تعمیرات کولر آبی

چگونه می توانیم کانال و دریچه کولر آبی خانه را تمیز کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

گرمای طاقت فرسای تابستان فقط به وسیله باد مطبوع و خنک کولر قابل تحمل است. وقتی هوا گرم می شود اشخاصی که از کولر آبی استفاده می کنند، به راه اندازی و سرویس کولر خود اقدام خواهند کرد. در هنگام سرویس کولر آبی، باید تمام موارد لازم با دقت انجام گیرد تا راندمان کولر زیاد شده و در مصرف برق و آب هم صرفه جویی کرده باشید. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با آماده سازی کولر آبی و تمیز کردن دریچه کولر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

چگونه باید دریچه کولر آبی خانه را تمیز کنیم؟

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چگونه می توانیم دریچه کولر آبی خانه خود را تمیز کنیم؟ و از ورود خاک به داخل خانه در هنگام روشن شدن کولر جلوگیری کنیم؟ برای جلوگیری از ورود گرد و خاک و نشستن این خاک ها در روی وسایل منزل باید دریچه کولر را تمیز کنیم تا در صورت روشن کردن کولر، گرد و خاک از داخل کولر، روی وسایل منزل ننشیند.

استفاده کردن از ابزاری مانند فیلتر گرد و خاک کولر آبی و یا حتی استفاده کردن از بهترین دریچه های کولر آبی می تواند در این امر مؤثر باشد. شما می توانید با تجهیزات استاندارد به راحتی از وارد شدن گرد و خاک به داخل خانه در هنگام روشن شدن کولر استفاده کنید.

جهت جلوگیری از وارد شدن گردوخاک به منزل در هنگام استفاده از کولر باید یک سری کارهای لازم را انجام دهید. از رایج ترین مواردی که باید رعایت کنید در هنگام سرویس کولر آبی است، تا بتوانید به راحتی از ورود گرد و غبار به منزل جلوگیری کرده باشید.

اگر قبل از استفاده از کولر داخل آن را تمیز نکنید در هنگام روشن شدن دستگاه کولر آبی، تمام فضای منزل پر از گرد و خاک خواهد شد پس حتماً در هنگام سرویس کولر آبی باید تمام نکات مهم را رعایت کرده و داخل کولر را کاملاً تمیز کنید.

دریچه کولر آبی

نحوه تمیز کردن کانال و دریچه کولر و سیستم های تهویه

تهویه مطبوع و کانال، هوای ریه های منزل می باشند مثل ریه های شما، که با هوای تمیز خیلی بهتر کار خواهد کرد. در هر سال قبل از اینکه شما کولر خود را راه اندازی کنید باید کانال را تمیز کنید. برای تمیز کردن کانال به مواد زیر نیاز دارید:

  • دستکش
  • ماسک و عینک
  • دستگاه جاروبرقی یا دستگاه مکش
  • فیلتر هوا
  •  دریل یا پیچ گوشتی

استفاده از دستکش ضخیم برای جلوگیری از آسیب دیدگی شما و نظافت و بهداشت، لازم و ضروری می باشد توصیه می کنیم برای اینکه گرد و غبار وارد دهان و چشمتان نشود از ماسک و عینک استفاده کنید. دستگاه جارو برقی و یا مکش برای مکیدن گرد و غبار از داخل دریچه هوا بسیار ضروری می باشد. استفاده از یک جاروبرقی کفایت می کند ولی در صورتی که بخواهید سیستم کانال‌کشی را تمیز کنید باید از یک جاروبرقی با قدرت بالا و شلنگ بلند استفاده کنید.

همانطور که گفتیم فیلتر هوا هم برای این کار نیاز دارید. اگر سیستم تهویه مطبوع شما دارای فیلتر هوا است پس بهتر است که فیلتر هوای آن را تعویض کنید. با استفاده از یک فرچه سیمی که با آن سرویس های بهداشتی را تمیز می کنید، می توانید دریچه ها را تمیز کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از کولر آبی و گازی مرحله به مرحله

بک دریل هم نیاز دارید تا بتوانید دریچه ها را باز کنید البته در صورتی که دریل در دسترس ندارید از پیچ گوشی هم می توانید استفاده کنید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

۱- دریچه های هوا را باز کنید

برای اینکه بتوانید به داخل کانال دسترسی پیدا کنید باید ابتدا دریچه های هوا را باز کنید برای این کار پیچ ها را شل کنید و به وسیله یک حوله نم دار که در روی دریچه قرار می دهید دریچه را جدا کنید. اینکار باعث می شود از پخش شدن گرد و غبار جلوگیری شود. دریچه ها را برای حدود یک ربع در سینک ظرفشویی و یا وان حمام خیس کنید و سپس آنها را با صابون و آب تمیز بشویید. البته اگر دریچه های شما از جنس های فولاد و یا آهن ضد زنگ باشد ممکن است دریچه زنگ بزند به همین دلیل توصیه می کنیم حتماً آنها را با دستمال مرطوب تمیز و پاک کرده و خشک کنید.

۲- کانال انتقال هوا را با برس تمیز کنید.

در این قسمت باید برس ها را به چهار طرف دیواره کانال هوا بکشید و آن را با ضرب روی کانال بزنید تا گرد و غبار روی آن بریزد.

۳- دستگاه تهویه خود را در حالت فن قرار دهید.

حالا باید دستگاه تهویه را در وضعیت فن بگذارید. اینکار به تمیز تر شدن کانال شما کمک کمک کند. البته مطمئن باشید که در حالت گرما و یا سرما نیست.

۴- جاروبرقی بکشید.

برس جاروبرقی را تا جایی که امکان دارد در داخل کانال بکشید و آن را چرخانده و در امتداد دیواره ها را هم جاروبرقی بکشید. در آخر لوله جاروبرقی را برداشته و با کمک مکش دستگاه قطعات بزرگ باقی مانده را هم در داخل کولر جمع کنید.

۵- پاک کردن بقیه اجزا بعد از جارو کردن فضای داخل کانال

داخل دریچه کولر را با یک دستمال مرطوب میکروفایبر کامل تمیز کنید. سعی کنید هر چند دقیقه یک بار پارچه خود را شسته تا باعث انتقال آلاینده های قبلی به دریچه کولر نشوید. توصیه می کنیم قبل از پاک کردن، دریچه کولر به وسیله دستمال، یک ضدعفونی کننده چند منظوره را هم در روی بخش های مختلف اسپری کنید و تمیز کردن جداره های دریچه کولر را فراموش نکنید.

۶- پایان کار

حالا باید درپوش هواکش را که تمیز کرده اید دوباره در جای خود قرار دهید سیستم کولر را روشن کنید تا ۳۰ دقیقه فن آن کار کند وگرد و غبار های باقی مانده را هم بمکد. بعد از گذشت این زمان می توانید کولر خود را روشن کنید.

اهمیت تمیز کردن دریچه کولر آبی و تهویه هوا

در ادامه مطالب می خواهیم شما را با اهمیت تمیز کردن کانال و همچنین دریچه کولر آبی و تهویه هوا به طور کامل آشنا کنیم و موارد نام برده شده را هم برایتان توضیح دهیم:

  1. بهتر شدن کیفیت هوای داخل منزل
  2. کم شدن مصرف انرژی

۱- بهتر شدن کیفیت هوای داخل منزل

طبق مطالعات انجام گرفته اعلام شده که هوای داخل منزل اکثراً به دلیل آلوده بودن هوای بیرون دچار آلودگی می شوند. کیفیت پایین در هوای داخل ساختمان باعث ایجاد علائمی مانند خشکی چشم، سردرد، خستگی و احقاق بینی می شود. این آلودگی ها در محیط داخل، بیماری هایی مانند آلرژی و آسم را هم تشدید می کنند. قرار گرفتن برای مدت طولانی در برابر این آلاینده ها می تواند باعث بیماری های سرطان ریه شود. حذف این آلاینده های آلرژی زا، از مجرای کانال می تواند سلامت را به خانواده شما برگرداند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ۱۵ دلیل خنک نکردن کولر آبی و روش های رفع مشکل

۲- کم شدن مصرف انرژی

کانال هایی که تمیز باشند دارای کارایی بهتری بوده و می توانند باعث کم شدن هزینه های قبض برق شوند. کثیفی و آلاینده ها باعث می شود تأثیر مخربی بر کانال‌کشی داشته و همچنین باعث نشتی آن شده و هزینه های انرژی را هم افزایش می دهد.

مثلاً در یک خانه معمولی، ۳۰ درصد از هوای ورودی به دلیل اینکه نشت می‌کند، از بین خواهد رفت. البته بدتر از آن هم این است که این نشت می تواند آلاینده های بیشتری را وارد کانال کند و مجاری کثیف هم محیط را برای حشرات و آفات فراهم خواهد کرد. در صورتی که به طور حرفه ای کانال و دریچه کولر آبی را تمیز کنید، از این همه دردسر  هم جلوگیری خواهید کرد.

برای تمیز کردن دریچه کولر آبی موارد زیر را انجام دهید:

  1. تمیز کردن قسمت حلزونی کولر آبی
  2. تعویض پوشال های کولر
  3.  بررسی برزنت و تمیز کردن ورودی کولر

۱- تمیز کردن قسمت حلزونی کولر آبی

تسمه و پروانه کولر، داخل محفظه ای به شکل حلزون قرار گرفته که در داخل اتاق کولر تعبیه شده است.  روی حلزونی کولر در اثر گذشته زمان، گرد و غبار زیادی می نشیند و این آلاینده ها می توانند از حلزونی به داخل کولر هم منتقل شوند. پس باید حتماً در هنگام سرویس کولر آبی، حلزونی را تمیز کنید. هرچند وقت یکبار دریچه کولر را باز کرده و حلزونی را به خوبی تمیز کنید.

۲- تمیز کردن و یا تعویض پوشال کولر آبی

یکی از بخش‌های مهم کولر آبی پوشال ها می باشند که در سرمایش کولر و عملکرد دستگاه تأثیر به سزایی دارد و نقش مهمی را ایفا می کنند. پوشال ها با گذشت زمان دچار گرد و غبار شده و بعد از مدتی این گرد و غبار را به داخل منزل منتقل می‌کنند. توصیه می‌کنیم حتماً پوشال های کولر آبی را بشویید و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید. اگر شستن و یا تعویض سالیانه پوشال ها برای شما مشکل است می توانید از پدهای سلولزی استفاده کنید.

۳- بررسی برزنت کولر آبی

همان‌طور که می‌دانید برزنت کولر آبی بین دریچه و کانال کولر متصل شده است این بخش باد را به داخل کولر منتقل می کند. پس حتماً در هنگام سرویس کولر آبی خود این قسمت را هم بررسی کنید تا از پارگی ها و سوراخ های آن گرد و غبار وارد منزل نشده و هوا هم نشت نکند.

دریچه کولر آبی

سخن پایانی

همانطور که می دانید دریچه کولر، محلی برای ورود و خروج هوا می باشد و در کنار آن ذرات آلاینده و گاهی هم کثیفی های دیگر، در داخل آن باقی می ماند. برای تمیز کردن دریچه کولر آبی باید حتماً قبل از راه اندازی کولر، جهت تمیز کردن آن اقدام کنید.

تمیز کردن کانال و دریچه کولر از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌تواند برای سلامتی شما و کارایی بهتر کولر اهمیت زیادی داشته باشد در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با روش های تمیز کردن کانال و دریچه کولر آبی و تهویه هوا آشنا کنیم.امیدواریم مطالب بیان شده برایتان مفید بوده باشد. از همراهی شما متشکریم.

می توانید مقالات مشابه را در سایت ایبک امداد مشاهده کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چگونه می توانیم کانال و دریچه کولر آبی خانه را تمیز کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تمیز کردن کانال و دریچه کولر و سیستم های تهویه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا