تعمیرات یخچال

چگونه موتور یخچال را خنک کنیم؟ | علت داغ شدن موتور یخچال

چگونه موتور یخچال را خنک کنیم؟ | علت داغ شدن موتور یخچال، تعمیر موتور یخچال

یکی از لوازم کارآمد و پرکاربرد در منازل یخچال می باشد. این یخچال همیشه در حال کار کردن است. فقط در برخی مواقع برای یخ زدایی و تمیز کردن خاموش می گردد و از برق کشیده می‌شود. در مواقعی امکان دارد، که موتور یخچال بیش از اندازه داغ کند و حرارت غیر عادی داشته باشد. در این صورت اقداماتی را برای خنک کردن موتور یخچال خود باید انجام دهید.

دلیل داغ شدن موتور یخچال

قبل از اینکه نحوه خنک کردن موتور یخچال را توضیح دهیم بهتر است دلایلی که موجب می‌شود موتور یخچال بیش از اندازه گرم شود را بدانید. یخچال از جمله لوازمی است، که به صورت مداوم و مکرر کار می کند و تا اندازه‌ای موتور یخچال گرم می‌شود و این طبیعی است و نشان دهنده این است، که موتور یخچال عملکرد درستی دارد. ولی در برخی مواقع موتور یخچال ممکن است، که بیش از اندازه داغ شود. در این مواقع باید دلیل آن را یافته و برطرف کنید.

دلایل گوناگونی مانند خراب بودن فن یخچال، ترموستات، کمپرسور و… موجب می‌شوند، که موتور یخچال بیش از اندازه داغ کند. همچنین باید توجه داشته باشید، که یخچال فاصله مناسب از دیوارهای اطراف را داشته باشد، تا جریان هوا وجود داشته باشد. در غیر این صورت موتور یخچال بیش از اندازه داغ خواهد کرد.

نحوه خنک کردن موتور یخچال

یخچال ها به گونه‌ای طراحی شده اند، که وقتی موتور یخچال بیش از اندازه داغ می کند، برخی از قطعه ها که خنک کننده هستند آن را خنک می کنند. وقتی موتور یخچال شروع به کار می کند، در مدار ها و کمپرسور گاز مبرد قرار دارد. این گاز به اواپراتور فرستاده می شود. در اواپراتور گاز به بخش‌های گوناگون حرکت کرده و گرمای آن وقتی در نقاط مختلف سرد می شود، گرفته می شود.

پس از آن موتور دستگاه گاز را به وسیله لوله ورودی کشیده و به رادیاتور یخچال می فرستد و مجدداً این گاز در رادیاتور یخچال خنک می گردد و به کمپرسور یا موتور یخچال فرستاده می شود.

تمامی این مراحل در موتور یخچال شما به صورت مرتب تکرار شده و این گونه موتور خنک می شود. در قسمت پشت یخچال قطعه خنک کننده یا فن برای خنک کردن موتور یخچال نصب شده است، که امکان دارد آسیب دیده و خراب شود. بنابراین برای اینکه موتور یخچال خنک شود، باید در کمترین زمان ممکن مشکلات و ایرادات فنی یخچال برطرف گردد.

حتما بخوانید:   تعمیرات یخساز یخچال آاگ AEG | راه اندازی یخساز یخچال AEG

وقتی فیلتر یخچال کثیف و یا خراب باشد، می تواند موجب گرم شدن زیاد موتور یخچال گردد. فیلترها هوا را تصفیه می کنند و از وارد شدن چربی و گرد و غبار به درون موتور جلوگیری می کند. چنانچه به فیلتر بی توجهی شود و به موقع تعویض یا تمیز نگردد، به موتور یخچال فشار زیادی وارد می‌شود و امکان دارد، که موتور خراب شده و به تعمیر نیاز به پیدا کند.

کمپرسور یا موتور تا چه اندازه می‌تواند داغ شود؟

کمپرسور یخچال فشار گاز مبرد را بالا می‌برد و به این ترتیب آن را تبدیل به گاز می کند و به وسیله کویل های کندانسور که در قسمت پشتی یخچال قرار دارد، می فرستد. زمانی این بخار داغ آغاز به سرد شدن خواهد کرد، که در معرض هوای سردتر آشپزخانه قرار می گیرد. در ادامه حرکت به وسیله کویل های کندانسور محیط درون آن را خنک می‌کند.

عملکرد یخچال به گونه‌ای است، که گرمای درون محیط را به بیرون منتقل می کند. به همین دلیل وقتی که در پشت یخچال دست خود را قرار می‌دهید، گرما را احساس خواهید کرد. با مراقبت ها و نگهداری های لازم می توانید، که از گرم شدن بیش از اندازه موتور یخچال خود جلوگیری نمایید.

باید کویل ها، فن و موتور یخچال که در پشت آن قرار دارند، همیشه تمیز باشند و بر روی آنها گرد و غباری وجود نداشته باشد. چون این آلودگی ها و گرد و غبار ها موجب گرم شدن بیش از اندازه موتور یخچال خواهد شد.

خنک کردن موتور

نحوه عملکرد فن یخچال

همانطور که می دانید موتور یا کمپرسور یخچال در قسمت پشت آن قرار دارد و به همین دلیل فن خنک کننده نیز در کنار آن قرار داده شده است و وظیفه دارد، تا کمپرسور یخچال را خنک کند. فن یخچال هوای خنک را با استفاده از سیم پیچ های بیرونی کشیده و در اطراف موتور یخچال به گردش در می آورد و اینگونه از گرم شدن آن پیشگیری می‌کند.

از جمله دلایل آسیب دیدن و معیوب شدن فن موتور یخچال می توان به فرسوده شدن آن و قطعه های مربوط به آن اشاره کرد. بنابراین چنانچه یخچال شما عمر زیادی دارد، احتمال دارد، که فن موتور آن با مشکلاتی مواجه شود.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعميرات فیلور Philver در کرج | خدمات تعمیر محصولات فیلور

برای این که مشکل یخچال را حل کنید، باید فن را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که فرسوده شده بود، باید آن را عوض کنید. بهتر است، که وقتی عمر فن یخچال تمام می شود، آن را به صورت کامل تعویض نمایید، که این کار حتماً باید توسط تعمیرکار حرفه ای یخچال انجام شود.

فن یخچال چگونه موتور دستگاه را خنک می‌کند؟

فن یخچال هوا را در این دستگاه جابجا می‌کند و هوای گرم را خارج کرده و موجب می شود، که موتور دستگاه خنک گردد و در یخچال هوای خنک گردش داشته باشد. فن در یخچال وظیفه دارد، که موتور یخچال را خنک کند و اینگونه مواد غذایی داخل یخچال نیز خنک خواهند ماند. از جمله قطعات بسیار مهم در یخچال ها فن آنها می باشد.

در زمان تعمیر و سرویس یخچال حتماً باید آن را مورد بررسی قرار دهید. برای اینکه فن یخچال خراب نشود، باید به صورت دوره ای آن را بررسی کرده و سرویس نمایید. روغن کاری و تمیز کردن فن یخچال موجب خواهد شد بدون مشکل و به طور صحیح کار کند.

موتور یخچال چگونه خنک می‌شود؟

از جمله مهمترین قطعاتی که در یخچال استفاده شده است، کندانسور می‌باشد و عملکرد درست آن بر روی عملکرد صحیح کل یخچال تأثیر زیادی خواهد داشت. به فن کندانسور، فن خنک کننده هم می گویند، که در بیشتر یخچال ها وجود دارد.

فن یخچال ظاهراً شکل ساده ای دارد و از یک پره و موتور تشکیل گردیده است و برقی که نیاز دارد را از موتور می‌گیرد. فن کندانسور درون کندانسور و در بالا قرار دارد و برای اینکه اجسامی به درون آن وارد نشوند، آن را با توری پوشانده اند.

فن کندانسور در بیرون از جایگاه کندانسور قرار گرفته و خنک سازی موتور را انجام می دهد. چنانچه خرابی در آن وجود داشته باشد، یخچال سرد نخواهد بود و درون یخچال دمای بیشتری خواهد داشت. یکی دیگر از علامت‌های خراب بودن فن کندانسور این است، که دستگاه شما زود روشن و خاموش می گردد.

خنک کردن موتور

جلوگیری از داغ شدن موتور یخچال

  • در صورتی که فن کندانسور ایراد و خرابی داشته باشد و نتواند گردش مناسبی داشته باشد، موجب می‌شود، که موتور یخچال بیش از اندازه داغ شود. برای جلوگیری از این مشکل باید مطمئن شوید، که فن کندانسور سالم است.
  • در صورتی که لوله های کندانسور به صورت مرتب تمیز نشوند و گرد و غبار زیادی بر روی آنها وجود داشته باشد، موجب خواهد شد، که تبادل حرارتی وجود نداشته و مانند عایق عمل خواهد کرد و به این ترتیب موتور یخچال بیش از اندازه گرم خواهد شد. بنابراین همیشه باید به تمیز بودن لوله های کندانسور توجه کنید.
  • وقتی که زیاد درب یخچال باز بسته می‌شود یا برای مدت زیادی درب آن باز می ماند، موتور برای اینکه سرمای از دست رفته را جبران کند، بیشتر کار خواهد کرد و بیش از اندازه گرم می شود. بنابراین از باز و بسته کردن زیاد درب یخچال خودداری کنید.
  • توجه داشته باشید، که خراب بودن لاستیک دور درب یخچال موجب می‌شود، که درب آن خوب بسته نشود و سرمای درون آن راحت تر خارج شود. به این ترتیب موتور بدون استراحت و یکسره کار خواهد کرد و حرارت آن افزایش پیدا می‌کند. بنابراین یکی دیگر از موارد این است، که به سالم بودن لاستیک دور درب یخچال خود توجه داشته باشید.
  • درون یخچال نباید مواد غذایی بسیار گرم را قرار دهید. قبل از قرار دادن مواد غذایی در یخچال اجازه دهید، که کمی خنک شوند. در غیر این صورت برای اینکه محیط درون یخچال خوب خنک شود، موتور بیشتر کار می کند و داغ شدن آن اتفاق می افتد.
  • مکان مناسبی را برای نصب و قرار دادن یخچال خود انتخاب کنید. در صورتی که در معرض نور آفتاب و گرما قرار بگیرد، برای اینکه به سرمای مورد نیاز برسد، بیشتر کار می کند و موتور داغ می کند.
  • در صورتی که خازن موتور یا رله استارت خرابی داشته باشند، موتور نمی تواند استارت اولیه را بزند و تحت فشار قرار گرفته و دمای آن بالاتر خواهد رفت. سالم بودن خازن موتور موجب می‌شود، که عمر مفید یخچال افزایش پیدا کند.
  • در صورتی که یخچال نشت گاز داشته و با کمبود گاز روبرو شود، موتور آن بدون توقف کار خواهد کرد و البته این کار کردن به تولید سرما منجر نمی شود و فقط باعث داغ شدن زیاد موتور دستگاه می گردد و موتور بیش از اندازه کار خواهد کرد. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید، که گاز به اندازه کافی در یخچال شما وجود دارد.
  • خراب بودن قطعه های الکترونیکی مانند سنسور، برد و ترموستات نیز موجب خواهد شد، که موتور یخچال بدون استراحت کار کند و گرم می شود. بنابراین باید از سالم بودن آنها مطمئن شوید.
حتما بخوانید:   دلایل یخ زدن لوله های پشت یخچال

31

چگونه موتور یخچال را خنک کنیم؟ | دلیل داغ شدن موتور یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه خنک شدن موتور یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x