مجله ساختمان

اصول و نکات مهم نورپردازی دفتر کار خانگی

به صورت کلی نحوه کار شرکت‌های مختلف و تجارت‌ها از جهات گوناگون با یکدیگر فرق دارد. بسیاری از افراد امروزه در منزل خود کار می‌کنند که البته کار کردن در خانه برای رئیس و کارمند فوایدی دارد. در برخی مواقع افراد مایل هستند که مکان جداگانه را برای انجام دادن کارهای خود اختصاص دهند. این کار زیاد راحت نخواهد بود.

همه منازل معمولاً اتاق جداگانه برای محل کار دارند و سعی می‌شود در این اتاق خاص با انجام دادن چند راهکار به محل کار شبیه کنند. یکی از راهکارها برای زیباتر شدن دفتر کار خانگی، تغییر نورپردازی می‌باشد. در این صورت احساس نخواهید کرد که این اتاق کار در منزل قرار دارد.

اهمیت نورپردازی دفتر کار خانگی

  • زمانی که دفتر کار خانگی شما نورپردازی مناسبی داشته باشد، بازدهی بیشتر شده و بهره‌وری شما افزایش پیدا خواهد کرد.
  • نورپردازی مناسب دفتر کار خانگی سبب کاهش خستگی سریع ذهنی و انرژی فرد می‌گردد.
  • در صورتی که دفتر کار خانگی شما دارای نورپردازی مناسبی باشد، از چشم درد و سردرد جلوگیری خواهد کرد.
  • نورپردازی مناسب در دفتر کار خانگی مانع از اختلال در کارایی ساعت‌های فعالیت افراد می‌گردد.
  • یکی دیگر از مزایای نورپردازی مناسب دفتر کار خانگی این است که از بروز کسالت‌های روحی جلوگیری خواهد کرد.

لامپ آویز و یا چراغ‌های سقفی برای دفتر کار خانگی مناسب نیست

در بسیاری از دفترهای کار خانگی لامپ آویز سقفی یا چراغ‌های سقفی با فاصله زیاد از میز کار وجود دارند که این روشنایی و نور برای انجام دادن کارها مناسب و کافی نخواهد بود و برای فعالیت در اتاق طراحی نگردیده است. بنابراین باید منابع روشنایی دیگری افزوده شود.

وقتی نور از بالا بتابد، موجب بازتاب نور از سطح میز خواهد شد. در این صورت سلامت بینایی شما به خطر می‌افتد. همچنین تابش نور از طرف بالا به پایین، می‌تواند روی سطح کار شما سایه‌هایی از بدنتان را ایجاد کند.

دمای رنگ دفتر کار خانگی

دفتر کار خانگی باید طوری باشد که افراد بتوانند در آن احساس خلاقیت و تمرکز بیشتری داشته باشند و احساس آرامش و ریلکسی آنها نیز بیشتر باشد. به همین سبب یکی از بهترین راهکارها برای ایجاد محیط کار، تغییر رنگ نورها است.

بهتر است بدانید که نورپردازی با دمای بالاتر رنگ به صورت مستقیم روی سطح یادگیری و خلاقیت افراد تاثیر دارد و موجب می‌شود که افراد بتوانند راحت‌تر اطلاعات را به دست آورده و روی وظایف خود تمرکز بیشتری داشته باشند. به همین علت پیشنهاد می‌گردد که از چراغ‌های ۵۰۰۰k و یا بالاتر برای دفتر کار خانگی خود استفاده نمایید.

دفتر کار خانگی

تجهیزات محسوس

ممکن است که برخی از افراد مایل باشند انواع خاصی از تجهیزات نوری را در دفتر کار خانگی خود داشته باشند، مخصوصاً آن‌هایی که نورپردازی را برای اهداف خاصی انجام می‌دهند.

در حالی که همیشه افراد مایل هستند که سه لایه طراحی نورپردازی داشته باشند، باید توجه داشته باشند که نور پردازی به نوع کار شما بستگی دارد و نورپردازی دفتر کار خانگی نسبت به بخش‌های دیگر بسیار مهم‌تر خواهد بود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کاربرد شیشه در صنعت ساختمان سازی چیست

نوری برای تخصصی نشان دادن محیط کار وجود دارد که برای داشتن آن می‌توانید از نور نوار ال ای دی در پشت صفحه کامپیوتر استفاده نمایید و به این ترتیب فضای کار را به حالت هنری‌تر درآورید. در مواقعی که می‌خواهید از این راهکار استفاده کنید باید به یاد داشته باشید که از به کار بردن لامپ‌هایی که موجب حواس پرتی شما می‌شوند، خودداری کنید.

نورپردازی تزئینی و تأکیدی

با توجه به اینکه دفتر کار خانگی دارای مساحت محدود و کوچک‌تری است، می‌تواند شما را به سرعت خسته کند. با اضافه کردن نور تأکیدی و تزیینی می‌توانید به اتاق کار خود جلوه بهتری دهید. نورپردازی تاکیدی را می‌توان در قالب چراغ دیواری با نور نرم و ملایم ولی جذاب مورد استفاده قرار داد. در این صورت این چراغ‌ها و نورها موجب جلب توجه روی تابلوها، اشیا یا عناصر دیگر در اتاق خواهد شد که شما خواسته‌اید روی آنها تأکید شود.

استفاده از چراغ مطالعه با نور ملایم

یکی از راهکارهای مناسب برای ایجاد نور در دفتر کار خانگی استفاده از چراغ مطالعه یا همان آباژورها با نور ملایم و نرم است که ایجاد حرارت نمی‌کند. استفاده از نورهای موضعی در دفتر کار موجب می‌شود که از ایجاد روشنایی‌های غیر ضروری روی دیوار و سقف جلوگیری شود.

چراغ مطالعه رومیزی که قابل تنظیم است، می‌تواند همان جایی که شما به آن نیاز دارید را دقیقاً روشن کند. نور این چراغ‌ها باید به سطح زیر دست تابیده و شدت آن هم به اندازه‌ای باشد که بازتاب آن موجب اذیت شدن چشمانتان نشود.

ارزیابی تجهیزات منزل

محل صحیح نوری که مربوط به نوع کار است، بسیار اهمیت دارد. چون تشعشعات و سایه‌هایی که موجب حواس پرتی می‌شوند را به حداقل رسانده و از آسیب دیدن چشم‌ها جلوگیری می‌کند. برای نمونه قرار گرفتن چراغی با نور بیش از اندازه در پشت سر موجب خواهد شد که روی صفحه کامپیوتر شما سایه زیادی بیفتد.

نور را باید در جهت مخالف دستی که برای نوشتن استفاده می‌کنید و در کنار دست خود قرار دهید. چنانچه نور هم جهت با دستی باشد که با آن کار می‌کنید، موجب ایجاد سایه می‌شود. بدین معنا که اگر با دست راست خود کار می‌کنید و چراغ هم در همان سمت است، بازو و دست شما روی سطح کارتان ایجاد سایه خواهد کرد.

اگر لامپ استفاده شده بسیار کم نور و کوچک باشد، استفاده از پنجره کمک خواهد کرد که سطح نور در دفتر کار خانگی مناسب‌تر باشد.

غافل نشدن از نور طبیعی

نور طبیعی علاوه بر اینکه روشنایی مورد نیاز را تأمین می‌کند، موجب گرمای محیط دفتر کار شما نیز خواهد شد. همچنین نقاط تاریک و سایه کمتری را ایجاد می‌کند. برای استفاده بهتر از نور طبیعی باید به نحوه چیدمان وسایل خود توجه بیشتری داشته باشید.

میز کار را به طرف جنوب یا شمال قرار دهید تا نور آفتاب ایجاد سایه نکند. نور طبیعی بهتر است که در کنار یا جلوی مانیتور یا سطح کار قرار داشته باشد تا در مقابل تابش خیره کننده قرار نگیرید. برای تنظیم روشنایی می‌توانید از پرده مناسب استفاده کنید.

برای هر کاری منبع نور اختصاصی ایجاد نمایید

برای کارهای اداری، کارهای رایانه‌ای و کارهای دیگر تمرکز برانگیز یک منبع نور اختصاصی و مشخص انتخاب نمایید. در صورتی که دفتر کار خانگی شما چندین ایستگاه کاری دارد، برای نمونه میز کار، تلفن و کامپیوتر، محوطه جدول و بایگانی و… لازم خواهد بود که برای هر کدام از این ایستگاه‌ها منبع نور مشخص و اختصاصی ایجاد نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات لوله کشی گاز مغازه

دفتر کار خانگی

نورپردازی دفتر کار خانگی برای دیگران

در صورتی که می‌خواهید از منزل ویدیو کنفرانس برگزار نمایید، باید به نکات مهمی توجه نمایید و از ایجاد مشکلات جلوگیری نمایید. نورپردازی روی کیفیت ارتباط برقرار کردن در جلسات مجازی، بسیار حائز اهمیت است. چون سیستم نورپردازی نامناسب موجب ایجاد اختلالات بصری در افراد خواهد شد. بهترین مورد برای سیستم نورپردازی خوب، متعادل کردن لایه‌های نوری می‌باشد.

در پشت سر شما نباید منبع مستقیم نوری یا پنجره قرار داشته باشد. چون دوربین قادر نخواهد بود که درجه بالای کنتراست را مدیریت کند. بهتر است دیواری که در پشت سر شما قرار می‌گیرد، دارای رنگ روشنی باشد و نور طبیعی و ملایم به آن بتابد. در این شرایط چراغ‌ها و لامپ‌های سقفی اتاق کار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وقتی که صحنه پشت سر خود را انتخاب نمودید، باید به منظره جلو نیز فکر کرده و نورپردازی مناسبی انجام دهید. در این شرایط در دفتر خانگی نور نباید به شما از طرف بالا به پایین بتابد. این موضوع موجب می‌شود که منظره ناخوشایندی به وجود آید.

در صورتی که در مقابل پنجره قرار دارید نور طبیعی چهره شما را به صورت واضح نشان می‌دهد، اما اگر این امکان وجود ندارد، می‌توانید از چراغ مطالعه برای تاباندن نور روی چهره خود استفاده کنید. برای اینکه نتیجه بهتری دریافت نمایید، در حالت عادی و نرمال نیاز به دو منبع نور خواهید داشت که در دو طرف صفحه نمایش قرار داشته باشند. این کار سبب می‌شود که ایجاد سایه به حداقل برسد.

در صورتی که احساس می‌کنید رنگ و رو پریده به نظر می‌آیید، می‌توانید چراغی را با یک مدل که دارای شاخص تفکیک رنگ بیشتری است، عوض کنید. همچنین باید مطمئن شوید منابع نوری که مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای دمای رنگی یکسانی است تا یک دستی حفظ شود. در نهایت باید با دقت و حوصله ترکیب نورهایی که در اختیارتان است را تست کنید تا به موقعیت و ترکیب مناسب و درست برسید.

سخن تکمیلی

نورپردازی مناسب در دفتر کار خانگی موجب می‌شود که  کارآمدتر باشید و همچنین سلامت شما نیز به خطر نمی‌افتد. برای شروع می‌توانید میز کار خود را مقابل پنجره قرار دهید و از مزایای نور طبیعی استفاده نمایید. یکی از مزایای نور طبیعی این است که ارتباط داشتن با محیط بیرون موجب روحیه بهتر افراد می‌شود.

یکی دیگر از راهکارها برای نورپردازی دفتر کار خانگی این است که از چراغ مطالعه قابل تنظیم استفاده کنید. تنظیم این چراغ‌ها باید به گونه‌ای انجام شود که موجب ناراحتی و همچنین بازتاب‌های آزاردهنده نشود.

باید توجه داشته باشید از لامپ‌ها و چراغ‌هایی استفاده کنید که نور آنها بیش از اندازه زیاد و یا بیش از اندازه کم نباشد. به جهت نور نیز باید توجه کنید تا از ایجاد سایه و حواس پرتی در دفتر کار خانگی خود جلوگیری نمایید.

اصول و نکات مهم نورپردازی دفتر کار خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای نورپردازی دفتر کار خانگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا