دیجیتال

چگونه یک پرینتر مناسب را انتخاب کنیم | روش انتخاب پرینتر

اگر قصد خرید یک پرینتر جنس خوب را دارید، اما بین این همه مدل و تنوع در بازار، سردرگم شده اید و نمی‌دانید که کدام یک را خریداری کنید؛ می توانید با آگاهی درباره روش انتخاب پرینتر اطلاعات مفیدی را به دست آورده و خرید بهتری را داشته باشید.

پرینتر های با کیفیت چه خصوصیاتی را دارند

زمانی که می‌خواهید یک پرینتر با کیفیت را خریداری کنید، بایستی آن را در چند گروه تقسیم بندی کنید. ابتدا چاپگر از نظر کارایی به دو دسته تخصصی و عمومی، تقسیم بندی می‌شوند؛ به عبارتی اگر استفاده شما از پرینتر فقط چاپ مدارک و اسناد است، دستگاه شما در گروه عمومی قرار می‌گیرد. ولی اگر در کنار چاپ، نحوه و کیفیت چاپ نیز، برایتان مهم است باید یک پرینتر در گروه تخصصی خریداری نمایید. علاوه بر آن ها، باید مکان را در نظر بگیرید که، آیا از پرینتر در سرکار استفاده می‌کنید یا در منزل؟ همچنین باید تشخیص دهید که پرینتر مورد نظر شما قابلیت این را دارد که اکثر نیاز های شما را برطرف کنید یا نه؟ اگر جواب هر یک از پرسش های بالا را برای خود، تعیین کرده اید؛ تا حدودی مسیر را درست رفته اید.

پرینتر های جوهری و لیزری، هر کدام چه کاربرد هایی را دارند؟ برای خرید کدام یک از آن ها مناسب هستند

کسانی که قصد خرید پرینتر را دارند بین جوهری و لیزری، شک می‌کنند که کدام یک از آنها را خریداری نمایند. اگر استفاده شما از پرینتر، برای پرینت با کیفیت شکل های گرافیکی و تصاویر است، بهتر است پرینتر های جوهر افشان را خریداری نمایید. این نوع از پرینتر ها، برای چاپ تصاویر، از کارتریج جوهری استفاده می‌کند که دارای کیت سه رنگی و یک کیت سیاه است.

پرینتر های جوهر افشان برای پرینت های رنگی، کارتریج ها را در یکدیگر ادغام می‌کند، البته این فرایند در پرینت های سیاه و سفید، بسیار طولانی است، به خاطر همین مسئله، پرینتر های جوهری، بازدهی کمتری را دارند اما در عوض، تصاویر و اشکال و گرافیکی را، با کیفیت چاپ می‌کند. ولی برای چاپ اطلاعات و داده ها، یک پرینتر ضعیفی به شمار می‌رود.

حتما بخوانید:   آموزش نصب سیستم عامل مک و لپ تاپ های معمولی

برای خرید یک پرینتر مناسب، علاوه بر کیفیت آن ها، هزینه پرداختی هم، مهم است. پرینتر های جوهر افشان از پرینتر های لیزری، بسیار ارزان تر هستند؛ به خاطر همین، اکثر افراد پرینتر جوهری را انتخاب می‌کنند. ولی در عوض، خرید قطعات پرینتر جوهری مانند کارتریج و ‌.‌… هزینه زیادی را دارند.

به عنوان مثال: اگر بخواهید یک کارتریج برای پرینتر جوهری بخرید، قیمت آن حدود یک چهارم قیمت خود پرینتر است. البته به یاد داشته باشید کارتریج های مورد استفاده در پرینتر های جوهری، ماندگاری کمتری را دارند و غیر قابل شارژ هستند. حالا اگر می‌خواهید از پرینتر خود برای چاپ اسناد و مدارک استفاده کنید و سرعت کارایی پرینتر برایتان مهم است، پرینتر لیزری در این صورت گزینه خوبی است. پرینتر های لیزری به خاطر تکنولوژی‌ به کار رفته در آن ها، قیمت بالایی را دارند؛ ولی کارتریج آن ها برخلاف پرینتر های جوهری، قیمت بسیار پایینی دارد، همچنین کارتریج استفاده شده در آن ها، ماندگاری و ظرفیت بیشتری را دارد.

پرینتر های چندکاره بهتر هستند یا تک کاره ها

پرینتر های چندکاره کارهایی مانند: کپی، اسکن و فکس مدارک و … را انجام می‌دهند و کیفیت چاپ آن ها در حد عادی است. پرینترهای چندکاره مزایایی که دارند این است که، دیگر نیازی به خریدن چند دستگاه برای انجام کار های مختلف را ندارید و در هزینه های پرداختی شما، صرفه جویی می‌شود. اما کیفیت پرینتر های چندکاره به اندازه دستگاه های اداری، نمی‌باشد، و نکته ای که باید بدانید این است که، اگر بخشی از پرینتر های چندکاره خراب شوند، سایر قسمت های آن هم کار نمی‌کنند.

پرینتر های چندکاره بهتر هستند یا تک کاره ها

آیا خرید پرینتر رنگی لازم است

این موضوع، به نیاز شما وابسته است، اگر می‌خواهید تصاویر و اشکال گرافیکی را چاپ کنید به پرینتر های رنگی نیاز دارید ولی اگر می‌خواهید اسناد و مدارک را چاپ کنید، پرینتر های سیاه و سفید و لیزری، کارتان را، راه می‌اندازند.

اندازه پرینتر را در نظر بگیرید

برای خرید پرینتر، ابتدا به حجم و اندازه آن توجه کنید که قرار است چه مقدار از فضا را در محل کار یا منزل اشغال کند. چون به طور معمول، پرینتر ها اندازه زیادی را دارند و اگر برای شما ابعاد دستگاه مهم است، بهتر است قبل از خرید به این نکات توجه کنید، تا یک پرینتر با ابعاد کوچک تر را خریداری نمایید.

حتما بخوانید:   بهترین ماوس های مخصوص بازی

آیا پرینتر ها به کامپیوتر وصل می‌شوند

اکثر پرینتر ها، علاوه بر این که جایگاه USB را دارند شامل یک جایگاه اترنت هم هستند؛ در این صورت به آسانی می‌توانید پرینتر خود را به رایانه متصل کنید. بیشتر پرینتر ها توانایی اتصال به وای فای را دارند و یا این که با استفاده از وایرلس هم می‌توانند به دستگاه مورد نظر وصل شوند. برخی از پرینتر ها از گزینه WiFi Direct، پشتیبانی می‌کنند و به آسانی می‌توانید به سیستم های وای فای دار وصل شوید.

حتی امروزه پرینتر هایی وجود دارند که می‌توانید از طریق گوشی های هوشمند، مطالب مورد نظر را با پرینتر چاپ کنید.

هنگام خرید پرینتر به سرعت و کیفیت آن توجه کنید

کیفیت پرینتر ها، بر اساس مدل آن ها تقسیم بندی می‌شود. اگر قصد دارید دو چاپگر را با یکدیگر مقایسه کنید و از بین این دوتا پرینتر، بهترین را برگزینید باید کارایی آن ها را در نظر بگیرید. اگر اسناد و مدارکی که می‌خواهید آن ها را در طول روز چاپ کنید و آن مدارک بیشتر از پنج صفحه نیستند، نیازی نیست پرینتر های با سرعت بالا را خریداری کنید.

اگر به طور مداوم از پرینتر استفاده می‌کنید و تاثیر بسزایی را در کار شما دارد، پرینتر های لیزری گزینه مناسبی هستند، چون پرینتر های لیزری سرعت بالایی را در چاپ دارند. اما پرینتر های جوهری، سرعت شان مانند پرینتر های لیزری نیست و زمان زیادی را برای چاپ تصاویر، نیاز دارند.در مجموع، سرعت پرینت در دقیقه را، با عبارت ppm بیان می‌کنند؛ حالا ppm در چاپگر های رنگی به ۲ دسته مانند: سرعت پرینت سیاه در دقیقه و سرعت پرینت رنگی در دقیقه تقسیم می‌شود.

بهتر است قبل از خرید این نکات گفته شده را رعایت کنید. همچنین رزولوشن چاپگر را در نظر بگیرید. رزولوشن را با عبارت dpi بیان می‌کنند و نشان دهنده کیفیت عکس ها است. رزولوشن پرینتر هر چقدر بیشتر باشد، کیفیت دستگاه هم بیشتر می‌شود. اگر یک پرینتر برای محل کار می‌خواهید، پرینتر را با ویژگی هایی انتخاب کنید که توانایی متصل شدن به شبکه را داشته باشد. از طریق این ویژگی می‌توانید دستگاه را به سیستم های گوناگون، وصل کنید و در این صورت در هزینه ها، صرفه جویی می‌شود.

تعداد چاپ خود را در نظر بگیرید

اگر از پرینتر زیاد استفاده نمی‌کنید و مهم نیست که ماهانه چقدر از پرینتر استفاده می‌کنید، بهتر است از پرینتر های جوهری استفاده کنید در این صورت نیاز نیست زود به زود، قطعات پرینتر و کارتریج را خریداری نمایید. اما اگر پرینتر جوهری را خریده اید، دست کم باید هفته ای دوبار از آن استفاده کنید؛ چون اگر از آن استفاده نکنید کارتریج جوهری دستگاه، خشک می‌شود و سر نازل آن مسدود می‌شود. اکثر افراد برای برطرف کردن این مشکل، کارتریج خشک شده را ریکاوری می‌کنند و یا اینکه قطعه هد دستگاه را تمیز می‌کنند. ولی برخی از آن ها، پرینتر خود را تعمیر می‌کنند.

حتما بخوانید:   تبدیل فرمت MBR به GPT | آموزشی تصویری تبدیل فرمت MBR به GPT

به هزینه پرینتر ها توجه کنید

پرینتر ها توسط کارایی که انجام می‌دهند و با توجه به برند و جنس خود، قیمت گذاری می‌شوند، پس در حین خرید دستگاه نباید فقط به هزینه آن توجه کنید، بلکه بایستی کیفیت و بازدهی آن را در نظر داشته باشید. بسیاری از افراد پرینتر های ارزان قیمتی را، مانند پرینتر های جوهری را خریداری می‌کنند؛ ولی پس از خرید آن، متوجه می‌شوند کارتریج مورد استفاده دستگاه بسیار گران است؛ این عبارت به این معنی است که پس از هر بار تمام شدن کارتریج، افراد مجبور می‌شوند هزینه زیادی بابت تعویض و شارژ کارتریج پرداخت کنند.

پرینتر های چندکاره بهتر هستند یا تک کاره ها

کدام یک از پرینتر ها را انتخاب کنیم

در مطالب بالا ذکر کردیم که هر کدام از پرینتر های جوهری و لیزری کارایی های گوناگونی را دارند و با توجه به نیاز های شما دسته بندی می‌شوند. همانطور که گفتیم اگر برای اشکال گرافیکی و تصاویر به یک پرینتر نیاز دارند، پرینتر های جوهری گزینه مناسبی هستند، ولی اگر برای اسناد و مدارک به یک چاپگر با کیفیت نیاز دارید؛ چاپگر های لیزری کارآمدتر هستند.

مزایای پرینتر های لیزری

  1.  سرعت چاپ پرینتر های لیزری نسبت به جوهری، بیشتر است و در تعداد چاپ های زیاد نقش بسزایی دارد.
  2. کارتریج پرینتر های لیزری نسبت به کارتریج پرینتر های جوهری، طول عمر و ظرفیت بیشتری را دارند.
  3. کارتریج های لیزری که از مواد مصرفی استفاده می‌کنند، مواد مصرفی آن ها بسیار ارزان تر از مواد مصرفی کارتریج های جوهری است.
  4. پرینتر های لیزری به خاطر رزولوشن بیشتر، کیفیت بیشتری را دارند.

معایب پرینتر های لیزری

  1. درست است پرینتر های لیزری با ابعاد کوچکتری هم داریم، اما اکثر آن ها بزرگ و بسیار سنگین تر از پرینتر های جوهری هستند.
  2. هر چند پرینتر های لیزری کیفیت زیادی را دارند، اما تصاویر را با کیفیت زیادی چاپ نمی‌کنند؛ ولی این امر را پرینتر های جوهری بهتر انجام می‌دهند.
  3. پرینتر های لیزری قیمت بسیار بالایی نسبت به پرینتر های جوهری دارند.
  4. یکی از بدی های پرینتر های لیزری این است که، از هر نوع کاغذی پشتیبانی نمی‌کنند.

31

روش انتخاب پرینتر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

چگونه یک پرینتر مناسب را انتخاب کنیم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x