خدمات ساختمان

راهنمای خرید پمپ آب خانگی | انواع مختلف پمپ آب

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در سال‌ های گذشته به علت کاهش فشار آب شرب بیشتر ساختمان‌ ها از مخزن آب برای جبران افت فشار استفاده می‌ کنند. گاهی اوقات امکان نصب کردن مخزن آب روی پشت بام و یا ارتفاع وجود ندارد. در این شرایط یک پمپ آب خانگی می‌ تواند بسیار موثر باشد و نصب کردن آن مشکل را برطرف می‌ کند. پمپ آب خانگی که به آن مینی پمپ گفته می‌ شود برای افزایش دادن فشار آب ساختمان ضروری می‌ باشد.

پمپ آب چیست و روش عملکرد آن چگونه است؟

پمپ آب با تبدیل کردن جریان الکتریکی به جریان مکانیکی باعث می‌ شود که آب ذخیره شده درون مخزن بتواند با فشار کافی داخل لوله ساختمان جریان یابد. پمپ آب یکی از تجهیزات صنعتی می‌ باشد که در آن الکتروموتور با تبدیل کردن انرژی الکتریکی به مکانیکی قدرت لازم برای افزایش فشار آب را ایجاد می‌ نماید. با چرخیدن شفت، پره متصل به آن حرکت می‌ کند و با گردش آنها آب داخل پمپ مکیده خواهد شد. بر اساس نوع کارکرد پمپ آب به طرف انتهای پره حرکت می‌ کند و در اثر سرعت دورانی شفت و هندسه فشرده خواهد شد. پس از آن آب از طریق خروجی تعبیه شده در پمپ بیرون می‌ رود و به لوله کشی ساختمان وارد می‌ گردد.

توان پمپ آب خانگی

برندهای متنوع و گوناگونی از قبیل پنتاکس، ابارا، داب، لوارا و … در توان‌ های مختلف نیم اسب، یک اسب و … در بازار وجود دارند. شما باید بر اساس نیاز خود اقدام به خرید یک پمپ با توان مناسب کنید. قبل از آنکه انواع پمپ را به شما معرفی کنیم ابتدا توضیح مختصری در رابطه با دبی آب و هد پمپ خواهیم داد تا برای مطالعه ادامه مقاله دچار سردرگمی نشوید.

دبی آب چیست؟

به میزان آبی که در زمان مشخص از نقطه مشخصی از لوله و یا سایر اتصالات مخزن آب عبور می‌ کند دبی آب، آبدهی و یا بده گفته می‌ شود.راهنمای خرید پمپ آب خانگی | انواع مختلف پمپ آب تعداد شیرهای آب که در ساختمان وجود دارد دبی پمپ را مشخص خواهد کرد. چنانچه به ازای هر واحد از ساختمان یک شیر باز را در نظر بگیریم و ۱۰ لیتر آب در دقیقه برای دبی آن مشخص کنیم تقریباً برای یک مجتمع که ۴ واحد دارد کمترین مقدار دبی حدود ۵۰ لیتر در دقیقه محسوب می‌ شود.

هد پمپ و ارتفاع ساختمان

هد پمپ به این معناست که پمپ تا چه ارتفاعی قادر است آب را بالا ببرد. بررسی این مورد می‌ تواند به انتخاب نوع پمپ برای هر ساختمان کمک کند. برای آنکه آب در لوله کشی یک ساختمان جریان یابد به ازای ۱۰ متر ارتفاع لازم است که آب یک بار و یا چهارده و نیم psi فشار داشته باشد. طبق این محاسبات هر طبقه از ساختمان نیاز به ۱۵ تا ۵۰ متر هد پمپ دارد.

انواع مختلف پمپ آب خانگی

در میان انواع مختلف پمپ آب که معمولاً برای ساختمان‌ ها در نظر گرفته می‌ شود لازم است که گزینه مناسبی برای خود انتخاب نمایید. پاسخ به این پرسش که چه نوع پمپی برای ساختمان شما مناسب است بستگی به دبی آب و هد پمپ دارد. معمولا در ساختمان‌ های مسکونی از پمپ بشقابی یا جتی استفاده می‌ شود. در ادامه در مورد انواع مختلف پمپ آب خانگی توضیحاتی می دهیم.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پوکه معدنی چیست | در ساختمان سازی به چه منظور استفاده می شود؟

پمپ آب بشقابی

پمپ آب بشقابی که از نوع پمپ سانتریفیوژی می‌ باشد دارای بیشینه ارتفاع کمی است. ولی میزان دبی آن نسبت به پمپ جتی بیشتر می‌ باشد. پمپ‌ های بشقابی به علت آنکه خود مکش نیستند لازم است در ارتفاع برابر و یا بیشتر نسبت به مخزن آب نصب گردند. پمپ آب بشقابی به علت طراحی ساده، ارزان و در دسترس می‌ باشد و نگهداری کردن از آن و همچنین نصب و راه‌ اندازی آن راحت است. معمولا از پمپ‌های بشقابی در ساختمان‌ هایی استفاده می‌ شود که حداکثر ۳ واحد دارند.

پمپ آب شناور

یکی دیگر از انواع پمپ آب خانگی نوع شناور می‌ باشد که بیشتر از این پمپ‌ ها در استخرها و چاه‌ های عمیق استفاده می‌ شود. پمپ آب شناور منبع تحت فشار ندارد به همین خاطر برای استخرها و چاه‌ ها مناسب می‌ باشد. معمولاً به پمپ آب شناور پمپ آبیاری یا پمپ چاه عمیق هم گفته می‌ شود.

پمپ آب جتی

پمپ آب جتی از نوع پمپ‌ های خود مکش می‌ باشند. پمپ آب جتی را می‌ توان کمی بالاتر از مخزن هم نصب نمود ولی باید توجه کنید هر چقدر ارتفاع خروجی پمپ بیشتر شود میزان آبدهی یا دبی آن کمتر خواهد شد.راهنمای خرید پمپ آب خانگی | انواع مختلف پمپ آب با آنکه عملاً پمپ بی‌ صدا وجود ندارد و همه پمپ‌ های خانگی دارای سروصدا می‌ باشند ولی پمپ جتی نسبت به سایر پمپ‌ ها سروصدای بیشتری دارد.

  • پمپ جتی و پمپ بشقابی توان برابری دارند.
  • پمپ جتی نسبت به پمپ‌ های شناور مصرف انرژی بالاتری دارند.
  • هد پمپ یا ارتفاع آبدهی پمپ جتی بالاتر از پمپ بشقابی می‌ باشد.

پمپ آب سرکولاسیون

پمپ آب سرکولاسیون شبیه پمپ آب‌ هایی هستند که در شوفاژخانه‌ ها وجود دارند. این نوع از پمپ‌ ها که به آنها سرکولاتور و یا سرکوله هم گفته می‌ شود بسیار کم صدا می‌ باشند و همانطور که از اسمشان پیداست برای سرکوله کردن آب مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این پمپ می‌ تواند مایعات را تا دمای ۱۳۰ درجه سانتیگراد پمپاژ کند.

پمپ آب دو پروانه

قدرت پمپ آب دو پروانه خیلی بیشتر از موارد قبلی می‌ باشد و برای ساختمان‌ هایی که بیشتر از ۵ طبقه می‌ باشند و یا برای کشاورزی مناسب می‌ باشد. از ایرادها و معایب این نوع از پمپ‌ ها می‌ توان به قیمت زیاد و همچنین سروصدای زیاد آنها اشاره کرد.

راهنمای نصب پمپ آب خانگی

هنگام نصب کردن پمپ آب خانگی لازم است به موارد زیر توجه و دقت کافی داشته باشید.

  • پیشنهاد می‌ کنیم که پمپ را در مکان‌ هایی قرار دهید که سر پوشیده باشد و از گرما و نور خورشید در امان بماند.
  • سعی کنید پمپ آب نسبت به مخزن فاصله کمی داشته باشد.
  • قبل از نصب کردن پمپ حتماً آن را عایق‌ بندی کنید تا میزان سروصدای آن کاهش پیدا کند.
  • از یک لوله رابط برای برقرار کردن اتصال بین پمپ و مخزن پلی اتیلن استفاده نمایید.
  • دقت کنید که این لوله‌ های رابط باید قطرشان برابر و یا بیشتر از ورودی پمپ باشد.
  • فیلتر را در محل ورودی مخزن قرار دهید تا اختلالی در ورودی آب به پمپ و خروجی آن به وجود نیاید و در نتیجه طول عمر پمپ آب خانگی افزایش پیدا کند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل کم شدن فشار آب ساختمان و نحوه برطرف کردن آنها

مشخصات و ویژگی‌ های پمپ آب خانگی ‌

مهمترین اصل برای انتخاب کردن پمپ آب خانگی در باغ عملکرد آن می‌ باشد و این عملکرد به قدرت پمپ، حداکثر میزان دبی آن و حداکثر ارتفاع یا هد پمپ بستگی دارد. در ادامه برخی از کلمات کلیدی که با ویژگی‌ های پمپ مرتبط می‌ باشد را معرفی می‌ کنیم تا با آنها کاملا آشنا شوید.

توان: به مقدار نیرویی که پمپ آب می‌ تواند تولید نماید و به صورت مکانیکی آن را به سیالات انتقال دهد، توان پمپ گفته می‌ شود که واحد آن اسب بخار یا کیلو وات می‌ باشد.

حداکثر دبی و یا آبدهی: یکی از مشخصات مهم که به پمپ مربوط می‌ باشد و پیش از انتخاب آن باید به آن دقت شود حداکثر دبی یا آبدهی است. دبی به میزان ظرفیت پمپ در انتقال دادن آب گفته می‌ شود و در دهانه خروجی که ارتفاع صفر است پمپ آب بیشترین میزان آبدهی را دارد که به آن حداکثر دبی می‌ گویند و واحد آن بر حسب لیتر بر دقیقه و یا متر مکعب بر ساعت حساب می‌ شود.

هد ارتفاع یا حداکثر ارتفاع پمپ: یکی دیگر از مشخصات مهم در انتخاب کردن پمپ آب خانگی توجه به میزان حداکثر ارتفاع و یا هد پمپ می‌ باشد. میزان حداکثر ارتفاع برابر است با مکانی که پمپ در آن قرار دارد و ارتفاع در آنجا صفر است. هد ارتفاع بیشترین نقطه‌ ای است که پمپ آب می‌ تواند آب را پمپاژ نماید. به حداکثر ارتفاع میزان فشار پمپ هم گفته می‌ شود که بر حسب متر محاسبه می‌ گردد.

قطر ورودی لوله: ورودی پمپ به اندازه قطر لوله گفته می‌ شود و به طور معمول بر حسب اینچ محاسبه می گردد.راهنمای خرید پمپ آب خانگی | انواع مختلف پمپ آب

قطر خروجی لوله: به میزان اندازه قطر لوله خروجی گفته می‌ شود و به طور معمول بر حسب اینچ بوده و علت آنکه با میزان آبدهی دارای رابطه مستقیم می‌ باشد عامل بسیار مهمی هم محسوب می‌ گردد.

مشخصات الکتریکی: که شامل چند ویژگی می‌ باشد که از آن جمله می‌ توانیم به آمپر مصرفی، سه فاز و یا تک فاز بودن ولتاژ پمپ و فرکانس اشاره کرد.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی و معرفی پمپ آب خانگی پرداختیم و انواع مختلف آن را توضیح دادیم. همچنین مشخصات‌ و ویژگی هایی در مورد پمپ آب خانگی بیان نمودیم. مشخصات مهمی که در بالا ذکر کردیم روی پلاک پمپ آب درج شده است و شما برای بررسی صحت آن می‌ توانید به پلاک پمپ مراجعه کرده و آن را چک کنید. جهت نصب و یا تعمیر پمپ آب خانگی می‌ توانید با کارشناسان ایبک امداد مشورت نمایید.

 

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهنمای خرید پمپ آب خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای خرید پمپ آب خانگی، انواع مختلف پمپ آب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا