تعمیرات کولر آبی

آموزش سیم کشی کولر آبی

در نگهداری از کولر های آبی یکی از مهم ترین نکاتی که باید رعایت کنید روش صحیح سیم کشی کولر آبی می باشد. که شامل نصب درست کلید کولر های دستی و کور های ریموت دار و همچنین در صورت خرابی تعویض کلید کولر می باشد.

سیم کشی کولر آبی به چه صورت انجام می گیرد

سیم کشی های کولر های آبی دارای ۴ رشته سیم به جنس مس می باشد. در بیشتر موارد این سیم ها دارای رنگ های رنگ آبی (یا نول)، رنگ زرد (مربوط به پمپ آب)، رنگ قرمز یا رنگ قهوه ای (دور موتور کم) و رنگ مشکی (دور موتور کند) می باشد.

به طور معمول رنگ آبی (یا نول) مستقیماً بدون وارد شدن به کلید دستگاه به ترمینال وارد شده یا وارد جعبه توزیع برق در درون اتاق کولر می گردد.

  • سیم مربوط به فاز اصلی خانه ( به رنگ قرمز است) روی شماره یک در قطعه کلید کولر آبی نصب شده است.
  • سیم مربوط به پمپ آب (به رنگ زرد است) به قطعه شماره ۲ در قطعه کلید کولر وصل می گردد.
  • سیم مربوط به دور کند دستگاه (به رنگ قهوه ای یا رنگ قرمز است) در قطعه شماره ۹ سوئیچ کولر نصب شده است.
  • سیم مربوط به دور تند دستگاه (به رنگ مشکی است) به قطعه شماره ۷  در قطعه کلید کولر وصل می گردد.

سیم کشی های جعبه توزیع چیلر نیز معمولاً با رنگ سیم کشی سوئیچ چیلر یکسان است، اما اگر رنگ سیم کشی به دلایل مختلف اشتباه گرفته شده باشد، به طور معمول جعبه توزیع برق یا ترمینال کولر آبی به ترتیب از بالا به پایین، دور سریع، دور کند و سیم کشی آخر مربوط به پمپ و سیم صفر یا پایین که به رنگ آبی هستند.

به طور معمول روش نصب کلید کولر های آبی مانند تصویر پایین می باشد ولی در بعضی از کلیدهای توکار به جای عدد های بالا امکان دارد به اختصارات حروف PU برای قطعه پمپ، حروف SL برای دور کند خنک کننده موتور دستگاه، حروف SP برای دور سریع موتور دستگاه می باشد. دور موتور، N برای صفر و L برای برق اصلی تامین شده به کلید خنک کننده استفاده می گردد.

آموزش سیم کشی کولر آبی

چگونه سیم ارت در کولر آبی را نصب کنیم

در خانه های نوین که به سیم زمین یا ارت مجهز می باشند، این دستگاه آماده اتصال به نول در مکان نصب کولر های آبی است که به طور معمول روی پشت بام خانه ها به رنگ سبز با رگه های زرد است. برای نصب نمودن سیم زمین کولر، یک تکه سیم به سایز ۱/۵ از جعبه توزیع برق به سیم ارت که به رنگ سبز و زرد است وصل می نماییم. البته به جای سیم ارت نیز می توان از وصل یک پیچ به بدنه کولر نیز استفاده کرد.

سیم کشی کولر را چگونه تعمیر کنیم

برق و سیم کشی کولر ساده است. گاهی اوقات اشتباه در سیم کشی در مواقع اولیه وصل برق دستگاه می تواند خطرات و مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد که نیاز به سیم کشی مجدد بعدی دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رفع مشکلات کولر آبی؛ سر و صدا، خنک نکردن و نشتی آب

اتصال کردن دستگاه، قطع شدن برق درون کولر، مشکل درون کلید کولر، مشکل سیم کشی و ایراد در کابل دستگاه، مشکلات سیم کشی و فیوز ساختمان از جمله مشکلاتی است که باعث معیوب شدن سیم کشی و قطع برق کولر های آبی می شود.

سیم کشی دستگاه های کولر آبی به صورت استاندارد چهار قطعه سیم با سایز ۲/۵ یا ۳ می باشد که استفاده نمودن از سیم های غیر استاندارد و با توان کم در سیم کشی می تواند باعث داغ شدن سیم ها، سوختن سیم ها و بروز حوادث گردد. بنابراین، با استفاده نمودن از سیم ها و فیوز های استاندارد و با کیفیت و به حداقل رساندن سخت افزار موجود، بهتر از این می باشد که کار را دوباره انجام ندهید و آسیبی ایجاد نکنید.

سیم کشی باید از طریق سقف منزل تا نزدیکی کولر آبی به صورتی عبور داده شود که به ایزوگام و عایق پشت بام ها آسیبی وارد نشود.

چطور دور کند و تند کولر آبی جا به جا می شود

در جا به جای دکمه های دور تند و کند کولر های آبی این اتفاق می افتد که محل نصب سیم های قرمز یا قهوه ای که نشان دهنده دود کند است با مکان نصب سیم های سیاه رنگ که مربوط به دور تند است درون جعبه تقسیم کننده سیم در کولر های آبی اتفاق می افتد.

در موتور کولر چگونه دور تند و کند یکی می شود

مواقعی که مشکلاتی مانند یکسره شدن دور کند و تند کولر های آبی اتفاق می افتد باید دنبال ایراداتی در پلاتین کلید کولر بگردید تا نقص و خرابی های آن را رفع نمایید.

روش نصب کردن سیم های کولر آبی

سیم اول برای بخش فاز، سیم دوم برای نول و و سیم سوم ارت است تا در صورت برق گرفتگی برق تخلیه شود.

در داخل ترمینال کولر دو راه برای سیم های اصلی موجود است که یکی از این دو راه شامل سیم ارت از پنج رشته و مسیر دوم از سه رشته سیم باید عبور نماید.

در بخش اول یکی از سیم ها برای قطعه پمپ، سیم دوم برای قسمت نول، سیم سوم برای دور سریع کولر، سیم چهارم برای دور کند و سیم پنجمی برای بخش ارت وجود دارد. یک سیم رشته ای به اندازه یک و نیم از کلید کولر نصب می گردد.

کولر های آبی در قسمت ریموت روی دیوار از سه نوع کلید به وجود آمده است که:

یکی از کلید ها برای پمپ آب کولر می باشد.

یکی دیگر از کلید ها برای روشن و خاموش کردن دور کند کولر استفاده می شود.

برای تبدیل نمودن دور کند به دور تند موتور در کولر از کلید سوم استفاده می شود.

سیم های نول برای کلیدهای که به چراغ مجهز هستند به جک نول در بخش پشتی کلید وصل می گردد.

اتصال سیم مربوط به نول کولر و همچنین نول اصلی خانه بدون اتصال به خروجی پشت کولر امکان پذیر است.

کابل های مخصوص برق کولر گازی از ۴ رشته ی سیم های مفتولی تشکیل شده است که هر یک از سیم های دستگاه باید طبق نقشه به یکی از پریز های پشت کلید های کولر آبی و به پریز به همین نام درون کولر های آبی متصل شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مصرف برق کولر آبی چند آمپر است؟

در اصل نیازی به وصل کردن سیم های نول به قطعه ی مربوط به کلید نمی باشد. در این صورت البته روشنایی دکمه کار نخواهد نمود.

مهمترین بخش سیم کشی های کولر مناسب برای وصل کردن برق به کولر های آبی از جای کلید کولر آبی تا محل نصب کولر آبی است.

بعد از اتصال سیم به پریز، نوبت به اصلی ترین کار یعنی اتصال سیم های کولر آبی می رسد. بهترین فرد برای نصب نمودن کلید کولر های آبی همیشه متخصص سیم کشی برق ساختمان است.

در کولرهای نوین از شرکت های متفاوت که دارای ریموت کنترل می باشند، بهتر می باشد برای اتصال کلید های کولر می توانید به دفترچه ی راهنمای کولر آبی خود  مراجعه کرده و سیم کشی کولر را مرحله به مرحله نصب کنید.

عیب های برق کولر آبی را چگونه رفع کنیم

پس از روشن نمودن کولر های آبی در صورت تند و کند بودن روی کلید باید تمامی سیم های کند و تند را با هم پشت کلید و یا کنار کولر حرکت دهید.

اگر پمپ مربوط به آب روشن نشود، ولی موتور دستگاه روشن شود. در وصل کردن سیم نول به تابلو برق کولر آبی اشتباه نموده اید.

اگر کولر آبی شما روشن نمی شود، سیم فاز دستگاه را به احتمال اشتباه متصل نموده اید.

اگر هنگام روشن نمودن دستگاه کولر فیوز منفجر شد، محل اتصال فاز و نول را به دقت بررسی کنید و بدون بررسی مجدد فیوز را وصل نکنید.

در کولر های آبی مدل رو میزی دیگر نیاز به سیم کشی های طولانی نیست زیرا لازم نیست کابل های بزرگی را برای اتصال به کولر به کلید کولر گازی در سطح پشت بام انجام دهید.

در اکثر کولر های معروف و با کیفیت موجود رد ایران مسیر سیم کشی یکی است اما اگر کمی تفاوت داشت می توانید با مراجعه به دفترچه راهنما به راحتی سیم کشی کولر را انجام دهید.

کلید کولر آبی تمام قطب چیست

این نوع از کلید های دستگاه کولر آبی که مدل نوینی از کلید ها هستند نیاز دارند که سر سیم سوکتی تهیه نمایید. از نظر عملکرد ایمن تر از سایر کلیدها بوده و قابلیت قطع اتصال نول و فاز را به طور همزمان دارد و از برق گرفتگی احتمالی جلوگیری می کند.

نقشه کلید همه قطب ها به شرح زیر است. این نوع از کلید ها دارای ۱۰ مدل سوکت هستند که تمامی عملکردهای هر یک از آن ها در عکس معین شده می باشد.

نقشه کلید کولر قطب

نتیجه گیری

سیم کشی کولر های آبی امری بسیار تخصصی می باشد که باید به صورت دقیق انجام شود. در سیم کشی این دستگاه از پنج رشته سیم استفاده شده است که هر کدام از آن ها وظیفه خود را دارد. در کولر های آبی نوین از سیم ارت نیز استفاده شده است که برای گرفتن برق کولر استفاده می شود و باید سیم ارت کولر را به سیم ارت ساختمان وصل نمایید. البته در همه ساختمان ها این سیم وجود ندارد و تنها در ساختمان های نوین و بلند تعبیه شده است.

نحوه سیم کشی کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با روش های سیم کشی های کولر به خوبی آشنا خواهید شد.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا