خدمات نظافتی

راهنمای شستشوی لباس های نوزاد | بهترین روش شستن لباس نوزاد

مراقبت از لباس کودکان و نوزادان اهمیت زیادی دارد. لباس با پوست حساس کودک تماس مستقیم دارد،  به همین دلیل لازم است که از لباس های تمیز که نرم هستند، استفاده شود. سیستم ایمنی نوزادان ضعیف است بنابراین در معرض آلودگی نباید قرار بگیرند به همین علت پاکیزگی لباس های آنها اهمیت بسیار ویژه ای دارد. روش شستشوی لباس نوزادان با بزرگسال ها متفاوت است. پوست نازک و آسیب پذیر نوزادان احتمال دارد در مقابل شوینده های شیمیایی واکنش نشان دهد و سلامت کودک به خطر بیفتد. اگر نکات شستشوی صحیح رعایت شود، در مراقبت از لباس کودک موثر بوده سلامت کودک و نوزاد حفظ می شود.

خلاصه ی نحوه ی شستشوی لباس نوزادان

شستشو و نگهداری از لباسهای نوزادان به علت حساسیت کودکان با سایر لباس ها کاملا متفاوت است و اصول ویژه خود را دارد. یکی از مهمترین دغدغه های مادران شستشوی درست و مناسب لباس نوزادان و کودکان است. کودکان مخصوصاً در سال‌های اولیه زندگی، پوست نازک و حساسی دارند و باید هنگام شستن لباس هایشان به این مورد توجه کنید. در جدول زیر به صورت خلاصه نحوه شستشوی لباس نوزادان را گفته‌ایم:

نحوه شستن لباس نوزاد -شستن لباس نوزادان با دست و با استفاده از شوینده های کودک شسته شود.

-شستن لباس نوزاد با استفاده از ماشین لباسشویی

ضدعفونی کردن لباس نوزاد -لباس نوزاد را در سرکه سفید بخیسانید.

– استفاده از مواد شوینده مخصوص کودکان و نوزادان

اهمیت شستشوی لباس کودک و نوزاد -به دلیل پایین بودن سیستم ایمنی بدن نوزادان -پوست ظریف و شکننده
آیا از وایتکس برای شستشوی لباس نوزاد می توان استفاده کرد؟ خیر. از وایتکس به هیچ عنوان برای شستشوی لباس نوزاد استفاده نفرمایید.
نکته های مهم در مورد شستشوی لباس نوزاد -پیش از شستن لکه ها را از بین ببرید.

-شستن  لباس نوزاد پس از خرید -انتخاب شوینده مناسب

– تنظیم دمای آب

-مراحل

خشک کردن لباس نوزاد

نحوه شستن لباس نوزاد

لباس های نوزاد

لباس های کودکان و نوزادان را بهتر است که با دست و با استفاده از شوینده های مناسب کودک بشویید. برای استفاده از ماشین لباسشویی برای شستن لباس نوزادان باید به چند نکته توجه داشته باشید. اگر لباس نوزاد نو است یا چندین بار توسط نوزاد پوشیده شده است، به معنای تمیز بودن آن نخواهد بود. پوست کودکان بسیار حساس است و شما قبل از خرید لباس نمی دانید که این لباس ها کجا بودند و با چه چیزهایی در تماس بودند. تولید کنندگان لباس در بیشتر موارد موادی را به لباس اضافه می کنند که از کپک زدن جلوگیری می کند.

لباس های نو امکان دارد رنگ های اضافی رویشان داشته باشند و این مواد شیمیایی سبب قرمزی و سوزش پوست کودک شما می شود بهتر است قبل از استفاده، همه لباس ها را بشویید. برخی از متخصصان می گویند،  لباس نوزاد و کودک بهتر است دو بار شسته شود. لباس نوزاد را پس از یکبار شستن و خشک نمودن، برای بار دوم نیز مراحل شستشو و خشک کردن را انجام دهید، تا مواد شوینده به طور کامل از لباس پاک شود. این عمل موجب  حذف مواد شیمیایی، رنگ ها و شوینده ها از لباس کودک شما می گردد و احتمال حساسیت و آلرژی پوستی را در نوزادان کم خواهد کرد.

نحوه ضدعفونی کردن لباس نوزاد

شما علاوه بر اینکه لباس های نوزاد را می شویید، باید آنها را ضدعفونی نیز بکنید. برای ضدعفونی کردن باید به این موارد توجه کنید:

 • در ابتدا برای ضدعفونی کردن لباس نوزاد باید ببینید که اگر لباس لکه ای دارد آنها را پاک کنید.
 • لکه های روی لباس کودک و نوزاد مثل  شیر مادر، حاوی پروتئین می باشند و پروتئین انواع باکتری ها را به خود جذب می کند بنابراین از بین بردن لکه ها ضروری است. این مرحله را قبل از اینکه مواد شوینده اضافه کنید انجام دهید.
 • شما باید رطوبت خشک شده و آبریزش بینی و آب دهان را از روی لباس پاک کنید، چون مایعات بدن نوزاد مثل لکه های پروتئینی شامل باکتری هایی است و می تواند به بستری برای رشد باکتری های دیگر تبدیل شود و این باکتری ها از طریق لباس پخش می گردد. با استفاده از شوینده هایی که برای نوزادان بی خطر باشند این موارد را به طور کامل از لباس پاک کنید این مرحله هم باید قبل از شستشوی لباس انجام شود
 • سرکه سفید ضد عفونی کننده ای است که برای نوزاد شما بی خطر است، چون طبیعی است. لباس های نوزاد را در سرکه سفید خیس کنید و به این نکته توجه داشته باشید که سرکه خالص بیش از اندازه اسیدی می باشد و باید یک یا دو فنجان سرکه سفید را با یک سطل آب رقیق نمایید و سپس لباس نوزاد را قبل از شستشو به مدت ۳۰ دقیقه در آن خیس کنید.

اهمیت شستن لباس نوزادان

همان طور که گفته شد پوست کودکان در مقایسه با افراد بزرگسال لطافت و حساسیت بیشتری دارد، بنابراین نباید در معرض آلودگی قرار بگیرند. لباس ها از موارد بسیار مهم هستند چون در تماس مستقیم با بدن نوزاد می باشند و کثیفی زیادی را جذب می کنند. لکه هایی که در روی لباس کودکان است باکتری های زیادی را جذب می کند و موجب بیماری کودک شما می شود و این برای هیچ پدر و مادری خوشایند نیست. بنابراین بهتر است در شستشوی لباس کودکان و نوزادان دقت بیشتری داشته باشید. نظافت لباس کودک علاوه بر اینکه در سلامتی نوزاد تاثیر دارد، موجب آراستگی ظاهری آنان نیز می گردد.

آیا از وایتکس برای شستشوی لباس نوزاد می توان استفاده کرد؟

وایتکس یک شوینده بسیار قوی است که برای از بین بردن لکه های روی لباس، مثل لکه رنگ مو یا لکه های رنگی و حتی نظافت منزل مثل تمیز کردن توالت و سینک ظرفشویی و …استفاده می گردد. شستن لباس نوزاد با وایتکس بسیار برای نوزادان خطرناک است. چون پس از شستشو احتمال دارد باعث آسیب پوستی و حساسیت در آنها شود. اگر به فکر از بین بردن لکه های عمیق لباس کودکتان هستید، تنها راه آن استفاده از سفید کننده های طبیعی مثل، آب لیمو می باشد. کافی است که روی لکه لباس نوزادتان بریزید مدتی صبر نمایید و بعد لباس را بشویید. با این عملکرد بدون به خطر انداختن سلامت کودک خود لکه ها را می توانید پاک کنید. این نکته را فراموش نکنید که مواد شیمیایی روی پوست نوزاد شما واکنش های جدی ایجاد می‌کند و باعث کهیر، جوش و بریدگی و … می شود.

شستن لباس نوزاد پس از خرید

برخی کودکان پس از اولین بار پوشیدن لباس نو پوستشان حساسیت نشان می دهد و جوش می زند. تفاوتی ندارد که لباس را در خانه، خودتان دوخته باشید و یا از فروشگاه خریده باشید، هر لباس جدیدی که کودک شما قرار است بپوشد باید به خوبی در ابتدا شسته شود. شستن لباس نوزاد قبل از استفاده، تنها راه جلوگیری از آسیب به  پوست فرزندتان است. هنگام شستشو باید توجه داشته باشید که شوینده ای که استفاده می کنید برای نوزادان مناسب باشد. اگر برچسبی روی لباس جدید وجود دارد، قبل از شستن لباس های کودکان این برچسب ها را بردارید.

قبل از شستن لباس لکه ها را از بین ببرید

محصولات لکه بر را برای تمیز کردن بعضی از لکه ها از روی لباس های نوزاد، در زمانی که به مواد شوینده دسترسی ندارید، می توانید تهیه کنید. لباس های کودک در بیشتر موارد به شیر، ادرار و مواد دیگر آلوده هستند. باید قبل از شستن، این کثیفی ها را پاک کنید. چون در این صورت مطمئن خواهید بود که باکتری ها پاک شده اند. برای لکه بری از لباس کودکان به این نکات توجه کنید:

 • برای پاک کردن لکه های پروتئینی مثل بزاق و غذا و لکه شیر لباس ها را در آب سرد یا گرم و صابون خیس نمایید
 • برای از بین بردن لکه های چربی مثل پماد، کرم و … از نشاسته و یا پودر نشاسته می توانید استفاده کنید. اگر لکه عمیق است، از برس های مخصوص لباس نوزاد استفاده نمایید.
 • محلول آب و سرکه سفید و همچنین آب و الکل برای از بین بردن لکه میوه، آبمیوه و مربا مناسب است.
 • برای از بین بردن لکه های ادرار و مدفوع از محلول آب گرم و صابون یا آمونیاک می توانید استفاده نمایید.

شوینده مناسب برای شستن لباس نوزاد

لباس های نوزاد

وقتی که برای خریدن مواد شوینده به فروشگاه می روید، با انواع شوینده که برندهای مختلفی دارند رو به رو می‌شوید. بعضی از کودکان و نوزادان به شوینده هایی که بو داشته باشند حساسیت نشان می دهند. بنابراین بهتر است که برای آنکه پوست نوزاد حساسیت پیدا نکند، مواد شوینده بدون عطر تهیه کنید. انتخاب مواد شوینده مناسب خیلی مهم است.بهتر است مواد شوینده دارای خوشبو کننده و سفید کننده و بدون آنزیم باشد. شوینده های مایع برای شستن لباس های نوزاد مناسب است، چون نسبت به پودر های ریز، سریعتر از الیاف لباس پاک می شوند.

 • اگر برای شستن لباس نوزاد از لباسشویی استفاده می کنید برای آنکه نتیجه بهتری بگیرید و به پوست کودک آسیب نرسد باید از شوینده مناسب استفاده کنید.
 • اگر بین پودر ماشین لباسشویی و مایع ماشین لباسشویی تردید دارید که کدام را تهیه کنید، بهترین مواد شوینده برای شستشوی لباس نوزاد شوینده ای است که بوی کمتر داشته باشد و سریعتر در آب حل شود.
 • برای شستشوی لباس نوزاد، از مایع لباسشویی قابل شستشو با دست استفاده کنید.

تنظیم دمای آب

برای شستشوی لباس های نوزاد باید دمای مناسب آب را انتخاب کنید. برای این کار ۳۰ یا ۴۰ درجه سانتیگراد توصیه می شود. البته برای انتخاب دمای آب، باید برچسب روی لباس را مطالعه کنید تا  نحوه شستشوی آن و مراقبت از هر لباس را بدانید. دمای آب برای شستن لباس نوزاد و کودک باید طوری انتخاب شود که ماده شوینده ای که استفاده می کنید در آن دما به درستی عمل نموده و بافت لباس نیز حفظ شود. قبل از شستن لباس باید ماشین لباسشویی و اگر به صورت دستی انجام می دهید لگنتان را خوب تمیز نموده و ضدعفونی کنید.

خشک کردن لباس نوزاد

لباس های نوزاد را می توان مثل هر لباس دیگر خشک کرد. پوشاکی مانند ژاکت و لباس های توری باید بر روی تخته یا سطح صاف دیگری گذاشته شود تا خشک شوند. این لباس ها کمی دیرتر خشک می شوند. خشک کردن لباس کودکان بهتر است در آفتاب انجام شود، چون خشک شدن لباس در آفتاب به جای استفاده از خشک کن، مزیت هایی دارد. آفتاب می تواند لباس های سفید را سفیدتر نموده و همچنین قابلیت تجزیه میکروب‌ها را نیز دارد.

راهنمای شستشوی لباس های نوزاد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله‌ی نحوه شستشوی لباس نوزادان و بهترین روش شستن لباس بجه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه شستن قاشق و چنگال | از بین بردن لکه های قاشق و چنگال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا