریزید. برای اینکه مخزن اتو بخار خود را از آب پر کنید باید از آب بدون املاح یا آب مقطر استفاده نمایید تا مخزن دستگاه رسوب دریافت نکند. پس از اتو، مخزن اتو بخار را از آب خالی کنید تا از ته نشین شدن مخزن اتو بخار و رسوب گرفتن آن جلوگیری شود.

از یک میز اتو مناسب استفاده کنید

برای استفاده درست از انواع اتو بخار باید از یک میز اتو مناسب و با کیفیت استفاده کنید. ارتفاع این میز اتو را با توجه به قد یا وضعیت نشستن خودتان تنظیم نمایید. از تمیز بودن سطح میز اتو اطمینان حاصل کنید تا کثیفی و لکه به لباس شما منتقل نشود.
اگر به یک میز اتو با کیفیت دسترسی ندارید، می توانید برای این کار از یک سطح محکم و صافی استفاده کنید و عملیات اتو را روی آن انجام دهید. سطحی که انتخاب می کنید باید به گونه ای باشد که گرمای اتو به آن آسیب نرساند یا مشتعل نشود.

حتما بخوانید:   مشکلات درب یخچال سامسونگ چیست؟

روش استفاده درست از اتو بخار

چگونه اتو بخار را جرم گیری و تمیز کنید

هر از چند وقتی با اسفنج و مقداری محلول آب و سرکه سطح اتو را به خوبی تمیز نمایید تا لکه های موجود در روی اتو به لباس شما آسیب نرساند. بعد از گذشت زمانی باید مخزن آب دستگاه و شیرهای آن را بررسی کنید تا هیچ رسوبی نداشته باشد. برای تمیز و پاک نمودن رسوبات درون اتو به اندازه مساوی آب و سرکه را با هم مخلوط کرده و درون مخزن دستگاه بریزید تا با بخار از اتو پاشیده شود و رسوب آن خارج شود.

چگونه درجه مناسب برای اتو بخار انتخاب کنید

برای این منظور که اتو بخار به درستی کار کند، دمای آن باید دقیقا تنظیم شود.

انواع برندهای دستگاه اتو بخار با یکدیگر متفاوت است و تنظیمات مربوط به دمای اتو ها با همدیگر متفاوت است. بدین ترتیب برای اتو کردن لباس، دما را با توجه به نوع پارچه تنظیم نمایید تا به بافت پارچه شما آسیبی وارد نشود.

چگونه برای انواع مختلف پارچه دمای اتو را تنظیم کنیم

هر مدل پارچه ای با توجه به جنسی که دارد باید دمای خاصی اتو شود. به همین منظور در ادامه نحوه تنظیم دمای اتو برای انواع مختلف پارچه را برای شما آورده ایم تا بتوانید با استناد به این اطلاعات به بهترین نحو و بدون آسیبی لباس های خود را اتو کنید.

پارچه ریون را چگونه اتو کنیم

برای اینکه لباس های با جنس ریون را اتو کنید به هیچ عنوان نباید اتو را به صورت مستقیم بر سطح لباس قرار دهید. برای اتو نمودن این لباس ها ابتدا آن را برعکس کرده و درجه حرارت اتو را کم کنید تا پارچه آسیبی نبیند.

چگونه پارچه و البسه ابریشمی را اتو کنیم

لباس های با جنس ابریشمی را هنگامی که مرطوب هستند اتو نمایید. این کار اتو کردن لباس هایتان را آسان تر می کند. برای اتو نمودن این جنس لباس ها حتما دمای اتو را پایین بیاورید، حرارت زیاد باعث سوختن لباس می شود. برای اتو نمودن پارچه های ابریشمی، یک تکه پارچه با جنس تیترون را روی البسه خود بیندازید و سپس شروع به اتو کنید.

چگونه پارچه اکریلیک را اتو کنیم

پارچه اکریلیک را حتما با حرارت بسیار پایین اتو نمایید. وقتی پارچه خشک شد شروع به اتو کردن نمایید و لباس را از داخل بچرخانید. برای اتو کشیدن این جنس لباس ها از اتو بخار به هیچ عنوان استفاده نکنید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیرات جاروبرقی الکترولوکس Electrolux | مشکلات رایج

چگونه لباس های لنین را اتو کنیم

برای انجام کار اتو کردن انواع لباس‌ها و پارچه‌ های با جنس لنین و کتان، لباس‌ها را از داخل بچرخانید و دمای اتو را کاهش دهید.

چگونه لباس های ساتن را اتو کنیم

برای اتو نمودن لباس های ساتن، دمای اتو را کاهش دهید. برای اتو نمودن این جنس پارچه ها حتما یک تکه پارچه تمیز و سفید روی لباس ها قرار دهید و در ادامه شروع به اتو کنید. اگر علاقه دارید لباس‌هایتان آسان تر اتو گردد، از زمانی شروع کنید به اتو کردن که لباس‌ها مرطوب هستند.

how to use steam iron

چگونه لباس های نایلونی را اتو کنیم

برای اتو نمودن لباس های با جنس نایلونی از اتو بخار استفاده نکنید و دمای دستگاه را روی کم تنظیم کنید. در صورت لزوم فقط از اسپری آب دستگاه برای نم دار کردن لباس استفاده کنید.

چگونه لباس های نخی را اتو کنیم

برای اتو نمودن لباس های نخی بهتر می باشد از اتو مدل دستی استفاده نمایید. می توانید دمای اتو را روی دمای بالا تنظیم کنید تا البسه نخی شما سریعتر صاف گردد. در صورت لزوم می توانید از بخار و اسپری آب دستگاه استفاده نمایید. قبل از کار اتو کردن، باید یک پارچه مرطوب روی پارچه نخی قرار دهید، سپس شروع به اتو کنید.

چگونه لباس های پشمی را اتو کنیم

برای اتو کشیدن لباس‌های جنس پشمی آن‌ها را از داخل بچرخانید و از پشت لباس اتو کنید. دمای اتو را روی گزینه های پایین تنظیم نمایید. برای این منظور که بافت پارچه پشمی شما آسیب نبیند، یک پارچه مرطوب روی این جنس لباس قرار دهید و سپس شروع به اتو کنید.

چگونه لباس های و پارچه های کشمیر را اتو کنیم

پارچه ها و البسه  کشمیر و ترمه بسیار ظریف می باشند و بهتر است شما برای اتو به آنها دست نزنید. لباس های ترمه کشمیری را برای شستشو و اتو به خشک شویی ها بسپارید.

چگونه لباس های مخمل را اتو کنیم

برای اتو نمودن لباس های مخملی به هیچ وجه اتو را روی پارچه نگذارید. کشیدن اتو بخار بر روی لباس های با جنس مخمل پرزها این پارچه را کامل از بین می برد و روی لباس حالت سایه ایجاد می کند. اگر نگران آسیب به لباس های مخملی خود هستید، بهترین روش این است که آنها را خشک‌شویی کنید.

چگونه لباس ها و پارچه های توری را اتو کنیم

پارچه توری و لباس های با جنس تور بسیار ظریف و لطیف می باشند. برای صاف کردن لباس ها و رفع چین و چروک می توانید در زمان اتو کردن از بخار دستگاه و اسپری آب اتو استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال میله

چگونه لباس های پلی استر را اتو کنیم

لباس های پلی استر را زمانی که لباس ها مرطوب هستند اتو کنید. به دلیل وجود مواد شیمیایی و پلاستیکی، در پارچه های پلی استر بهتر می باشد در حالت مرطوب اتو شود. دمای اتو برای لباس های پلی استر باید کم باشد. زیرا دمای بالا به لباس های پلی استر آسیب می رساند و حتی ممکن است باعث سوختن لباس شما شود.

گزینه Self Clean روی اتو بخار چه معنایی دارد و کاربرد آن چیست

گزینه سلف کلین یا خود تمیز شونده برای تخلیه رسوب باقی مانده از مخزن آب و تولید بخار و کف خروجی بخار استفاده می گردد. این عملکرد از تجمع رسوبات در اتو بخار پیش گیری می کند. در هنگام داغ بودن دستگاه با فشار این دکمه می توانید به راحتی تمام رسوبات درون اتو بخار را تخلیه کنید. این عمل را هر چند وقت یکبار باید انجام دهید تا رسوبات درون اتو تخلیه شود و عملکرد اتو نیز بهتر گردد.

در استفاده از دستگاه اتو بخار چه نکات ایمنی را باید رعایت کنیم

  • هرگز اتو بخار را در حالت خوابیده روشن نگذارید. زمان اتو كردن اتو را در حالت عمودي و در مکانی قرار دهيد که متعادل باشد.
  • پس از اتمام اتوکشی و قبل از بازیابی اتو، آن را به مدت ده دقیقه در جای مناسب و از دسترس بچه ها دور تر قرار دهید تا خنک گردد.
  • اگر با استفاده از دستگاه اتو بخار دست شما دچار سوختگی شد، بهتر می باشد ناحیه سوخته را به مدت چند دقیقه زیر آب سرد نگه دارید.
  • اتو بخار به هیچ عنوان روی پارچه و لباس برای چند ثانیه بدون حرکت نگه ندارید.

نتیجه گیری

در این مطلب در رابطه با روش استفاده درست از اتو بخار آموزش هایی را داده ایم با مطالعه این مقاله می توانید با خیالی راحت و مطمئن لباس های خود را اتو نمایید. هر جنس پارچه ای در زمان اتو نیاز به دمای ویژه ای دارد و اگر از دمای نامناسب برای آن استفاده کنید ممکن است به لباس شما آسیب برساند. اما اگر دمای دستگاه را تنظیم کردید و همچنان پارچه شما آسیب دید بهتر می باشد اتو بخار را برای بررسی بیشتر به یک تکنسین حرفه ای بسپارید.

31

روش استفاده درست از اتو بخار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله آموزش استفاده صحیح از اتو بخار را برای شما آورده ایم.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x