تعمیرات کولر آبیتعمیرات

خطرات تعمیر کولر آبی چیست؟

خطرات تعمیر کولر آبی بسیار زیاد است. اگر مراقب نباشید ممکن است به سلامتی خود لطمه وارد کنید. تجهیزات شما در طول زمان با فرسودگی کلی مواجه می‌شوند. متاسفانه هیچ راهی برای پیشگیری وجود ندارد! با فعال بودن در تعمیر و نگهداری کولر آبی، فشار وارده بر تجهیزات، خرابی‌های غیرمنتظره و هزینه‌ها را کاهش خواهید داد.

قبل از اینکه به نکات نگهداری بپردازیم، اجازه دهید با تعریف کولر آبی شروع کنیم. کولر آبی ماشینی است که گرما را از مایع از طریق سیکل فشرده سازی بخار، سیکل تبرید جذبی یا سیکل تبرید جذبی خارج می‌کند. سپس این مایع خنک‌شده را می‌توان از طریق یک مبدل حرارتی برای خنک کردن خانه یا جریان فرآیند دیگری به گردش درآورد. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با خطرات تعمیر کولر آبی و جزئیات آن بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

خطرات تعمیر کولر آبی

خطرات تعمیر کولر آبی شامل چه مواردی می‌شود؟

حتی زمانی که کولر آبی شما به طور منظم بازرسی و نگهداری می‌شود، عملکرد آن می‌تواند به مرور زمان کاهش یابد یا بدتر شود. پمپ‌ها ممکن است از کار بیفتند، خطوط فرآیند ممکن است مسدود شود، دینام ممکن است خراب شود. هر تعدادی از مشکلات مرتبط با پیری اجزا یا تغییر شرایط محیطی ممکن است رخ دهد. خطرات تعمیر کولر آبی شامل چند مورد است که باید آن را رعایت کنید.

خطرات تعمیر کولر آبی در برق گرفتگی

نصب کولر آبی نیاز به تخصص و مهارت زیادی دارد. سازمان آتش نشانی طی یک بیانیه‌ای اعلام کرد که بیست درصد برق گرفتگی‌ها مربوط به کولر گاز است!. این یعنی باید بیشتر احتیاط به خرج دهید و موارد ایمنی را رعایت کنید. در هنگامی تعمیر کولر آبی را انجام می‌دهید برق را قطع کنید و به کار خود ادامه دهید.
اگر کولر را در لبه پنجره یا بالکن می‌گذارید حتما به فکر نشت آب آن‌هم باشید زیرا ممکن است کولر آبی نشت کند و خطر ساز شود. همین نشت کولر آب از کولر آبی یکی از عوامل خطرات تعمیر کولر آبی است که هر ساله در حال به وقوع پیوستن است.

خطرات تعمیر کولر آبی در تعویض پوشال‌ها

یکی دیگر از خطرات تعمیر کولر آبی تعویض پوشال‌ها است. کولری که ماه‌ها خاموش بوده نیاز به تعویض پوشال دارد. اگر پوشال‌ها را تعویض نکنید ممکن است باعث نشتی آب و اتلاف در مصرف انرژی به وجود آید. باید در هنگام خرید پوشال به سایز آن نیز توجه کنید که مشکلی از قبیل آن نداشته باشید.

موتور یکی دیگر از خطرات تعمیر کولر آبی

موتور حساس‌ترین قسمت کولر آبی است که خیلی باید به آن توجه داشته باشید. یکی از خطرات تعمیر کولر آبی که احتمال آن خیلی زیاد است موتور کولر آبی است. در هنگام تعویض موتور کولر آبی باید بسیار حواس خود را جمع کنید. اگر شما در این کار حرفه‌ای نیستید از یک متخصص استفاده کنید تا او کار را برای شما انجام بدهد.

شست و شوی کولر آبی

شست و شوی کولر آبی بسیار مهم است. بعد از سفت کردن مهر و موم‌های کولر آبی باید آن را تمیز بشویید. مهم‌ترین قسمتی که در هنگام شست و شوی باید به آن توجه داشته باشید کف کولر آبی است. با یک فرچه می‌توانید کف آن را تمیز کنید تا از رنگ پریدگی آن جلوگیری کنید. اگر کولر زنگ بزند احتمال برق گرفتگی بسیار بالا می‌رود. با تمیز کردن کف کولر، شما مانع از زنگ زدگی کولر آبی خود می‌شوید. باید توجه داشته باشید که یکی دیگر از خطرات تعمیر کولر آبی شست و شوی بی مورد آن است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چه چیزی باعث خرابی فندک اجاق گاز می گردد؟

خطرات تعمیر کولر آبی

چگونه از آسیب به کولر آبی جلوگیری کنیم؟

می‌توانیم به شما بگوییم که کولرهای آبی به دلیل مزایای اصلی که نسبت به سایر وسایل به ارمغان می‌آورند محبوبیت خود را حفظ می‌کنند. این وسایل که به عنوان کولرهای تبخیری نیز شناخته می‌شوند، کارآمدترین و مؤثرترین دستگاه‌ها برای خنک کردن مناطق بزرگ‌تر هستند، جایی که تهویه مطبوع یا یک سری فن‌های صنعتی کوتاه می‌آیند.

کولرهای گازی به اندازه کافی خوب کار می‌کنند، اما به چندین واحد برای خنک کردن یک منطقه بزرگ نیاز دارند، برخلاف کولرهای آبی که فقط به یک جفت برای همان فضا نیاز دارند. به همین ترتیب، برای خنک کردن یک فضای بزرگ به چندین فن نیاز دارید، و آن‌ها حتی خیلی موثر نیستند، زیرا وقتی هوا گرم است، تنها کاری که انجام می‌دهند این است که هوای گرم را به اطراف دمیدن می‌کنند.

کولرهای آبی به این دلیل مفید هستند که یک منطقه بزرگ را با تنها چند واحد در جایی که معمولاً به چندین واحد تهویه مطبوع یا فن نیاز دارید خنک می‌کنند. آن‌ها می‌توانند هوای خنک را با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت تحویل دهند و حتی برای انجام این کار نیازی به قرار گرفتن در یک فضای کاملا بسته مانند تهویه مطبوع ندارند.

به همین دلیل، کولرهای آبی به عنوان وسیله انتخابی برای افرادی که نیاز به خنک کردن مناطق بزرگ به طور موثر و کارآمد دارند، انتخاب شده است. با این حال، آن‌ها به دلیل یک مشکل رایج به نام آسیب پمپ اجرای خشک شناخته شده‌اند که خراب می‌شوند. این زمانی است که پمپ مکانیزم نتواند آبی را که برای عملکرد آن حیاتی است دریافت کند. بدون جریان آب به پمپ، این منجر به چندین مشکل دیگر می‌شود.

آسیب پمپ کار خشک چیست؟

پمپ‌های کولرهای آبی از یک عمل گریز از مرکز برای پمپاژ آب استفاده می‌کنند که سپس برای خنک کردن هوا استفاده می‌شود. این مکانیسم اصلی نحوه عملکرد کولر با پاشیدن آب به هوا است. متأسفانه، اگر آب از پمپ عبور نکند جریان خشک باعث اصطکاک بین اجزای داخلی می‌شود.

برای کاهش اصطکاک در کولر آبی از روغن یا گریس استفاده نمی‌شود، فقط از خود آب استفاده می‌شود. بنابراین بدون عبور مایع، اصطکاک باعث فرسودگی قطعات می‌شود که به پمپ آسیب می‌رساند. اگر اصطکاک بیش از حد وجود داشته باشد، این نیز باعث گرم شدن بیش از حد می‌شود.

به طور کلی، خرابی پمپ عملکرد خشک یکی از بدترین راه‌هایی است که می‌توانید به کولر آبی خود آسیب برسانید. حتی کارکرد کوتاه دستگاه ممکن است منجر به آسیب شود، بنابراین جلوگیری از وقوع آن بسیار مهم است. چند راه وجود دارد که می‌توانید از رخ دادن خشکی جلوگیری کنید، اما ابتدا مهم است که بدانید چرا آسیب رخ می‌دهد.

چرا آسیب از کارکرد پمپ خشک به وجود می‌آید؟

هر کولر آبی با داشتن یک مخزن آب متصل به آن کار می‌کند. اینجاست که کولر مایع را می‌مکد و سپس آن را در اطراف محل اسپری می‌کند تا محیط اطراف خنک شود. بنابراین، ترفند این است که هرگز اجازه ندهید این مخزن خالی بماند و همچنین همیشه از جریان آب از مخزن به پمپ اطمینان حاصل کنید.

یک خنک کننده آبی همچنان بدون جریان آب به سمت آن کار می‌کند، اما این بدان معناست که بدون روغن کاری کار می‌کند و در نتیجه باعث آسیب جبران ناپذیری به پمپ از اصطکاک می‌شود. نکته اصلی این است که همیشه اطمینان حاصل شود که پمپ جریان آب را از مخزن می‌پذیرد. در غیر این صورت، این عامل می‌تواند منجر به مشکلات بیشتر شود.

چه مشکلاتی ناشی از آسیب پمپ در جریان خشک است؟

هنگامی که پمپ دارای اصطکاک بیش از حد باشد، عملکرد صحیح خود را متوقف می‌کند. گرمای ناشی از اصطکاک نیز باعث شروع نشتی درزگیر می‌شود. این بدان معنی است که ممکن است یک گودال آب در اطراف پایین کولر ظاهر شود. این امر می‌تواند به سایر وسایل، مبلمان آسیب برساند یا خطر آسیب ایجاد کند.

مهر و موم شکسته به این معنی است که دیگر نمی‌توان آب را در پمپ نگه داشت و به همین دلیل است که آب شروع به نشت می‌کند. این عامل باعث خنک شدن ناکافی می‌شود و همچنین به معنای اصطکاک بیشتر است که پمپ را گرم می‌کند، بنابراین مشکل را تشدید می‌کند به این معنی که نمی‌تواند هوا را آنطور که باید به طور موثر خنک کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر مخلوط کن یونیک | خدمات تعمیر میکسر Unique

اگر مهر و موم شکسته است، متوجه خواهید شد زیرا احتمالاً یک گودال در اطراف کولر ظاهر می‌شود. بسیار مهم است که اجازه ندهید آب ریخته شده به پریزهای برق سرازیر شود، زیرا خطر برق گرفتگی وجود دارد. به همین دلیل است که اگر علائم آسیب دیده را مشاهده کردید، همیشه توصیه می‌کنیم در اسرع وقت آن را تعویض کنید.

با این حال، خبر خوب این است که آب بندی به راحتی قابل تعویض است. اگر مشکوک هستید که آب بندی کولر آبی شما به هر طریقی آسیب دیده است، باید در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام کنید، قبل از اینکه منجر به مشکلات دیگر شود.

با وجود اینکه اکثر اجزای کولر آبی شما در برابر آسیب آب مقاوم هستند، اما به دلیل کارکرد دستگاه، هنوز احتمال آسیب الکتریکی ناشی از نشت آب وجود دارد. اگر آب به برخی از اجزای کولر شما برسد که ضد آب نیستند، ممکن است منجر به خرابی کامل شود و در برخی موارد مجبور به تعویض کامل دستگاه شود.

یکی دیگر از مشکلات مربوط به نشت آب، آسیب دیدن یاتاقان‌ها است. هنگامی که آب بند نشت می‌کند، آب به خود پمپ می‌رود، که به نوبه خود می‌تواند به بلبرینگ داخل موتور نشت کند. از آنجایی که بلبرینگ با گریس روغن کاری می‌شود، با آبی که با آن تماس پیدا می‌کند مخلوط می‌شود. این مخلوط مایع برای اجزای سازنده نامناسب است و منجر به خرابی مکانیکی می‌شود.

یاتاقان در صورت تماس با محلول آب گریس فرسوده می‌شود، به این معنی که باید تعویض شود. در مواقع دیگر، کل موتور نیاز به تعویض دارد، زیرا آب به مکانیزم نفوذ کرده است. برای جلوگیری از نشت آب در داخل پمپ، تشخیص زودهنگام مشکل و تعویض هرچه سریع‌تر سیل شکسته شده، بسیار سودمند است.

با این حال، بهتر است در وهله اول از پارگی آب بند جلوگیری کنید. این به این معنی است که در وهله اول اجازه ندهید کولر آبی شما در حالت خشک کار کند.

خطرات تعمیر کولر آبی

چگونه می‌توانم از خشک شدن پمپ خود جلوگیری کنم؟

قبل از اینکه به پمپ آسیبی وارد شود، می توانید با امتحان یکی از گزینه های زیر از خشک شدن آن در وهله اول جلوگیری کنید:

یک مخزن بزرگتر تهیه کنید

اگر کولر آبی شما سخت کار می‌کند و احتمال دارد آب آن تمام شود، این امر به ویژه مهم است. اگر در حال خنک کردن یک منطقه بزرگ با دمای بسیار بالا هستید، نصب یک مخزن بزرگتر ممکن است اولین درگاه مورد نظر شما باشد.

نظارت و بررسی سطح آب کافی است

حتی اگر یک مخزن بزرگتر نصب کرده‌اید، باز هم باید مطمئن شوید که آب کافی به پمپ می‌رود. اگر دیدید که سطح آب تا حد خطرناکی پایین آمده است، فورا کولر را خاموش کنید و ببینید که آب به مقدار کافی تعویض شده است.

تامین آب مداوم

حتی موثرتر در جلوگیری از آسیب، نصب پمپ خود در یک منبع آب مداوم است که هرگز تمام نمی‌شود، بنابراین کار خشک را غیرممکن می‌کند. با این حال مراقب باشید تا مطمئن شوید که عرضه واقعاً مستمر است. اگر به دلایلی جریان آب متوقف شود، اما کولر شما روشن بماند، این امر بلافاصله منجر به خشک شدن پمپ شما می‌شود.

خطرات تعمیر کولر آبی

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله تحت عنوان خطرات تعمیر کولر آبی استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

خطرات تعمیر کولر آبی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با خطرات تعمیر کولر آبی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا