مجله ساختمان

چسب هبلکس چیست؟ | طرز تهیه و فرمول ساخت چسب هبلکس

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در ابتدا برای اینکه با ترکیبات چسب هبلکس آشنایی پیدا کنید، بهتر است که از چگونگی و چیستی این ملا ساختمانی اطلاعاتی داشته باشید. بلوک هبلکس یکی از مصالح ساختمانی مدرن است که پیمانکاران و مهندسان با توجه به مزایای زیادی که دارد در پروژه‌های خود از آن استفاده می‌کنند.

این نوع بلوک با استفاده از چسب بلوک هبلکس به هم بند می‌شوند. چسب هبلکس در حقیقت یک نوع ملات آماده می‌باشد که اجرای آن بسیار راحت است و از جمله مصالح پرکاربرد در ساخت و سازها محسوب می‌گردد.

ترکیبات و نحوه ساخت چسب هبلکس

چسب بلوک هبلکس معمولاً از مواردی مثل ماسه خشک، سیمان خشک، دو نوع چسب پلیمری و آب ساخته می‌شود. در بازار می‌توان چسب بلوک هبلکس را در کیسه‌های ۲۰ کیلوگرمی و یا ۲۵ کیلوگرمی تهیه نمود. با توجه به مقدار نیازی که دارید می‌توانید به مقدار لازم از این چسب تهیه نمایید.

کاربرد چسب هبلکس

از چسب هبلکس در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • برای نصب نمودن بلوک‌های سبکی به ویژه بلوک سبک هبلکس
 • در دیوارچینی برای پر کردن حد فاصل میان بلوک‌های هبلکس
 • برای پر کردن نقصان و پریدگی موجود در دیوارهای بلوک هبلکس و سبک
 • برای ترمیم آسیب‌ها، خط و خش‌ها و ضربه‌هایی که به بلوک‌ها وارد شده است.

استفاده از چسب هبلکس

مزایای چسب هبلکس

در ساخت و سازهایی که انجام می‌شود، استفاده از چسب هبلکس مزایای زیادی خواهد داشت که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • استفاده راحت از چسب هبلکس: 

چسب هبلکس به صورت آماده است و فقط باید با آب مخلوط گردد تا بتوان آن را مورد استفاده قرار داد. در نتیجه اجرای کف، دیوار و سقف با این نوع از ملات‌ها به مهارت و دانش خاصی نیاز ندارد و هر فردی می‌تواند به راحتی از آن استفاده کند. همچنین با توجه به اینکه این چسب دارای وزن کمی است و به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد، سرعت کار با استفاده از آن بسیار بالاتر خواهد بود.

 • چسب هبلکس از فولاد در برابر زنگ زدگی محافظت می‌کند

با ساختار ویژه چسب هبلکس واکنش پذیری فولادی که با آن تماس پیدا می‌کند، به شدت کاهش پیدا می‌کند و این مورد موجب می‌شود که در برابر زنگ زدگی و یا خوردگی مقاومت بسیار خوبی داشته باشد.

 • وزن کم چسب هبلکس
حتما بخوانید:   انواع میلگرد و کاربرد های آن | میلگرد چیست

چسب بلوک هبلکس وزن بسیار کمی دارد و این موجب می‌شود که چیزی به بار ساختمان اضافه نشود. در حقیقت جایگزین کردن چسب و بلوک سبک هبلکس به جای ملات‌های بسیار سنگین سنتی، موجب خواهد شد که از دوش ساختمان بار زیادی برداشته شود.

 • چسبندگی خوب چسب هبلکس

چسبندگی این نوع ملات به اندازه‌ای زیاد است، که می‌تواند ضامن استحکام و همچنین ایمنی دیوار ساخته شده ساختمان باشد.

 • مقاوم بودن در برابر مواد اشتعال‌زا

چسب هبلکس قابل اشتعال نیست. بنابراین با استفاده از این نوع ملات‌ها ایمنی سازه‌ها تکمیل خواهد شد و در برابر مواد اشتعال زا بسیار مقاوم خواهند بود.

 • ضایعات ساختمانی به حداقل می‌رسد 

با توجه به اینکه چسب هبلکس دارای ضایعات نیست، بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. هر چقدر که در یک ساختمان مقدار ضایعات کمتر باشد، هزینه دفع ضایعات و همچنین خرید مصالح به مراتب کمتر خواهد بود.

 • افزایش مقاومت فشاری دیوار هبلکس 

وقتی که از چسب هبلکس استفاده می‌شود موجب می‌شود که مقاومت فشاری دیوار بسیار بالاتر باشد این مورد در مقاوم سازی ساختمان بسیار حائز اهمیت است.

 • چسب هبلکس ضد آب است 

یکی دیگر از مزایای ویژه این چسب در سازه‌ها این است که ضد آب می‌باشد و به همین علت در برابر رطوبت نفوذ ناپذیر است. بنابراین دیوارهایی که با استفاده از این چسب پوشیده می‌شوند، ضد آب خواهند بود.

 • امکان کار کردن با هر نوع مصالح وجود دارد 

وقتی که کف یا دیوار ساختمان خود را با استفاده از چسب بلوک هبلکس پوشاندید، می‌توانید از مصالحی مانند سنگ، کاشی و… استفاده نمایید. چون چسب بلوک هبلکس می‌تواند به عنوان روکار هرگونه مصالحی را بپذیرد.

 • به طبیعت آسیب نمی‌زند

ترکیباتی که در چسب هبلکس مورد استفاده قرار می‌گیرد، همگی قابل بازگشت به چرخه طبیعت هستند و به همین دلیل کمترین آسیب ممکن به محیط زیست خواهد رسید. امروزه توجه به محیط زیست یکی از موارد بسیار مهم است.

طریقه استفاده از چسب هبلکس در دیوار چینی با بلوک هبلکس

همانطور که گفته شد به کارگیری چسب هبلکس برای همه افراد امکان‌پذیر است. چون نیاز به آماده سازی خاصی ندارد و فقط باید با آب مخلوط شود. به همین علت نیاز به مهارت خاصی نخواهد داشت. شما می‌توانید طبق نکات زیر به راحتی از این نوع ملات استفاده نمایید:

 • اگر بسته چسب بلوک هبلکس شما ۲۵ کیلوگرمی است، باید به اندازه ۷ لیتر آب به آن آب اضافه نمایید. دقت داشته باشید که مقادیری که گفته می‌شود را با دقت باید اندازه بگیرید.
 • در اولین مرحله فقط باید یک چهارم از چسب بلوک هبلکس را با آب مخلوط کنید.
 • ترکیب چسب هبلکس و آب را خوب هم بزنید تا اطمینان حاصل نمایید که مخلوط شما به صورت یک دست در آمده است.
 • پس از ترکیب اولیه چسب هبلکس و آب کمی به آن زمان دهید تا به اندازه کافی قوام آید. پس از اینکه ترکیب چسب هبلکس و آب به خوبی به قوام آمدند دوباره آن را هم بزنید، تا خمیر یک دستی به دست آید.
 • در صورتی که احساس نمودید خمیر به دست آمده خشک است، می‌توانید کمی به آن آب اضافه کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.
 • خمیری که پس از اضافه کردن آب به ملات خشک به دست می‌آید را فقط می‌توانید تا دو ساعت مصرف نمایید.
 • خمیر نهایی را به اندازه ۲ الی ۳ سانتی‌متر باید روی بلوک‌های ساختمانی به خوبی اجرا نمایید. برای اینکه چسب هبلکس را روی دیوار به کار ببرید و سطح مورد نظر را صاف کنید، می‌توانید از مال‌ه‌هایی که به صورت دندانه‌دار هستند، استفاده نمایید. کشیدن ماله را تا وقتی که به سطح صاف و یکدستی برسید، باید ادامه دهید.
 • وقتی که مخلوط چسب بلوک هبلکس آماده شد، نباید پس از گذشت دو ساعت از آن استفاده کنید. به این نکته نیز توجه نمایید که نمی‌توانید برای استفاده مجدد به این خمیر دوباره آب اضافه کنید، چون ایمنی ساختمان به خطر خواهد افتاد.
 • یکی دیگر از نکات بسیار مهم که در مورد چسب هبلکس باید بدانید این است که در دماهای بین صفر تا ده درجه و در مناطق سرد سیر این ملات کارایی کافی نخواهد داشت. در این شرایط از آب گرمتر برای بالاتر بردن دمای ملات باید استفاده نمایید.
 • اگر منطقه مورد نظر دارای آب و هوای معتدل یا گرم و خشک است، می‌توانید به راحتی از چسب هبلکس استفاده کنید و مشکلی نخواهد داشت.
حتما بخوانید:   گلخانه در پشت بام یا روف گاردن | مزایای روف گاردن

دستگاه چسب هبلکس

برای استفاده از چسب هبلکس و اجرای آن می‌توانید از کاردک شانه‌ای یا ماله دندانه‌دار استفاده نمایید. همچنین یکی دیگر از راهکارها این است که از دستگاه چسب هبلکس استفاده کنید. این دستگاه مانند ماله دندانه‌دار عمل می‌کند و در پشت خود مخزنی دارد که باید داخل آن چسب هبلکس ریخته شود. با قسمت جلوی دستگاه که به ماله شبیه است، روی سطح افقی مورد نظر کشیده می‌شود.

در مرحله چسب زنی می‌توان از وسایلی مثل ماله چسب ریز برای یکدست کردن سطح ملات و همچنین همزن چسب برای مخلوط یکنواخت و درست پودر چسب استفاده نمود.

نقش مواد اولیه چسب هبلکس

همانطور که گفته شد چسب هبلکس از سیمان، پودر سنگ و مواد پلیمری ساخته شده است.

سیمان در چسب هبلکس موجب می‌شود که مقاومت فشاری کافی و مناسب ایجاد شود و همچنین در چسب هبلکس موجب چسبندگی می‌گردد. با توجه به سلیقه کاربر می‌تواند در رنگ سیاه یا سفید تولید گردد. در مکان‌هایی که لایه رویه روی دیوار وجود ندارد و یا لایه نازک است، برای اینکه بندهای عمودی و افقی دیوار دیده نشوند، بهتر است که از سیمان به رنگ سفید استفاده گردد.

در مکان‌هایی که اجرای نمای سرامیک یا دوغابی سنگ را دارید و یا روی دیوار پوشش ضخیم دیگری وجود دارد، می‌توان از چسب خاکستری رنگ نیز استفاده کرد. چسب سفید رنگ نسبت به چسب خاکستری قیمت بیشتری دارد.

پودر سنگ در تولید چسب هبلکس به عنوان نقش پر کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت بیشتر مواد تشکیل دهنده این ملات پودر سنگ است.

حتما بخوانید:   اجرای کانال کشی ساختمان

وقتی که در تولید چسب هبلکس از مواد پلیمری استفاده می‌شود، موجب خواهد شد که جذب سطحی رطوبت توسط این چسب تا حد زیادی کاهش پیدا کند. بدین معنا که از کاهش چسبندگی و پوک شدن چسب هبلکس جلوگیری خواهد شد. به این ترتیب موجب می‌شود که دیوار دچار ترک خوردگی نشود.

کار با چسب هبلکس

سخن تکمیلی

چسب هبلکس برای اتصال بلوک از جنس سیلیس استفاده می‌شود. مقدار چسبندگی این چسب تا حدی می‌باشد که نه تنها می‌تواند دو قطعه را به یکدیگر متصل کند، بلکه مقاومت فشاری بسیار خوبی هم دارد. در صورت نیاز به تغییرات خاص با توجه به اینکه چسب هبلکس بر پایه مواد سیمانی است، می‌توان با مواد اکریلیکی آن را بهبود بخشید.

میزان آبی که با این چسب مخلوط می‌شود، روی کیفیت آن بسیار تأثیر خواهد داشت. معمولاً این چسب‌ها در کیسه‌های ۲۵ کیلویی در بازار وجود دارند. بنابراین برای این مقدار از چسب نیاز است که ۷ لیتر آب به آن اضافه شود. در صورت نیاز می‌توان کمی این مقدار را تغییر داد، اما در مناسب‌ترین و ایده آل‌ترین حالت، این مقدار مناسب خواهد بود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چسب هبلکس چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

معرفی چسب هبلکس و کاربردهای آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x