تعمیرات یخچالتعمیرات

شیوه تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور یخچال

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

همه ما می‌دانیم که موتور یخچال یکی از مهم‌ ترین قطعات آن به شمار می‌رود و به ‌عنوان یک کل واحد می‌تواند در صورت خرابی و یا سوختن، عملکرد صحیح یخچال را تحت ‌تأثیر قرار دهد. از این ‌رو ممکن است در تمامی یخچال‌ها و به‌ خصوص یخچال‌های دست ‌دوم خرابی موتور یک عامل بسیار شایع باشد. از این ‌رو در این مقاله بر آن شدیم تا به ‌طور کلی عملکرد صحیح موتور یخچال و همچنین تست تشخیص سلامت این قطعه مهم را مورد بررسی قرار دهیم. زیرا علائم مختلفی برای تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور یخچال وجود دارد.

به‌ طور کلی مطالبی که در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد به شرح زیر آمده است:

 • تست سلامت موتور یخچال
 • علائمی که نشان از خرابی موتور یخچال دارند
 • اتصال برقی عامل خرابی موتور
 • تست سلامت موتور چگونه انجام می‌شود؟
 • نکاتی برای افزایش دادن طول عمر کمپرسور

تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور یخچال

تست سلامت موتور یخچال

همان ‌طور که در ابتدا اشاره داشتیم، کمپرسور یا موتور یخچال، مهم‌ترین قطعه از یخچال است. از این ‌رو تست سلامت موتور یخچال به ‌ویژه در زمان خرید یخچال‌های دست‌ دوم ضروری است. برای انجام تست سالم بودن موتور یخچال در ابتدا اگر متوجه شدید که محفظه یخچال گرم شده است و یا مواد غذایی داخل یخچال در حال خراب ‌شدن است، بدون شک عملکرد کمپرسور یخچال تحت ‌تأثیر عواملی دچار نقض در عملکرد شده است. همچنین ممکن است یخچال به‌ صورت ناگهانی خاموش شود که این عامل نیز از شایع ‌ترین علت‌های خرابی موتور است.

حال این سؤال پیش می‌آید که چگونه می‌توان به سالم بودن کمپرسور در یخچال پی برد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که رسالت اصلی این مقاله در واقع همین سؤال است که در ادامه به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد. از این‌ رو مطالبی که در ادامه عنوان می‌شود را به طور کامل مطالعه کنید. البته علائم دیگری نیز در راستای تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور یخچال وجود دارد که بررسی آن ها نیز مفید است.

علائمی که نشان از خرابی موتور یخچال دارند

تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور یخچال و پیدا کردن عیب ‌و ایراد آن به‌ هیچ ‌وجه کار مشکلی و پیچیده‌ای نیست. از این‌ رو دقت داشته باشید زمانی که موتور یخچال از کار افتاد و یا دچار نقص شد، قطعاً نشانه بسیار مشخصی خواهد داشت. برای مثال ممکن است محفظه یخچال بسیار گرم شود و یا مواد غذایی به‌ سرعت شروع به خراب ‌شدن کنند که این علائم ذکر شده را می‌توانید از نمایش کدهای خطا بر روی پنل نمایشگر یخچال به ‌سرعت متوجه شوید.

در ادامه این علائم را به‌ اختصار شرح می‌دهیم:

 • داغ شدن بیش از حد کمپرسور یخچال در هنگام روشن بودن
 • شروع به کار موتور و توقف بلا فاصله آن
 • روشن نشدن موتور یخچال در قسمت فریزر آن
 • یخ ‌زدن موتور یخچال
 • پریدن فیوز برق ساختمان در هنگام راه‌اندازی یخچال
 • صدای بسیار غیرعادی در هنگام روشن بودن یخچال

همچنین یکی از ساده‌ترین راه‌های فهمیدن خرابی موتور یخچال، شنیدن صدای چیک چیک در هنگام راه‌اندازی آن است. این صدا معمولاً مانند صدای حرکت آب در درون محفظه کمپرسور شنیده می‌شود. از این‌ رو قطعاً متوجه خواهید شد که هوای داخل یخچال رو به گرم‌ شدن می‌رود و بالارفتن دمای داخلی یخچال پدیده‌ای مشهود است. البته جالب است بدانید که این قابلیت در نسل جدید یخچال‌ها روی صفحه نمایشگر تعبیه شده بر روی یخچال به‌ راحتی و به‌ سرعت نشان داده می‌شود. از این‌ رو، در ادامه این مقاله شما را با خطاها و ارورهای یخچال آشنا می‌کنیم. همراه ما باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خرابی علت کار نکردن یخ‌ساز یخچال سامسونگ و ال جی و تعمیر یخساز

اتصال برقی عامل خرابی موتور

با مطالعه موارد بالا متوجه شدید که ممکن است با بالا رفتن دمای کمپرسور که می‌تواند ناشی از فاصله بسیار کم کمپرسور و دیوار باشد همچنین راه‌اندازی موتور یخچال و خاموش شدن بلافاصلۀ آن نیز مسئلۀ مهمی است که بسیار باید جدی گرفته شود. البته در مواردی مانند یخ ‌زدن کمپرسور می‌تواند موقتی باشد و در این صورت حتماً با یک تعمیرکار حرفه‌ای تماس بگیرید. البته گاهی نیز ممکن است خرابی موتور یخچال دلایل دیگری داشته باشد که در ادامه بیان می‌کنیم.

یکی از مهم ‌ترین دلایل خرابی موتور، روشن نشدن کمپرسور و یا عدم عملکرد صحیح آن، مشکل در اتصال برقی است. این امر در واقع یک اختلال بسیار ساده است که می‌تواند ناشی از عدم اتصالات برقی صحیح یخچال باشد. اگر این مشکل را در زمان مناسب شناسایی کنید می‌توانید از سوختن موتور و بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کرده و جلوی هدر رفتن هزینه را بگیرید. البته شایان به ذکر است که هیچ ‌گاه این اتصالات را خودتان انجام ندهید و یا اگر قصد دارید این خرابی را خودتان رفع کنید، حتماً نکات ایمنی را رعایت کنید. این مورد می توانید یکی از علائم مهم برای تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور یخچال باشد.

تست سلامت موتور چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که می‌دانید موتور یکی از مهم‌ترین قطعات به ‌کار رفته در تمامی وسایل الکتریکی است. از این ‌رو قیمت این قطعه بسیار گران بوده و خرابی آن موجب جلوگیری از عملکرد دستگاه می‌شود. در واقع، بخش اصلی یک یخچال را کمپرسور آن تشکیل می‌دهد. از این ‌رو تعویض و یا تعمیر این قطعه، امری بسیار ضروری است که باید در اولویت قرار دهید. برای انجام تست سلامت کمپرسور یخچال و تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور یخچال روش‌های بسیاری وجود دارد. البته ممکن است برای انجام یک تست،  به ‌طور کلی روش‌های تست کمپرسور یخچال شامل موارد زیر هستند:

 • تست مقاومت و جریان کمپرسور

موتور یخچال متشکل شده از یک سیم‌ پیچی بسیار دقیق است که گاهی اوقات ممکن است میزان مقاومتی که سیم‌ پیچی موتور از خود نشان می‌دهد بالاتر و یا پایین‌تر از حد معمول و نرمال باشد از این‌ رو برای انجام تست مقاومت و جریان کمپرسور، از اهم متر و آمپرسنج استفاده کنید این روش یکی از راحت‌ترین و رایج ‌ترین تست برای فهمیدن سلامت موتور است.

برای انجام این تست در ابتدا یخچال را از برق بکشید و مقاومت دو سیم موتور را بررسی کنید. به ‌طور کلی مقاومت سیم‌ پیچ‌ها در حالت نرمال، بین ۶ تا ۸ است. در صورتی‌ که اهم متر عدد بالاتر و پایین‌تری را به شما نشان داد، قطعاً موتور یخچال خراب است. همچنین زمانی که جریان موتور یخچال از حد نرمال خود خارج شد، به‌ راحتی می‌توانید متوجه خرابی کمپرسور شوید. شایان به ذکر است که جریانی که از کمپرسور یخچال می‌گذرد حدود یک آمپر است.

البته خالی‌ از لطف نیست که بدانید در برخی مواقع ممکن است موتور یخچال جریان بیشتری را از خود عبور دهد که این موضوع می‌تواند ناشی از اختلال در مدار، بالارفتن گاز و یا خرابی کمپرسور باشد. جالب است بدانید میزان جریان و مقاومت موتور در مدار الکتریکی نسبت عکس باهم دارند و خرابی هرکدام از آن‌ها می‌تواند بیانگر اختلال در دیگری باشد. به این ترتیب با توجه به این نکته، تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور یخچال کمی ساده تر می شود.

 • تست فشار در موتور یخچال
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دفترچه راهنمای استفاده از یخچال فریزر سامسونگ

یکی دیگر از روش‌های انجام تست سلامت کمپرسور یخچال، انجام تست فشار موتور است. برای انجام این تست حتماً نکات ایمنی را رعایت کنید. برای انجام این تست ابتدا باید یخچال را از برق کشیده و لوله مسی که به موتور وصل است را کاملاً جدا کنید. در ادامه دوشاخه یخچال را به برق وصل کنید. حال وقت آن رسیده است که تست فشار را انجام دهید. برای انجام آن انگشت خود را بر روی لوله‌ای که بیرون آورده‌اید قرار دهید. اگر میزان فشار به‌ اندازه‌ای باشد که انگشت شما را بلند کند، تست فشار با موفقیت انجام شده است و کمپرسور یخچال هیچ ایرادی ندارد. در غیر این صورت نتیجه تست اگر منفی شد، حتماً یخچال را به یک تعمیرکار نشان دهید.

 • تست خازنی موتور یخچال

در بعضی مواقع با روشن و خاموش ‌کردن یخچال، ممکن است عملکرد یخچال به حالت نرمال در بیاید. علت این امر این است که بار اضافی و ذخیره شده در خازن باعث اختلال در عملکرد صحیح موتور شده است. البته روش خاموش و روشن ‌کردن یخچال را می‌توانید در تمامی مدل‌های آن عملی کنید و به ‌راحتی یخچال را در حالت ری استارت قرار دهید.

نکته‌ای باید به آن توجه داشته باشید این است که باید موتور را به مدت ۲۴ ساعت در حالت خاموش قرار دهید تا بار اضافی آن خارج شود و خازن‌ها بتوانند در طول مدت ذکر شده مشکلات موجود در کمپرسور را حل کنند.

برای انجام تست خازن کمپرسور می‌توانید با استفاده از موتور خازن ۸ میکرو فارادی روش دیگر این است که با استفاده از خازنی ۸ میکرو فارادی، کمپرسور را به‌ صورت مستقیم به برق وصل کنید تا از سالم بودن موتور اطمینان حاصل کنید. این به شما در تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور یخچال کمک زیادی خواهد کرد.

تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور یخچال

نکاتی برای افزایش دادن طول عمر کمپرسور

روش‌های بسیاری برای افزایش طول عمر کمپرسور وجود دارد که با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید طول عمر موتور یخچال را افزایش دهید. اما به طور معمول کمپرسورها به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال می‌توانند عملکرد صحیح داشته باشد. در ادامه به این نکات اشاره خواهیم داشت:

 • حتماً کندانسور یخچال فریزر را تمیز نگه دارید.
 • از عدم نشت گاز در موتور یخچال مطمئن شوید و آن را مورد بررسی قرار دهید.
 •  به‌ هیچ‌ وجه درب یخچال را به مدت طولانی باز نگذارید و از بسته بودن درب یخچال اطمینان حاصل کنید.
 • از سالم بودن فن یخچال اطمینان حاصل کنید.
 • هرچند وقت یک بار عملکرد اپراتور یخچال را بررسی کنید.
 • از محافظ مخصوص یخچال استفاده کنید.
 • یخچال را در فاصله استاندارد از دیوار نصب کنید.

با رعایت تمامی این نکات همواره خرابی کمپرسور امری اجتناب ‌ناپذیر است و ممکن است به دلایل مختلف شاهد خرابی آن باشید. بنابراین سعی کنید در صورت هرگونه اختلال در عملکرد صحیح یخچال، از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا از بروز خرابی‌های ثانویه جلوگیری کنید.

 

کلام پایانی

در این مقاله موضوعات مختلفی را در مورد تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور یخچال مورد بررسی قرار داده‌ایم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشید با مطالعه این مطلب نکات جدید و مهمی را به دست بیاورید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه میتوانیم بفهمیم که موتور یخچالمان سالم است

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا